חסידות טמשוואר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות טעמעשוואר היא חסידות רומנית, ענף מחסידות נדבורנה. שם החסידות ניתן רק בדור השלישי לחסידות, ועד אז כונו האדמו"רים על שם מקום מגורם. אבי השושלת הוא רבי יוסף לייפער, בנו של רבי ישכר בער לייפער מנדבורנה. חסידות נוספת מאותו ענף היא חסידות נדבורנה אראד.

תולדות החסידות

רבי יוסף מבורשה אבי השושלת היה בנו של רבי ישכר בער (ר' בערטשע) מנדבורנה. לאחר פטירת אביו בשנת תר"ח מילא את מקומו בנדבורנה בנו רבי מרדכי לייפער, ולאחר שעבר לבושטינה כיהן בנדבורנה רבי אהרן לייב, אחיו של רבי מרדכי. רבי יוסף סירב לשמש באדמו"רות והכניע עצמו תחת אחיו רבי מרדכי. היה מפורסם בשמירתו משיחת חולין. לאחר פטירתו החלו בניו לשמש באדמו"רות.

בני רבי יוסף מבורשה

  • רבי יששכר בער כיהן באונגוואר. נולד בשנת תרי"ח. התיישב באונגוואר שהייתה עיר של מתנגדים אך הצליח לרכוש חסידים. היה חתנו של הרב יעקב צבי וואלד אב"ד בורשה. ישב רוב ימיו בתענית. נפטר בכ"ו בניסן תרפ"ג. שלושת בניו כיהנו כאדמו"רים בחיי אביהם באונגוואר והקימו בתי כנסת משלהם: רבי מאיר, רבי חיים לייב ורבי ראובן מנחם. שלושתם נרצחו בשואה.
  • רבי יצחק כיהן בבורשה. נפטר בשנת תש"א.
  • רבי יחיאל, כיהן במיהלוביץ (סלובקית:Michalovce, יידיש:מארוש וושארהלי). היה חתנו של רבי צבי אלימלך רסלר (נכד רבי שמואל שפירא מפרמישלא בנו של הבני יששכר). נפטר בשנת תרפ"ט.
  • חתנו רבי מאיר ויסבלום.

בני רבי יחיאל ממיהלוביץ

החסידות לאחר השואה

שנים מבניו של רבי יחיאל ממיהלוביץ ניצלו וכיהנו בישראל. אחד הוא רבי לוי יצחק מנדבורנה-אראד, והשני הוא רבי אהרן אריה מנדבורנה-טמשוואר.

בניו של רבי אהרן אריה שכיהנו באדמו"רות:

בניו ונכדיו שמכהנים כאדמו"רים הם רבי יהודה מפרמישלאן אנטוורפן, רבי יוסף מאיר לייפער מטמשוואר-ברוקלין, רבי ישכר בער לייפער מטמשוואר-ניו יורק, רבי צבי לייפער מטמשוואר-לונדון ורבי חיים לייפער מטעמשוואר-אלעד (חתן רבי נתן דוד רוזנבוים מזוטשקא).

נדבורנה-אראד

בני רבי לוי יצחק (בן רבי יחיאל ממיהלוביץ), מנדבורנא-אראד:

אדמו"ר נוסף המכונה נדבורנא אראד ומתגורר בברוקלין, הוא רבי יוסף מאיר לייפער.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0