עמוד ראשי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים למכלול - האנציקלופדיה השיתופית בדרך התורה!

המכילה את כלל ערכי התורה בהלכה ובאגדה, ולהבדיל - מכלול הידע האנושי בתחומי החולין, בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית. במכלול יש כעת 184,992 ערכים.

P halacha2.png הלכה 161px-P judaism (scroll).svg.png תורה שבכתב P Bible.png יהדות PShabat.png שבת ומועדים Jewish History P.png תולדות עם ישראל

פורטל היום PShabat.png

פורטל שבת ומועדי ישראל הוא שער לכל הנושאים הקשורים לשבת ולמועדי ישראל. הפורטל כולל את זמני החגים, מצוות ומנהגים, פרשת השבוע, מידע על התעניות ועוד.מכלול העולם החרדי


היום בלוח השנה
קברו של רבי מרדכי טברסקי
ערכים בפרשת השבוע - בחוקותי

תרומות ומעשרות • מעשר בהמה • בכור • פרשת התוכחה

ציטוט יומי

מַה שֶּׁמַּטְרִיד אֶת הָאֲנָשִׁים אֵינָם הַדְּבָרִים עַצְמָם, אֶלָּא דַּעְתָּם עַל הַדְּבָרִים.

חדשות ואקטואליה
מוט העשוי סגסוגת פלטינה ואירידיום, שעל פיו נקבעה בעבר מסתו של קילוגרם אחד
תמונת היום
Judenbad Speyer 6 View from the first room down.jpg

מקווה עתיק בעיר שפייר שבגרמניה. "מקווה" כשמו כן הוא - מקווה מים (שנקוו בו המים, ולא שנשאבו אליו) שנועד בהלכה להיטהרות מסוגים מסוימים של טומאה. היישום המרכזי של המקווה בימינו הוא להיטהרות מטומאת הנידה.

ערך איכות
Hare Majesteit ontvangt Allon op Huis ten Bosch (928-2632).A.jpg

יגאל אלון (10 באוקטובר 191829 בפברואר 1980) היה מפקד הפלמ"ח, מראשי צה"ל במלחמת העצמאות בדרגת אלוף, מראשי מפלגת העבודה, ראש ממשלת ישראל בפועל במשך 19 יום, חבר כנסת ושר בממשלות ישראל.

אלון, התגייס ל"הגנה" בתור נוטר ולוחם פו"ש בימי המרד הערבי ולאחר מכן לפלמ"ח, שם התבלט כמפקד פלוגה ומפקד יחידת מסתערבים בסוריה, והגיע לפיקוד על הפלמ"ח כתלמידו של יצחק שדה ומגשים חזונו. כמפקד בפלמ"ח עסק בגידולו של הארגון ובארגונו בגדודים, ובעידוד חבריו בתקופה קשה לארגון, אל מול הגיוס לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. הוא התגלה כטקטיקן, הדוגל בהפתעת האויב בדרכים עקיפות ולא צפויות, ומוכן לקחת סיכונים בשל כך.

לאחר שחרורו הכפוי מצה"ל על ידי ראש הממשלה בן-גוריון, וכשהוא עטור תהילת המלחמה ונתפס כמייצג הבולט ביותר של דור תש"ח, הצטרף לפוליטיקה – לתנועת אחדות העבודה – ולאחר מכן דחף לאיחודה עם מפא"י וליצירת מפלגת העבודה. אף על פי שהגיע עם השנים לתפקידים בכירים, הציג תוכנית מדינית ראשונה לעתיד השטחים בשם "תוכנית אלון" והיה שותף במגעים שהובילו להסכם ביניים מול מצרים, אלון נחשב למי שהחמיץ את הפסגה. דוגמה בולטת לכך הייתה אי-מינויו כשר ביטחון לפני מלחמת ששת הימים, למרות רצונם של ראשי המדינה, לטובת יריבו הפוליטי משה דיין. לאחר המהפך הפוליטי, כשהחל את המרוץ לראשות מפלגת העבודה, נפטר בפתאומיות בגיל 61.

היום בהיסטוריה
"החונטה הראשונה"
הידעת?
סמליל הוצאת מרים-ובסטר

מילון ובסטר הוא המילון החשוב והמקיף ביותר לאנגלית אמריקנית. הוצאת מרים-ובסטר, האחראית על המילון, ידועה בהקפדה היתרה של צוות העורכים שלה על כל ערך והגדרה. עם זאת, במהדורה השנייה של המילון, שראתה אור ב-1934, נכללה מילה שאינה קיימת כלל באנגלית: Dord, מילה ללא כל שימוש מתועד או אטימולוגיה, שהוגדרה "צפיפות (בכימיה)". למעשה היה הדבר תוצאה של שרשרת טעויות. כוונת המגדירה הייתה לומר כי צפיפות מסומנת לעתים קרובות באותיות D או d ‏(D or d), שהן האותיות הפותחות של המילה האנגלית Density, אך העורך הבין את המילה כ-Dord. "המילה" המשובשת חמקה מעינם של יתר חברי צוות העורכים והמומחים ונכנסה למילון המודפס בתור הגדרה. הטעות תוקנה רק בהדפסה משנת 1947.