עמוד ראשי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים למכלול - האנציקלופדיה השיתופית בדרך התורה!

המכילה את כלל ערכי התורה בהלכה ובאגדה, ולהבדיל - מכלול הידע האנושי בתחומי החולין, בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית. במכלול יש כעת 170,017 ערכים.

P halacha2.png הלכה 161px-P judaism (scroll).svg.png תורה שבכתב P Bible.png יהדות PShabat.png שבת ומועדים Jewish History P.png תולדות עם ישראל

פורטל היום P Archaeology3.png

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב מוקדש לגילוי תרבויות העבר המפוארות בארץ ישראל, מצרים, סוריה, עיראק, לבנון ואנטוליה, וביניהן שומר, אכד, מצרים העתיקה, אשור, בבל, פרס העתיקה החתים, ממלכת ישראל וממלכת יהודה, תרבויות כנען, אוגרית, צור וצידון. הפורטל מוקדש גם לאישים, לאתרי החפירה, ולמתודולוגיה המדעית של הארכאולוגים העוסקים בחקר תרבויות המזרח הקרוב.מכלול העולם החרדי


היום בלוח השנה
מאיר דיזנגוף

פורים שושן

ערכים בפרשת השבוע - צו

 •  קרבן  •  כהן  •  שבת הגדול  •  שבעת ימי המילואים  •  חנוכת המשכן  •  שמן המשחה

חדשות ואקטואליה
מגדל הפיקוח של נמל התעופה רמון ומטוס ארקיע ההיסטורי שהועתק למקום מאילת. פברואר 2019
תמונת היום
Yad Avshalom at night.JPG
יד אבשלום - מבנה הקבורה הגדול והמפואר ביותר ששרד מירושלים בתקופת בית שני. המבנה, המשלב בבניינו סגנונות מצריים ויוונים-רומיים והחצוב ברובו בתוך הסלע, משך את עיניהם של העוברים ושבים, ומתואר על ידי כמעט כל הנוסעים שפקדו את ירושלים, למן המוקדם שבהם.
ערך איכות
Yamato during Trial Service.jpg

אוניית המערכה יאמטו הייתה אוניית המערכה המובילה מסדרת יאמטו ואוניית הדגל של הצי היפני המשולב במהלך מלחמת העולם השנייה. האונייה, שנקראה על שמו של שבט יאמטו העתיק, הייתה אוניית המערכה הכבדה והחמושה ביותר שנבנתה אי פעם ותוכננה להתמודד עם העליונות המספרית של ציי המעצמות בעלות האינטרסים באוקיינוס השקט. הפעם היחידה בה ירתה בתותחיה הראשיים לעבר מטרות שטח של האויב הייתה כשנשלחה להתעמת עם כוחות אמריקאיים שפלשו לפיליפינים במהלך קרב מפרץ לייטה. ב-1945, בניסיון נואש להאט את קצב התקדמות בעלות הברית, נשלחה הימאטו למשימה לאוקינאווה במטרה למנוע בכל מחיר את הפלישה לאי ולהילחם עד להשמדתה. בסופו של הקרב היא טובעה על ידי מפציצים אמריקאים על כל אנשי צוותה.

היום בהיסטוריה
אנדרטה לזכרו של גתה בפרנקפורט
הידעת?
דוד הורג את גוליית

דוד אמנם הרג את גלית, כמובא בספר שמואל א', פרק י"ז, פסוקים מ"ט-נ'. אולם, בספר שמואל ב', פרק כ"א, פסוק י"ט מסופר כי אלחנן בן יערי הוא שהרג את גלית, והדברים מעלים קושיא, שכן לכאורה סותרים. הקושיא מיושבת בספר דברי הימים א', פרק כ', פסוק ה', שם מוסבר כי " ויך אלחנן בן יעיר את לחמי אחי גלית הגתי", ולא את גלית עצמו.