עמוד ראשי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוכים הבאים למכלול - האנציקלופדיה השיתופית בדרך התורה!

המכילה את כלל ערכי התורה בהלכה ובאגדה, ולהבדיל - מכלול הידע האנושי בתחומי החולין, בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית. במכלול יש כעת 169,444 ערכים.

P halacha2.png הלכה 161px-P judaism (scroll).svg.png תורה שבכתב P Bible.png יהדות PShabat.png שבת ומועדים Jewish History P.png תולדות עם ישראל

פורטל היום Social sciences.svg

פורטל סוציולוגיה הוא שער לכל הנושאים הקשורים בסוציולוגיה. ניתן למצוא בו קישורים אל תחומי המשנה של הענף, מושגי יסוד בתחום, תאורטיקנים וגישות בסוציולוגיה ועוד.מכלול העולם החרדי


ערכים בפרשת השבוע - צו

 •  קרבן  •  כהן  •  שבת הגדול  •  שבעת ימי המילואים  •  חנוכת המשכן  •  שמן המשחה

ציטוט יומי

שלי ושלכם – שלה הוא!

חדשות ואקטואליה
סוג המטוס שהתרסק. צולם בפברואר 2019 בנמל התעופה בן-גוריון
תמונת היום
NebiSamuel2.jpg
המצודה הצלבנית בנבי סמואל, הנחשב למקום קבורתו של שמואל הנביא.
ערך איכות
מפה מדינית של העולם המתואר בספר

1984 הוא רומן מאת ג'ורג' אורוול המתאר חיים בעולם טוטליטרי. הספר, שבמרכזו מוצג מאבקו של היחיד אל מול כוחה העצום של המפלגה, זכה לפרשנויות רבות, ויש הרואים בו ביקורת חריפה הן על הקומוניזם והן על הנאציזם. לספר, ולרעיונות שעלו בו, הייתה השפעה תרבותית רבה שניכרת עד ימינו. כך למשל, הביטוי "האח הגדול", המופיע בו, הפך למטבע לשון במובן של איסוף מידע על האזרחים בידי המדינה.

לקראת שנת 1984 התעורר פחד לא רציונלי בציבור, מתוך חשש שמא "נגזר מראש" שבשנה זו יהיו דברים נוראים ואיומים, כמתרחש בספר. בישראל התווסף לכך, באופן סמלי, שמה העברי של השנה - תשמ"ד.

היום בהיסטוריה
דיוקנו של דייוויד ליווינגסטון
הידעת?
שער הרחמים

מקובל לספור שמונה שערים, כשערי ירושלים: שער האשפות, שער ציון, שער יפו, השער החדש, שער שכם, שער הפרחים, שער האריות ושער הרחמים. שער הרחמים הוא היחיד מבין השמונה, שחסום. יש מסורת כי שער הרחמים עתיד להפתח עם בואו של המשיח. אולם למעשה לא ברור מה הוא שער הרחמים המקובל[דרושה הבהרה]. בחומה יש יותר משמונה שערים. יש בה עוד שערים חסומים, ויש בה גם שערים חסומים לשעבר, שכבר נפתחו. לדוגמה, ממערב לשער האשפות, בחפירות בגן העופל, התגלה שער נוסף. כיום יש כניסה רגלית דרכו לעיר העתיקה. שער זה היה חלק מן הביצור של ירושלים במאה השלוש עשרה. השער נחסם בעת בניית החומה הנוכחית ונפתח מחדש על ידי הארכיאולוגים.