חסידות פאפא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי יעקב יחזקיה גרינוולד מפאפא

חסידות פאפא (נהגה: פּוּפֶּא) או קהלת יעקב פאפא היא חצר חסידית שמוצאה מהעיר פאפא בהונגריה ומרכזה כיום בניו יורק. החסידות מונה לכאלף משפחות. כאדמו"רה משמש הרב יעקב יחזקיה גרינוולד. פופה מורכבת כיום מרשת רחבה של מוסדות חינוך עם למעלה מ-7,000 תלמידים הרשומים בישיבותיה, בבתי ספר לבנות, במחנות ובכוללים בוויליאמסבורג, בורו פארק, מונסי, ווסטצ'סטר, מונטריאול, ירושלים, ועוד.

היסטוריה

ראשיתה של החסידות בקהילת פאפא בהונגריה, שבה כיהן הרב יעקב יחזקיה גרינוולד כרב בקהלת "עדת ישורין" וראש ישיבה. לפני מלחמת העולם השנייה הייתה ישיבה חשובה שהולידה רבנים אורתודוכסים ידועים בהונגריה. הקהילה כולה גורשה למחנה הריכוז אושוויץ ורק מעט מאד אנשים חזרו. רב יוסף בנו הקים את הקהילה בויליאמסבורג שבברוקלין לאחר מלחמת העולם השנייה כקהילת המשך לקהילה החרדית בפאפא, וביסס אותה. מרבית קהלו היו תלמידים של אביו שניצלו מהמלחמה. רבי יוסף הפך את הקהילה לחצר חסידית והחל לכהן כאדמו"ר.

השושלת

  • רבי יוסף גרינוולד (תרס"ג-תשמ"ד), בנו של רבי יעקב יחזקיה. דברי תורתו נדפסו בספרו "ויחי יוסף". הרב אפרים פישל סופר, חתנו של הרב יעקב יחזקיה, שהיה מכונה אב"ד טמשוואר כיהן כרבה של קהילת פאפא בירושלים.

מלבד בית המדרש המרכזי של החסידות בוויליאמסבורג, יש לה קהילות בבורו פארק, במונסי ובווסטצ'סטר. את הקהילה האחרונה הקים רבי יוסף בסוף ימיו. לחסידות תלמודי תורה, מוסדות "בנות יעקב פאפא" לבנות וישיבות.

בניו האחרים של רבי יוסף הם רבי ישראל מנחם[1], אב"ד פאפא בורו פארק ורבי אהרן, הדיין של פאפא. חתנו של רבי יוסף, רבי משה רוזנר כיהן בעבר כרב הקהילה במונסי.

הרב משה סופר בן רבי פישל (חתנו של רבי יעקב יחזקיה ה"ויגד יעקב"), מכהן כרב קהילת פאפא בירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. חתן רבי צבי הירש מייזליש מוויטצן.
Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0