המכלול:אודות

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אודות המכלול
חזון ויעדים
המכון לאוריינות וידע כהלכה


לוגו חגיגה.png

המכלול הוא מיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, בהלכה ובאגדה, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין - בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית. מקים המיזם הוא המכון לאוריינות וידע כהלכה - ארגון חרדי הפועל כמוסד ללא מטרות רווח, בהכוונתם ותחת מרותם של גדולי הדור.

המבנה

המכלול התורני

מכלול הערכים בתחום התורני מכונה "המכלול התורני". חזונו של זה ליצור באמצעות טכנולוגיית ויקי מתקדמת מאגר מידע עשיר שיכיל את כל הידע התורני בן אלפי השנה, מתומצת, קריא, מגובה ומהימן.

מכלול הקודש הוא מקומו של כל ערך במקרא, במשנה ובגמרא, בהלכה ובאגדה, בתקופות ובגימטריות ובכל תחום שמקורו בתורה או שקשור אליה.

מכלול החול

אל החלק התורני, נספח "מכלול החול", שתכליתו לספק לכל שומר תורה ומצוות מידע אנציקלופדי בנושאים כלליים, ללא חשש מתערובת של דברי כיעור, כפירה, השקפות זרות או סתם דברים בטלים שאין בהם תועלת.

אספקלריה תורנית

אספקלריה תורנית, משמעותה להציג את כלל הערכים, הן מכלול הקודש והן מכלול החול בהשקפה תורנית. כל הערכים במכלול נכתבים באספקלריה תורנית, כפי שהיא מוגדרת בדף המדיניות של האספקלריה התורנית, ועוברים מנגנוני עריכה ובקרה קפדניים.

צורת העבודה

המכלול פועל כאנציקלופדיה שיתופית המיוסדת על טכנולוגיית ויקי - שיטה לבניית מאגרי מידע, אשר בהם התוכן נכתב ונערך על ידי כלל הציבור. מלאכת העריכה נעשית באופן התנדבותי על ידי כל מי שסבור כי יש בידו לתרום למאגר המידע, ומשום כך האנציקלופדיה אינה תלויה כמעט במגבלות של מימון, כוח אדם, זמן או מרחק גיאוגרפי.

המכלול אודות.jpg

מלאכת העריכה היא פשוטה ביותר. כל מי שמעוניין לתרום מידיעותיו לערך קיים או לכתוב ערך חדש – יכול ליצור חשבון משתמש ולעשות זאת ללא צורך באישור או בתיאום. ניתן להוסיף כל ערך או תיקון המתאימים לרוח המכלול, בכל תחום ובכל נושא, והשינויים נשמרים מידית.

תכני המכלול

המכלול ישיג את מטרתו רק אם יעמוד בסטנדרטים מחמירים של אמינות ודיוק, כתיבה אובייקטיבית, לשון בהירה והשקפה תורנית – כדי שהוא יוכל לשמש כתובת ברת סמכא לכל חיפוש ידע תורני או כללי. לשם כך, הקים המכון לאוריינות וידע כהלכה מנגנון בקרה איכותי, המציע לעורכים הכוונה וייעוץ ואשר מסנן תכנים שאינם תואמים לכללים. מידע רב על דרכי העריכה ניתן למצוא גם בדפים המיוחדים.

במיזמי ויקי דומים שהוקמו בעולם, ובראשם ויקיפדיה, הוכח שחכמת ההמון והשאיפה ליצירה משותפת, גוברים על רוב הטעויות ואף על ניסיונות ההשחתה. ויקיפדיה, שהוקמה אך בשנת תשס"א, הפכה למקור הידע הכללי הגדול בתבל ובעקבותיה קמו אנציקלופדיות ויקי ייעודיות רבות, שזכו אף הן להצלחה.

הצלחתו של מיזם המכלול תלויה בעיקר במתנדבים, אשר ייאותו להקדיש מזמנם ולשתף את הציבור בידיעותיהם ובהשכלתם בתחומי ההתמחות שלהם. ככל שיתרחב מעגל תורמי התוכן למכלול, כך הוא יהפוך לכתובת מרכזית יותר עבור הלומדים והקוראים, אשר יוסיפו אף הם ערכים חדשים ויעשירו את הקיימים - וחוזר חלילה.