מרכז חסידי ויז'ניץ

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מנחם מנדל הגר

מרכז חסידי ויז'ניץ היא חצר חסידית, ענף של חסידות ויז'ניץ. את הענף הקים רבי מנחם מנדל הגר, בנו הצעיר של רבי משה יהושע הגר. מרכז החצר בבני ברק שבישראל. החסידות מונה כמה מאות משפחות בארץ ובעולם.

היסטוריה

בשנת תשס"ד שכר רבי מנחם מנדל מבנה בקריית ויז'ניץ וקרא לו בשם "היכל ברוך", הוא החל לערוך בו "באטעס" ותפילות עצמאיות, ובכך בעצם התפלג מחצרו של אביו, אם כי היה ממשיך להגיע למעמדים אצל חצר האב. בשנת תשס"ט חנך את בית מדרשו ברחוב עזרא בבני ברק וקרא לו "מרכז חסידי ויז'ניץ" בכדי להבדיל בין חצירו לחצר אחיו רבי ישראל שעדיין לא כיהן כאדמו"ר אך בפועל הנהיג את חצר האב מכורח מחלתו של אביו.

חסידיו מכונים "הייליגערס" או "מענדליסטים" על שם רבם רבי מנדל, הכינויים נוצרו ברחוב החרדי בכדי להבדילם משאר חסידי ויז'ניץ.

קהילות וארגונים

חצר זו מונה מאות משפחות בישראל ובחו"ל. בית המדרש, הישיבה והתלמוד תורה של החצר נמצאים ברחוב שלמה המלך בבני ברק. קהילות ומוסדות חינוך נוספים של החצר קיימים באשדוד, אלעד, בית שמש, ירושלים, לונדון, אנטוורפן, מונטריאול, בורו פארק, וויליאמסבורג, לייקווד ומונסי.

לחסידות קופת צדקה בשם "חיים בחסד".

בחסידות רבים לומדים באופן קבוע בספר "מנחת חינוך".

שוואנצונעס

מעמד י"ב שבט תשס"א

השוואנצונעס היא השיטה המרכזית של חסידות מרכז חסידי ויז'ניץ. והיא מכונה השיטה הקדושה.

במרכז השיטה היא התבטלות החסיד לרבו באופן מוחלט. על פי השיטה, כל חיי החסיד סובבים סביב האדמו"ר והוא חייב לראות את עצמו כ'זנב' לאדמו"ר, וזאת על פי המשנה במסכת אבות והוי זנב לאריות[1]. על פי השיטה, השוואנצונעס היא קב חומטין, על פי המובא בתלמוד בבלי[2] על יראת שמים, שהיא המשמרת את התורה והמעשים הטובים, כקב חומטין המשמר את התבואה. כלומר: שהשוואנצונעס משמרת את התורה והמעשים הטובים.

בי"ב בשבט תשס"א נאם האדמו"ר הרב מנחם מנדל בנוכחות אביו רבי משה יהושע בפני אברכי הכוללים ודיבר לראשונה על התבטלות אליו, ולדבריו אז ירדה לעולם דרך החסידות האמיתית המכונה שוואנצונעס.

השיטה קיבלה את שמה בדרשה שנשא האדמו"ר לחסידיו בארצות הברית בתמוז ה'תשע"ח בנאום זה לימד את חסידיו את המנון השיטה והורה להם לשיר זאת מידי יום לאחר תפילת שחרית, מילות השיר: "די שיטה הקדושה, פון די הייליגע ישועות משה דהיינו שוואנצונעס". בהמשך הוסיף "דהיינו קב חומטין, דהיינו שוואנצונעס", (בעברית: השיטה הקדושה של בעל הישועות משה, דהיינו קב חומטין (הכוונה ליראת שמים) דהיינו הזדנבות). ואף הלחין שיר נוסף המרחיב ומבאר את עקרונות השיטה, והורה לשוררו לפני הקידוש, לפני תקיעת שופר, לפני תפילת נעילה, ובשעת החופה.

בפי החסידים נקרא האדמו"ר הייליגע רבי (בעברית: הרבי הקדוש), ומכאן הכינוי "הייליגע'רס" (כלומר: הקדושים), כמו כן מקובל בחסידות שבזמן שהותו למנוחה בשוויץ סופרים את הימים עד שובו של האדמו"ר חזרה ארצה.

כחלק מהשיטה מעודד האדמו"ר את לימוד "אגרת הרמב"ן" שמבטאת את עניין ההתבטלות.

השיטה זכתה להתנגדות מצד שאר החוגים החסידיים, שרואים בשיטה זו סילוף דרך החסידות.

עם פרסום השיטה בשנת תשע"ח עזבו את החסידות קבוצת חסידים רובם עברו לחצר האח רבי ישראל, ביניהם גם איש אמונו יעקב ולצר שמיד לאחר פרישתו מונה למזכיר המועצת החסידית.

במסגרת שיטה זו חוגגים את יום י"ב שבט כראש השנה לחסידות לציון וביסוס השיטה הקדושה[3]., ליום זה נערכים החסידים בכינוסים מיוחדים, התוועדויות ועוד. כמו כן במשך השנה נערכות שבתות גיבוש וכנסים במסגרת שיטה זו.[4][5].

חסידים ידועים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים