פורטל:דגלים וסמלים/הידעת?/קטעי הידעת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
1
מתנדב פרוסי לבוש במדי הפרייקופס

מקור צבעי השחור-אדום-זהב אשר מהווים את הדגל הגרמני שאוב מצבעי המדים של הליצו פרייקור, כוח מתנדבים פרוסי אשר הוקם ולחם במלחמות הנפוליאוניות. כוח מתנדבים זה, שעל חייליו היה לדאוג לעצמם לציוד ולביגוד, לבש מדים שחורים השזורים בעיטורי דרגה אדומים ובכפתורי פליז זהובים. הצבע השחור נבחר משיקולים פרקטיים שכן שחור היה הצבע היחידי בו ניתן היה לצבוע את בגדי האזרחים בצורה אחידה וללא כל גוון שונה. מתנדבי הכוח, שרובם היו סטודנטים מכל רחבי גרמניה, הפיצו את סכמת הצבעים שזוהתה לאחר המלחמות עם הרעיונות הרפובליקניים והדמוקרטיים שבהם האמינו המתנדבים, ברחבי גרמניה. הנאצים כינו את סכמת הצבעים הזאת בשורת כינויי גנאי, לדוגמה "שחור-אדום-חרדל", כלעג לרפובליקת ויימאר אשר קדמה לגרמניה הנאצית.

עריכה | תבנית | שיחה
2
נס אוסטרליה הלבן

עד שנות ה-60 של המאה ה-20 הניף הצי המלכותי האוסטרלי את הנס הבריטי הלבן כדגל אוניותיו. נוהג זה, שהושרש עקב צו של האדמירליות הבריטית משנת 1909, יצר מצב בעיתי כשספינות הצי המלכותי האוסטרלי לחמו לצד ספינות הצי האמריקאי במלחמת וייטנאם, מלחמה שבריטניה לא לקחה בה חלק, אך על הספינות האוסטרליות הונף דגלה הלאומי. בעקבות מצב זה תוקנן בשנת 1966 נס אוסטרליה הלבן, דגל המבוסס על דגל אוסטרליה בשינוי צבעיו מכחול ללבן.

עריכה | תבנית | שיחה
3
סמל מדינת ישראל

סִמלהּ של מדינת ישראל, מנורת שבעת הקנים ושני ענפי עץ זית משני צדדיה, עוצב בידי האחים שמיר. ייתכן כי עיצוב הסמל הושפע מחזון זכריה הנביא (ד', א' - י"ד). בחזון זה, המנורה מסמלת את ישראל, ושני ענפי עץ הזית משמשים חיזוק לזרובבל לפעול לשיבת ציון מממלכת פרס בכוח הרוח של הכהונה והמלכות הנמשחים בשמן זית. הסמל נבחר על ידי ועדה מיוחדת לענייני סמלים שהקימה מועצת המדינה הזמנית, לאחר שינויים מסוימים להצעה המקורית. המנורה עוצבה על פי התבליט בשער טיטוס המתאר תהלוכה של עבדים וחיילים השבים לרומא לאחר ניצחון הרומאים על יהודה והחרבת בית המקדש בירושלים. כמו כן הועדף השימוש בענפי עץ זית על השימוש בסמלי הלולב, האתרוג והשופר.

עריכה | תבנית | שיחה
4
אניית המערכה יו.אס.אס וינסטון צ'רצי'ל

בכל ההיסטוריה של הצי המלכותי רק שתי ספינות שאינן שייכות לצי זכו בכבוד להניף את הנס הלבן, דגלו של הצי הצבאי, על סיפונן. הראשונה הייתה אניית צי הסוחר הבריטי בריטניה הגדולה בת המאה ה-18 אשר למרות היותה ספינת סוחר, הניפה (ועדיין מניפה במבדוק היבש בו היא עוגנת כיום) את הנס הלבן שכן ביום הפלגתה הראשונה שהה על סיפונה הנסיך אלברט בעלה של המלכה ויקטוריה ומלווים צבאיים נוספים; ואילו השנייה היא המשחתת האמריקאית יו.אס.אס וינסטון צ'רצ'יל כאות כבוד והצדעה לראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל. מסיבה זאת מוצב קצין מהצי המלכותי הבריטי בסגל הפיקוד של המשחתת.

עריכה | תבנית | שיחה
5
נוצות נסיך ויילס

בסיכה ההרלדית של יורש העצר הבריטי, נוצות נסיך ויילס, מופיעות שתי מילים בגרמנית: "Ich dien", שפירושן "אני משרת". האגדה מספרת, שאדוארד, הנסיך השחור, בנו של אדוארד השלישי, מלך אנגליה, נלחם בשנת 1346 במלך העיוור יוהאן מלוקסמבורג. לאחר הקרב, בו נהרג יוהאן, נטל אדוארד את קסדתו לעצמו, וכך הפך המוטו של המלך הגרמני לסמל אצולה בריטי. סברה אחרת היא שאדוארד נעזר בקשתים ולשים בעת המלחמה נגד הצרפתים. "Eich Dyn" בוולשית פירושו "האיש שלכם", משפט שנהג הנסיך האנגלי לומר לחייליו הוולשים כדי להתחבב עליהם. מילים אלו נשמעות בדיוק כמו המילים הגרמניות "Ich dien", וכך הגיעו המילים לסיכה ההרלדית של אדוארד, נסיך ויילס.

עריכה | תבנית | שיחה
6
שלט האצולה של שושלת בגרטיוני

על פי האגדה של שושלת בגרטיוני, אשר שלטה בגאורגיה מימי הביניים ועד לתחילת המאה ה-19, היה אבי השושלת נצר למלך דוד. לפי אגדה זו, שבעה אחים פליטים מבית דוד התיישבו באזור - שלושה בארמניה וארבעה באיבריה הקווקזית. אלו האחרונים נישאו בנישואי תערובת עם בית המלוכה המקומי וצאצאיהם המשיכו את השושלת. אגדה זו תועדה בבלאזון שלט האצולה של השושלת, בו מופיעים נבל ולולאה המיוחסים לדוד. היסטוריונים מודרניים מספקים ניתוח מסובך יותר של מוצא הבגרטיונים הטוען לקיומן של שתי שושלות - האחת ארמנית, עתיקה יותר, והשנייה גאורגית, שהיא ענף של המשפחה הארמנית.

עריכה | תבנית | שיחה
7
דגלים בחצי התורן כאבל על רעידת האדמה בסצ'ואן ב-2008. דגל ערב הסעודית בראש התורן

הנפת דגל בחצי התורן היא ביטוי לאבל במדינות רבות. אחד ההסברים למקור המנהג הוא מתן קדימות לדגל הסמלי הבלתי נראה של המוות. הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת, אשר משמש את ריבון הממלכה המאוחדת, להבדיל מדגל הממלכה המאוחדת אשר משמש את המדינה, אינו מורכן לעולם לחצי התורן, אפילו לאות אבל על מותו של הריבון, משום שאף על פי שהריבון מת, תמיד יהיה מי שימלוך תחתיו, לפי העיקרון של "המלך מת, יחי המלך!". גם דגל ערב הסעודית אינו מורכן לחצי התורן, אך מסיבה אחרת – הוא נושא את השהאדה, הכרזת האמונה האסלאמית, ולכן הרכנתו עלולה להיחשב ל"כפירה".

עריכה | תבנית | שיחה
8
סמל ונצואלה 1954 - 2006

ב-9 במרץ 2006 אישרה האספה הלאומית של ונצואלה את שינוי סמל ונצואלה, שינוי שנכנס לתוקפו ב"יום הדגל" ב-12 במרץ 2006. על-פי ההחלטה, הסוס שעל הסמל יופיע דוהר שמאלה במקום באופן שהיה עד אז, ימינה תוך הפניית ראשו לאחור. השינוי נעשה בהנחייתו של הנשיא הסוציאליסטי והאנטי-אמריקאי הוגו צ'אווז, לבקשתה של בתו בת התשע, אשר לא אהבה את מראה הסוס המסתכל לאחור.

עריכה | תבנית | שיחה
9 המנון דרום אפריקה הוא ההמנון הלאומי היחיד בעולם הכתוב במספר שפות. בעוד שבהמנונים אחרים של מדינות רב-לשוניות קיימות גרסאות שונות להמנון מסוים, ההמנון הדרום-אפריקני בנוי מארבעה בתים וכתוב בחמש שפות מתוך 11 השפות הרשמיות של דרום אפריקה: קוסה, זולו, ססותו, אפריקאנס ואנגלית, כאשר החלקים השונים בהמנון מושרים כל אחד בשפה אחרת. הלחן של ההמנון משמש גם את המנון טנזניה ואת המנון זמביה, ובעבר גם את המנון זימבבואה, שכן שימש את המנון הקונגרס הלאומי האפריקני. עריכה | תבנית | שיחה
10
חותם נשיא ארצות הברית

על חותם נשיא ארצות הברית ניתן לראות עיטם לבן-ראש, העוף הלאומי של ארצות הברית, המחזיק ברגל אחת שלושה עשר חצים, המסמלים את שלוש עשרה המושבות, וענף זית ברגלו השנייה. כיום, פניו של העיטם מופנות לצד הרגל המחזיקה בענפי הזית, אולם בין השנים 19161945, ראשו של העיטם היה מופנה לכיוון הרגל עם החצים. כך נוצרה האמונה העממית כי ראשו של העיטם מופנה לאחת מהרגליים בהתאם למצבהּ של ארצות הברית: בזמן שלום הוא מופנה לענפי הזית, ובזמן מלחמה לחצים.

עריכה | תבנית | שיחה
11
סמל הממלכה המאוחדת לשימוש בסקטולנד

סמל הממלכה המאוחדת הוא שלט אצולה המייצג את הממלכות אשר הרכיבו את הממלכה המאוחדת עם חוק האיחוד של 1800, שם אירלנד מיוצגת עלי ידי נבל בריאן בורו ברבע השלישי, סקוטלנד מיוצגת על ידי אריה אדום על רקע זהב ברבע השני ועל ידי חד קרן כתומך הסיניסטרי, ואנגליה תופסת מקום של כבוד על ידי שלושה נמרי זהב על רקע אדום ברבעים הראשון והרביעי ועל ידי אריה מוכתר כתומך הדקסטרי. אולם, מאז חוקי האיחוד של 1707 נהוגה בסקוטלנד מסורת כי בסמלים המלכותיים יינתן מקום של כבוד בעבור סימנים סקוטיים, וכך, האריה הסקוטי דחק את מקומם של הנמרים האנגליים והחד-קרן הכסוף הוכתר בכתר סקוטלנד והוצב מימינו של השלט, במקומו של האריה אשר עבר לשמאלו.

עריכה | תבנית | שיחה
12
המנון ניו זילנד

לניו זילנד יש שני המנונים לאומיים רשמיים: קל, הגן על ניו זילנד ואלקים נצור את המלכה. לשני ההמנונים מעמד רשמי שווה, כאשר הפרוטוקול קובע כי באירועים שבהם הדגש הוא על הנאמנות לממלכה המאוחדת, כגון אירועים שבהם נוכחים בני המלוכה הבריטית, מושר ההמנון השני, בעוד שבאירועים שבהם הדגש הוא על הזהות הלאומית מושר זה הראשון.

עריכה | תבנית | שיחה
13
UnionJack.jpg

לממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד אין דגל לאומי. הדגל שמשמש כדגל הלאומי של הממלכה המאוחדת ידוע בשם היוניון ג'ק, או באופן רשמי כ"דגל האיחוד", הוא למעשה דגל מלכותי. הדגל הינו שילוב של שלושה דגלים שונים: דגל אנגליה (הידוע כ"צלב ג'ורג' ה"קדוש""), דגל סקוטלנד (הידוע כ"צלב אנדראס ה"קדוש"") אשר שולבו לדגל אחד לאחר חוקי האיחוד של 1707 אשר איחדו את ממלכת סקוטלנד וממלכת אנגליה ודגל נוסף המייצג את צפון אירלנד - "צלב פטריק ה"קדוש"".

עריכה | תבנית | שיחה
14
המנון הממלכה המאוחדת

מילותיו של המנון הממלכה המאוחדת, "אלקים נצור את המלכה", לרבות אפילו שמו, משתנות קלות בהתאם למין המונרך. כיום המילים מותאמות למלכה אישה, אך רק כאשר המונרך הוא גבר, השורה השישית בבית האחרון מתחרזת עם זו האחרונה.

עריכה | תבנית | שיחה
15
Flag of Libya (1977–2011).svg

עם אימוצו מחדש של דגל לוב לאחר ההתקוממות בלוב בשנת 2011 חדלו להיות בעולם דגלים לאומיים בני צבע אחד השייכים למדינות עצמאיות. דגלה הקודם של לוב, דגל הקהילייה הערבית הלובית העממית הסוציאליסטית הגדולה, היה דגל ירוק כולו, צבע אשר סימל את האסלאם ואת "המהפכה הירוקה" שהוביל מועמר קדאפי, והיותו מורכב מצבע אחד סימלה את השוויון בין האזרחים

עריכה | תבנית | שיחה
16
סמלו של הבישוף הסיני ג'וסף זן עם גאלרו סגול

בהרלדיקה כנסייתית מופיע כובע הגאלרו בשלטי אצולה רבים, כשצבעם ומספר הגדילים שלהם משתנה בהתאם לדרגת איש הכמורה נושא השלט. בעוד שהתקנה קובעת שגאלרו של בישוף וארכיבישוף יהיה בצבע ירוק, בישופים סינים נמנעים מכך וחובשים גאלרו סגול או כחול במקום.

עריכה | תבנית | שיחה
17 על פי האגודה האמריקאית לוקסילולוגיה 5 הכללים החשובים ליצירת דגל הם:

1. על הדגל להיות פשוט לזכרון. 2. הצבעים והסמלים בדגל חייבים להיות בעלי משמעות. 3. על הדגל להיות עד 3 צבעים. 4. אין להכניס משפטים ולוגואים לתוך הדגל. 5. אין לצייר דגל שיראה דומה לדגל אחר שכבר קיים כדי למנוע בלבול.

עריכה | תבנית | שיחה
18
-
הוספה
19
-
הוספה
20
-
הוספה
21
-
הוספה
22
-
הוספה
23
-
הוספה
24
-
הוספה
25
-
הוספה
26
-
הוספה
27
-
הוספה
28
-
הוספה
29
-
הוספה
30
-
הוספה
31
-
הוספה
32
-
הוספה
33
-
הוספה
34
-
הוספה
35
-
הוספה
36
-
הוספה
37
-
הוספה
38
-
הוספה
39
-
הוספה
40
-
הוספה
41
-
הוספה
42
-
הוספה
43
-
הוספה
44
-
הוספה
45
-
הוספה
46
-
הוספה
47
-
הוספה
48
-
הוספה
49
-
הוספה
50
-
הוספה
51
-
הוספה
52
-
הוספה
53
-
הוספה
54
-
הוספה
55
-
הוספה
56
-
הוספה
57
-
הוספה
58
-
הוספה
59
-
הוספה