נמר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נמר
נמר
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
משפחה חתוליים
סוג פנתר
מין נמר
שם מדעי
Panthera pardus
תחום תפוצה
Wiki-Panthera pardus.png
נמר שחור הוא נמר שעורו כהה יותר משאר הנמרים

נמר (שם מדעי: Panthera pardus) הוא מין במשפחת החתוליים בסוג פנתר. הנמר הוא הפנתר הקטן בסוגו. הנמר ניזון בעיקר מיונקים בגודל בינוני, מעופות ומזוחלים. תוחלת חייו היא כ-20 שנה, והוא נפוץ באפריקה ובאסיה. הנמר הזכר גדול מן הנקבה. בעת מרדף אחרי טרפו, יכול הנמר להגיע למהירות של כ-60 קילומטרים לשעה.

לנמר למעלה מ-20 תת-מינים.

אנטומיה

גופו של הנמר מכוסה פרווה. הוא מנומר בגבו ומשני צידי גופו. הגב וצידי הגוף בגוון צהוב ועליהם כתמים שחורים וטבעתיים רבים, ואילו הבטן והחזה בהירים. גוני פרוותו מסווים את הנמר וקשה לגלותו בעודו מסתתר בסבך הצמחייה. גופו שרירי וזנבו ארוך יחסית לגופו.

אורך הגוף: עד 2.2 מטר, תלוי במין. אורך הזנב: עד 1.2 מטר, תלוי במין. משקל: 70 עד 250 ק"ג, תלוי במין.

התנהגות

הנמר שוכן ביערות, בערבות, בהרים ובשטחים סלעיים. הוא מיטיב לטפס על עצים, כושר קפיצתו מרשים למדי, תגובותיו זריזות וריצתו מהירה. הנמר משחר לטרפו לקראת הליל. בעת הציד חונק את טרפו על ידי נשיכתו בצווארו. יש שיאכל מן הטרף במקום הציד ואחר יסתיר את השיירים לארוחה נוספת ויש שיחוש אי ביטחון ויעלה את טרפו למרומי עץ, מפני שיריביו העיקריים (מלבד האריה), הצבועים והזאבים הטלואים אינם מטפסים על עצים. הנמר הוא בעל יצר קטילה חזק ביותר והוא צד בעלי חיים גם כאשר איננו רעב. מפאת היותם בעלי-חיים לא חברותיים, אין הם לומדים האחד מהשני להיזהר מפני רדיפות האדם. הם גם אינם יודעים להיזהר מטורפים אחרים או ממלכודות, ולכן קל יחסית להשמידם.

הנמרים הם בעלי חיים טריטוריאליים (בעלי נחלה) וסוליטאריים (יחידאים). הטריטוריה של הזכר גדולה משל הנקבה ולעיתים חופפת בחלקה טריטוריות של נקבות אחדות ושטחה עשוי להגיע לעשרות קמ"ר. הנמרים מסמנים את תחום מחייתם בשתן, בגללים, בשאגות ועוד. מלבד מפגשים מזדמנים נדירים בין פרטים, נוצר קשר קצרצר בן יומיים-שלושה בין הזכר לנקבה. בתום פרק זמן זה, נפרד הזכר מן הנקבה, מבלי להשתתף בעול גידול הצאצאים הקטנים.

התרבות

עונת הרבייה של הנמר היא בקיץ. ההריון נמשך כשלושה חודשים, ובסופו ממליטה הנקבה שניים עד שישה גורים במאורת מסתור. הגורים פוקחים עיניהם כעבור שבוע, ובכל אותם ימים נשארת עמם האם. כעבור מספר ימים היא מחדשת את פעילות הציד. הנמרה תקפיד להעביר את הגורים ממקום מסתור אחד למשנהו בתכיפות גבוהה בחודשי חייהם הראשונים וזאת כדי לגונן עליהם מפני אויבים אשר עקבו אחר אמם ועלולים להתנכל אליהם. תקופת ההנקה נמשכת כשלושה חודשים, וזמן מה לאחר מכן, מתלווים הגורים אל האם בעת יציאתה לציד. שיטת הציד וידיעת יכולותיו של הנמר מושגות על ידי לימוד ותפקידה של האם להכשיר את צאצאיה לפעילות זו. בתחילה צופים הנמרים הצעירים באמם, אחר מקבלים ממנה חיה שפצעה בעבורם ותפקידם בפעם הזו מסתכם בהריגתה ולבסוף מורשים הם לרדוף בעצמם אחר הטרף. בגיל 15–20 חודש כבר גדולים הם דיים והנמרים נעזבים על ידי אמם לקראת דרכם החדשה כעצמאיים בשטח. בעונה לאחר מכן, כלומר בגיל שנתיים לערך, כבר יהיו [[בגרות מינית|בוגרים גופנית]] ויוכלו גם להקים דור חדש של צאצאים.

טקסונומיה

התפוצה הרחבה והשוני הרב בין אזורי מחייתו של הנמר גרמו להיווצרות תת-מינים שונים בנמר. מרבית תת-המינים חיים באסיה בשל הסביבה המגוונת בה.

 1. נמר אפריקאי, Panthera pardus pardus
 2. נמר אמור או נמר סיבירי, Panthera pardus orientalis
 3. נמר אנטולי או נמר גלילי, Panthera pardus tulliana
 4. נמר המדבר או נמר ערבי, Panthera pardus nimr
 5. נמר ברבארי, Panthera pardus panthera
 6. נמר פרסי, Panthera pardus saxicolor
 7. נמר הודי, Panthera pardus fusca
 8. נמר הודו-סין, Panthera pardus delacouri
 9. נמר ג'אווה, Panthera pardus melas
 10. נמר צפון-סין, Panthera pardus japonensis
 11. נמר סיני, Panthera pardus jarvisi (נכחד?)
 12. נמר סרי-לנקה, Panthera pardus kotiya
 13. נמר זנזיבר, Panthera pardus adersi (נכחד)

תפוצת הנמר בארץ ישראל

בארץ ישראל ידוע כי חיו ארבעה תת-מינים של נמרים בטבע:

נמר המדבר

נמר המדבר הוא תת-המין הקטן ביותר של נמר. משקלו כ-25 ק"ג והוא בדרך כלל בלתי מסוכן לאדם בוגר. כיום נשארו בעולם מתת מין זה כ-220 פרטים בלבד. בישראל התפרסם נמר זה ב-1974 עת נתגלה מחדש במדבר יהודה. בישראל היו ידועות שתי אוכלוסיות של נמר זה: אחת במדבר יהודה שככל הנראה נכחדה, והשנייה בהר הנגב, מכתש רמון ומישור עבדת אשר ייתכן שכוללת 8–9 פרטים.

נמר המדבר האחרון נצפה בישראל לאחרונה בשנת 2007, ואם אכן שרד, זהו תת-מין הנמר היחידי בישראל.

נמר אנטולי

נמר אנטולי הוא מן הנמרים הגדולים בעולם. משקלו מעל 70 ק"ג. הוא נראה לאחרונה בנחל בצת שבגליל המערבי בשנת 1965 לאחר שפרט זכר מבוגר ניצוד שם. מאז מתגלים מדי כמה שנים סימני חיים כמו עקבות ושיירי טרף בגליל העליון. כנראה מצוי בגולן הסורי ובדרום לבנון. ישנם גם הטוענים כי נתקלו בו בהר חרמון. ניזון בעיקר מטריפת חזירי בר ויחמורים

נמר סִינַי

נמר סִינַי היה מצוי בהרי אילת עד לפני עשרות שנים ונעלם מן האזור בשל ציד פרוע שהיה מקובל אצל בדואים באזור כדי להשיג את פרוותו. הוא יפה ביותר. צבעו צהוב בהיר מאוד, כמעט לבן. גודלו בינוני בהשוואה לתת-מינים אחרים של נמרים. ניזון בעיקר מיעלים, חוגלות, קוראים, שפני סלע ואולי לעיתים נדירות יותר גם פגרים. עד לפני זמן מה (1960) היה מצוי תת-מין זה בדרום חצי האי סיני, אך כפי הנראה הוא נכחד גם משם. אלה היו המקומות היחידים שבהם היה מצוי תת-מין נדיר זה. כנראה שהוא כבר נכחד לגמרי מכדור הארץ בשנת 1969

אזכורי הנמר בתנ"ך

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0