בצלאל סמוטריץ'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בצלאל סמוטריץ'
Smotrich.jpg
מדינה ישראלישראל  ישראל
לידה י' באדר ה'תש"מ
סיעה *הבית היהודי
שר התחבורה והבטיחות בדרכים ה-33
תקופת כהונה 23 ביוני 2019 - 17 במאי 2020 (47 שבועות ויום)
הקודם בתפקיד ישראל כ"ץ
הבא בתפקיד מירי רגב
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו

בממשלה ה־34

חבר הכנסת
תקופת כהונה 31 במרץ 2015 - מכהן (5 שנים ו-25 שבועות)
כנסות ה־2023
תפקידים נוספים
בצלאל סמוטריץ' עם שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן והרב דוד פנדל בעת ביקורו של השגריר בישיבת ההסדר של שדרות, אוקטובר 2017

בצלאל יואל סְמוֹטְרִיץ' (נולד ב-27 בפברואר 1980, י' באדר ה'תש"מ) הוא יושב ראש מפלגת האיחוד הלאומי וחבר הכנסת מטעמה מאז הכנסת העשרים. בעבר כיהן כשר התחבורה.

בעבר שימש מנהל הפעילות של תנועת רגבים ומנהל ישיבת קדומים. עורך דין בהכשרתו.

ביוגרפיה

נולד בחיספין שברמת הגולן וגדל בבית אל. אביו הוא הרב חיים ירוחם סמוטריץ'[1], לימים רב המושב בית יתיר ור"מ בישיבת ניר קריית ארבע. למד בישיבת ירושלים לצעירים, בישיבת מרכז הרב ובישיבה הגבוהה בקדומים. במקביל למד לתואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו, אותו סיים בהצטיינות[2]. למד גם לימודי תואר שני במשפט ציבורי ובינלאומי באוניברסיטה העברית בירושלים, שבה היה גם מצטיין דיקן[3][4].

בגיל 28 התגייס לצה"ל ושירת במשך שנה וחצי[2] כעוזר ראש זירת מרכז בחטיבת המבצעים של המטה הכללי[5][6].

מורי דרכו הם הרב יצחק בן שחר ואביו[7].

פעילות ציבורית

בשנת 2005, בעת פעולות המחאה נגד תוכנית ההתנתקות, נעצר על ידי השב"כ עם ארבעה פעילי ימין נוספים והוחזק בכלא שקמה במשך שלושה שבועות, ושלושה שבועות במעצר בית, בחשד שחסמו כבישים[8]. לא הוגש נגדו כתב אישום. ב-2015, כשנכלל ברשימת המועמדים בבחירות לכנסת העשרים, הוצג החשד כהחזקת "700 ליטר דלק כדי לפגוע בתשתיות ולמנוע את הפינוי"[9]. סמוטריץ' הכחיש כי נחשד באחזקת דלק ואמר שחסימת כבישים היא אקט דמוקרטי מקובל בישראל[10]. לדבריו, הוא היה אז רכז כוח אדם במועצת יש"ע, ומטרת המעצר והחקירות הקשות בשירות הביטחון הכללי הייתה למנוע צעדת המונים לעבר גוש קטיף שעלולה הייתה לשתק את החיים במדינה[11].

ב-2006 נמנה עם מייסדי עמותת "רגבים" ושימש כמנהל הפעילות שלה. התמנה למנהל ישיבת קדומים ונמנה עם מייסדי איגוד הישיבות הגבוהות. שימש נציג ציבור במליאת מועצת העיתונות, חבר הנהלה בישיבת בני חיל ובתנועת קוממיות, בגרעין החינוכי בנתניה וחבר בוועדה הציבורית שליד מכון אמת. לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה שנערכו בשנת 2009, שובץ במקום התשיעי ברשימת האיחוד הלאומי (במסגרת מפלגת תקומה), ובהתאם לחוק הבחירות לכנסת שוחרר לשלושה חודשים משירותו בצה"ל, ולאחריהם חזר להשלים את שירותו[12]. המפלגה זכתה בארבעה מנדטים, וסמוטריץ' לא נכנס לכנסת[13].

פעילות פוליטית

בשנת 2015, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, הוצב במקום התשיעי ברשימת הבית היהודי, לאחר שנבחר על ידי מרכז האיחוד הלאומי - תקומה למקום השני שהוקצה לה ברשימה. בעקבות פטירתו של השר אורי אורבך קודם סמוטריץ' למקום השמיני ברשימה ונבחר לכנסת. הוא מונה לסגן יושב ראש הכנסת ולחבר בוועדת הכספים ובוועדת הפנים והגנת הסביבה.

ב-14 בינואר 2019, לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת, גבר סמוטריץ' על השר אורי אריאל ונבחר במרכז מפלגת האיחוד הלאומי-תקומה ליו"ר המפלגה[14].

לקראת אותן בחירות הגיעה מפלגת האיחוד הלאומי להסכם על ריצה משותפת עם הבית היהודי ועוצמה יהודית, במסגרת איחוד מפלגות הימין. על פי ההסכם הוצב סמוטריץ' במקום השני ברשימה לכנסת, אחרי יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ. עוד הוסכם כי תינתן לו הזכות לבחור ראשון מבין התפקידים שיתקבלו במסגרת ההסכם הקואליציוני, ושאם תקבל הסיעה רק תפקיד שר אחד, יכהנו בו שניהם ברוטציה. הסכם זה נשמר גם לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, אז רצו הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם הימין החדש, במסגרת רשימת ימינה.

ב-23 ביוני 2019 מונה לשר התחבורה ה-33 ולחבר הקבינט המדיני ביטחוני, במסגרת ממשלת המעבר.

כשר התחבורה הוחל במהלך כהונתו מיזם נתיב פלוס שבמסגרתו הוקצו בכביש החוף ובנתיבי איילון נתיבי נסיעה קיימים לטובת רכבי תחבורה ציבורית וכלי רכב פרטיים עם לפחות נוסע אחד או שניים מלבד הנהג[15]. כמו כן האיץ סמוטריץ' את חשמול הרכבת בקו המהיר מירושלים לתל אביב וכן החל בסלילת מסילת רכבת בין תחנת הרכבת הראשונים בראשון לציון למודיעין-מכבים-רעות.

חקיקה

במהלך הכנסת העשרים העביר סמוטריץ' כיוזם ראשון שתים עשרה הצעות חוק[16], והיה משיאני החקיקה של הכנסת[17]. בהן:

עמדותיו

הסכסוך הישראלי- פלסטיני

בצלאל סמוטריץ יחד עם הרב זלמן מלמד והרב יעקב שפירא, בשמחת בית השואבה בישיבת מרכז הרב תשע"ט

עמדתו המדינית היא שהתנועה הלאומית הפלסטינית הוקמה מלכתחילה כמתנגדת לציונות והיא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. שתי השאיפות הלאומיות אינן יכולות לחיות זו לצד זו בשלום, ולכן, לדבריו, דחו הפלסטינים את הצעות השלום הישראליות[24].

לדברי סמוטריץ' מדיניות ההרתעה של ישראל צריכה להיעזר לעיתים בענישה חסרת פרופורציות, כמו הריסות בתים וגירוש משפחות מחבלים, וכן גילוי "אפס סובלנות מול אירועים שוחקי הרתעה", כגון הכאת קצין צה"ל בידי עהד תמימי[25]. לכן הוא הביע צער על שתמימי לא נורתה בברך בעת האירוע[26]. בדצמבר 2018, בעקבות פיגוע הירי בצומת עפרה ופיגוע הירי בגבעת אסף, הצטרף סמוטריץ לקריאה למתנחלים לחסום באותו הערב את הכביש לתנועת פלסטינים[27].

תוכנית ההכרעה

בספטמבר 2017 פרסם סמוטריץ את "תוכנית ההכרעה" – תוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שאותה הגדיר "התכנית היחידה שמבוססת על הכרעת הסכסוך ולא על שימורו בעצימות משתנה"[24]. ועידת המפלגה של האיחוד הלאומי - תקומה אישרה את התכנית באותו חודש[28]

התכנית מבוססת על מספר הנחות יסוד:

 1. העם הפלסטיני אינו אלא תנועת נגד לתנועה הציונית, זוהי מהותו וזכות קיומו (בניגוד למדינות ערב אחרות).
 2. כפועל יוצא, התנועה הלאומית הפלסטינית לא תשלים לעולם עם קיומה של מדינת ישראל בגבולות כל שהם, כל עוד תאמין באפשרות לממש את שאיפותיה הלאומיות בארץ ישראל.
 3. "השאיפות הלאומיות של העם היהודי ושל ערביי ארץ ישראל סותרות. לא ניתן ליישב אותן ולאפשר לשתיהן לדור בכפיפה אחת".
 4. הטרור אינו נובע מיאוש, אלא מתקווה להכניע את מדינת ישראל.

לפי התכנית, שלום בר-קיימא יושג באמצעות פירוק הרשות הפלסטינית והחלת ריבונות ישראלית בכל יהודה ושומרון, בפרט באמצעות הקמת יישובים יהודיים נוספים.

לפי התכנית, לפלסטינים תושבי יהודה ושומרון יוצע לקבל את השלטון הישראלי וליהנות מזכויות אזרח מלאות, למעט הזכות לבחור ולהיבחר (אנ') לכנסת, תמורת הסכמתם לוותר על מימוש שאיפה לאומית. כל תושב שלא יהיה מעוניין בכך, יקבל סיוע להגר למדינה ערבית שבמסגרתה יוכל לממש את שאיפתו הלאומית, או לכל מדינה אחרת. אלו שינקטו בפעולות טרור יטופלו בידי כוחות הביטחון, כך שיתקבל ייאוש מחזון המדינה הפלסטינית ודעיכה של המוטיבציה לטרור (כפי שלאחר מלחמת העצמאות קיבלו ערביי ישראל את השלטון הישראלי כעובדה מוגמרת).

לפי התכנית יינתן לערביי יהודה ושומרון ממשל עצמי שיחולק לשישה ממשלים מוניציפליים אזוריים שייבחרו בבחירות דמוקרטיות – חברון, בית לחם, רמאללה, יריחו, שכם וג'נין. לפי התכנית "הממשלים הללו מתאימים למבנה התרבותי והחמולתי של החברה הערבית, ועל כן יבטיחו שלום פנימי ושגשוג כלכלי".

התכנית טוענת שיישומה לא יהפוך את ישראל למדינת אפרטהייד, משום שהיא מעניקה לפלסטינים זכויות דמוקרטיות רבות יותר מאשר הם מקבלים כיום או צפויים לקבל בכל הסדר אחר. בטווח הארוך מציעה התוכנית לאפשר לפלסטינים שיחפצו בכך ליישם את זכותם לבחור ולהיבחר דרך הפרלמנט הירדני, או לקבל אזרחות מלאה במדינת ישראל, לאחר תקופה שבה יוכיחו נאמנות למדינה[24].

תחומים נוספים

בדצמבר 2015 נשאל על דו"ח העוני השנתי שפורסם באותו היום, והשיב: "אין ספק שממצאי דו"ח העוני אמורים להילמד בצורה מעמיקה ולהיות חלק מתוכניות עבודה שלנו ככנסת וכממשלה כדי לצמצם את העוני בישראל. יחד עם זאת, לא צריך לאבד פרופורציות. אין ספק שעני היום הוא הרבה פחות עני מלפני 20 שנה. הצמיחה במדינת ישראל מתקדמת. אז נכון שעשירים היום יותר עשירים מפעם אבל גם העניים יותר עשירים מבעבר במונחים מוחלטים. הפער נשמר והוא כמובן כואב וצריך לטפל בו, אבל לא צריך להלקות את עצמנו על מה שלא מגיע לנו. אין כאן אף אחד שמת מרעב או מקור ברחובות"[29].

סמוטריץ' מתח ביקורת על אמצעים חריפים, בהם עינויים, שנקט השב"כ כלפי עצורים בחשד של מעורבות בהצתת בית משפחת דוואבשה בדומא וכלפי בני קהילתם, ושלל את הגדרת המעשה כפעולת טרור. הוא כתב: "טרור הוא רק אלימות שמפעיל אויב במסגרת מלחמה נגדנו ורק הוא מצדיק נקיטת צעדים חריפים שמקומם לא יכירם במציאות רגילה. כל השאר זה פשע חמור, פשע נאלח, פשע לאומני, אבל לא טרור. בכל השאר מטפלים במגוון הכלים הרחב שמעמיד ההליך הפלילי. הרצח בדומא, עם כל חומרתו, הוא לא אירוע טרור."[30][31]

סמוטריץ' התנגד ל'חוק ההדחה', המעניק יכולת לחברי הכנסת להדיח ח"כ מכהן ללא צורך באישור בג"ץ, שמטרתו הייתה להדיח את חברת הכנסת חנין זועבי[32]. באוקטובר 2016, לאחר דרישת נציגי ארגון בצלם מחברי האו"ם לנקוט בסנקציות נגד ישראל, קרא יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, לשלול את אזרחותו של מנכ"ל הארגון, חגי אלעד. סמוטריץ' התנגד גם לצעד זה בנימוק שהוא אנטי דמוקרטי[33].

בתגובה לציוצים בטוויטר שעסקו בדיווח לפיו בבתי חולים רבים בישראל נהוגה הפרדה בין יולדות יהודיות לערביות ולריאיון של אשתו בנושא, צייץ סמוטריץ': "יש פערים מנטאליים ולשני הצדדים יותר נוח להיות עם עצמם. [...] אשתי ממש לא גזענית, אבל אחרי לידה היא רוצה לנוח ולא את החפלות ההמוניות המקובלות אצל משפחות היולדות הערביות [...] יש מלחמה כבר מאה שנה בארץ הזו בין יהודים לערבים ולכן טבעי שאשתי לא תרצה לשכב ליד מישהי שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד עשרים שנה. [...] אחרי החלת הריבונות נחיה כאן רק עם ערבים שיזנחו את השאיפות הלאומיות ויקבלו את המדינה היהודית ולא ילחמו בה. אז יהיה דו קיום."[34]

במרץ 2017 קרא סמוטריץ' לישיבות ולמכינות לעכב את גיוס תלמידיהם לצה"ל במחזור גיוס אחד, על מנת להפעיל לחץ נגדי על הצבא על רקע סוגיית השירות המשותף ושילוב נשים בתפקידי לחימה בצה"ל[35]. הקריאה נדחתה על ידי מפלגת הבית היהודי[36]. על רקע סוגיה זו אמר סמוטריץ' בינואר 2018 כי "בסופו של יום יש מקצועות ותפקידים בחיים שמתאימים לגברים, ויש מקצועות שמתאימים לנשים - כך הקב"ה ברא את העולם, כך טוב לעולם"[37].

חיים אישיים

סמוטריץ' נשוי לרויטל ולהם שבעה ילדים. הם מתגוררים בשכונת גבעת רש"י שבקדומים[38].

במרץ 2017 טענו "הארץ" וחדשות 2 כי בקידום חוק ההסדרה נמצא סמוטריץ' בניגוד עניינים, כי ביתו של סמוטריץ' בשכונת גבעת רש"י נבנה באופן בלתי חוקי, שכן חלקת הקרקע שעליה נבנה אינה כלולה בתוכנית המתאר של קדומים, ובנוסף לא סומנה כאדמת מדינה על ידי צוות קו כחול של המנהל האזרחי שמיפה את השטח ב־2012, אולי כי הן עובדו בעבר בידי פלסטינים, ושצילומי אוויר הראו כי היו עצים בחלקה עד לשנת 2002. סמוטריץ' הגיב בטענה ש"הדברים נעשו כנדרש. היחידים שנמצאים בניגוד עניינים הם כתבים שמנסים לייצג את הפלסטינים כדי לפנות יהודים מהבית"[38][39].

קישורים חיצוניים

מכתביו

הערות שוליים

 1. הערך "הרב חיים ירוחם סמוטריץ'", באתר ויקישיבה
  יאיר נהוראי, מה חושב הרב חיים ירוחם סמוטריץ', אביו של חבר הכנסת, על "העם יהודי"?, באתר הארץ, 9 באוגוסט 2018
 2. 2.0 2.1 נחמה דואק, מה מניע את ח"כ בצלאל סמוטריץ'?, ליברל, 20 ביוני 2018
 3. בית המשפט לא מעצב את קבלת ההחלטות
 4. המהפכה השיפוטית הבאה, באתר ערוץ 7, 28/03/19
 5. פרטים אישיים בדף הח"כ, אתר הכנסת, https://www.knesset.gov.il
 6. נחמיה שטרסלרתראו מי מחלק ציונים לצה"ל — סמוטריץ' המשתמט, באתר הארץ, 15 במאי 2020
 7. חגית רוזנבאום, "לא סופר עיתונאים. זבוב טורדני", באתר ערוץ 7, 23 בספטמבר 2016
 8. בש"פ 7194/05 ידידיה ליבוביץ' נ' משטרת ישראל
 9. מורן אזולאי ואיתי בלומנטל, נעצר על ידי השב"כ לפני ההתנתקות: מקום 9 ברשימת בנט, באתר ynet, 11 בינואר 2015
  חזקי ברוך, 700 ליטר דלק? לא היה ולא נברא, באתר ערוץ 7, 25 בפברואר 2018
 10. "למה כשמפטרים עובדים ממפעל מותר להם לחסום כבישים ולשרוף צמיגים ולמתנחלים לא?" - עדי רובינשטיין, ‏"אחי, טעית", באתר ישראל היום, 28.04.2016
 11. שמעון כהן, כשסמוטריץ' הושלך למרתפי השב"כ, באתר ערוץ 7, ד' באב תשע"ה, 20 ביולי 2015
 12. Twitter logo initial.svg ציוץ של חיים לוינסון ברשת החברתית טוויטר, 6 בדצמבר 2017
 13. רשימת המועמדים לכנסת השמונה עשרה, י"פ 5909 מ-29 בינואר 2009
 14. משה ויסטוך, ‏ח"כ בצלאל סמוטריץ' רץ לראשות האיחוד הלאומי, באתר כיפה, כ' טבת תשע"ט; חדשות כיפה, ‏ראש חדש: בצלאל סמוטריץ' הוא יו"ר האיחוד הלאומי, באתר כיפה, 14 בינואר, 2019.
 15. עמירם ברקת, ‏2 נוסעים ומעלה: כל מה שצריך לדעת על רפורמת הנתיבים החדשה, באתר גלובס, 3 באוקטובר 2019
 16. מאגר החקיקה - חוקי הכנסת העשרים שיזם בצלאל סמוטריץ'
 17. אלירן טל, שיאני החקיקה של הכנסת ה-20 נחשפים, באתר ערוץ 20, 09/01/2019
 18. צבי לביא, החטיבה להתיישבות קיבלה מעמד רשמי, באתר ynet, 24 בדצמבר 2015
  הצעת חוק מעמדן של ההסתדרות הציונית העולמית ושל הסוכנות היהודית לארץ-ישראל (תיקון מס' 2), התשע"ו–2015
 19. מידע על התיקון במאגר החקיקה הלאומי,
  מיכל שמעון, חוק השקיפות אושר בכנסת, באתר ערוץ 20, 11 ביולי 2016.
 20. שופטים וקצינים בכירים יגישו הצהרת הון, פורטל הכרמל, 8 בנובמבר 2016
 21. איציק וייס, חוק ההסדרה עבר בכנסת. בבית היהודי מאושרים: ״עשינו היסטוריה״, באתר חדשות 0404‏, 6 בפברואר 2017
 22. חוק הצבעה באמצעות תעודה צבאית אישית (תיקוני חקיקה), התשע"ז-2017, באתר הכנסת
 23. אושר סופית: חיילים יוכלו להצביע באמצעות תעודת חוגר, הודעות הכנסת, 6 במרץ 2017
 24. 24.0 24.1 24.2 בצלאל סמוטריץ', ‏תוכנית ההכרעה: המפתח לשלום נמצא בימין, השילוח 6, ספטמבר 2017
 25. יקי אדמקר‏, עקב ציוץ על עהד תמימי: טוויטר חסמה את חשבונו של ח"כ סמוטריץ', באתר וואלה! NEWS‏, 22 באפריל 2018
 26. טל שניידר, ‏טוויטר מאיימת לסגור את החשבון של בצלאל סמוטריץ', באתר גלובס, 23 באפריל 2018
 27. יהונתן קליין, ‏סמוטריץ': הערב - יוצאים לסגור את כביש 60 לפלסטינים, באתר כיפה, 24 בדצמבר, 2018
 28. יותם ברגרועידת מפלגת האיחוד הלאומי אישרה את התוכנית הקוראת לטרנספר לפלסטינים, באתר הארץ, 12 בספטמבר 2017
 29. חזקי עזרא, "קו העוני לא משקף את המציאות", באתר ערוץ 7, 9 בדצמבר 2015
 30. בצלאל סמוטריץ', איבוד עשתונות, באתר ערוץ 7, 10 בדצמבר 2015
  שבתי בנדט‏, ח"כ בצלאל סמוטריץ': "ההצתה בכפר דומא אינה אירוע טרור", באתר וואלה! NEWS‏, 9 בדצמבר 2015
 31. דנה ויס, ‏סמוטריץ': "יש דין אחד ליהודים, דין אחד לאויב בשעת מלחמה", באתר ‏מאקו‏‏, ‏2 בינואר 2016‏ סרטונים
 32. ערוץ הכנסת - בצלאל סמוטריץ': זועבי צריכה לשבת בכלא אך כל עוד היא ח"כית מותר להביע עצמה, 30.6.16
 33. עוזי ברוך, מתנגד לשלילת האזרחות למנכ"ל בצלם, באתר ערוץ 7, 22 באוקטובר 2016
 34. ציוץ ראשון; ציוץ שני; ציוץ שלישי; ציוץ רביעי; ציוץ חמישי;
  אריק בנדר, ‏ח"כ בצלאל סמוטריץ' לא חוזר בו: "עם ישראל לא גזען, יש לו רגשות טבעיים", באתר מעריב השבוע, 6 באפריל 2016
 35. בצלאל סמוטריץ', בשבע, ‏בצלאל סמוטריץ': מצילים את צה"ל – לא מתגייסים, באתר "סרוגים", 23 במרץ 2017
 36. בבית היהודי דוחים את הצעת ח"כ סמוטריץ´ להשהות התגייסות לצבא, באתר כיפה, 23 במרץ 2017
 37. תמלול ריאיון בנושא, בעמוד הפייסבוק של בצלאל סמוטריץ', 17 בינואר 2018
  יקי אדמקר‏, ח"כ סמוטריץ' על מינוי מפקדת הטייסת: "אבוי אם נשים יהפכו לגברים", באתר וואלה! NEWS‏, 17 בינואר 2018
 38. 38.0 38.1 יותם ברגרסגן יו"ר הכנסת, ח"כ בצלאל סמוטריץ, מתגורר בבית שנבנה בניגוד לחוק, באתר הארץ, 1 במרץ 2017
 39. אוהד חמו, ‏האם ח"כ סמוטריץ' מתגורר בבית לא חוקי?, באתר ‏מאקו‏‏, ‏1 במרץ 2017‏


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0