מתי טוכפלד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתי טוכפלד
לידה
י"ז באב ה'תשל"ז
עיסוק כתב ופרשן פוליטי
מעסיק ישראל היום
תחום סיקור פוליטיקה
קישורים חיצוניים
טוויטר tuchfeld

מתניה חיים (מתי) טוכפלד (נולד בי"ז באב ה'תשל"ז, 1 באוגוסט 1977) הוא עיתונאי ישראלי. הכתב הפוליטי של עיתון ישראל היום. חסיד חב"ד מהפלג המשיחי.

קורות חיים

טוכפלד נולד בגבעתיים למשפחה דתית לאומית, לדבורה והעיתונאי מיכאל טוכפלד. למד במכללה האקדמית יהודה ושומרון באריאל וסיים תואר ראשון במדעי המדינה ותקשורת באוניברסיטת בר-אילן.

בשנת 2000 החל את דרכו העיתונאית בעיתון "מקור ראשון", בסיקור תחום הפוליטיקה והמשפט. כשנה אחר כך הצטרף לחסידות חב"ד, ובהמשך עזב את העיתון. היה כתב במקומון מלאבס של רשת שוקן, באתר "חדשות מחלקה ראשונה" וברדיו קול חי. נבחר בשעתו כאחד משלושת מזכירי תא כתבי הכנסת, בבחירות שנערכו בקרב כלל הכתבים הפרלמנטריים בישראל.

עם הקמת "ישראל היום" ב-2007 הצטרף לעיתון ככתב לענייני מפלגות. עסק בסיקור התחום הפוליטי והנעשה בלשכותיהם של ראש הממשלה והשרים, במרכזי המפלגות, חברי הכנסת ופעילי השטח. כיום הוא הכתב הפוליטי של העיתון, ובעל טור שבועי קבוע העוסק בפרשנות פוליטית. באוגוסט 2018 פורסם שהוא עתיד לשמש כפרשן הפוליטי של העיתון[1].

ב"ישראל היום" חשף בין היתר, את פרשת הקמפיין המכפיש של יצחק הרצוג נגד שלי יחימוביץ' בפריימריז של מפלגת העבודה ב-2013, חשיפה שהביאה לחקירת משטרה וכתבי אישום. את פרשת החוקר הפרטי שהפעיל נפתלי בנט נגד ראשי הבית היהודי. שורת חשיפות והקלטות על משבר המנהיגות בש"ס לאחר פטירת הרב עובדיה יוסף, ועוד.

התקרבות לחב"ד

בשנת ה'תשס"א, בתקופת עבודתו ב"מקור ראשון", החל טוכפלד להתקרב לחסידות חב"ד. התהליך החל כאשר שבת בבית חב"ד באפר ווסט-סייד במסגרת טיול בניו יורק, ובעקבותיה נשאר לחגוג את יום הכיפורים, סוכות, ושמחת תורה בבית מדרשו של הרבי ב-770. לדבריו, שם השתכנע באמת שבהנהגת ובמשיחיות הרבי. בעקבות שאלה ב"אגרות קודש", החל ללמוד עם חסיד חב"ד, הרב מנחם שמח מלוד. התחתן, ובהמשך החל לענוד דגלון "משיח", גידל זקן והתלבש כחסיד חב"ד.

כשעבד ב"קול חי", הוצע לו לעבור לעבוד ב"ישראל היום", שעדיין לא קם, והוא חשש מהסיכון. לדבריו מה שהכריע, הייתה "תשובתו" של הרבי ב"אגרות קודש":""מברך על מעבר לעבודה חדשה"... "ששם השפעתו תהיה גדולה יותר"". בחורף ה'תשס"ז, לקראת מעברו לתפקידו החדש, הגיע שוב ל-770 עם בני טיטלבוים, רן יבנאי, וצביקה ברוט שהיו במשלחת לניו יורק באותו הזמן[2].

במסגרת עבודתו החל גם לעסוק בפעילות חב"דית במשכן הכנסת בירושלים, ולנצל את קשריו להפצת יהדות. בשנת ה'תשע"ד יזם שיעור שבועי בספר התניא במזנון הכנסת, אותו הוא מוסר בעצמו, בהשתתפות חברי כנסת[3].

בשנת ה'תשע"ב עורר סערה, כשאמר בראיון ברדיו קול ברמה ש"הרבי הוא נשיא הדור, והוא ממשיך להנהיג את חסידות חב"ד", וטען שבביקורו ב-770, ראה את הרבי מחב"ד[4]. בהמשך סייג והבהיר את דבריו, והתעמת בעניין עם דובר חסידות חב"ד הרב מנחם ברוד[5]. בהמשך השניים שהו יחד בשבת[6].

בסיוון ה'תשע"ח נסמך לרבנות[7].

רדיו

במשך תקופה קצרה ב-2012, הגיש תוכנית שבועית ברדיו גלי ישראל, ביחד עם אביו מיכאל. בשנת 2016 החל להגיש תוכנית שבועית-זוגית ברשת מורשת ביחד עם רעייתו. לאחר הקמת התאגיד התוכנית משודרת ב"כאן מורשת" בכל חמישי בלילה, ונקראת "הטוכפלדים".

נשוי לנעמה, מנהלת פרסום ברשות הטבע והגנים. לזוג חמישה ילדים והם מתגוררים בגבעת מרדכי בירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0