חלקיהו בן שלום

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יאשיהו קורע את בגדיו עם גילוי ספר התורה. איור מעשה ידי יוליוס שנור פון קרולספלד.

חלקיהו בן שַׁלּוּם. כהן גדול ממשפחת הכהנים בני צדוק (אביו היה בנו של צדוק). מצא את ספר התורה בזמן בדק הבית ומילא תפקיד ברפורמה של המלך יאשיהו. שמו ותפקידו מופיעים לראשונה בספר מלכים ב', פרק כ"ב, פסוק ח'. הוא היה סב-סבו של עזרא הסופר.

חלקיהו הוא הכהן הגדול, שמצא את ספר התורה בבית המקדש בזמן בדק הבית. חלקיהו ניהל את עבודות והיה אחראי על טיהורו ושיפוצו של בית המקדש הראשון.

משפחה

על פי רשימת היחס של הכהנים בספר דברי הימים א', פרק ה', פסוק ל"ט חלקיהו הוא בנו של שַׁלּוּם ואביו של עזריה. השם חלקיהו בן שלום נזכר גם בספר עזרא, פרק ז', פסוק ב', אבל ספר דברי הימים א', פרק ט', פסוק י"א נקרא בשם "חלקיה בן מְשֻׁלָּם".

בחפירה ארכאולוגית שנערכה בעיר דוד נמצאת בולה שבה כתוב "לעזריהו בן חלקיהו", וכן נמצא חותם השייך "לחנן בן חלקיהו הכהן". לפי ממצאים אלו נראה שעזריה היה יורשו של חלקיהו ואילו חנן שירת לצדו של אביו או אחיו.[1]

לדעת רבי יוסף קמחי אבי הרד"ק, היה ירמיהו הנביא בנו של חלקיהו הכהן[2].

פעילות

חלקיהו השתתף במשלחת מטעם המלך אל חולדה הנביאה. הוא הראשון אשר מופיע ברשימה והוא זה שהעביר את הספר לידי שפן הסופר, אשר העבירו אל המלך. חלקיהו הצביע בפני שפן על הדברים בכתוב, שאמורים היו לזעזע את המלך וזאת על פי סמכותו לפרש את התורה מעצם היותו כהן.

בעקבות הכתוב בספר הרס המלך יאשיהו את מקומות אשר היו קשורים בפולחן אלילי, ביטל את עבודת האל בבמות, אשר יועדו לכך וריכז את הפולחן בירושלים.

בספר דברי הימים ב', פרק ל"ה, פסוק ח' חלקיהו נמנה עם רשימת 'נגידי בית האלקים' בחג הפסח. ברשימה זו הוא מופיע ראשון, דבר שמלמד על מעמדו הרם.

הערות שוליים

  1. בוסתנאי עודד, עולם התנ"ך דברי הימים ב', תל אביב, דודזון עתי, 1993, ע"מ 262.
  2. רד"ק, ירמיהו א, א: "דברי ירמיהו בן חלקיהו - כתב אדוני אבי ז"ל כי חלקיהו זהו חלקיהו בן שפן הכהן שמצא ספר התורה בבית ה' בימי יאשיהו וירמיהו בנו נבא בימי יאשיהו ותחלת נבואתו היתה בשנת שלש עשרה למלכו ועדין לא שבו יאשיהו ויהודה מרעתם עד שמנה עשרה שנה למלכו שמצא ספר תורה"