אחימלך בן אחיטוב

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל.PNG חסר בערך זה אספקלריה תורנית. המידע המצוי בערך זה כתוב מנקודת מבט של חול ללא האספקלריה תורנית מספקת.
ניתן להיעזר בשכתוב ערך זה במדריך לעריכה באספקלריה תורנית. נא להמתין לשלב הסינון השני. אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אֲחִימֶלֶךְ בֶּן-אֲחִטוּב היה כהן גדול בנוב. אחימלך הוא בנו של אחיטוב ונינו של עלי הכהן. נזכר בספר שמואל א', פרק כ"א-ספר שמואל א', פרק כ"ב. כאשר ברח דוד משאול סיפק לו אחימלך מזון ואת חרב גָּלְיָת הפלישתי. בכך עורר עליו את זעמו של שאול. דואג האדומי, מאנשי שאול, שהיה נוכח במקום, סיפר לשאול על מפגשו של אחימלך עם דוד. שאול פקד להביא אליו את כהני נוב עם אחימלך ואביו ובאותו היום הוצאו להורג. בנו אביתר נמלט מהמקום וניצל. סיפורו של דוד ומפגשו עם אחימלך וסיפור הוצאתם של כהני נוב להורג כרוכים בקשר של סיבה ותוצאה. אחימלך מגיש עזרה לדוד וזו הסיבה להוצאתו להורג.

דמותו

אחימלך עמד בראש שמונים וחמישה כהנים. העיר נוב הייתה בימיו עיר הכהנים.

מטרת בואו של דוד לנוב היא להשיג מזון. לשם כך הוא מרמה את אחימלך. אחימלך בא לקראת דוד בחרדה גדולה. הוספת המילים למשפט: "וְאִישׁ, אֵין אִתָּךְ"[1] מראה כי אחימלך לא הבין מדוע מפקד צבאי כדוד מגיע לבד וללא ליווי פמלייתו. דוד מסביר כי הוא נמצא בשליחות המלך. אחימלך מוכן לתת את לחם הקודש אך ורק אם הנערים לא טמאים. מתוך כבוד לדוד, אחימלך מזכיר רק את הנערים בתנאי לנתינת המזון. דוד עונה כי לא רק הנערים אלא גם כליהם טהורים. אחימלך נותן את לחם הקודש. בתתו את לחם הקודש וההצטדקות הארוכה בפני דוד, עובר הכהן על האיסור בספר ויקרא, ט"ו, ט"ז: וְאִישׁ, כִּי-תֵצֵא מִמֶּנּוּ שִׁכְבַת-זָרַע--וְרָחַץ בַּמַּיִם אֶת-כָּל-בְּשָׂרוֹ, וְטָמֵא עַד-הָעָרֶב.[2] מעט הוא המסופר במקרא על הפולחן, שקיימו כוהני נב אך אחימלך היה מוכן לתת לדוד ונעריו את לחם הקודש רק אחרי הבטחה, שקיבל כי הנערים טהורים מאז יצאו לדרכם. החזקת לחם הפנים על השולחן מקורו בספרות הכוהנית. אחימלך היה צריך להחליפו מידי שבת ולא כל יום. מעבר לכך לחם הקודש היה מיועד לאכילה רק על ידי בני אהרון כמסופר בספר ויקרא, פרק כ"ד, פסוקים ח'-ט'.[3]

בעת השיחה בין דוד לאחימלך נכח במקום דואג האדומי מעבדי שאול. לאחר שדוד משיג את המזון הוא מתרץ את הגעתו ללא נשק מבלי שנשאל. אחימלך נותן לדוד את חרבו של גלית, אשר נשמרה במקדש בנוב. דואג האדומי מלשין לשאול על עזרתו של אחימלך. שאול פונה לאחימלך בכעס ובזלזול. הוא מכנה אותו בזלזול בֶּן-אֲחִיטוּב ולא בתוארו.

נאום אחימלך

בפתח דבריו אחימלך לא מכחיש את העזרה שהגיש לדוד. הוא מסביר לשאול מדוע סייע לדוד. דוד בעל מעמד צבאי ונאמן לשאול כדבריו. אחימלך אף מזכיר לשאול כי דוד הוא חתנו. לפי דבריו נראה כי אחימלך לא היה מודע לירידת קרנו של דוד בעיני שאול. כאשר הוא מכביר במחמאות על דוד, אחימלך אינו מודע לכך שבזה הוא מגביר את חמתו של שאול. הוא אף אומר כי פעמים רבות שאל באלקים בשביל דוד ואף פעם לא אסרו עליו לעשות זאת ולכן אין לבוא אליו בטענות. כמו כן לא הוא היה מודע לירידה במעמדו של דוד.

מעמדו של אחימלך

אחימלך ובני ביתו נקראים לשאול. הדבר מלמד על כפיפותם לשאול ולמשפטו.[4] מעמדם של צאצאי עלי היה גבוה בזמן שאול. אחימלך היה כנראה הכהן הראשי בחצר המלך שאול. ההוראה לפגוע באחימלך ובכהנים נענתה בשלילה על ידי עובדי המלך, על אף סכנת המוות, אשר ריחפה על ראשם עקב סירובם לשאול. מכך נראה כי מעמדו של אחימלך והכהנים היה גבוה בעיני העם. על כוהני נב נאמר, ששאלו בה' למען שאול.(שמואל א', י"ד, י"ח).

לקריאה נוספת

  • אורי אלטר, אמנות הסיפור במקרא, תל אביב, אדם, 1981, עמ' 82-79.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שמואל א', כ"א, ב'
  2. שמעון בר אפרת, מקרא לישראל שמואל ב', ירושלים, מאגנס, 1996, עמ' 272.
  3. משה אילת, שמואל וכינון המלוכה בישראל, ירושלים, מאגנס, 1998, עמ' 24.
  4. זאב ויסמן, עם ומלך במשפט המקראי, תל אביב, הקיבוץ המאוחד, 1991, עמ' 32.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0