תחנה מרכזית עפולה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התחנה המרכזית בשנת 1959

התחנה המרכזית של עפולה היא מסוף האוטובוסים המרכזי של העיר עפולה. שוכנת במרכז החלק המזרחי של העיר, ברחוב קהילת ציון, פינת רחוב שפרינצק.

התחנה המרכזית בעפולה נחשבת לתחנה מרכזית חשובה, שכן היא משמשת תחנת מעבר ראשית של התחבורה הציבורית בין אזור תל אביב והמרכז ליישובי עמק בית שאן, טבריה והכנרת פוקדים אותה מדי יום, ובעיקר בסוף ובתחילת שבוע, מאות ואלפי נוסעים, שרבים מהם הם חיילים.

שירותי התחנה

בעשור השני של המאה ה-21 פועלים בתחנה המרכזית בעפולה כ-12 רציפים. יוצאים ממנה קווי אוטובוס בין-עירוניים לערים טבריה, חיפה, נצרת עילית, קריית שמונה, בית שאן, תל אביב, ירושלים, כרמיאל, באר שבע, אילת וחדרה. נוסף על כך, יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים, בעיקר לכיוון שכונות העיר גבעת המורה, עפולה עילית והשכונות הדרומיות והמערביות בעיר. את מרבית קווי האוטובוס מפעילה חברת "סופרבוס" ושאר הקווים מתחלקים בין "אגד", "נתיב אקספרס" וכן "חברת הנסיעות והתיירות נצרת", אשר מפעילה קו בודד להושעיה וציפורי.

בעבר שכנה בתחנה מסעדת "אגד", אולם כיום יש בה מספר מצומצם ביותר של בתי עסק, בעיקר בתחום המזון המהיר.

מבנה התחנה

התחנה נחנכה בשנת 1958. כדרכן של תחנות מרכזיות שניבנו באותה תקופה היא תחנה בעלת מבנה פתוח. קודם לכן שכנה ליד תחנת הרכבת הישנה של עפולה, ליד הכיכר המרכזית של עפולה, שנקראה לפני קום מדינת ישראל "כיכר אנדרוס", ולאחר הקמת המדינה ניתן לה השם "כיכר העצמאות". את מבנה התחנה תכננו וולי וולטש, ושרגא פרידריק רוהטין, ויש בעיצובה ובתכנונה מוטיבים אדריכליים רבים הלקוחים מהסגנון הבינלאומי (ה"באוהאוס"). בתמונות הנמצאות בארכיון "אגד", שצולמו בשנותיה הראשונות של התחנה, ניתן לראות כי בכניסה הראשית לתחנה בלט גגון מעוגל שנתמך על ידי שורה של עמודי ברזל. בחזיתה המזרחית היו תלויות אותיות שהרכיבו את שם התחנה: "אגד א.ש.ד. תחנת עפולה"; בלילה הוארו אותיות אלה.

בסוף המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21 התווספו שינויים ותוספות בתחנה שפגעו בצביונה המקורי. בעשור השני של המאה ה-21 נמצאת התחנה במצב של זוקן ומראה כללי אפור. קיימת תוכנית להקים במקום תחנה מרכזית חדשה, בשילוב מרכז מסחרי.

פיגועים בתחנה

במרכז התחנה נצבת אנדרטה לזכרו של אשר עטיה, נהג "אגד" שנהרג בפיגוע מכונית התופת ברחוב חטיבה תשע בעפולה ב-6 באפריל 1994. צורת האנדרטה היא של יד גדולה האוחזת בהגה שבור, ועליה שעון קטן המורה על השעה 12:10, שעת הפיגוע.

ב-4 ביוני 2001 נכנס לתחנה מחבל שהתחזה לחייל צנחנים והחל לירות לכל עבר. שלושה בני אדם נהרגו ו-18 נפצעו.

ב-13 בנובמבר 2013 אירע במקום פיגוע דקירה כאשר צעיר פלסטיני בן 16 דקר למוות את טוראי עדן אטיאס כאשר ישן באוטובוס בדרך לבסיסו[1].

ב-9 באוקטובר 2015 נכנסה לתחנה המרכזית בעפולה אסראא זידאן תאופיק עבד, ערבייה ישראלית מנצרת אשר נופפה בסכין, קראה קריאות שונות ובשל כך, נחשדה כמחבלת ונורתה. לאחר מכן התברר כי עבד לקתה בנפשה וכי ניסתה להתאבד באותו אירוע, בעודה מקווה שכוחות הביטחון ירו בה למוות[2], על רקע ההחרפה בסכסוך הישראלי-פלסטיני באותה עת.

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. אלי אשכנזי, גילי כהן וג'קי חורי, פיגוע בעפולה: חייל נדקר למוות באוטובוס, באתר הארץ, 13 בנובמבר 2013
  2. שלמה פיוטרקובסקי, רצתה להתאבד וביימה ניסיון פיגוע, באתר ערוץ 7, 29 באוקטובר 2015