סופרבוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סופרבוס
לוגו חברת סופרבוס
נתונים כלליים
סוג תאגיד
תאריך הקמה 2000
משרד ראשי ליד מפעל נשר רמלה, ישראל
מוצרים עיקריים תחבורה ציבורית
אנשי מפתח אייל ווקס (מנכ"ל), אלי בליליוס (יו"ר)
www.superbus.co.il

סופרבוס היא חברת תחבורה ציבורית בבעלות משותפת של המשפחות בליליוס וסלוקי, אשר הוקמה בשנת 2000 כחלק מפתיחת שוק התחבורה הציבורית בישראל לתחרות.

4 אוטובוסים של סופרבוס משנת 2014 מתוצרת חברת מרכבים.

פעילות

לחברה משרדים בירושלים, בית שמש, עפולה ויקנעם עילית, בבעלותה כ-700 אוטובוסים והיא מפעילה חניונים ומוסכי שירות. לחברה גם חברת בת בשם "סופרבוס היסעים ותיור", המשמשת לביצוע נסיעות פרטיות ולתיירות פנים בכל רחבי הארץ, באמצעות כ-45 אוטובוסים.

החברה מסיעה למעלה מ-20 מיליון נוסעים בשנה באמצעות למעלה מ-5000 נסיעות יומיות, בקווים העירוניים והבינעירוניים. בנוסף, מפעילה החברה קווים מיוחדים להסעת תלמידים.

החברה מפעילה 4 אשכולות: אשכול בית שמש ופרוזדור ירושלים הכולל את בית שמש ואזור פרוזדור ירושלים, אשכול יקנעם הכולל את הערים יקנעם עילית, קריית טבעון ודאלית אל כרמל, אשכול עפולה הכולל את הערים עפולה, מגדל העמק ובית שאן ואשכול טבריה הכולל את העיר טבריה.

סופרבוס מפעילה קווים בינעירוניים רבים, בהם קווי בית שמשירושלים, בית שמשתל אביב, עפולהחיפה, עפולהנצרת עילית, עפולהבית שאן, בית שאןטבריה וטבריהצפת.

בנוסף, מפעילה סופרבוס כמה קווים מיוחדים המיועדים לציבור החרדי - קו 849 מטבריה לגבעת זאב, קו 850 מטבריה למודיעין עילית, קו 851 מטבריה לנתניה, קו 854 מעפולה לגבעת זאב, קו 855 מעפולה למודיעין עילית וקו 969 מטבריה לבני ברק.

היסטוריה

בשנת 2002 זכתה חברת סופרבוס להפעיל את אשכול "מתיתיהו" הכולל את הערים: רמלה, לוד, מודיעין עילית ושוהם, בשנת 2013 אשכול מתיתיהו יצא למכרז חדש ובו חברת סופרבוס אכן התמודדה אך לא זכתה בו ולכן קווי השירות שהפעילה באשכול זה הועברו לחברה הזוכה, חברת קווים, לאחר זכייתה של קווים במרכז זה, עתרה חברת סופרבוס לבג"ץ על זכייתה וטענה שיש פגמים במכרז ושזכייתה של חברת קווים במכרז זה היא מרומה ותכססנית, לאחר דיון דחה בג"ץ את עתירת סופרבוס וקווים החלה להפעיל את קווי האוטובוס במכרז כמתוכנן ללא עיכובים וללא שינויים.[1]

בשנת 2009 זכתה סופרבוס להפעיל את אשכול "בית שמש ופרוזדור ירושלים". לאחר 9 שנות פעילות הפסידה סופרבוס במכרז להמשך הפעלת אשכול בית שמש. 3 שנים התקיימו דיונים בבתי משפט ובחודש אלול תשע אוגוסט 2020 הוחלט סופית כי סופרבוס איבדה את האשכול לטובת חברת נתיב אקספרס.

במרץ 2014 זכתה החברה במכרז להפעלת אשכול "העמקים" של משרד התחבורה במקום המפעילים "אומני אקספרס", "קווים" ו"אפיקים", לקראת כניסתה להפעלת האשכול, הצטיידה החברה בכ-50 אוטובוסים בהרכבה מקומית של חברת מרכבים[2], וכן ייבאה אוטובוסים של חברת גולדן דרגון, שבהמשך הזמן הפכה לספקית האוטובוסים העיקרית שלה.

בחודש דצמבר 2014 החלה סופרבוס בהדרגה להתחיל להפעיל את אשכול "העמקים" כאשר החלה בהפעלת אשכול יקנעם במקום חברת אומני אקספרס, בחודש מרץ 2015 המשיכה סופרבוס להרחיב את שירותיה באשכול כאשר החלה להפעיל את אשכול עפולה והסביבה במקום חברת קווים ובחודש יולי 2015 השלימה במלואה סופרבוס את כניסתה לאשכול כאשר החלה להפעיל את קווי טבריה והסביבה במקום חברת "אפיקים".

פעילות החברה בעמקים גדלה ב-2016 כאשר החלה להפעיל קווי הזנה רבים לתחנות רכבת בקו העמק שהתחיל לפעול באוקטובר 2016, את מרבית קווי ההזנה מפעילה בעפולה וסביבתה שכוללת קווים עירוניים רבים בעיר לתחנת הרכבת, קווים מיישובי הסביבה לתחנת הרכבת וקווים בינעירוניים מנצרת ונצרת עילית הישר לתחנת הרכבת עפולה, שאר קווי הזנה בודדים מפעילה סופרבוס בבית שאן, מגדל העמק ואזור יקנעם עילית, עם זאת בעקבות תחילת פעילות הרכבות, עלולים קווי עפולהחיפה להיפגע בכמות הנוסעים היות שהרכבת תהווה תחליף נוח הרבה יותר.

ביוני 2017 התגלו ליקויי בטיחות חמורים בחלק מאוטובוסים בחברה שכללו תקלות במערכת ההיגוי והבלימה, בדלתות, במערכת החשמל ובמושבי הנוסעים, בעקבות תלונות רבות של נהגים פשטה המשטרה על אוטובוסים של החברה בעפולה והורידה מהכביש 18 אוטובוסים עם ליקויי בטיחות חמורים, במקביל עוכבו לחקירה נהגים, סדרנים, קצין הבטיחות וגם מנכ"ל החברה, זאת בנוסף לתלונות הנהגים על העסקתם למעלה מ-14 שעות.

באוגוסט 2017 בוצעה רפורמה בקווי החברה במגדל העמק שכללה את ביטול הקווים 7, 8, ו-19, והוספת קווים חדשים 4 ו-15 ושדרוג מסלולי הקווים 5 לקו פנימי 6, 9, ו-25 לתחנת רכבת כפר ברוך והגברת התדירות לקווי הרכבת והקווים הפנימיים לאורך כל שעות היום, וכן יצירת חלופות 6א 9א שמגיעות לתוך פארק תעשיות שגיא 2000.[3]

צי האוטובוסים

האוטובוסים הם: גולדן דרגון תוצרת סין עירוני ובינעירוני, פיוניר נמוך רצפה עירוני, מארס בינעירוני וכו'.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. שמיל, דניאל. "סופרבוס עותרת נגד זכיית קווים במכרז התחבורה במודיעין". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-16 בפברואר 2017. 
  2. ""מרכבים" תספק 50 אוטובוסים חדשים לסופרבוס - Wheel". Wheel (בעברית). 22 ביולי 2014. בדיקה אחרונה ב-1 באוקטובר 2017. 
  3. "ליקויי בטיחות קשים בחברת "סופרבוס": נהגים עוכבו לחקירה, גם המנכ"ל ייחקר". Ynet (בעברית). 22 ביוני 2017. בדיקה אחרונה ב-22 ביוני 2017. 


Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.