המסילה המזרחית החדשה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:קו רכבת

פרמטרים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

המסילה המזרחית החדשה
רכבת משא על המסילה המזרחית סמוך למושב בני עטרות
רכבת משא על המסילה המזרחית סמוך למושב בני עטרות
מדינה ישראל
עיר חדרה, טייבה, טירה, כוכב יאיר, כפר סבא, ראש העין, אלעד, לוד
מפעיל IsraelTrainLogoSymbolOnly.svg  רכבת ישראל
מידע על ההקמה
חברה בונה נתיבי ישראל, רכבת ישראל
התחלת בנייה 2019
פתיחת המסילה 2026 (משוער)
מידע על המסילה
תחילת המסילה צומת רמז
סיום המסילה לוד
סוג המסילה רכבות נוסעים ומשא
אורך המסילה 64 ק"מ
רוחב המסילה 143.5 ס"מ
מסלולים 2
מספר התחנות 10
רשימת התחנות
חדרה מזרח, אחיטוב, טייבה, טירה, כפר סבא צפון, ראש העין צפון, ראש העין דרום, אלעד, תעופה, לוד
תרשים המסילה
IL Eastern Rail.PNG

המסילה המזרחית החדשה הוא מיזם תשתית רכבתית בהקמה במסגרתו מתוכננת מסילה חדשה לאורך התוואי ההסטורי של המסילה המזרחית בקטע חדרה-כפר סבא והכפלת המסילה בקטע ראש העין-לוד הקיים. בנוסף, יוקמו ויורחבו כ-10 תחנות רכבת.

התחנות המיועדות להקמה בקו זה הן חדרה מזרח, אחיטוב-עמק חפר, טייבה, טירה-כוכב יאיר, כפר סבא צפון, ובקטע הפעיל מדרום לתחנת ראש העין צפון תחנות בראש העין דרום, אלעד, ותעופה ולוד צפון.

תקציב הפרויקט הוא כ-8.45 מיליארד שקלים, ובמסגרתו תונח מסילת רכבת כפולה באורך 64 ק"מ (שחלק ממנה קיים כיום כמסילה בודדת) לאורך תוואי כביש 6. המסילה תכלול 47 גשרים חדשים. בסיום הפרויקט צפויות לפעול בקו כ-100 רכבות נוסעים ועשרות רכבות משא מידי יום. בשעות השיא, צפויות לעבור במסילה שש רכבות בשעה.

מטרות חידוש הקו

 1. התוואי המחודש מיועד להפחתת העומס במסילת החוף על ידי העברת רכבות משא ורכבות נוסעים אשר יעדן אינו במרכז הארץ (לדוגמה קו חיפה-באר שבע או קו חיפה-ירושלים).
 2. מסילה זו מיועדת לגבות את מסילת החוף במקרה של תקלה בה, ובכך למנוע השבתה של תנועת הרכבות.
 3. המסילה תעניק שירות נוסעים ונשא רכבתי ליישובים חדשים רבים ותסייע בפיזור האוכלוסייה.
 4. מערך מסילות הגליל נועד ליצור מערכת מסילות, שתחבר בין צפון הארץ למרכזה ובין היישובים בפריפריה לערים הגדולות. המערך מיועד להתחבר למסילה המזרחית, כך שבעתיד תחובר המסילה באזור אחיטוב עם רכבת העמק דרך מסילת מנשה העתידית (בתחילה מתוכננת לקום שלוחה לכיוון חריש).

היסטוריה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המסילה המזרחית ההיסטורית

בעשור הראשון של המאה ה-21 הוחלט לשקם את קו המסילה המזרחית ההיסטורית של המדינה, שפורק בשנות ה-60.

ייזום הפרויקט

באפריל 2008 קיבלה הוועדה לתשתיות לאומיות החלטה לשקם את תוואי המסילה מכפר סבא לחדרה מזרח כמסילת גיבוי למסילת החוף בין חדרה לתל אביב, כחלק מתוכנית החומש של רכבת ישראל. לפי ההשערות, המסילה תשרת כרבע מיליון נוסעים מדי שנה, שיאפשרו איזון תפעולי. אישור ראשוני לתוכנית התקבל בשנת 2010.[1]

לאחר הקמת הקו אמורות להסתעף מהמסילה המזרחית שלוש שלוחות: אחת לתחנת הרכבת שתבנה במרכז העיר אריאל שבשומרון (מסילת ראש העין - אריאל), אחת לתחנת המשא, המטען, והנוסעים (שער אפריים), שתמוקם בדרום טול כרם כחלק מקו עזה - חלץ - מחסום תרקומיא / טול כרם ("המעבר הבטוח"), ואחת לעפולה.

ב-31 בינואר 2012 אישרה הוועדה לתשתיות לאומיות את תוואי המסילה המזרחית, שלפי התכנון הייתה אמורה לפעול משנת 2018 ולכלול שבע תחנות רכבת חדשות (חדרה מזרח, אחיטוב, טייבה, טירה, כפר סבא צפון, אלעד ותעופה), בנוסף לשתי תחנות הרכבת הקיימות, ראש העין צפון וראש העין דרום. את הפרויקט הייתה אמורה לבצע חברת כביש חוצה ישראל.[2]

כמו כן, עיריית לוד והועדה המחוזית (מרכז) מקדמים הקמת תחנת רכבת לנוסעים (לוד צפון) מול אזור התעשייה הצפוני של לוד ומתחם "קשב", הסמוך לכניסה עתידית מכביש 40.[3]

במרץ 2015 דווח על הקפאת הפרויקט עד לסיום בדיקת כדאיות כלכלית.[4] ב-16 ביוני 2016 אושר הפרויקט כתוכנית לתשתית לאומית (תת"ל 22) והמתין לאישור הממשלה.[5] ב-11 באוגוסט 2016 הוחלט בישיבת ממשלה שהפרויקט ינוהל על ידי חברת נתיבי ישראל וימשיך לתכנון פרטני בהתאם לתת"ל 22.[6] הפרויקט צפוי היה להסתיים ב-2022 לפי ההערכות דאז, ועלותו נאמדה בכ-8.1 מיליארד שקלים.

בחוק ההסדרים לשנת 2017–2018 הוכנסה המסילה המזרחית לרשימת פרויקטים בעלי עדיפות לאומית, ואושר התקציב לביצועה.[7] ב־27 בפברואר 2018 פרסם שר התחבורה ישראל כ"ץ הודעה על הפקעת קרקעות ובסוף חודש אפריל באותה השנה נמסרו הודעות לבעלי הקרקע.[8] ב־23 באוקטובר 2018 פורסם שהסתיים שלב התכנון המוקדם של המסילה, שתעבור לאורך כביש 6. תחילת העבודות תוכננה לשנת 2020, והן מיועדות להסתיים בשנת 2026.

ב-3 בפברואר 2019 פורסם כי המסילה נמצאת בשלב ה"ייזום", וכי עלות הפרויקט צפויה להיות 12.4 מיליארד שקלים.[9]

במאי 2019 פורסם כי חברת סולל בונה זכתה במכרז להקמת תשתית במקטע הצפוני של המסילה, באורך של כ-22 קילומטרים, בהיקף המוערך ב-220 מיליון שקל.[10]

ביצוע

תכנון וביצוע הפרויקט מוחלק לארבעה מקטעים. המקטעים הצפוניים (A ו B) בין חדרה לכפר סבא באחריות של נתיבי ישראל והמקטעים הדרומיים (C ו D) בין ראש העין ללוד באחריות רכבת ישראל[11]. תקציב המקטע הדרומי הוא כ-2.95 מיליארד שקלים.

בשנת 2020 התרחשה התפרצות נגיף הקורונה בישראל, כתוצאה מכך תנועת רכבות הנוסעים הופסקה והתאפשרו עבודות נרחבות על המיזם שעשויות אף להקדים את פתיחתו.[12]

קטע A

קטע זה מתחיל בצומת רמז (בחיבור של המסילה המזרחית למסילת החוף) ונמשך עד למחלף ניצני עוז. הוא כולל בנייה של מסילת כפולה באורך 20 ק"מ כולל מספר גשרי מסילה וכביש. הקטע עובר בשטחי חדרה, מועצה אזורית מנשה ועמק חפר. בקטע זה נמצאת תחנת הרכבת חדרה מזרח, אשר משמשת כיום רכבות משא בלבד. במסגרת הפרויקט תיבנה מחדש תחנת נוסעים, אשר תשרת את תושבי חדרה, גן שמואל ותושבי האזור. בנוסף תיבנה כחלק מהקטע תחנת הרכבת אחיטוב ותבוצענה הכנות לפיצול לכיוון שלוחת הרכבת לתחנת הרכבת חריש כחלק מהמקטע העתידי של מסילת מנשה.

קטע B

קטע זה מתחיל במחלף ניצני עוז וממשיך עד לחיבורה של המסילה המזרחית עם מסילת השרון, בסמוך ליישובים שדי חמד ואלישמע. אורכו של קטע זה הוא 20 ק"מ והוא כולל בניית מסילה כפולה, שלושה גשרי כביש, חמישה גשרים חקלאיים, מעבר חקלאי תחת המסילה וארבעה גשרי מסילה מעל הנחלים. בקטע זה ייבנו שלוש תחנות רכבת חדשות: טייבה, טירה וכפר סבא צפון.

קטע C

קטע זה מתחיל במחלף קסם, עם החיבור של מקטע המסילה המזרחית הפעילה הקיים אל מסילת הירקון, והוא מסתיים בתחנת הרכבת תעופה. בקטע זה קיימת מסילה פעילה בודדת, המשמשת בעיקר רכבות משא. הקטע נמשך כשבעה-עשר ק"מ, והוא כולל בנייה של שמונה גשרי רכבת. בנוסף על כך, ייבנו תחנות רכבת חדשות באלעד ובאזור המזרחי של נתב"ג (תעופה), ותחנות ראש העין (צפון ודרום) יעברו שדרוג.

קטע D

קטע זה מתחיל בתחנת תעופה והוא מסתיים בתחנת הרכבת לוד. אורכו הוא 7.5 ק"מ ובמסגרתו ייבנו גשרים מעל נחלי איילון ונטוף, תיבנה הכנה לתחנת לוד צפון (שהקמתה נדחתה לקראת שנת 2040) ותחנת הרכבת תעופה. בקטע זה קיימת מסילה פעילה, המשמשת בעיקר רכבות משא.

תחנות במסילה

מניין שם התחנה מרחק מתחנת חיפה מזרח (ק"מ) מצב התחנה
1 חדרה מזרח 50 תחנה היסטורית, לא פעילה
2 אחיטוב 58 תחנה חדשה
3 טייבה 70 תחנה חדשה
4 טירה-כוכב יאיר 76 תחנה חדשה
5 כפר סבא צפון 81 תחנה חדשה
6 ראש העין צפון 90 תחנה פעילה
7 ראש העין דרום 91 תחנה פעילה כתחנת משא בלבד
8 אלעד 96 תחנה חדשה
9 תעופה 104 תחנה חדשה
- לוד צפון 109 בניית תחנה זו נדחתה ל-2040
10 לוד 111 תחנת נוסעים ומשא פעילה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. עמירם ברקת, ‏אישור ראשוני לתוכנית המסילה המזרחית של רכבת ישראל, באתר גלובס, 20 ביולי 2010
 2. הודעת רכבת ישראל על אישור תוואי המסילה המזרחית על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות, 31 בינואר 2012
 3. הוועדה המחוזית: ניתן למקם תחנת רכבת בצפון לוד מול "קשב", באתר עיריית לוד.
 4. ליאור גוטמן, דו"ח רכבת ישראל: פרויקט בשווי 11 מיליארד שקל הוקפא, באתר כלכליסט, 28 במרץ 2015
 5. תת"ל 22-המסילה המזרחית, אתר משרד הפנים, אושר ב-10 במאי 2016
 6. סעיף 8 מתוך תכנית השקעה רב שנתית לפיתוח התחבורה הציבורית במטרופולינים, החלטה מספר 1838 של ממשלת ישראל, משנת 2016, באתר של משרד ראש הממשלה, מיום 11 באוגוסט 2016
 7. סוניה גורודיסקי, עמירם ברקת, ‏הרכבות לא יצאו מהתחנה בעתיד הנראה לעין, באתר גלובס, 25 במרץ 2018
 8. ענת דניאלי, המדינה החלה בהפקעת אלפי דונם בשרון למסילת הרכבת, באתר כלכליסט, 1 במאי 2018
 9. משרד ראש הממשלה, משרד ראש הממשלה מפרסם את ספר "תשתית לצמיחה לשנת 2019", https://www.gov.il/he, ‏3 בפברואר 2019
 10. דניאל שמיל, ‏מתקרבים לביצוע: סולל בונה זכתה במכרז הראשון להקמת המסילה המזרחית של הרכבת, באתר גלובס, 5 במאי 2019
 11. סוניה גורודיסקי, ‏אחרי שש שנים, הסתיים שלב התכנון של מסילת הרכבת שתעבור לאורך כביש 6, באתר גלובס, 23 באוקטובר 2018
 12. אסף זגריזק, תיעוד: העבודות ב"כביש 6 של הרכבת" בימי הקורונה, באתר ynet, 9 במאי 2020


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0