נמל הדרום

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נמל הדרום מוקם בימים אלה מצפון לנמל אשדוד ובסמוך לתחנת הכוח אשכול. הקמת הנמל החדש נעשית על ידי חברת נמלי ישראל המופקדת על פיתוח הנמלים. נמל הדרום יופעל על ידי חברת הפעלה בינלאומית TIL מהולנד. נמל הדרום יהיה נמל ימי נוסף לצד נמל אשדוד, הפועל בבעלות פרטית, לייבוא וייצוא של סחורות מדרום הארץ. הקמת הנמל היא חלק מתוכנית כוללת של משרד התחבורה, בהובלת שר התחבורה חבר הכנסת ישראל כץ, משרד האוצר, וחברת נמלי ישראל לתת מענה לצורכי המשק בתחום הסחר הימי, לגידול בממדי האניות ולחיזוק כלכלת ישראל התלויה בשעריה הימיים. בנוסף הקמתם של נמלים חדשים ומתחרים בחיפה (נמל המפרץ) ובאשדוד (נמל הדרום) תפתח את ענף הנמלים לתחרות ולהתייעלות לרווחת הציבור, היצואנים והיבואנים. וזאת בהמשך לרפורמה בנמלים שהחלה בשנת 2005.

נמל עתידי נוסף המוקם כעת הוא נמל המפרץ אשר יתחרה בנמל חיפה.

בניית הנמל עתידה להסתיים במהלך שנת 2021.

רקע

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרפורמה בנמלי הים בישראל

שלושת נמלי הים המסחריים של ישראל, הופעלו במאוחד עד לשנת 2005 תחת גוף אחד - רשות הנמלים. בשל היעדר התחרות, ריכזו ועדי העובדים בנמלים כח רב אשר אפשר להם את השבתת כלל הסחר הימי של ישראל. ועדי העובדים ספגו בשל כך ביקורת ציבורית אשר התמקדה בין היתר בגובה שכר עובדי הנמלים. כמו כן נמתחה ביקורת ציבורית על רמת השירות בנמל. על מנת להגביר את התחרות בענף, החליטה ממשלת ישראל בשנת 2004 על שינוי מבני בענף הנמלים. עיקרו של השינוי היה הפרדת הנמלים חיפה, אשדוד ואילת, שנוהלו עד אז במסגרת רשות הנמלים, והקמת שלוש חברות נמל ממשלתיות עצמאיות נפרדות, אשר יופרטו בעתיד. בנוסף, הוקמה חברת נמלי ישראל, חברה ממשלתית חדשה שתפקידה לנהל את נכסי הנמלים, לדאוג לפיתוחם ולהקצאת שטחים במרחב הנמלים לפעילות לוגיסטית ונמלית. עם הקמת החברות החדשות הוחלט על הקמת רשות רגולטורית במשרד התחבורה שתהיה אחראית על תכנון ארוך טווח של ענף הנמלים ועל הסדרת הפעילות בו - רשות הספנות והנמלים. בשנת 2004 הושלם תהליך החקיקה, ובשנת 2005 יצא לדרך שלב א' של הרפורמה: חברת הפיתוח וניהול הנכסים, חברות הנמל והרשות הרגולטורית החלו לפעול. בנוסף החלה לפעול מספנות ישראל כנמל ראשון בבעלות פרטית.

עם זאת, כעשור לאחר סיום הרפורמה, לא הושגו מטרות הרפורמה במלואן - הכנסת תחרות והתייעלות בענף הנמלים. הקמת הנמלים החדשים הנדרשים בהתאמה לצורכי המשק היוותה בנוסף פלטפורמה ליצירת תחרות אמיתית בענף. הכנסת תחרות במרחב של כל נמל הייתה אף אחת מהמלצותיה של ועדת טרכטנברג בפרק להורדת יוקר המחיה. כך נמל הדרום החדש יתחרה בנמל אשדוד ונמל המפרץ שיוקם יתחרה בנמל חיפה.

נמלי הים הם השער המסחרי העיקרי של מדינת ישראל והם משנעים כ-98 אחוזים ממטעני סחר החוץ של ישראל. תנועת המכולות בסחר העולמי והישראלי צמחה בעשורים האחרונים בשיעור ניכר, ואוניות ענק חדישות וגדולות נכנסו לשירות בקווי הסחר העולמיים. מערכת נמלים מודרנית בישראל, חיונית לצמיחת המשק ופיתוחה הוא יעד אסטרטגי עבור מובילי כלכלת ישראל, השואפים לשמור על מעמדה האיתן בסחר העולמי והאזורי.[1]

הנמלים החדשים יהיו בבעלות ממשלת ישראל דרך חברת נמלי ישראל, ויופעלו על ידי חברות הפעלה בינלאומיות, אשר יציעו סטנדרטים גבוהים של שירות ויתחרו בנמלים הקיימים. בכך מקווה ממשלת ישראל להשיג הורדה ביוקר המחיה, הגברת התחרות והגדלת היעילות בנמלי אשדוד וחיפה. לספינות, ליצואנים וליבואנים תהיה האפשרות לבחור באיזה נמל לקבל את השירות.

תכולות הפרויקט

התוכנית להקמת נמל הדרום (שלב א') באשדוד כוללת הקמת מסוף מכולות על פני שטח של 640 דונם, שיוכל לטפל בעד -1.1 מיליון TEU בשנה. עוד כוללת התוכנית הארכה של שובר הגלים הראשי ב-600 מטר והקמה של שובר גלים משני באורך 1,500 מטר. אורך הרציף הראשי יהיה 800 מטר ועומק המים סביבו - 17.3 מטר. כמו כן, יוקמו שלוש מסילות ברזל למסוף באורך כולל של 2,100 מטר[2] בתוך המסוף, לקידום שינוע יעיל של מטענים והפחתת עומסי התנועה בצירי התחבורה.

סטטוס הפרויקט

חברת נמלי ישראל פרסמה את שלב המיון המוקדם למכרזים להקמת נמל הדרום ונמל המפרץ בסוף שנת 2012 וביולי 2013 הודיעו רוה"מ, שר התחבורה ושר האוצר על היציאה למכרזי ההפעלה וקידום מכרזי ההקמה לשלב ההצעה הטכנית והכספית.

במכרזים לנמל הדרום התמודדו חברות בינלאומיות וחברות ישראלות בשיתוף פעולה.

ביוני 2014 הוכרזה הזוכה במכרז להקמת נמל הדרום - חברת Pan Mediterranean Engineering) PMEC) של חברת צ'יינה הרבור הסינית. הסכום שהציעה החברה עומד על 3.3 מיליארד שקל.

ב-28 באוקטובר 2014 הונחה אבן פינה לנמל הדרום במעמד שר התחבורה ישראל כץ וראש הממשלה בנימין נתניהו.

במאי 2015 נחתמו החוזים להפעלת הנמלים החדשים ובמהלך שנת 2015 החלו העבודות להקמת הנמל החדש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים