נמל המפרץ

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נמל המפרץ הוא אחד ממיזמי התשתית החשובים למשק והוא מוקם בימים אלה ליד נמל חיפה. הקמת הנמל החדש נעשית על ידי חברת נמלי ישראל המופקדת על פיתוח הנמלים.

נמל המפרץ יופעל על ידי חברת הפעלה בינלאומית SIPG משנגחאי והוא ישמש כנמל ימי נוסף לייבוא וייצוא של סחורות מצפון הארץ. הקמת הנמל היא חלק מתוכנית כוללת של משרד התחבורה, בהובלת שר התחבורה ישראל כץ, משרד האוצר, וחברת נמלי ישראל שנועדה לתת מענה לצורכי המשק בתחום הסחר הימי, לגידול בממדי האניות ולחיזוק כלכלת ישראל התלויה בשעריה הימיים. בנוסף, הקמתם של נמלים חדשים ומתחרים בחיפה (נמל המפרץ) ובאשדוד (נמל הדרום) תפתח את ענף הנמלים לתחרות ולהתייעלות לרווחת הציבור, היצואנים והיבואנים. וזאת בהמשך לרפורמה בנמלים שהחלה בשנת 2005.

נמל עתידי נוסף המוקם כעת באשדוד הוא נמל הדרום אשר יתחרה בנמל אשדוד.

בניית הנמל עתידה להסתיים במהלך שנת 2021.

רקע

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרפורמה בנמלי הים בישראל

שלושת נמלי הים המסחריים של ישראל הופעלו במאוחד עד לשנת 2005 תחת גוף אחד - רשות הנמלים. מצב זה גרם לחוסר תחרות מוחלט בין הנמלים, בעטיו זכו לקוחות הנמלים לשירות ברמה נמוכה. המצב איפשר ריכוז של כח רב בידי ועדי העובדים של הנמלים במקרה של רצון לשבות, ובכך לגרום להשבתת כלל הסחר הימי של ישראל בקלות. על מנת להגביר את התחרות וההתייעלות בענף, החליטה ממשלת ישראל, בשנת 2004, על שינוי מבני בענף הנמלים. עיקרו של השינוי היה הפרדת הנמלים חיפה, אשדוד ואילת, שנוהלו עד אז במסגרת רשות הנמלים, והקמת שלוש חברות נמל ממשלתיות עצמאיות נפרדות, אשר יופרטו בעתיד. בנוסף, הוקמה חברת נמלי ישראל, חברה ממשלתית חדשה שתפקידה לנהל את נכסי המדינה במרחב הנמלים, לדאוג לפיתוחם ולהקצאת שטחים במרחב הנמלים לפעילות לוגיסטית ונמלית. בד בבד עם הקמת החברות החדשות הוחלט על הקמת רשות רגולטורית במשרד התחבורה שתהיה אחראית על תכנון ארוך טווח של ענף הנמלים ועל הסדרת הפעילות בו - רשות הספנות והנמלים. בשנת 2004 הושלם תהליך החקיקה, ובשנת 2005 יצא לדרך שלב א' של הרפורמה: חברת הפיתוח וניהול הנכסים, חברות הנמל והרשות הרגולטורית החלו לפעול.

עם זאת, כעשור לאחר סיום הרפורמה, לא הושגו מטרות הרפורמה במלואן: הכנסת תחרות והתייעלות בענף הנמלים. הקמת הנמלים החדשים הנדרשים בהתאמה לצורכי המשק, היוותה בנוסף פלטפורמה ליצירת תחרות אמיתית בענף. יצויין שהכנסת תחרות במרחב כל נמל הייתה אחת מהמלצותיה של ועדת טרכטנברג בפרק להורדת יוקר המחיה. (ראה קישורים חיצוניים) כך נמל הדרום החדש יתחרה בנמל אשדוד ונמל המפרץ שיוקם יתחרה בנמל חיפה.

נמלי הים הם השער המסחרי העיקרי של מדינת ישראל והם משנעים כ-98 אחוזים ממטעני סחר החוץ של ישראל. תנועת המכולות בסחר העולמי והישראלי צמחה בעשורים האחרונים בשיעור ניכר, ואוניות ענק חדישות נכנסו לשירות בקווי הסחר העולמיים. מערכת נמלים מודרנית בישראל, חיונית לצמיחת המשק ופיתוחה הוא יעד אסטרטגי עבור מובילי כלכלת ישראל, השואפים לשמור על מעמדה האיתן בסחר העולמי האזורי[1].

הנמלים החדשים יהיו בבעלות ממשלת ישראל דרך חברת נמלי ישראל, ויופעלו על ידי חברות הפעלה בינלאומיות, אשר יציעו סטנדרטים גבוהים של שירות ויתחרו בנמלים הקיימים. בכך מקווה ממשלת ישראל להשיג הורדה ביוקר המחיה, הגברת התחרות והגדלת היעילות בנמלי אשדוד וחיפה. לחברות הספנות, ליצואנים וליבואנים תהיה האפשרות לבחור באיזה נמל לקבל

את השירות.

תכולות הפרויקט

התוכנית להקמת נמל המפרץ (שלב א') בחיפה כוללת הקמת מסוף מכולות על פני שטח של 810 דונם שיוכל לטפל בעד -1.1 מיליון TEU בשנה. עוד כוללת התוכנית הארכת שובר הגלים הראשי ב-800 מטר והקמת שובר גלים משני באורך של 2,100 מטר. אורך הרציף הראשי המתוכנן יהיה 800 מטר בעומק מים של - 17.3 מטר. כמו כן יוקמו שלוש מסילות ברזל לרכבת מטענים באורך כולל של 2,100 מטר בתוך המסוף, לקידום שינוע יעיל של מטענים והפחתת עומסי התנועה בצירי התחבורה[2].

סטטוס הפרויקט

חברת נמלי ישראל פרסמה את שלב המיון המוקרדם למכרזים להקמת נמל הדרום ונמל המפרץ בסוף שנת 2012 וביולי 2013 הודיעו רוה"מ, שר התחבורה ושור האוצר על היציאה למכרזי ההפעלה וקידום מכרזי ההקמה לשלב ההצעה הטכנית והכספית.

במכרזים לנמל הדרום התמודדו חברות בינלאומיות וחברות ישראלות בשיתוף פעולה.

ב-30 באוקטובר 2014 הוכרזה קבוצה המשותפת לחברות אשטרום-שפיר הנדסה כזוכה במכרז הבינלאומי להקמת נמל המפרץ. היקף העבודות נשוא מכרז זה כ-3.98 מיליארד ש"ח.

ב-23 במרץ 2015 הוכרזה חברת SIPG הסינית כזוכה במכרז הבינלאומי להפעלת הנמל המפרץ בחיפה[3].

במאי 2015 נחתמו החוזים להפעלת הנמלים החדשים ובמהלך שנת 2015 החלו העבודות להקמת הנמל החדש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים