התחנה המרכזית של אשקלון
תקופת הפעילות | 1965–הווה (כ־59 שנים) |
---|---|
מיקום | אשקלון |
אתרים סמוכים | אצטדיון סלה, קניון גירון, בית משפט השלום |
שירות אוטובוסים | לרוב חלקי ישראל |
קואורדינטות | 31°39′49.79″N 34°33′59.47″E / 31.6638306°N 34.5665194°E |
התחנה המרכזית של אשקלון היא מסוף האוטובוסים המרכזי של העיר אשקלון השייכת לנצבא החזקות. התחנה שוכנת בשדרות דוד בן-גוריון בעיר.
היסטוריה
התחנה נחנכה בשנת 1965 בעת שאוכלוסיית אשקלון מנתה כ-40,000 נפש[1]; בעת הקמתה היה שטח התחנה 17,000 מטר רבוע[1]; התחנה תוכננה על ידי האדריכל נחום שני[2] והמהנדס ב. רוזנסקי ונבנתה על ידי סולל בונה[1]; עד לשנת 2005 הקווים העירוניים בעיר הופעלו על ידי חברת אגד, ובשנת 2005 הוקמה חברת "אגד פלוס תעבורה". בשנת 2006 התאחדה חברת "אגד פלוס תעבורה" עם חברת "אגד אישי" והוקמה חברת "אגד תעבורה" שהפעילה את הקווים העירוניים בעיר עד סוף יוני 2016. החל מיולי 2016 הקווים העירוניים מופעלים על ידי חברת "דן בדרום".
שירותי התחנה
התחנה המרכזית של אשקלון היא תחנת האוטובוסים המרכזית בעיר. בתחנה עוברים קווים של החברות אגד, אפיקים ודן בדרום.
באשקלון קיים מסוף תחבורה נוסף, מסוף רמז, אשר נמצא צמוד לשוק העירוני.
ב־2015 תוכננו עבודות לשיפוץ התחנה, ריצוף וקירוי מלא, והוספת של רציפים תת־קרקעיים וקומות מסחר ובילוי[3], אך נכון ל־2021 טרם החלו העבודות.
ב־12 בפברואר 2016 הועברו לדן בדרום הקווים האזוריים והבינעירוניים שהופעלו על ידי אגד תעבורה וב-1 ביולי 2016 הועברו לדן בדרום הקווים העירוניים שגם הופעלו על ידי אגד תעבורה במסגרת מכרז אשכול צפון הנגב.
שירות עירוני
קווי האוטובוס הפנימיים באשקלון מופעלים על ידי חברת דן בדרום כאשר רוב הקווים נוסעים בין שני קצוות העיר מצפון לדרו והפוך ובאמצע המסלול עוברים בתחנה המרכזית.
מקרא סימנים
- ♿ – אוטובוס עירוני נגיש
- ⬅️ – קו חד כיווני
קו | מפעיל | מסלול | הערות נוספות |
---|---|---|---|
1/1א | דן בדרום | מסוף רמז - קניון חוצות - גבעת ציון - תחנה מרכזית - בית חולים ברזילי - נוה אלונים - בנה ביתך - מסוף שמשון - אזור תעשיה דרומי (קו 1א) | ♿ |
2/2א | מסוף רמז - קניון חוצות - גבעת ציון - גבעת הפרחים - שמשון - בית חולים ברזילי - תחנה מרכזית - אפרידר - ברנע - נאות ברנע - רמת כרמים - ברנע ג - מסוף חופית | ♿ | |
4/4א | מסוף רמז - כוכב הצפון (קו 4) - קניון חוצות - שמשון - יוספטל - קניון לב אשקלון - בית חולים ברזילי - תחנה מרכזית - אשכולי פז - אפרידר | ♿ | |
5 | מסוף רמז - קניון חוצות - תחנה מרכזית - אפרידר - נאות ברנע - ברנע - רמת כרמים - ברנע ג - מסוף חופית | ♿ | |
6/6א | תחנה מרכזית - כפר הנופש - גן לאומי (קו 6א) - הטייסים - אפרידר - נוה אילן - מסוף רמז | ♿ | |
7/7א | מסוף שמשון - אגמים - מרכז כלנית - קניון לב אשקלון - תיכון רוגוזין - בית חולים ברזילי - תחנה מרכזית - ברנע - רמת כרמים - ברנע ג - מסוף חופית | ♿ | |
8/8א | מסוף חופית - עיר ימים - הרצוג - רמת כרמים - מצפה ברנע - נאות ברנע - אפרידר - תחנה מרכזית - עתיקות א - עתיקות ב - רמת גולדה - אגמים - מסוף שמשון (- אזור תעשיה דרומי - גלובוס סנטר קו 8א) | ||
10 | מסוף רמז - נוה דקלים - נוה ההדרים - נוה אילן - קריית חינוך - תחנה מרכזית - בית חולים ברזילי - נוה אלונים - בנה ביתך - קריית גולדה - מסוף שמשון - אזור תעשיה דרומי | ♿ | |
14 | תחנה מרכזית - אפרידר - נאות ברנע - נווה דקלים - תחנת הרכבת | ♿[4] | |
17 | תחנת הרכבת - עיר היין - נווה דקלים - מסוף רמז - תחנה מרכזית - עתיקות א - עתיקות ג - רמת גולדה - מסוף שמשון | ||
18 | מרינה - הטייסים - בית חולים ברזילי - תחנה מרכזית - נווה אילן - תחנת הרכבת | ♿[5] |
קווים אזוריים ובינעירוניים
את רוב הקווים הבינעירוניים מפעילה חברת דן בדרום, כאשר אגד מפעילה שירות לקריית מלאכי, תל אביב, ירושלים ואילת, גלים לרהט, ערערה בנגב וכסייפה ואפיקים לערים אשדוד ובני ברק.
קו | מפעיל | מסלול | רציף | הערות נוספות |
---|---|---|---|---|
16 | דן בדרום | אשקלון - בית שקמה - גיאה - תלמי יפה | 7 | |
19 | אשקלון - בת הדר - מבקיעים - כרמיה - זיקים - מחנה זיקים | 7 | ||
20 | אשקלון - גברעם - יד מרדכי - נתיב העשרה - מחסום ארז | 7 | ||
21 | אשקלון - עוצם - נהורה - ניר חן - שחר - תלמים | 7 | ||
22 | אשקלון - משען - כוכב מיכאל - חלץ | 7 | ||
23 | אשקלון - שדה יואב - נגבה - יד נתן | 1 | ||
31 | אגד | אשקלון תחנה מרכזית - מסוף רמז - רכבת אשקלון - קריית מלאכי מרכז העיר - מסוף קסטינה - ביג קסטינה | 4 | |
36 | דן בדרום | אשקלון - מועצה אזורית אשכול | 3 | |
136 | אשקלון - מועצה אזורית אשכול - בני נצרים | 3 | ||
150 | אפיקים | אשקלון - אשדוד | 8 | |
151 | אשקלון תחנה מרכזית - מכללת אשקלון - ניצנים - אשדוד | 8 | ישיר | |
152 | אשקלון - באר גנים - ניצן - אשדוד רכבת עד הלום - תחנה מרכזית | 8 | מאסף | |
250 | דן בדרום | אשקלון - קריית גת | 1 | מהיר |
252 | דן בדרום | אשקלון - קריית גת | 1 | ישיר |
300 | אגד | אשקלון - תל אביב-יפו, תחנה מרכזית חדשה | 2 | ישיר |
301 | אשקלון - קריית מלאכי - גדרה - רחובות - נס ציונה - ראשון לציון - תל אביב-יפו, תחנה מרכזית חדשה | 4 | מאסף | |
355 | אפיקים | אשקלון - תחנה מרכזית יבנה - תחנה מרכזית ראשון לציון - בני ברק | 8 | קו המיועד לציבור החרדי |
361 | דן בדרום | אשקלון - גבעתי - צומת חלץ - שדרות - צומת כפר עזה - צומת סעד - נתיבות - צומת גילת - אשל הנשיא - באר שבע | 5 | מאסף |
363 | אשקלון - שדרות - נתיבות - צומת גילת - אשל הנשיא - באר שבע | 5 | מאסף | |
364 | אשקלון - צומת ניר עם - צומת נתיבות - צומת גילת - צומת הנשיא - באר שבע | 5 | ישיר | |
365 | אשקלון - שדרות - נתיבות - אופקים | 5 | ||
383 | אגד | אשקלון - קריית גת - אילת | 7 | קו עונתי[6] |
391 | אשדוד - אשקלון - צומת ניר עם - צומת נתיבות מרכז - תחנה מרכזית באר שבע - דימונה - אילת | 7 | ||
436 | אשקלון - מסוף קסטינה - מחלף חמד - ירושלים | 6 | מהיר | |
437 | אשקלון - קריית מלאכי מרכז העיר - מסוף קסטינה - מחלף חמד - ירושלים | 6 | ||
461 | גלים | תחנה מרכזית אשקלון - מכללת אשקלון - צומת אשקלון - צומת פלוגות - מחלף דבירה - צומת עומר - תל שבע - קריית התקשוב באר שבע - צומת שרה - שגב שלום - ערערה בנגב | 1 | |
464 | דן בדרום | אשקלון - באר שבע | 5 | מהיר ללא עצירות בין הערים |
467 | גלים | מכללת אשקלון - תחנה מרכזית - בית חולים ברזילי - אזור תעשיה דרומי - גלובוס סנטר - צומת ניר עם - צומת נתיבות - אזור תעשיה נע"מ - צומת בית קמה - רהט | 1 | |
468 | גלים | תחנה מרכזית אשקלון - מכללת אשקלון - צומת אשקלון - צומת פלוגות - מחלף דבירה - לקיה - חורה - כסייפה | 1 | נסיעה אחת ביום בכל כיוון |
קישורים חיצוניים
- יצחק יעקבי (עיתונאי), התחנה החדשה תשפר את השירותים ותרבה בטיחות, דבר, 4 במאי 1965
- ריקי כרמי, זוהמה, סירחון וקירות קורסים: מחדל התחנה המרכזית באשקלון, באתר ynet, 11 בינואר 2020
- מיכאל יעקובסון: סיבוב בתחנה המרכזית של אשקלון עם קיר האמנות הראשון שיצר משה סעידי, באתר 'חלון אחורי', 25 ביוני 2021
הערות שוליים
- ^ 1.0 1.1 1.2 יצחק יעקבי (עיתונאי), התחנה החדשה תשפר את השירותים ותרבה בטיחות, דבר, 4 במאי 1965
- ^ מיכאל יעקובסון, תחנה סופית: האם ישראל מוכנה לוותר על התחנות המרכזיות?, באתר Xnet, 14 בפברואר 2013
- ^ מירב קריסטל, התחנות המרכזיות המוזנחות יהפכו למרכזי קניות, באתר ynet, 13 ביולי 2013
- ^ הקו מתואם עם זמני הגעת הרכבת לתחנת הרכבת אשקלון
- ^ הקו מתואם עם זמני הגעת הרכבת לתחנת הרכבת אשקלון. קו 18א אינו נכנס לבית החולים ברזילי
- ^ הקו פועל בקיץ בלבד וניתן לשמור מקומות בקו זה