כביש הנפט

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כביש הנפט
Nrthrdtrip 152.jpg
מראה לאורך כביש הנפט
ציר כביש אורך
אורך 45 ק"מ
נקודת התחלה צומת אורחה
נקודת סיום ע'ג'ר
OilLine.png
כביש הנפט באדום כהה לאורך הגולן (באלכסון מימין למטה לשמאל למעלה)
שלט במצפור חלונות שמיר בקטע הכביש המשוקם

כביש הנפטאנגלית: Petroleum Road, מכונה גם ציר הנפט) הוא כביש אספלט אורכי משובש ברמת הגולן בבעלות פרטית באורך של 47 ק"מ, הנמשך מהגבול הסורי סמוך להר פרס במזרח הגולן המרכזי, ועד גבול לבנון בצפונו של הגולן, סמוך לע'ג'ר. שמו של הכביש נגזר מקו צינור הנפט "טראנס-אראביאן פייפליין" (Trans-Arabian Pipeline Company, "צינור הנפט הטרנס-ערבי") שלאורכו הוקם. כביש זה הוא חלק קטן מציר רצוף המלווה את צינור הנפט לכל אורכו.

צינור הנפט הטרנס-ערבי

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צינור הנפט הטרנס-ערבי

צינור הנפט הטרנס-ערבי הוקם במסגרת יוזמה משותפת של מספר חברות אמריקאיות, והוא נמתח לאורך 1,214 ק"מ מקייסוימה שבערב הסעודית ועד נמל צידון בלבנון. במלחמת ששת הימים השתלטה ישראל על קטע באורך של 47 ק"מ מהצינור, אך אפשרה את המשך פעולתו. עם זאת, בשל בעיות שונות הלך הצינור ויצא מכלל שימוש.

במאי 1969 חדרו מחבלים מלבנון ופוצצו את הצינור באזור הכפר רג'ר. 8,000 טון נפט נשפכו לוואדי עסל ומשם זרמו דרך הבניאס והירדן לכנרת[1]. בעקבות זאת נסללה וגודרה דרך העפר שלאורך הצינור. בספטמבר 1969 פגע טרקטור של מקורות בצינור באזור קיבוץ שמיר[2].

ב-1976 הופסקה הפעלתו של הצינור ברמת הגולן. כיום נעשה שימוש בצינור כדי להעביר מים מקידוחים שונים בגולן.

הכביש

כביש הנפט נסלל ככביש שירות לאורכו של הצינור. אורכו של הכביש המלווה את צינור הנפט בתחומי ישראל הוא 45 ק"מ. 2 הק"מ בקצהו הדרומי נהרסו בהקמת מערכת הקו הראשון בגבול עם סוריה. בנוסף, קטע בן 4 ק"מ בקצהו הצפוני של הכביש אינו נחשב בדרך כלל כחלק מ"כביש הנפט", והוא מוכר כחלק מכביש 999 (כביש הר דב). בשל כך שציר הנפט הוא כביש פרטי שאינו מתוחזק על ידי החברה הלאומית לדרכים בישראל, לא הוצמד לו מספר. הקטע שבין צומת קשת וצומת נפח עובר בשטחי אש ולכן יש לתאם עם רשויות הצבא טרם הנסיעה בו.

בשנת 2015 הסתיימו עבודות שיפוץ[3] על ידי רשות הטבע והגנים. קטע הכביש שבין צומת רוויה לצומת בניאס שופץ והוא בטוח לנסיעה לכל סוגי הרכב. במסגרת העבודות הוקמו ארבעה מצפורים לאורך הקטע. כמו כן הוסרו גדרות בחלק מן התוואי כדי לפתוח מסדרון אקולוגי לאורך הגולן.

צמתים לאורך הכביש

קילומטרים שם מיקום דרכים מצטלבות
כביש הנפט (מדרום לצפון)
0 צומת אורחה יונתן ISR-HW98.png כביש 98
8 צומת קשת קשת (יישוב) ISR-HW87.png כביש 87
17 צומת נפח אורטל ISR-HW91.png כביש 91
26 צומת רוויה קלע אלון ISR-HW959.png כביש 959
41 צומת בניאס בניאס ISR-HW99.png כביש 99
45 גבול לבנון ע'ג'ר לבנוןלבנוןZeichen 267 - Verbot der Einfahrt, StVO 1970.svg גבול לבנון

אתרים לאורך הכביש

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים