תחנה מרכזית חדרה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אוטובוס של נתיב אקספרס, ביציאה מהתחנה

תחנה מרכזית חדרה היא התחנה המרכזית של העיר חדרה. התחנה ממוקמת במערב העיר בסמוך לצומת חדרה שעל כביש 4. מתחנת אוטובוסים זו יוצאים קווי אוטובוס בין עירוניים לפחות לעשר ערים (קריית שמונה, טבריה, חיפה, נצרת עילית, עפולה, אום אל-פחם, נתניה, תל אביב, ירושלים ולאילת) כשלרוב הערים האלו יוצא יותר מקו אוטובוס בין-עירוני אחד. בנוסף יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים. את מרבית הקוים שבתחנה מפעילה "אגד" ואת השאר מפעילה חברת "קווים".

התחנה נמצאת ברחוב ששת הימים, פינת אחד העם. יש בה חמישה עשר רציפים. מבנה התחנה הוא חד קומתי בעל קומה גבוהה. צורתו היא צורת האות ר' והוא מקיף את מגרש חניית האוטובוסים הריבועי משני צדדים, כאשר המדרכה שבינו לבין מגרש החנייה, המכילה את הרציפים, היא מדרכה מקורה. שטח התחנה הוא כ-18 דונם[1]. היא נחנכה ב-25 ביוני 1964.

בבוקר ה-13 באפריל 1994, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, אירע פיגוע בתחנה, שבו הפעיל מחבל מתאבד מטען חבלה בתוך אוטובוס בקו מעפולה לתל אביב, שעצר בתחנה לאיסוף נוסעים. בפיגוע נרצחו חמישה חיילים ואזרחים ו-30 נפצעו. מטען נוסף התפוצץ בתחנה כעבור כחצי שעה, ללא נפגעים. במהלך האינתיפאדה השנייה, ב-24 במאי 2001 התרחש פיגוע שבוצע על ידי מחבלים של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני סמוך לתחנה המרכזית, שבו 60 איש נפצעו.[2]

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. שמואל סולר, חדרה חונכת היום התחנה המרכזית החדשה, מעריב (עיתון), 25 ביוני 1964
  2. רענן בן צור ושרון רופא, "המחבלים בחדרה תכננו להתפוצץ בזה אחר זה", באתר ynet, 25 במאי 2001