פרשת דברים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Arrow r.svg דברים Arrow l.svg
פסוקים: דברים, א', א' - ג', כ"ב
מס' פסוקים: 105
תוכן: סקירת אירועי ספר במדבר: מינוי הנשיאים והשופטים (במדבר), חטא המרגלים ועונשו (שלח לך), יחסי ישראל עם עמי כנען (חקת) ומתן הנחלות בעבר הירדן (מטות)
מצוות בפרשה ע"פ ספר החינוך
עשה (0)  לא תעשה (2)
מינוי דיין שאיננו מתאים, יראת דיין מאיש ("לא תגורו מפני איש")
הפטרה
אשכנזים, ספרדים, איטלקים ותימנים "שאמיים" ישעיהו, א', א'-כ"ז
תימנים ישעיהו, א', כ"א-ל"א

פָּרָשַׁת דְבָרִים היא הפרשה הראשונה בספר דברים. היא מתחילה בתחילת הספר (א', א') ומסתיימת בפרק ג', פסוק כ"ב.

את פרשת דברים קוראים תמיד בשבת שלפני תשעה באב, ועל שם ההפטרה היא נקראת "שבת חזון". יש קהילות שבהן קוראים את אחד מן הפסוקים בפרשה, הפותח במילה "איכה", במנגינת טעמי המקרא של מגילת איכה.

נושאים בפרשת דברים

מטתו של עוג, המתוארת בפרשה: "הִנֵּה עַרְשׂוֹ עֶרֶשׂ בַּרְזֶל, הֲלֹה הִוא בְּרַבַּת בְּנֵי עַמּוֹן תֵּשַׁע אַמּוֹת אָרְכָּהּ וְאַרְבַּע אַמּוֹת רָחְבָּהּ בְּאַמַּת אִישׁ"

בפרשת דברים מתחיל משה רבנו בסדרת הטפות שנשא לפני מותו. בפרשה הוא סוקר את מינוי נשיאי השבטים והשופטים, מתאר את חטא המרגלים ואת העונש עליו, את יחסי בני ישראל עם אדום, מואב ועמון, את המלחמות עם סיחון ועוג ואת מתן הנחלות בעבר הירדן המזרחי לשבט ראובן, לשבט גד ולחצי שבט המנשה.

שם הפרשה נלקח מהפסוק הראשון שלה: "אלה הדברים אשר דבר משה אל כל ישראל...".

הפטרה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שבת חזון

מכיוון שהשבת שבה קוראים את פרשת דברים היא השבת שלפני תשעה באב, מפטירים בעניין חטאי עם ישראל, בהפטרה השלישית מתלת דפורענותא. האשכנזים והספרדים מפטירים בפרק הראשון של ספר ישעיהו, מפסוק א' עד פסוק כ"ז, היא הפטרת "חזון ישעיהו". התימנים, שכבר קראו את ראשית הפרק בשבוע הקודם, קוראים בהמשך אותו פרק, מפסוק כ"א ("איכה הייתה לזונה קריה נאמנה") עד פסוק ל"א.

קישורים חיצוניים

הטקסט:

פרשנות:


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0