נמרוד

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נִמְרוֹד הוא אישיות מהתנ"ך המוזכרת בספר בראשית, פרק י', כבנו של כוש, בן חם, בן נח.

במקרא ובמדרש

בניגוד לרוב הדמויות המוזכרות בפרשת נח, נמרוד אינו מייצג אב קדום של עם כלשהו, אלא עומד כדמות בפני עצמו. הוא אינו מוצג בציון שמו בלבד, כדמויות האחרות בפרשה, אלא מובאים גם פרטים מועטים על חייו, שהיה גיבור ציד, שמלכותו חלה בארץ שנער, בערים בבל, ארך, אכד וכלנה (עיר שאינה מזוהה כיום). לדעת הרמב"ן ופרשנים נוספים נמרוד בנה בנוסף להם באשור את הערים נינוה, כלח, רסן ורחובות עיר (גם היא אינה מזוהה כיום). בספר מיכה, פרק ה', נזכרת "ארץ נמרוד" בהתייחס לבבל.

נמרוד חי כ-215 שנה משנת א'תתק"ח עד יום מותו של אברהם בשנת ב'קכ"ג. יש מהמפרשים האומרים כי הוא נרצח על ידי עשיו כשעשיו שדד מנמרוד את הבגד המיוחד שלו.

יוסף בן מתתיהו (קדמוניות היהודים, ספר א פרק 4) מתאר את נמרוד כמציב אלטרנטיבה לכניעת האדם לאיתני הטבע ולשליטת ה', וקורא לבני האדם לשלוט בטבע ואף להתגונן מפני ה' באמצעות מגדל בבל שיגן עליהם מפני סכנת המבול. גם במדרש נחשב נמרוד לדמות שלילית ביותר, כנראה משום ששמו מתפרש כמביע רצון למרוד כנגד ה', ועיסוקו בציד מצייר אותו כשליט אכזר ואלים. בין השאר מיוחסת לו במדרש היוזמה של בניית מגדל בבל, וכמו כן מסופר עליו במדרש שצווה להשליך לכבשן את אברהם, בעודו צעיר, בשל סירובו לסגוד לאלילי בבל. במדרש אברהם והצלמים המופיע בבראשית רבה מתואר העימות התאולוגי בין אברהם המונותאיסט לבין נמרוד עובד האלילים: בתלמוד (בבא בתרא, צא, א) מסופר שנמרוד אסר את אברהם בעיר כותה במשך שלוש שנים.[1]


נטלו ומסרו לנמרוד. אמר לו: עבוד לאש. אמר לו אברהם: ואעבוד למים, שמכבים את האש? אמר לו נמרוד: עבוד למים! אמר לו: אם כך, אעבוד לענן, שנושא את המים? אמר לו: עבוד לענן! אמר לו: אם כך, אעבוד לרוח, שמפזרת עננים? אמר לו: עבוד לרוח! אמר לו: ונעבוד לבן אדם, שסובל הרוחות (=שיש בתוכו "רוח", כלומר נשמה)? אמר לו: מילים אתה מכביר, אני איני משתחוה אלא לאוּר (=לאש) - הרי אני משליכך בתוכו, ויבא אלוק שאתה משתחוה לו ויצילך הימנו!

בראשית רבה ל"ח, יג

לעומת זאת ישנן פרשנויות שמפרשות את השם נמרוד כמביע מרד נגד עובדי האלילים ורואות אותו כדמות חיובית.[דרוש מקור]

לפי הפרשן רבי אברהם אבן עזרא הדורש את הפשט של המקרא - נמרוד החל להיות גיבור ציד בכך שהיה מקריב קורבנות עולה לה'[2], אך הדרש דורש זאת אחרת.

בדרש חז"ל, אמרפל המוזכר בספר בראשית הוא נמרוד (מסכת עירובין, דף נ"ג, עמוד א').

"נמרוד", פסלו של יצחק דנציגר

נמרוד באמנות

ב"קומדיה האלוקית" של דנטה מוצג נמרוד כענק, וכנידון למדור התשיעי של הגיהנום. העונש שנגזר עליו הוא ללהג באופן אינסופי, מבלי שאחרים יוכלו להבין אותו, ומבלי שהוא יוכל להבין את דברי האחרים (בדומה לרעיון בלילת השפות שבסיפור מגדל בבל).

שיר עממי בשפת הלאדינו, בשם "כאשר המלך נמרוד" או "אברהם אבינו", מתאר את העימות שבין נמרוד לאברהם. בשיר, רואה נמרוד כוכב המבשר על הולדתו המתקרבת של אברהם, ומורה על הרג כל התינוקות, אך אמו של אברהם נמלטת אל השדות ושם יולדת את בנה. כאשר אברהם גדל הוא מכריז על אמונתו בה' ומתעמת על כך עם נמרוד. נמרוד מצווה להעלותו על המוקד, אך אברהם יוצא ממנו ללא פגע.

האמן יצחק דנציגר יצר את הפסל "נמרוד", המגלם את האידיאלים של התנועה הכנענית, המציגים את האדם השורשי המחובר לאדמתו.

במופע אל תקרא לי שחור מופיע השיר "נמרוד" (מילים: דן אלמגור, לחן: בני נגרי), המהלל את נמרוד כאיש שחור גיבור-צייד.

השם "נמרוד"

ביהדות יש הסתייגות משימוש בשם "נמרוד", בשל הדימוי השלילי שנקשר בו. לעומת זאת בקרב חילוניים, השם הוא שם פרטי מקובל. הסיפורים שנקשרו לשמו של נמרוד מופיעים, להבדיל, גם במסורות הנצרות והאסלאם והשם מופיע כשם משפחה נוצרי. קיימים גם כתבי עת בתחומים שונים הנושאים את השם נמרוד. הדימוי החיובי של נמרוד כגיבור ציד קיבל ביטוי בשימושו כשם של ספינות מלחמה בריטיות, מטוס קרב בריטי, הוקר נמרוד, מטוס סיור בריטי, הוקר סידלי נמרוד, וטיל נ"ט ישראלי, נמרוד.

למרגלות החרמון נמצא מבצר נמרוד, וסמוך אליו הוקם היישוב נמרוד. בחמש מדינות בארצות הברית קיימים יישובים הנושאים את השם נמרוד.

בסלנג אמריקאי משמש השם נמרוד ככינוי מלגלג לאדם טיפש. המקור לכך הוא בסרטוני באגס באני, בהם השתמש באגס באני בשם נמרוד ככינוי מלגלג ליריבו הצייד הבלתי מוצלח אלמר פאד.[3]

לקריאה נוספת

  • Uehlinger, Christoph. "Nimrod." Pages 627-630 in Dictionary of Deities and Demons in the Bible. Edited by Karel van der Toorn, Bob Becking, and Pieter W. van der Horst. 2nd ed. Leiden: Brill, 1999. ISBN 90-04-11119-0

קישורים חיצוניים

הערות שוליים