התחנה המרכזית של צפת
אתרים סמוכים | המכללה האקדמית צפת |
---|---|
שירות אוטובוסים | לרוב חלקי ישראל |
התחנה המרכזית של צפת היא מסוף אוטובוסים מרכזי בעיר צפת, ומיקומה - ברחוב העצמאות בעיר. בתחנה שישה רציפים מהם יוצאים אוטובוסים ליעדים שונים בארץ ממג'דל שמס שלמרגלות החרמון ועד קרית גת שבדרום ובעיקר ליעדים בצפון ובמרכז. התחנה המרכזית של צפת מהווה מרכז תחבורתי חשוב באזור הגליל העליון בגלל חשיבותה של העיר, חשיבות שגוברת בזמן פסטיבל הכליזמרים והילולת ל"ג בעומר בהר מירון - שני אירועים שמושכים אל העיר קהל רב[1].
היסטוריה
תאריך בנייתה הוא שנת 1969[2]. היא נבנתה על ידי חברת נצבא, חברה שעסקה באחזקת מבנים (בעיקר בנייני-משרדים ותחנות מרכזיות) ובהשכרתם לאגד. לאחר פתיחת שוק ההיסעים הציבורי לתחרות החלה לפעול בתחנה חברת נתיב אקספרס.
בשנת 2014 עברה התחנה שיפוץ כללי[3].
שירות בתחנה
קווים עירוניים
כלל קווי האוטובוס העירוניים בצפת מופעלים על ידי חברת נתיב אקספרס.
מקרא סימנים:
- ♿ - אוטובוס עירוני נגיש
- 🔄 - קו סיבובי (מעגלי)
קו | מסלול | רציף | הערות נוספות |
---|---|---|---|
1 | תחנה מרכזית צפת - העיר העתיקה - שיכון דרום - עופר - מאור חיים - בית חולים זיו | - | ♿ |
4/4א | אזור התעשיה החדש - מאור חיים - בנה ביתך - מרכז רסקו - מרכז העיר - תחנה מרכזית - כנען - רמת רזים - רמת יצחק רבין - מצפה האגם - רמת מנחם בגין | 1 | ♿ |
6/6א | תחנה מרכזית - שיכון דרום - בנה ביתך - בית חולים זיו - מאור חיים - עופר - בנה ביתך - שיכון דרום - תחנה מרכזית | 4 | ♿ 🔄 |
9 | תחנה מרכזית - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - עכברה | 3 | ♿ |
15 | בית חולים זיו - מרכז רסקו - מרכז העיר - תחנה מרכזית - קניון שערי העיר - רמת רזים - רמת מנחם בגין | 5 | ♿ |
16 | אזור התעשיה החדש - עופר - בית חולים זיו - בנה ביתך - מרז רסקו - מרכז העיר - תחנה מרכזית - כנען - קניון שער העיר - נווה אורנים | 5 | ♿ |
17 | קרית האמנים - מאור חיים - בית חולים זיו - מרכז רסקו - מרכז העיר - תחנה מרכזית - כנען - קניון שער העיר - הגדוד השלישי - קריית שרה - איביקור - קניון שערי העיר - כנען - תחנה מרכזית - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - מאור חיים - קרית האמנים | 5 | ♿ |
22 | תחנה מרכזית - כנען - קניון שערי העיר - רמת רזים - רמת יצחק רבין - נוף כנרת | 1 | ♿ |
23 | תחנה מרכזית צפת - קניון שערי העיר - נוף כנרת - ראש פינה - מסוף חצור הגלילית - קריה חסידית - מרכז חצור - מסוף חצור הגלילית |
קווים אזוריים ובינעירונים
את רובם המוחלט של קווי האוטובוס הבינעירוניים בתחנה מפעילה חברת נתיב אקספרס, כאשר בנוסף סופרבוס מפעילה את הקווים 450 ו-452 לטבריה, נסיעות ותיירות את הקווים 365 לסח'נין ו-440 לנצרת, מועצה אזורית גולן את הקווים 143 לקצרין ו-558 למג'דל שמס, אגד את קו 846 לתל אביב, קווים את קו 580 למודיעין עילית ומטרופולין את קו 590 לאלעד.
קו | מפעיל | מסלול | רציף | הערות נוספות |
---|---|---|---|---|
5 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - שכונת מאור חיים - מירון - בר יוחאי - אור הגנוז | 3 | מוריד ואוסף בצפת בשני הכיוונים |
20 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - ביריה - מחנה מישר | 3 | |
43 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - צומת מירון - בר יוחאי – אור הגנוז –סאסא - דוב"ב – ברעם – יראון – אביבים – מלכיה | 1 | |
45 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - חניון עין זיתים - דלתון – כרם בן זמרה – ריחאניה – עלמה | 5 | |
64 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - צומת מירון - גוש חלב | 1 | מוריד ואוסף בצפת בשני הכיוונים |
73 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - צומת ראש פינה - כפר הנשיא - טובא זנגריה | 1 | מוריד ואוסף בצפת בשני הכיוונים |
143 | מועצה אזורית גולן | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - תחנה מרכזית ראש פינה - מסוף חצור הגלילית - קצרין | 5 | |
360 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מחלף אליפלט - צומת עמיעד - צומת גולני - צומת המוביל - צומת ישי - צומת טבעון - צומת יגור - מרכזית המפרץ חיפה | ||
361 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - צומת מירון - צומת חנניה - ראמה – תחנת רכבת כרמיאל – מג'ד אל-כרום - עכו – קריות – מרכזית המפרץ חיפה | 1 | |
364 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - צומת מירון - צומת חנניה - תחנת רכבת כרמיאל | 1 | |
365 | נסיעות ותיירות | ת"מ צפת -מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - צומת חנניה - מע'אר - עיילבון - עוקף דיר חנא - עראבה - סח'נין | ||
367 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - צומת מירון - מירון – חורפיש – מעלות - תרשיחא – מעונה – נהריה | 4 | |
440 | נסיעות ותיירות | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - צומת מירון - צומת קדרים - מחלף גולני - כפר כנא - צומת משהד - נוף הגליל הר יונה - שכונה צפונית - מרכז העיר - נצרת מרכז ביג | ||
450 | סופרבוס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מחלף אליפלט - מחנה פילון - צומת עמיעד - תחנה מרכזית טבריה | 5 | |
452 | סופרבוס | ת"מ צפת - מירון - ת"מ טבריה | 5 | ישיר ללא עצירות בין תחנות אלו כלל, קו הפעיל בחודש אב בלבד |
511 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - קניון שערי העיר - ראש פינה – מסוף חצור הגלילית – הכניסה לקיבוץ איילת השחר - קריית שמונה | 3 | מוריד ואוסף בצפת בשני הכיוונים |
522 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - צומת ראש פינה – מסוף חצור הגלילית - קריה חסידית חצור | 5 | מוריד ואוסף בצפת בשני הכיוונים |
558 | מועצה אזורית גולן | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - בית חולים זיו - צומת ראש פינה - מסוף חצור הגלילית - כביש 91 - צומת נשוט - צומת ווסט - צומת בראון - בוקעתא - מסעדה - מג'דל שמס | 5 | |
580 | קווים | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - צומת המוביל - מודיעין עילית | 1 | קו המיועד לציבור החרדי |
590 | מטרופולין | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - אלעד | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
846 | אגד | ת"מ צפת - צומת מירון - צומת חנניה - ראמה - כרמיאל – כביש 784 - מחלף המוביל – מחלף אליקים – כביש 67 – כביש החוף – תל אביב-יפו | 1 | |
885 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מירון - עפולה - אשדוד | קו המיועד לציבור החרדי | |
887 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מירון - עפולה - בית שמש | קו המיועד לציבור החרדי | |
967 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - ביתר עילית | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
977 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - חיפה גרנד קניון, נוה שאנן, גאולה | 1 | קו המיועד לציבור החרדי |
980 | נתיב אקספרס | צומת ביריה - כנען - ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - צומת כרמיאל - צומת אחיהוד - צומת יגור - צומת יקנעם עילית - כביש 67 - כביש החוף - בני ברק | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
981 | נתיב אקספרס | צומת ביריה - כנען - ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - בני ברק | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
982 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - צומת גולני - עפולה - צומת מגידו - ירושלים | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
984 | נתיב אקספרס | צומת צפת - כנען - ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - קריה חסידית חצור הגלילית - צומת אליפלט - צומת גולני - עפולה - צומת מגידו - בני ברק | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
985 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - קריה חסידית חצור הגלילית - אשדוד | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
987 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - קריה חסידית חצור הגלילית - בית שמש | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
988 | נתיב אקספרס | קריה חסידית חצור הגלילית - צפת מאור חיים - מרכז רסקו - מרכז העיר - ת"מ צפת - כנען - צומת ביריה - מירון - צומת בית חלקיה - מסוף קסטינה - צומת קוממיות - קריית גת | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
989 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - צומת גולני - צומת יקנעם עילית - צומת אולגה - נתניה | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
990 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - צומת שבע - כרמיאל - רכסים | 1 | קו המיועד לציבור החרדי |
991 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - צומת גולני - עפולה עילית - גבעת המורה - ת"מ עפולה | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
992 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - מירון - ירושלים | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
993 | נתיב אקספרס | ת"מ צפת - כנען - מרכז העיר - מרכז רסקו - מאור חיים - ירושלים | 2 | קו המיועד לציבור החרדי |
קישורים חיצוניים
הערות שוליים
- ^ אבנר לוטה, לכלוך וריח של שתן בתחנה המרכזית של צפת, באתר Mynet (כפי שנשמר בארכיון האינטרנט), 16 באוגוסט 2012
- ^ חדר החדשות צפון (2012-08-15), הזנחה ועזובה בתחנה המרכזית בצפת, נבדק ב-2019-03-21
- ^ התחנה המרכזית בצפת שופצה, באתר כיכר השבת (אורכב 30.05.2020 בארכיון Wayback Machine)