ניו ג'רזי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ניו ג'רזי (מדינה)
New Jersey
כינוי מדינת הגנים - The Garden State
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
מושל כריס כריסטי (רפובליקני)
בירת המדינה טרנטון
  העיר הגדולה ניוארק
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
שטח 22,608 קמ"ר (דירוג: 47)
  שטח ואחוז מים 3,378 קמ"ר 14.9%
דירוג צפיפות בארצות הברית 1
גובה 75 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 550 מטרים
 ‑ הנקודה הנמוכה 0 מטרים
תאריך ייסוד 18 בדצמבר 1787
  סדר כניסה 3
אוכלוסייה
 ‑ במדינה
 ‑ צפיפות

8,791,894‏  (נכון ל-2010)
458 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
קואורדינטות 40°00′N 74°30′W / 40°N 74.5°W / 40; -74.5
אזור זמן UTC -5
www.state.nj.us

לחצו כדי להקטין חזרה

רוד איילנדוושינגטון די. סי.מייןניו המפשיירורמונטמסצ'וסטסקונטיקטניו יורקפנסילבניהדלאוורניו ג'רזימרילנדוירג'יניהוירג'יניה המערביתאוהיואינדיאנהקרוליינה הצפוניתקנטקיטנסיקרוליינה הדרומיתג'ורג'יהפלורידהאלבמהמיסיסיפימישיגןויסקונסיןאילינוילואיזיאנהארקנסומיזוריאיווהמינסוטהדקוטה הצפוניתדקוטה הדרומיתנברסקהקנזסאוקלהומהטקססניו מקסיקוקולורדוויומינגמונטנהאיידהויוטהאריזונהנבדהוושינגטוןאורגוןקליפורניהקובהקנדהאיי בהאמהאיי טרקס וקייקוסמקסיקוNew Jersey in United States (US48).svg
אודות התמונה

ניו ג'רזיאנגלית: New Jersey) היא מדינה בארצות הברית. המדינה, השוכנת בחוף המזרחי, היא אחת המדינות הקטנות בשטחן באיחוד והצפופה במדינות ארצות הברית. היא קרויה על שם האי ג'רזי שבאיי התעלה. ניו ג'רזי היא אחת משלוש עשרה המושבות המקוריות שמרדו בשלטון הבריטי במהלך המהפכה האמריקנית והקימו את ארצות הברית.

המבנה הישן של "בית מדרש גבוה" - בלייקווד ניו-ג'רזי,
הישיבה הגדולה ביותר בעולם מחוץ לארץ ישראל

היסטוריה

עד המהפכה האמריקאית

המתיישבים הראשונים היו ככל הנראה תרבות של ציידים נוודים. ההתיישבות הראשונה המתועדת בכתב היא התיישבות של מתיישבים אירופאים. בשנת 1497 ראה המגלה האיטלקי ג'ון קבוט את חופי ניו ג'רזי. ג'ובני דה וראזאנו עבר לאורך החוף בשנת 1524 אולם לא נחת על החוף.

המגלה אשר מיפה את החופים של המדינה היה הנרי הדסון בשנת 1609. ב-4 בספטמבר 1609 נחת הדסון בכף מיי והיה האירופאי הראשון שדרך על חופי המדינה. הדסון חקר את מפרץ דלאוור, ומיפה את חופי המפרץ כאזור נוח להתיישבות. באותה עת התגוררו בשטח המדינה בני שבט הלנאפי.

ההתיישבות האירופאית הראשונה במדינה הייתה התיישבות של מתיישבים פינים ושוודים, אשר בשנת 1638 הקימו את פורט אלפסבורג ששימשה מרכז מסחרי אזורי באותה עת. בהמשך, ניו ג'רזי הפכה למושבה הולנדית, כחלק ממושבת הולנד החדשה שכללה את "אמסטרדם החדשה" (Nieuw Amsterdam) - כיום ניו יורק. אף שההולנדים לא הכירו בבעלות האינדיאנים על השטחים, הם רכשו את האדמות עליהם הם התיישבו (בין היתר את האי מנהטן). בשנת 1664 הפכה ניו ג'רזי לשטח אנגלי עם כניסת צי אנגלי בפיקודו של הקולונל ריצ'רד ניקולס למפרץ ניו יורק וכיבוש המושבה ההולנדית כמעט ללא התנגדות.

לאחר מלחמת האזרחים האנגלית חולקו המושבות של אנגליה באמריקה בין המלך צ'ארלס הראשון לאחיו, לימים המלך ג'יימס השני; ניו אינגלנד נותרה בידי צ'ארלס, ואילו אזור מרילנד וניו ג'רזי הועברו לג'יימס. ג'יימס העניק את שטח מדינת ניו ג'רזי לשני אצילים שהיו נאמנים לבית המלוכה במהלך מלחמת האזרחים: סר ג'ורג' קרטרט והלורד ג'ון ברקלי.

אוניברסיטת ראטגרס שנוסדה בשנת 1766 כ"מכללת המלכה".

ברקלי מכר מחצית מהמושבה שלו ב-18 במרץ 1673 לקבוצה של קווקרים, בראשות ויליאם פן שביקשו להתיישב באזור. ניו ג'רזי חולקה לשתי מושבות - ג'רזי המערבית וג'רזי המזרחית. חלוקה זו הייתה בתוקף בין 16741702, עת אוחדו המושבות ומונה מושל מטעם בית המלוכה לשלוט עליהן.

המהפכה האמריקאית

ניו ג'רזי הייתה אחת מ-13 המושבות שמרדו נגד השלטון הבריטי במהלך המהפכה האמריקאית. ב-2 ביולי 1776, יומיים לפני שהקונגרס הקונטיננטלי השני הכריז על עצמאות ארצות הברית משלטון בריטניה, הכריז קונגרס המושבה על עצמו כבית המחוקקים של המדינה, וקיבל את חוקת המדינה. אולם על מנת למנוע מתחים פנימיים בין תומכי ההישארות תחת שלטון בריטניה לבין תומכי העצמאות הכריז הקונגרס כי אם ניו ג'רזי תגיע להסכמה עם בריטניה, החוקה לא תהיה בת תוקף.

נציגי ניו ג'רזי בקונגרס: ריצ'רד סטוקטון, ג'ון וית'רספון, פרנסיס הופקינסון, ג'ון הארט ואברהם קלרק חתמו על הכרזת העצמאות של ארצות הברית.

במהלך מלחמת העצמאות האמריקנית נערכו מספר קרבות במדינה, והיא עברה מידי המורדים לצבא הבריטי ושוב לידי המורדים מספר פעמים. בשל קרבות חשובים אלה מכונה המדינה "צומת הדרכים של המהפכה" ("The Crossroads of the Revolution"). ב-25 בדצמבר 1776 חצה ג'ורג' וושינגטון עם הצבא הקונטיננטלי את נהר הדלאוור ותקף את הכוחות ההסיאנים הבלתי מוכנים שהיו בטרנטון (קרב זה מכונה כיום "קרב טרנטון"). ב-3 בינואר 1777 זכו כוחות האמריקאים בניצחון נוסף בקרב טרנטון השני, והביסו את הפרשים של קורנוואליס. זמן קצר לאחר מכן הפתיע וושינגטון את הכוחות הבריטיים בפרינסטון וכבש את העיר. בקרב מונמאות' לא הצליחו כוחותיו של וושינגטון להביס את כוחותיו של הנרי קלינטון.

בשנת 1783 התכנס הקונגרס הקונטיננטלי באולם נאסאו שבאוניברסיטת פרינסטון ובכך הפכה פרינסטון לבירת ארצות הברית למשך ארבעה חודשים.

ניו ג'רזי הייתה המדינה השלישית שאישררה את חוקת ארצות הברית, שהייתה מאד פופולרית בניו ג'רזי מכיוון שאסרה על מדינות ניו יורק ופנסילבניה להטיל מכסים על סחורות מניו ג'רזי, אבל התירה לניו ג'רזי להטיל מכסים על סחורות שיובאו למדינה מאירופה. ב-20 בנובמבר 1789 הייתה ניו ג'רזי המדינה הראשונה שאישררה את מגילת הזכויות של ארצות הברית.

חוקת המדינה משנת 1776 נתנה זכות הצבעה לכל אזרחי המדינה שהיו להם נכסים מעל סכום מסוים. בפועל, החוקה נתנה זכות הצבעה לנשים ושחורים, אך לא לנשים נשואות שבאותה עת לא יכלו להיות בעלים על נכסים היות שכל נכסי המשפחה נרשמו על שם הבעל. בשנת 1807 העביר הקונגרס המדינתי חוק שפירש את החוקה כך שזכות ההצבעה תחול רק על גברים לבנים.

המאה ה-19

ב-15 בפברואר 1804 הייתה ניו ג'רזי האחרונה ממדינות הצפון שהחליטה על ביטול העבדות. ביטול זה לא היה מיידי, והחוק קבע תקופת זמן וביטול חלקי של העבדות. עם תום מלחמת האזרחים של ארצות הברית נותרו בניו ג'רזי כתריסר עבדים. עם זאת, ניו ג'רזי סרבה בתחילה לאשרר את התיקונים לחוקה האוסרים על עבדות בכל שטחי ארצות הברית.

במהלך מלחמת האזרחים לא נערכו קרבות בשטח המדינה, אולם כ-80,000 מתושבי המדינה נלחמו עם כוחות הצפון.

בשנת 1844 נחקקה חוקת המדינה השנייה, והמחוזות של המדינה הפכו אזורי בחירה עבור סנאט המדינה.

במהלך המהפכה התעשייתית הפכה העיר פאטרסון למרכז תעשייתי. כלכלת המדינה עברה מבסיס חקלאי לבסיס תעשייתי, בעיקר ייצור טקסטיל, והתחבורה במדינה השתפרה עם הנחת מסילות ברזל וייסוד קווי ספינות קיטור.

המאה ה-20

במהלך שנות ה-20 צמחה כלכלת המדינה, אולם הכלכלה נפגעה בצורה קשה בשפל הכלכלי הגדול.

בשנות ה-30 איפשרה המדינה לקבצנים לקבץ נדבות ברחובות במקום להשתמש בתקציב המדינה לשפר את המצב הקשה. במהלך שתי מלחמות העולם הפכה ניו ג'רזי למרכז תעשייתי, ולמרכז לבניית ספינות מלחמה. סמוך לפרוץ מלחמת העולם השנייה עלה הצפלין הינדנבורג באש ליד לייקהרסט.

בשנות ה-60 אירעו במדינה מספר מהומות על רקע גזעי, הראשונה שבהם ב-2 באוגוסט 1964, ומספר מהומות נוספות בשנת 1967 ו-1971. בשנת 2012 בין התאריכים 23/10/12-25/10/12 פגעה סופת ההוריקן סנדי במדינת ניו ג'רזי, בסופה נספו עשרות בני אדם ונגרם נזק לרכוש במיליארדי דולרים.

גאוגרפיה

ניו ג'רזי גובלת בצפונה במדינת ניו יורק, במזרחה באוקיינוס האטלנטי, בדרומה בדלאוור ובמערבה בפנסילבניה.

ניו ג'רזי מחולקת לשלושה אזורים גאוגרפיים: ניו ג'רזי הצפונית, המרכזית והדרומית. ניו ג'רזי הצפונית מהווה חלק ממטרופולין העיר ניו יורק, ותושבי האזור מיוממים לניו יורק (עובדים במהלך היום בניו יורק ושבים בלילה לבתיהם). מרכז ניו ג'רזי הוא אזור פרוורי ברובו, בעוד שדרום ניו ג'רזי מהווה חלק ממטרופולין פילדלפיה שבפנסילבניה.

ממשל ופוליטיקה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מושל ניו ג'רזי
וודרו וילסון, מושל ניו ג'רזי והנשיא ה-28 של ארצות הברית

בירת מדינת ניו ג'רזי היא העיר טרנטון. מושל המדינה הנבחר הוא כריס כריסטי מהמפלגה הרפובליקנית. כריסטי נבחר לכהונתו ב-3 בנובמבר 2009 והחל למלא תפקידו ב-19 בינואר 2010. מושל ניו ג'רזי נחשב למושל בעל הסמכויות הרבות ביותר מכל מושלי מדינות ארצות הברית. המושל נבחר בבחירות כלל מדינתיות ובסמכותו למנות בעלי תפקידים רבים. עד שנת 2006 כיהן המושל גם כיו"ר סנאט המדינה, ובכך שלט למעשה גם על סדר היום של הרשות המחוקקת. תיקון לחוקת המדינה משנת 2005 שינה מצב זה.

בניו ג'רזי יש כיום 566 ערים ועיריות. כל שטחי המדינה שייכים לערים ועיריות אלה ואין שטחים שאינם שטח עירוני מסוג זה. ישנם חמשה סוגי שלטון מקומי בניו ג'רזי. מרבית ההבדלים הם היסטוריים וכיום ההבדלים המהותיים העיקריים הם בין רבעים, ערים ועיירות.

בבחירות לנשיאות ארצות הברית נוטה המדינה להצביע עבור המפלגה הדמוקרטית. הסנאטורים המייצגים את ניו ג'רזי בסנאט הם בוב מננדז וקורי בוקר, חברי המפלגה הדמוקרטית. רוב המושבים בקונגרס המדינתי של ניו ג'רזי מוחזקים בידי המפלגה הדמוקרטית.

מחוזות המדינה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מחוזות ניו ג'רזי

ניו ג'רזי מחולקת מבחינה אדמיניסטרטיבית ל-21 מחוזות. חלוקה זו קיימת החל מראשית המאה ה-19, והיא מתבססת על חלוקה הקיימת מהתקופה הקולוניאלית. תשעה הנבחרים של כל מחוז ומחוז נקראים "אנשים חופשיים" (Freeholder) ומכהנים יחד במועצת נבחרי האנשים החופשיים (Board of Chosen Freeholders) המנהלים כל מחוז ומחוז.

בחלק מהחוזות המועצה משמשת הן כגוף מחוקק (חקיקה מקומית) ומפקח והן כגוף מבצע. בחלק מהמחוזות המועצה היא גוף מחוקק ומפקח בלבד, ואדם נוסף "פקיד המחוז" (County Executive) הנבחר בבחירות ישירות מכהן כגוף מבצע.

חוקת מדינת ניו ג'רזי

חוקת המדינה (נוסח החוקה) אומצה בשנת 1947. החוקה קובעת כי במדינה יהיו שני בתי מחוקקים - סנאט בן 40 חברים, ואספה מכוננת של 80 חברים. כל אחד מ-40 מחוזות הבחירה בוחר סנאטור אחד ושני חברי בית נבחרים. בכל מחוז נבחר כל שנה המסתיימת בספרה זוגית שני חברי בית הנבחרים לתקופה של שנתיים. הסנטורים נבחרים כל שנה המסתיימת בספרה 1, 3 ו-7, ומכהנים בהתאמה שנתיים או ארבע שנים.

בית המשפט העליון של ניו ג'רזי

בית המשפט העליון של ניו ג'רזי (אתר רשמי) מורכב מנשיא בית המשפט העליון ומששה שופטים. כל השופטים ממונים על ידי מושל ניו ג'רזי בעצת ובהסכמת רוב חברי סנאט המדינה. השופטים מכהנים תקופה של שבע שנים, לאחריה הם יכולים להיות ממונים לתקופות נוספות של שבע שנים עד הגיעם לגיל 70.

כלכלה

אטלנטיק סיטי, במבט דרומה, היא עיר נופש השוכנת לאוקיינוס האטלנטי, המהווה את מרכז תעשיית ההימורים של ניו ג'רזי

המחלקה לאנליזה כלכלית [2] של ניו ג'רזי העריכה את התוצר הכולל של המדינה בשנת 2003 ב-397 מיליארד דולרים. ההכנסה הממוצעת לתושב בניו ג'רזי, $40,427, היא הרביעית בגובהה בארצות הברית. התקציב החציוני של משק בית הוא $55,146 - הגבוה מבין מדינות ארצות הברית. שניים ממחוזות המדינה כלולים ברשימת 100 המחוזות העשירים בארצות הברית. לנשים במדינה הכנסה ממוצעת לנפש הגבוהה ביותר מבין מדינות ארצות הברית.

התוצרת החקלאית של המדינה כוללת בקר, סוסים, ירקות, פירות, אגוזים, מאכלי ים ומוצרי חלב. המדינה מייצאת בעיקר חמוציות וחצילים. העיר האמונטון בדרום המדינה ידועה בייצור האוכמניות שלה, ונחשבת "בירת האוכמניות העולמית".

עיקר התוצרים התעשייתיים של המדינה כוללים מוצרים כימיים ותרופות, וכן מוצרי חשמל ודפוס. תיירות מהווה מרכיב חשוב בכלכלת המדינה - נכון לשנת 2001 המדינה מרוויחה למעלה מ-30 מיליארד דולר מדי שנה מתיירות.

בניו ג'רזי מצוי מתקן איחסון הנפט הגדול ביותר ביבשת אמריקה, ואין גדול ממנו באפריקה, אירופה ואוקיאנה (רק במזרח התיכון מצויים מתקני איחסון גדולים יותר).

ניו ג'רזי מובילה בין מדינות ארצות הברית במספר החברות שהנהלתן נמצאת במדינה. 100 מתוך 500 החברות הגדולות בארצות הברית ממוקמות בניו ג'רזי.

נמל התעופה הבינלאומי ניוארק ליברטי, המצוי במדינה, הוא השביעי מבין נמלי התעופה של ארצות הברית במספר העוברים בו. נמל ניוארק - אליזבת הוא נמל המכליות הגדול ביותר בעולם.

דמוגרפיה

קבוצות דתיות בניו ג'רזי[1]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 13%
פרוטסטנטים אחרים 18%
קתולים 34%
מורמונים 1%
נוצרים אחרים 1%
דתות אחרות
יהודים 6%
מוסלמים 3%
הינדים 3%
אחר 3%
חסרי סיווג דתי 18%
קבוצות גזעיות בניו ג'רזי[2]
לבנים לא-היספאנים 59.3%
היספאנים 17.7%
שחורים 13.7%
אסייתים 8.3%
אמריקאים ילידים 0.3%
מעורב 2.7%
קבוצות מוצא אתני בניו ג'רזי[3]
איטקלים 17%
אירים 15.2%
גרמנים 11.5%
פולנים 6.1%
אנגלים 5.3%
אמריקאים 3.5%
רוסים 2.1%
שפות מדוברות בניו ג'רזי[3]
אנגלית 70.3%
ספרדית 15.3%
אחר 14.4%

הערים הגדולות

מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת ניו ג'רזי
הערים הגדולות בניו ג'רזי (נתוני 2013)[4]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 ניוארק 277,140 ניו יורק
2 ג'רזי סיטי 247,597 ניו יורק
3 פטרסון 146,199 ניו יורק
4 אליזבת 124,969 ניו יורק
5 אדיסון 99,967 ניו יורק
6 וודברידג' 99,585 ניו יורק
7 לייקווד 92,843 ניו יורק
8 טומס ריבר 91,239 ניו יורק
9 המילטון 88,464 טרנטון
10 טרנטון 84,913 טרנטון
11 קליפטון 84,136 ניו יורק
12 קמדן 77,344 פילדלפיה
13 בריק 75,072 ניו יורק
14 צ'רי היל 71,045 פילדלפיה
15 פסאיק 69,781 ניו יורק
16 מידלטאון 66,522 ניו יורק
17 יוניון סיטי 66,455 ניו יורק
18 אולד ברידג' 65,375 ניו יורק
19 גלוסטר 64,634 פילדלפיה
20 איסט אורנג' 64,270 ניו יורק
21 באיון 63,024 ניו יורק
22 פרנקלין 62,300 ניו יורק
23 נות' ברגן 60,773 ניו יורק
24 וינלנד 60,724 פילדלפיה
25 יוניון 56,642 ניו יורק
26 פיסקאטווי 56,044 ניו יורק
27 ניו ברנזוויק 55,181 ניו יורק
המטרופולינים הגדולים בניו ג'רזי (נתוני 2014)[5]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 ניו יורק 20,092,883 צפון ניו ג'רזי
2 פילדלפיה 6,051,170 דרום ניו ג'רזי
3 טרנטון 371,537 צפון ניו ג'רזי
4 אטלנטיק סיטי-המילטון 275,209 דרום ניו ג'רזי
5 וינלנד-ברידג'טאון 157,389 דרום ניו ג'רזי

תרבות

ספורט

לניו ג'רזי שלוש קבוצות בליגה העליונה, אולם שתיים מהן - החברות בליגת הפוטבול הלאומית (NFL) - משייכות עצמן לעיר ניו יורק.


תחבורה

גשר ג'ורג' וושינגטון, המחבר בין ניו ג'רזי לניו יורק

הכביש הראשי העובר במדינה - הניו ג'רזי טרנפייק הוא אחד הכבישים הידועים והעמוסים ביותר בארצות הברית. כביש אגרה זה מקשר בין מדינת דלאוור לבין העיר ניו יורק, ומכונה בקיצור "הטרנפייק" ("the Turnpike" ) היינו "כביש האגרה המהיר".

הכביש ידוע ביציאותיו המכונות על שם אנשים ידועים שמוצאם מניו ג'רזי כגון הממציא תומאס אדיסון, מזכיר המדינה והאוצר של ארצות הברית אלכסנדר המילטון, נשיאי ארצות הברית וודרו וילסון וגרובר קליבלנד, והסופרים ג'יימס פנימוק קופר, ג'וייס קילמר ווולט ויטמן.

כביש עיקרי נוסף הוא גארדן סטייט פארקווי (Garden State Parkway) העובר לאורך הגבול של המדינה עם מדינת ניו יורק ומקשר את מטרופולין ניו יורק עם אטלנטיק סיטי.

נמל התעופה הבינלאומי ניוארק ליברטי הוא אחד משדות התעופה העיקריים של ארצות הברית, ואחד משלושת שדות התעופה המשמשים את מטרופולין העיר ניו יורק.

גשר ג'ורג' וושינגטון, היוצא מן העיר פורט לי שבמחוז ברג'ן בצפון ניו ג'רזי, מחבר בינה ובין הרובע מנהטן שבניו יורק, מעל נהר ההדסון. זהו הגשר העמוס ביותר בעולם המשמש רכבים מוטורים.

השכלה

מגדל קליבלנד שבאוניברסיטת פרינסטון

מערכת ההשכלה הציבורית של ניו ג'רזי נחשבת לאחת הטובות ביותר בארצות הברית. בעיר פרינסטון מצויים שניים ממוסדות ההשכלה הגבוהה המובילים בעולם, אוניברסיטת פרינסטון והמכון למחקר מתקדם.

54% מבוגרי בתי הספר התיכונים ממשיכים ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות (המדינה השנייה בהישג זה אחרי דקוטה הצפונית בה מספר מסיימי התיכון הממשיכים ללמוד במוסדות השכלה גבוהה הוא 59%). במסצ'וסטס אחוז זהה (54%) של בוגרים הממשיכים למוסדות השכלה גבוהה. בניו ג'רזי מתגוררים יותר מהנדסים ומדענים מבכל מדינה אחרת של ארצות הברית.[6]

מכללות ואוניברסיטאות

מכללות קהילתיות

בניו ג'רזי 19 מכללות קהילתיות:

סמלי המדינה

סמלי מדינת ניו ג'רזי
דגל סמל מוטו כינוי
דגל ניו ג'רזי
Flag of New Jersey
סמל ניו ג'רזי
Seal of New Jersey
Flag of New Jersey.svg
Seal of New Jersey.svg
"חירות ושגשוג"
"Liberty and prosperity"
"מדינת הגן"
"Garden State"
עץ פרח ציפור חיה
אלון אדום צפוני
Northern Red Oak
סיגלית
Viola
חוחית אמריקאית
American goldfinch
סוס
Horse
Quercus rubra vozdovacki park.jpg
Viola reichenbachiana 001.jpg
A poser goldfinch (3863963277).jpg
Morgan parked out.jpg

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. "New Jersey", Religious Landscape Study, Pew Research Center
  2. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
  3. 3.0 3.1 American FactFinder - Results
  4. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
  5. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
  6. [1]