באר גנים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
באר גנים
BeerGanim.PNG
Beer-Ganim-2016-07-18-p01.jpg
Nitzan Aerial View.jpg
שלט הכניסה ליישוב ותצלום אווירי של היישוב
מחוז הדרום
מועצה אזורית חוף אשקלון
גובה ממוצע[1] ‎31 מטר
תאריך ייסוד 2012
סוג יישוב יישוב קהילתי
מוצא המייסדים מפוני גוש קטיף
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 660 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 79.3% בשנה עד סוף 2016
http://www.beerganim.co.il

באר גנים הוא יישוב קהילתי שהוקם בתחילת העשור השני של המאה ה-21 על ידי משרד הבינוי והשיכון עבור תושבים שפונו מחבל עזה בקיץ 2005, במסגרת תוכנית ההתנתקות. היישוב נמצא צפונית לאשקלון. אופיין המגזרי של המשפחות ביישוב הוא דתי, מלבד שני מתחמים בודדים בהם מתגוררות משפחות דתיות וחילוניות יחדיו.

שם היישוב מורכב מראשי התיבות של תשעה מיישובי חבל עזה שפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות - בדולח, אלי סיני, רפיח ים, גדיד, גן אור, נצר חזני, נווה דקלים, ניסנית, ומורג. אפשרות הבחירה בשם המורכב מראשי תיבות של כל היישובים דיברה אל רבים מהתושבים[דרוש מקור] שמצאו בו משמעויות של פשטות, רעננות, באר, מים, גנים, חיים חדשים וצמיחה.

היישוב בנוי בתבנית של 9 אשכולות המונים בסך הכל כ-690 מגרשים, כשבמרכז כל אשכול ממוקמים גני ילדים, בתי כנסת ומועדוני נוער. במרכז היישוב קיימים מבני הציבור המשותפים כגון מתנ"ס, אולם ספורט ובית ספר. בתחילה תוכנן היישוב לכלול 13 מתחמים הכוללים כ-1000 מגרשים, אך בסופו של דבר נבנו רק 9 מתחמים הכוללים כאמור כ-690 מגרשים. על שטחם של 4 המתחמים הנוספים מתוכננת להיבנות בעתיד שכונה של העיר אשקלון.

בניין היישוב מעוגן בתוכנית המתאר הארצית למרחב ניצנים, תמ"א 39, המהווה מסגרת תכנונית לפיתוח צפון העיר אשקלון, היישובים ניצן ובאר גנים וכן לפיתוח שמורת הטבע ניצנים, והפיכתה למוקד תיירות. בשנים 2018 ו-2019 צפוי להיבנות מחלף אשקלון צפון, דרכו תהייה הגישה לבאר גנים, במקום כביש הגישה הזמני והמסוכן הקיים. בנוסף, צפוי להיסלל כביש שיחבר את היישוב לעיר אשקלון, ויהווה הכניסה הצפונית לעיר אשקלון. בעתיד מתוכנן רצף אורבני בין באר גנים ובין אשקלון, ואף ייתכן שבאר גנים תתפקד כשכונה של העיר.

נכון לאוקטובר 2015, למעלה מ-200 משפחות כבר משתכנות ביישוב, ומשפחות רבות נוספות נמצאות בתהליכי בנייה מתקדמים. מלבד שני בתי כנסת וגני ילדים טרם נסתיימה בנייתם של מבני הציבור: מוסדות חינוך, קופת חולים, בתי כנסת, בריכה ציבורית וכן מתנ"ס קהילתי. מוסדות ציבור פועלים ממבנים זמניים.

ביישוב פועלת הישיבה התיכונית הקהילתית 'בני יששכר' וכן בית ספר יסודי 'באר גנים'.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0