מרכזית הקריות
תקופת הפעילות | 2013–הווה (כ־11 שנים) |
---|---|
מיקום | שדרות ירושלים, קריית מוצקין |
אתרים סמוכים | מכון דוד של רפא"ל |
שירות אוטובוסים | קווי המטרונית מספר 1 ומספר 3, קווים עירוניים |
קואורדינטות | 32°51′35″N 35°05′21″E / 32.859817°N 35.089290°E |
| ||
|
מרכזית הקריות היא מסוף תחבורה ציבורית המשמש בסיס יציאה לקווי המטרונית ולקווי אוטובוס בקריות.
התחנה ממוקמת בצפון הקריות, בשטחה המוניציפלי של קריית מוצקין. הפעילות בה החלה באוגוסט 2013, עם הפעלתם של קווי המטרונית באזור. נכון לראשית 2018, המסוף משמש כבסיס יציאה לשלשה מקווי המטרונית ולקווי אוטובוס של אגד. קווי המטרונית היוצאים מן המסוף הם קו מספר 1, הקו המרכזי בין קווי המטרונית המוביל למרכזית חוף הכרמל ופועל בכל שעות היממה, וכן קווים מספר 3, הנוסע דרך קריית ים לשכונת הדר בחיפה ומספר 4 הנוסע כמו מספר 1 עד מרכזית המפרץ ומשם נוסע דרך מנהרות הכרמל למרכזית חוף הכרמל ועוצר בדרך בגרנד קניון. עם תחילת ההרצה של המטרונית בוצעו שינויים בקווי האוטובוס באזור, ומאז יוצאים חלק מהם ממרכזית הקריות.
מרכזית הקריות כוללת חנייה לרכבים פרטיים ותחנות המתנה. בשלהי 2013 נחנך בסמוך לה מרכז קניות קטן. על-פי תוכניות משרד התחבורה, בסמוך למקום עתידה להבנות בעתיד תחנת הרכבת סביוני ים שתהיה תחנת הרכבת השנייה של קריית מוצקין[1].
קווי האוטובוס מחיפה אל היישובים שצפונית לקריות, אשר חולפים בכביש חיפה - עכו, כ־500 מטר ממזרח לתחנה, אינם נכנסים אל מרכזית הקריות. חלקם אף לא עוצרים בתחנה הסמוכה לה.
קווי האוטובוס היוצאים מהתחנה
מקרא סימנים:
- ♿ - אוטובוס עירוני נגיש
- 🔄 - קו סיבובי (מעגלי)
מטרונית
מרכזית הקריות משמשת כתחנת מוצא לשלשה מקווי המטרונית המופעלים על ידי חברת סופרבוס.
קו | מסלול | הערות נוספות |
---|---|---|
1 | מרכזית הקריות - קריית מוצקין - קריית חיים - חוצות המפרץ - שדרות ההסתדרות, בתי הזיקוק - מרכזית המפרץ - גשר פז - העיר התחתית - קריית הממשלה - רכבת חיפה מרכז השמונה - המושבה הגרמנית - בת גלים - שדרות ההגנה - בית עלמין - מרכז הקונגרסים - מרכזית חוף הכרמל | ♿ |
3 | מרכזית הקריות - קריית ים - קריית חיים - שדרות ההסתדרות, בתי הזיקוק - מרכזית המפרץ - גשר פז - חליסה - שוק תלפיות - הדר וחזרה | ♿ קו סיבובי |
4 | מרכזית הקריות - קריית מוצקין - קריית חיים - חוצות המפרץ - שדרות ההסתדרות - בתי הזיקוק - מרכזית המפרץ - גרנד קניון - קניון חיפה - מרכז הקונגרסים - מרכזית חוף הכרמל |
שירות עירוני
ישנם מספר קווי אוטובוס עירוניים היוצאים מהתחנה ומשרתים אזורים שונים בקריות. הקווים מופעלים על ידי חברת "אגד".
קו | מסלול | הערות נוספות |
---|---|---|
8 | מרכזית הקריות - קריית ים, סביוני ים - קריית ים ג - קריית ים ב - קריית ים א - קריית חיים, אצטדיון - צומת חלוצי התעשייה - הטכני | ♿ |
11 | מרכזית הקריות - קריית ים, סביוני ים - קריית ים ג - קריית ים ב - קריית מוצקין - הקריון - קריית ביאליק - מרכזית הקריות | ♿ 🔄 |
12 | מרכזית הקריות - קריית ים ג - קריית ים ב - קריית מוצקין - גושן - קריית ביאליק, סביניה - הקריון - גבעת הרקפות | ♿ |
13 | מרכזית הקריות - קריית ביאליק, צור שלום - הקריון - קריית שמריהו - סביניה - קריית ביאליק הוותיקה - קריית חיים מזרחית - רכבת קריית חיים - קריית חיים מערבית - הטיילת - חוף הים ימית | ♿ |
14 | מרכזית הקריות - קריית ביאליק צור שלום - נאות אפק - הקריון - קרן היסוד - עירייה - ויצמן - צומת קריית חיים - חניון אגד קריות | |
15 | מרכזית הקריות - קריית מוצקין חי פארק - קריית ים, פסגות ים - קריית ים ד - אלמוגים - קריית ים ב - קריית ים א - חוף הים - קריית חיים מערבית - אזור תעשייה - חוצות המפרץ - רכבת חוצות המפרץ | ♿ |
22 | מרכזית הקריות - קריית מוצקין, קדיש לוז - חי פארק - גושן - קריית חיים - צומת קריית אתא - משטרה - קריית אתא, אזור תעשייה - קריית אתא מרכז - גבעת אתא - גבעת הרקפות | ♿ |
22א | מרכזית הקריות - קריית מוצקין, קדיש לוז - חי פארק - גושן - קריית חיים - צומת קריית אתא | ♿ מספר נסיעות מצומצם, פועל בשבת בלבד |
23 | מרכזית הקריות - קריית ים ג - קריית ים ב - רכבת קריית מוצקין - קריית חיים, אזור תעשייה - קריית אתא, אזור תעשייה - קריית אתא מרכז - גבעת הרקפות | ♿ |
52 | מרכזית הקריות - חניון אגד קריות | ♿ |
137 | מרכזית הקריות - קריית ים ג - קריית ים ב - קריית חיים מערבית - קריית חיים אזור תעשייה - חיפה, גרנד קניון - חורב - אוניברסיטת חיפה | ♿ |
145 | מרכזית הקריות - הקריון - קריית ביאליק - קריית מוצקין - קריית חיים מזרחית - קריית חיים אזור תעשייה - חיפה, גרנד קניון - נווה שאנן - טכניון - אוניברסיטת חיפה | ♿ |
ראו גם
קישורים חיצוניים
הערות שוליים