הבחירות לכנסת העשרים ושלוש

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏‹ 2019 (ספטמבר) Flag of Israel.svg הבחירות לכנסת העשרים וארבע ›
הבחירות לכנסת העשרים ושלוש
2 במרץ 2020, ו' באדר ה'תש"ף
שם המפלגה יו"ר הרשימה מנדטים מספר קולות
  
  
  
הערה - הרשימה לעיל היא של המפלגות שעברו את אחוז החסימה בלבד.
לרשימה המלאה ראו טבלה מורחבת בערך זה.

יו"ר ועדת הבחירות ניל הנדל
ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו (ממשלת מעבר)
מפלגת ראש הממשלה היוצא הליכוד (ממשלת מעבר)

הבחירות לכנסת העשרים ושלוש ייערכו ביום שני, 2 במרץ 2020, ו' באדר ה'תש"ף. תוצאות הבחירות יקבעו את הרכב הסיעות בכנסת העשרים ושלוש. בוועדת הבחירות המרכזית לכנסת נרשמו להתמודדות בבחירות 30 רשימות מטעם 42 מפלגות, אך לבסוף מתמודדות 29 רשימות בלבד.

רקע

לאחר הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, לא זכה אף חבר כנסת ל-61 ממליצים להטיל עליו את הרכבת הממשלה. ב־25 בספטמבר 2019 העניק נשיא המדינה ראובן ריבלין לבנימין נתניהו את המנדט להרכיב ממשלה, לאחר שנתמך בידי 55 חברי כנסת, לעומת 54 שתמכו בבני גנץ.[1] ב־21 באוקטובר, לאחר שלא הצליח לקבל תמיכה נוספת מעבר ל-55 הממליצים המוקדמים (אשר כונו 'בלוק הימין'), הודיע נתניהו לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה. בעקבות הודעתו הטיל הנשיא את המנדט על בני גנץ ב־23 באוקטובר.

גנץ הגיע להבנות ראשוניות עם מפלגות השמאל, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, ללא חתימת הסכם קואליציוני, ובמקביל המשיך בניהול המשא ומתן עם הליכוד על "ממשלת אחדות", ובה ייצוג שווה לשתי המפלגות. במוקד המחלוקת בינו לבין הליכוד עמדה דרישתו לפירוק "בלוק ה-55" של מפלגות הימין והחרדים, וכן השאלה מי יכהן ראשון ברוטציה.[2][3] כמו כן ניהל מגעים עם הרשימה המשותפת על הקמת ממשלת מיעוט בתמיכתם ובהימנעות ישראל ביתנו.[4][5][6] ב־20 בנובמבר, בתום 28 הימים שניתנו לו, הודיע גם גנץ לנשיא שלא עלה בידו להרכיב ממשלה.

בכך החלה, לראשונה בתולדות המדינה, תקופה בת 21 יום שבה על פי חוק יסוד: הממשלה (סעיפים 9 ו-10), רשאים רוב חברי הכנסת לבקש מנשיא המדינה להטיל את התפקיד על כל אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך. לאחר שתקופה זו התקרבה לסיומה מבלי שעלה בידי מי מחברי הכנסת לקבל את 61 החתימות הדרושות, הוחלט בהסכמת הסיעות הגדולות בכנסת ה-22, הליכוד וכחול לבן, שלא להמתין להתפזרותה של הכנסת באופן אוטומטי לפי סעיף 11 בחוק יסוד: הממשלה, אלא להביא לפיזורה על פי סעיף 34 לחוק יסוד: הכנסת. זאת בשל העובדה שהתפזרות הכנסת לפי חוק יסוד הממשלה, הייתה מביאה לקיום הבחירות בפורים, וכן כדי לקצר את לוח הזמנים לבחירות.

ב־10 בדצמבר, יממה לפני תום תקופת 21 הימים, הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22. בהצעה נקבע כי הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ביום שני, 2 במרץ 2020, ו' באדר ה'תש"ף. הבחירות נקבעו ליום שני על אף הנוהג המקובל לקיים את הבחירות בימי שלישי, בשל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע שחל ביום שלישי הסמוך למועד הבחירות.

הבחירות לכנסת יתקיימו כשלוש וחצי שנים לפני מועדן המקורי (31 באוקטובר 2023, ט"ז בחשוון ה'תשפ"ד). מערכת הבחירות של הכנסת העשרים ושלוש תהיה הראשונה[7] שמתקיימת לאחר שאף חבר כנסת לא הצליח להרכיב ממשלה.

לוח זמנים

 • 2 בינואר – כניסת פנקס הבוחרים לתוקף.
 • 14 בינואר – 15 בינואר – הגשת רשימות המועמדים לכנסת
 • 9 בפברואר – החלטת בית המשפט העליון על פסילת רשימות ומועמדים.
 • 17 בפברואר – תחילת שידורי התעמולה ברדיו ובטלוויזיה.
 • 19 בפברואר - פתיחת ההצבעה בנציגויות ישראל מחוץ לישראל.
 • 2 במרץ – יום הבחירות
 • 10 במרץ - תאריך סופי לפרסום תוצאות הבחירות הרשמיות בידי ועדת הבחירות.

ועדת הבחירות

מערכת הבחירות מנוהלת על ידי ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת מנציגי הסיעות היוצאות של הכנסת העשרים ושתיים בהתאם לגודלן היחסי, ובראשה עומד השופט ניל הנדל. ממלא מקומו הוא השופט עוזי פוגלמן.

בשל הקדמת הבחירות וקיצור תקופת הבחירות ממשך הזמן המינימלי ל-81 יום, הוועדה דרשה תוספת תקציבית.[8]

ב-25 בינואר הורתה ועדת הבחירות לראש הממשלה להסיר פרסום המוגדר כתעמולת בחירות מדף הפייסבוק שלו.[9]

פסילת רשימות ומועמדים

הועדה פסלה מהתמודדות את שירן אסלן, מרשימת "קמ"ה - קידום מעמד הפרט", מאחר שהורשעה בעבירה עם קלון ונותרו יומיים לסיום תקופת המניעה שלה.[10] בנוסף נפסל אחד מיושבי ראש מפלגת "עוצמה ליברלית-כלכלית", עמוס דב סילבר, שהורשע בעבירות החזקת סמים. כמו כן נפסלו 3 מועמדות מרשימת "קול הנשים", 3 מועמדים מרשימת "כח להשפיע" ומועמד מרשימת יהדות התורה.

ב-29 בינואר פסלה ועדת הבחירות המרכזית את מועמדותה של חברת הכנסת היבא יזבק בתמיכת נציגי הימין, כחול לבן וחלק מהעבודה, ואת מפלגת "משפט צדק" שבראשות לריסה עמיר.[11]

ב־9 בפברואר החליט בית המשפט העליון שלא לאשר את פסילת יזבק ברוב של חמישה מתנגדים מול ארבעה שתמכו בפסילה. כמו כן, בערעור שהוגש על החלטת הוועדה לפסול את מפלגתה של עמיר, ביטל בית המשפט את החלטת הוועדה.

הוראות שעה מיוחדות

בבחירות אלו בוצעו בהוראת שעה מספר שינויים מיוחדים בחוקי הבחירות[12]:

 • הגיל המינימלי לחברי ועדת הקלפי ומזכירהּ הועלה, כך שהגיל המינימלי לחבר ועדת קלפי יעמוד על 17 (במקום 16), והגיל המינימלי למזכיר ועדת קלפי יעמוד על 21 (במקום 17).
 • שוטרים לא יימחקו מרשימת הבוחרים בקלפי שבה הם רשומים, אלא יוכלו להצביע בכל קלפי במעטפת הצבעה חיצונית, בדומה לעובדי ועדת הבחירות.
 • שינויים במניין הימים הרלוונטיים למועדי רישום מפלגות.
 • מועדים לביצוע פעולות הקבועים בחקיקה במספר ימים לפני הבחירות, יכול שיוארכו על ידי יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית בעד עשרה ימים (בחוק המקורי הסמכות להאריך היא בחמישה ימים, ובהחלטה של שני שלישים מחברי הוועדה המשתתפים בהצבעה).
 • הגדלת מספר יחידות המימון שלהן זכאיות המפלגות.

הסכמי עודפים

חוק הבחירות לכנסת מאפשר חתימה על הסכם עודפים בין שתי רשימות.

הסכמי עודפים נחתמו בין:

היערכות המפלגות ויצירת הרשימות

כחול לבן

 • אותיות הרשימה: פה
 • כינוי הרשימה: כחול לבן בראשות בני גנץ
רשימת כחול לבן

בראשות הרשימה עומד חבר הכנסת בני גנץ ואחריו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר תל"ם משה יעלון וח"כ גבי אשכנזי. ב־9 בדצמבר 2019 הודיע לפיד כי הוא מוותר על הרוטציה שהייתה לו עם בני גנץ, וכי גנץ יהיה מועמד המפלגה היחיד לראשות הממשלה בבחירות אלו.[13] ראשי שלוש המפלגות השאירו את אותה הרשימה מהבחירות הקודמות, למעט חבר הכנסת גדי יברקן שהודח מהמפלגה עקב מגעים עם הליכוד. יצחק אילן הועבר למקום 45 ברשימה והחליט לפרוש.

הליכוד

 • אותיות הרשימה: מחל
 • כינוי הרשימה: הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה
הפריימריז על ראשות הליכוד
26 בדצמבר 2019
נתניהו סער
72.5% 27.5%
‏41,792 קולות ‏15,885 קולות
רשימת הליכוד

יו"ר המפלגה הוא ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו.

המפלגה רצה יחד עם מפלגת כולנו, בראשות יפעת שאשא ביטון. יו"ר כולנו לשעבר, משה כחלון שעבר לליכוד, הודיע ב-12 בינואר על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

ב־26 בדצמבר התקיימו בחירות לראשות המפלגה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.[14] בחירות אלה הסתיימו בניצחונו של נתניהו.[15]

לא התקיימו פריימריז לרשימת המפלגה, הרשימה הוקפאה ונשארה כמו בבחירות הקודמות, למעט הפרישה של כחלון והצבתו של ח"כ גדי יברקן במקום ה-20, לאחר שהודח מכחול לבן.

הרשימה המשותפת

 • אותיות הרשימה: ודעם
 • כינוי הרשימה: הרשימה המשותפת חד"ש, רע"ם, תע"ל, בל"ד
רשימת הרשימה המשותפת

בראש הרשימה המשותפת (הרכב משותף של מפלגת חד"ש, בל"ד, רע"ם ותע"ל) עומד איימן עודה שהוא גם יו"ר מפלגת חד"ש. אחריו מטאנס שחאדה יו"ר בל"ד, אחמד טיבי יו"ר תע"ל ומנסור עבאס יו"ר רע"ם.

העבודה-גשר-מרצ

 • אותיות הרשימה: אמת
 • כינוי הרשימה: העבודה – גשר - מרצ
רשימת העבודה-גשר-מרצ

ב-13 בינואר 2020 סיכמו העבודה גשר ומרצ על איחוד וריצה משותפת לצורך הבחירות[16].

העבודה

בראש מפלגת העבודה עומד עמיר פרץ. הנהלת מפלגת העבודה החליטה פה אחד על המשך כהונתו של היו"ר עמיר פרץ גם בבחירות אלו, כמו כן הוחלט על המשך שיתוף פעולה עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס.[17][18]

גשר

בראש מפלגת גשר עומדת אורלי לוי-אבקסיס. כהמשך לשיתוף הפעולה במסגרת העבודה-גשר מהבחירות הקודמות, גשר הצטרפה גם לרשימה המורחבת עם מרצ.

מרצ

יו"ר מרצ הוא ניצן הורוביץ. הוחלט על פירוק המחנה הדמוקרטי, לאחר שיאיר גולן חבר למרצ כנציג מפלגת ישראל דמוקרטית, והופסקו שיתופי הפעולה עם התנועה הירוקה בראשות סתיו שפיר ועם ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק. סדר המועמדים ברשימת מרצ נשאר כפי שהיה בבחירות לכנסת העשרים ושתיים, ובתוך כך יאיר גולן שובץ ברשימה המאוחדת עם מפלגת העבודה וגשר במסגרת המקומות המיועדים למרצ. גם אמילי מואטי, שהתמודדה בעבר בפריימריז במפלגת העבודה, שובצה מטעמה של מרצ במקום ה-15 ברשימה המאוחדת.

ש"ס

 • אותיות הרשימה: שס
 • כינוי הרשימה: התאחדות הספרדים שומרי תורה תנועתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל
רשימת ש"ס

בראשות ש"ס עומד אריה דרעי. הרכב הרשימה נקבע על פי החלטת מועצת חכמי התורה, ונשאר כפי שהיה בבחירות הקודמות.

ישראל ביתנו

 • אותיות הרשימה: ל
 • כינוי הרשימה: ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן
רשימת ישראל ביתנו

בראשות ישראל ביתנו עומד אביגדור ליברמן. ועדה מסדרת קבעה את הרכב הרשימה לכנסת.

יהדות התורה

 • אותיות הרשימה: ג
 • כינוי הרשימה: יהדות התורה והשבת אגודת ישראל – דגל התורה
רשימת יהדות התורה

בראש רשימת יהדות התורה עומדים יו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה משה גפני. הרשימה מורכבת מנציגי אגודת ישראל ודגל התורה, כאשר מועצות גדולי התורה של המפלגות קבעו את נציגיהן.

ימינה

 • אותיות הרשימה: טב
 • כינוי הרשימה: ימינה
רשימת ימינה

רשימה משותפת של הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

בראש הימין החדש עומדים במשותף נפתלי בנט ואיילת שקד. המפלגה, שכשלה בריצה עצמאית בבחירות אפריל 2019, התמודדה במשותף עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי-תקומה בבחירות בספטמבר בבלוק טכני תחת השם ימינה שזכתה ב־7 מושבים, 3 מהם מטעם הימין החדש. הבלוק הטכני פורק זמן קצר לאחר הבחירות והימין החדש התפצלה בהסכמה לסיעה עצמאית בכנסת ה-22.

ב-12 בדצמבר 2019 הודיע נפתלי בנט שמפלגת הימין החדש רצה לכנסת באופן עצמאי בראשותו של בנט ואחריו שקד.[19] ב-14 בינואר 2020 הודיעו הימין החדש והאיחוד הלאומי - תקומה בראשות בצלאל סמוטריץ' על ריצה משותפת.[20]

ב-15 בינואר 2020, כשעה לפני תום הזמן להגשת הרשימות לוועדת הבחירות, הודיעו מפלגת הבית היהודי על הצטרפותם לרשימת ימינה, תוך ביטול הסכם מוקדם על ריצה משותפת יחד עם מפלגת עוצמה יהודית.[21] אל האיחוד הצטרפה שרה ב"ק כמועמדת מטעם הבית היהודי אך רשמית התמודדה מטעם מפלגת אח"י כדי לעקוף את חוקת המפלגה שלא איפשרה שריון שלה. בתוך כך, עידית סילמן עברה מהבית היהודי לימין החדש. מוטי יוגב, שהוצב במקום ה-11 למרות היותו מספר 2 ברשימת הבית היהודי, הודיע על התפטרותו תוך שהוא תוקף את יו"ר המפלגה רפי פרץ, אך לאחר מכן חזר בו.

רשימות נוספות שאינן מיוצגות בכנסת העשרים ושתיים

כינוי הרשימה אותיות ראש הרשימה פרטים נוספים
אדום לבן יז עמי פינשטיין מפלגה שהוקמה על ידי סגן ראש עיריית רחובות לשעבר עמי פינשטיין שתפעל לשם מיגור השחיתות, למען לגליזציה של סמים קלים ועולי אתיופיה. מתמודדת בפעם השנייה.
אני ואתה - מפלגת העם הישראלית כן אלון גלעדי
דעם כלכלה ירוקה מדינה אחת ץ גל טמיר יואב הסלוגן שלהם "כלכלה ירוקה - מדינה אחת"[22]. מפלגה יהודית-ערבית שמאמינה בסולידריות גלובלית ושיתופי פעולה להצלת כדור הארץ.[23] מתמודדת בפעם התשיעית לכנסת.
הברית המשותפת ינ בשארה שליאן מתמודדת בפעם השלישית לכנסת.
החזון י ציון אלון התמודדות ראשונה של המפלגה הימנית-ליברלית שדוגלת ברפורמה של צה"ל ושיטת השוברים לחיילים משוחררים[23]
הלב היהודי כ אלי יוסף נאבקת במכירת נשק ישראלי למדינות אחרות.[23] המפלגה מתמודדת באמצעות מפלגת המדף מפלגת​ כולנו חברים - נ נח.
הפיראטים לדמוקרטיה לחצו כאן ףז נועם כוזר ויסגרבר דוגלת בדמוקרטיה ישירה, מתמודדת בפעם החמישית ברציפות
ישראליסט זכויותינו בקולנו לחיות טוב יותר ק עינת ספיר קולמן מפלגה בעלת אג'נדה חברתית, מתמודדת בפעם השלישית
כבוד האדם יף ארקדי פוגץ' מתמודדת בפעם השלישית ברציפות
כח להשפיע למען העם לחיות בכבוד נז דוק יוחאי יחיא מפלגה שהוקמה במטרה לשנות את שיטת הבחירות, מתמודדת בפעם השנייה
מנהיגות חברתית יר אילן משיחא יר-זנבר מתמודדת בפעם החמישית ברציפות.
מפלגת הגוש התנ"כי יק דניס ליפקין קוראת להתאים את ישראל לעלייה לארץ ישראל של כל היהודים בעולם בעקבות אירועי האנטישמיות וכן לייצוג הולם של נוצרים בישראל.[23]
משפט צדק, לרפורמה במערכת המשפט ולשחרור יגאל עמיר קץ רננה לריסה עמיר המפלגה נרשמה בסמוך לבחירות ומתמודדת לראשונה. ונפסלה בוועדת הבחירות המרכזית והכשרה ע"י בג"ץ
מתקדמת (בשיתוף עם תנועת הדרור העברי) נק בל חסן דוד אנדרי בעד יצירת חוקה לישראל והפרדת מוחלטת של דת ומדינה.[23] מתמודדת בפעם השישית בכלל ובפעם השנייה בצריפות.
סדר חדש לשינוי שיטת הבחירות בישראל קך אביטל אופק
עוצמה יהודית נץ איתמר בן-גביר בבחירות שהתקיימו באפריל 2019 רצו יחד עם מפלוגת האיחוד הלאומי-תקומה והבית היהודי תחת השם "איחוד מפלגות הימין" אך נציגיה לא נבחרו. בבחירות ספטמבר 2019 רצה עוצמה יהודית בנפרד ולא עברה את אחוז החסימה.

ב־20 בדצמבר 2019 הודיעו יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ, ונציג עוצמה יהודית, איתמר בן-גביר, על חתימת הסכם לריצה משותפת,[24] תחת רשימה בשם "הבית היהודי המאוחד". עם זאת, ב-15 בינואר 2020 כשעה לפני תום הזמן להגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת, ביטל הרב רפי פרץ את ההסכם, והצטרף לרשימת ימינה, ללא עוצמה יהודית. בשל כך עוצמה יהודית הגישה רשימה עצמאית.

עוצמה ליברלית-כלכלית ז גלעד אלפר מטעם מפלגה רשומה, שחר כלכלי חדש, בראשות גלעד אלפר (מועמד לשעבר ברשימת זהות) ועמוס דב סילבר (מייסד טלגראס). דב סילבר נפסל מריצה בידי יו"ר ועדת הבחירות. {{הערה|
פעולה לישראל זך דוד נאוי
צומת תנועה לציונות מתחדשת זץ שי דיין מתמודדת בפעם העשירית לכנסת.
קול הנשים נ מזל שאול [25] מפלגה אשר באה לתקן את הייצוג הנשי בכנסת.[23] המפלגה נרשמה בסמוך לבחירות ומתמודדת לראשונה.
קמ"ה - קידום מעמד הפרט ני מרדכי צוברה המפלגה מתמודדת בפעם השנייה.
שמע בראשות נפתלי גולדמן קי נפתלי גולדמן מתנגדת ללגיטימיציה של נשואין שלא עפ"י הלכה בישראל, וקוראת למאבק באתרי הזנות.[23] המפלגה נרשמה בסמוך לבחירות ומתמודדת לראשונה.

מפלגות שפרשו

 • התנועה הירוקה, מפלגה בראשות סתיו שפיר. בבחירות הקודמות היא רצה עם המחנה הדמוקרטי.[26] ביום האחרון להגשת הרשימות הודיעה על פרישה מהתמודדות.[27]
 • צומת, מפלגה בראשות משה גרין, שהתמודדה בעבר כבר תשע פעמים, פרשה מההתמודדות והודיעה על תמיכה בליכוד. זאת כחלק מהסכם, במסגרתו הובטח כי הליכוד יפעל לטובת ציבור החקלאים.[28]


מערכת הבחירות

Gnome globe current event.svg קטע זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך. הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.
השר אמיר אוחנה מהליכוד במהלך שיח לקראת הבחירות.

השופט ניל הנדל פסל מהתמודדות את שירן אסלן, מרשימת "קמ"ה - קידום מעמד הפרט", מאחר שהורשעה בעבירה עם קלון ונותרו יומיים לסיום תקופת המניעה שלה.[29] בנוסף נפסל אחד מיושבי ראש מפלגת "עוצמה ליברלית-כלכלית", עמוס דב סילבר, שהורשע בעבירות החזקת סמים. בנוסף נפסלו 3 מועמדות מרשימת "קול הנשים", 3 מועמדים מרשימת "כח להשפיע" ומועמד מרשימת יהדות התורה. עתירה לוועדת הבחירות גרמה גם להיבא יזבק להיפסל מריצה.

ב-25 בינואר ועדת הבחירות הורתה לראש הממשלה להסיר פרסום המוגדר כתעמולת בחירות מדף הפייסבוק שלו.[30]

ב-26 בינואר דווח כי התקיימה פגישה בין נציגי המפלגות לנציגי חברת פייסבוק בישראל, בשל השינויים בתהליכי פרסום מודעות. נציגי החברה הצהירו שלא יפעילו תהליכי בדיקת עובדות על פרסומים ולא ינקטו צעדים כנגד הפצת שקרים ודיס-אינפורמציה.[31]

ברקע מערכת הבחירות

במהלך מערכת הבחירות התרחשו מספר אירועים אשר השפיעו על השיח הפוליטי:

 1. בעקבות בקשת החסינות של בנימין נתניהו הובילו מפלגות האופוזציה להקמת ועדת הכנסת שתדון בבקשה, אך ב-28 בינואר 2020, יום כינוס המליאה לאישור הקמת הוועדה, משך נתניהו את בקשת החסינות בטענה כי לא ניתן לו לקיים הליך הוגן, ובכדי שלא לפגוע בקידום עסקת המאה.[32] בעקבות משיכת הבקשה הוגש עוד באותו יום כתב אישום נגד נתניהו. בני גנץ הודיע שבאם ינצח בבחירות ישנה את הליך בקשת החסינות כך שוועדה ציבורית מקצועית היא שתדון בנושא ההסרת החסינות, ולא חברי הכנסת.[33]
 2. במסגרת פורום השואה העולמי החמישי, התארחו בישראל עשרות מנהיגי מדינות, מלכים ונסיכים ואישי ציבור. הכינוס היה הכינוס הבינלאומי הגדול ביותר בתולדות ישראל.[דרוש מקור]
 3. "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ, שהצגתה עוכבה בשל מערכות הבחירות הקודמות,[34] הוצגה ב-28 בינואר 2020, על ידי הנשיא טראמפ בנוכחות בנימין נתניהו. לבקשת ראש הממשלה נתניהו, הוזמן גם בני גנץ להצגת התוכנית, ושניהם נפגשו עם טראמפ בנפרד.[35] שני המועמדים הודיעו כי יקבלו את התוכנית ויפעלו לקידומה לאחר הבחירות. נתניהו הודיע שיחיל את הריבונות ישראלית על היישובים ביהודה ושומרון מיד לאחר הכרזת טראמפ, אך נאלץ לחזור בו בעקבות התנגדות הממשל האמריקאי.
 4. הטיפול בפרשת נעמה יששכר התקדם בסמיכות לפורום השואה וביקור הנשיא פוטין בישראל. במהלך הביקור נפגש פוטין עם ראש הממשלה נתניהו בנוכחות יפה יששכר, וב-29 בינואר חתם נשיא רוסיה על בקשת החנינה ונעמה שבה לישראל במטוסו של ראש הממשלה לאחר ביקורו במוסקבה.[36][37]
 5. בפברואר 2020 התגלתה פרצת אבטחת מידע באפליקציית "אלקטור", שבה עשתה מפלגת הליכוד שימוש לאחסון רשימת הבוחרים. כתוצאה מהפרצה דלפו פרטי כל האזרחים המופיעים בספר הבוחרים. מספר ימים לאחר מכן נחשפה פרצה נוספת, המאפשרות גישה למאגר מלא והמעודכן של כל הבוחרים בישראל, עם כתובתם המלאה ומספר תעודת זהות, וכן מידע שפעילי הליכוד הזינו על מקורביהם.[38] העיסוק התקשורתי בנושא דעך יחסית מהר, לפי העין השביעית, ולא עורר תגובה ציבורית משמעותית.[39] בסוף פברואר פורסם שספר הבוחרים דלף שוב בעקבות פריצה לאתר הליכוד[40].

סקרים

     תוצאות סקרים מהגשת הרשימות (15 בינואר 2020) ועד מדגמי הבחירות (2 במרץ 2020)     
תאריך מפרסם מכון מחקר מושבים בכנסת
כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר-מרצ
                 
תוצאות הבחירות לכנסת העשרים ושתיים 33 32 13 9 8 7 X 7 11
15 בינואר הסתיימה הגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23
16 בינואר כאן חדשות[41] קנטר 36 31 13 9 7 8 0 7 9
16 בינואר החדשות 12[42] מדגם 34 32 13 9 8 7 0 10 8
16 בינואר החדשות 13[43] קמיל פוקס 34 31 14 6 8 7 4 7 9
16 בינואר 103fmשגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין;

שמות שגויים, למשל, רבים מדי

מאגר מוחות 34 30 14 8 8 7 0 9 10
23 בינואר כאן חדשות[44] קנטר 35 31 13 8 8 8 0 8 9
24 בינואר וואלה![45] מדגם 35 32 13 8 8 7 0 8 9
6 בפברואר וואלה![46] מדגם 34 32 13 8 8 8 0 8 9
7 בפברואר החדשות 13[47] קמיל פוקס 35 33 14 7 8 7 0 6 10
13 בפברואר החדשות 12[48] מדגם 35 33 13 8 7 8 0 7 9
14 בפברואר ישראל היום[49] מאגר מוחות 34 32 14 8 7 8 0 9 8
16 בפברואר 103FM[50] פאנלס פוליטיקס 35 32 14 8 7 8 0 8 8
17 בפברואר וואלה![51] מדגם 34 33 13 8 7 8 0 7 10
17 בפברואר החדשות 13[52] קמיל פוקס 36 33 14 7 8 7 0 7 8
19 בפברואר החדשות 12[53] מדגם 35 33 13 8 7 8 0 7 9
21 בפברואר מעריב[54] פאנלס פוליטיקס 36 32 14 8 8 7 0 7 8
21 בפברואר ישראל היום[55] מאגר מוחות 36 33 13 8 7 7 0 8 8
23 בפברואר N12[56] מדגם 33 34 13 8 7 8 0 7 10
23 בפברואר כאן חדשות[57] קנטר 34 35 14 8 7 7 0 6 9
24 בפברואר החדשות 13[58] קמיל פוקס 32 33 14 8 8 7 0 8 10
תאריך מפרסם מכון מחקר כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר-מרצ

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה אישור לתקפות סקרי בחירות כמידע עובדתי.

מופיעים רק סקרים המתחשבים באחוז החסימה בחישוב המנדטים
 
     תוצאות סקרים מהכרזת הבחירות (12 בדצמבר 2019) ועד להגשת הרשימות (15 בינואר 2020)     
תאריך מפרסם מכון מחקר מושבים בכנסת
כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר המחנה הדמוקרטי
הבית היהודי האיחוד הלאומי הימין החדש
                       
תוצאות הבחירות לכנסת העשרים ושתיים 33 32 13 9 8 7 X 7 6 5
תוצאות הבחירות לכנסת ה-22 - לאחר פיצולים 33 32 13 9 8 7 X 2 2 3 6 5
12 בדצמבר החדשות 12[59] מדגם 35 32 13 8 8 8 0 0 5 5 5
12 בדצמבר ישראל היום[60] מאגר מוחות 37 31 14 8 8 7 0 0 5 6 4
13 בדצמבר מעריב[61] מכון סמית 35 33 12 8 7 7 4 5 5 4
15 בדצמבר כאן 11[62] קנטר 35 31 13 9 8 7 0 0 6 6 5
18 בדצמבר מקור ראשוןשגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין;

שמות שגויים, למשל, רבים מדי

פאנלס פוליטיקס 38 34 14 8 7 7 0 0 7 5 0
20 בצדמבר עוצמה יהודית והבית היהודי הודיעו על ריצה משותפת[63]
29 בדצמבר החדשות 12[64] מדגם 34 32 13 8 8 7 4 0 5 5 4
10 בינואר ישראל היום[65] מאגר מוחות 34 30 15 7 7 8 5 0 4 5 5
13 בינואר העבודה-גשר ומרצ הודיעו על ריצה משותפת[66]
13 בינואר החדשות 12[67] מדגם 34 31 13 8 7 7 5 6 9
14 בינואר הימין החדש והאיחוד הלאומי הודיעו על ריצה משותפת[20]
15 בינואר הימין החדש, האיחוד הלאומי והבית היהודי הודיעו על ריצה משותפת ללא עוצמה יהודית
15 בינואר הסתיימה הגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23
תאריך מפרסם מכון מחקר כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר-מרצ

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה אישור לתקפות סקרי בחירות כמידע עובדתי.

מופיעים רק סקרים המתחשבים באחוז החסימה בחישוב המנדטים

תוצאות

 • מס' בעלי זכות בחירה: 6,453,255
 • מס' מצביעים: (המהווים אחוז הצבעה של )
 • מס' הקולות הכשרים:
 • מס' הקולות הפסולים:
 • אחוז החסימה (3.25% מכלל הקולות הכשרים):
 • קולות לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה:
 • קולות לרשימות שעברו את אחוז החסימה:
 • מודד למנדט:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. המפלגות: הליכוד (32), ש"ס (9), יהדות התורה (7) וימינה (7) המליצו על נתניהו (ס"ה 55), והמפלגות: כחול לבן (33), העבודה-גשר (6), המחנה הדמוקרטי (5) וחלק מחברי הרשימה המשותפת (10 מתוך 13) המליצו על גנץ (ס"ה 54), מפלגת ישראל ביתנו (8) וחברי סיעת בל"ד (3) לא המליצו על אף מועמד (ס"ה 11)
 2. חזקי ברוך, גנץ לנתניהו: "ותר על בלוק החסינות", באתר ערוץ 7, 20 בנובמבר 2019
 3. מיכל לוי, אלקין: גנץ פגש את לפיד - והכל התהפך, באתר ערוץ 7, 20 בנובמבר 2019
 4. חזקי ברוך, בכירים בסביבתו של גנץ: הוא יהיה ראש ממשלה - בכל מחיר, באתר ערוץ 7, 18 בנובמבר 2019
 5. ערוץ 7, אחמד טיבי: "נעשה הרבה כדי לסלק את נתניהו", באתר ערוץ 7, 17 בנובמבר 2019
 6. ערוץ 7, בני גנץ: בגלל יועז הנדל וצביקה האוזר אני לא ראש ממשלה, באתר ערוץ 7, 20 בנובמבר 2019
 7. בבחירות לכנסת העשרים ואחת הכנסת פוזרה טרם החזרת המנדט לנשיא, בבחירות לכנסת העשרים ושתיים גם נתניהו וגם גנץ קיבלו את המנדט ולא הצליחו להרכיב ממשלה
 8. אמיר אלון, "זקוקים לתקציב נוסף": ועדת הבחירות במרוץ נגד הזמן, באתר ynet, 13 בדצמבר 2019
 9. אורן פרסיקו, עבודה פנטסטית, הצלחה ענקית, באתר העין השביעית, 25 בינואר 2020
 10. ה"ש 23/4 שירן אסלן נגד היועץ המשפטי לממשלה באתר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23.
 11. אמיר אלון, נפסלה התמודדות ח"כ היבא יזבק ומפלגתה של לריסה עמיר, באתר ynet, 29 בינואר 2020
 12. חוק הבחירות לכנסת העשרים ושלוש (הוראות מיוחדות), התש"ף-2019
 13. מורן אזולאי ויובל קרני, לפיד מוותר על הרוטציה: "כולנו מאחורי בני גנץ", באתר ynet, 9 בדצמבר 2019
 14. טל שלו‏, בחירות 2020: מרכז הליכוד אישר קיום פריימריז לראשות המפלגה ב-26.12, באתר וואלה! NEWS‏, 12 בדצמבר 2019
 15. חיים לוינסוןתוצאות רשמיות בפריימריז בליכוד: נתניהו ניצח עם 72.5% מהקולות, באתר הארץ, 27 בדצמבר 2019
 16. הסכם הריצה המשותפת באתר ועדת הבחירות
 17. T. O. I. staff, Labor, Gesher say they’re sticking together for the March election, www.timesofisrael.com (בen-US)
 18. T. O. I. staff, Labor votes to keep Amir Peretz at helm, www.timesofisrael.com (בen-US)
 19. Bennett to party activists: Start your engines, Israel National News (בEnglish)
 20. 20.0 20.1 אנה רייבה ברסקי, אריק בנדר, תפנית בעלילה: בנט, שקד וסמוטריץ' חתמו על הסכם ריצה משותפת בבחירות, www.maariv.co.il
 21. סופית: בנט, פרץ וסמוטריץ' ירוצו יחד, בלי בן גביר, ערוץ 7 (בעברית)
 22. יעקב בן-אפרת, בפעם השלישית: כלכלה ירוקה – מדינה אחת, באתר מפלגת "דעם", 5 בינואר 2020
 23. 23.0 23.1 23.2 23.3 23.4 23.5 23.6 רועי רובינשטיין, מאבק באתרי פורנו וקידום מס אחיד: החזון של המפלגות הקטנות, באתר ynet, 18 בינואר 2020
 24. הבית היהודי ועוצמה יהודית סיכמו על ריצה משותפת, ערוץ 7 (בעברית)
 25. הקול הנשי, רדיו 103fm, ראיון עם שרון רופא אופיר וד"ר מזל שאול בתוכנית הרדיו של איילה חסון, ‏25 בדצמבר 2019
 26. T. O. I. staff, Left-wing MK Shaffir says planning to run independently in elections, www.timesofisrael.com (בen-US)
 27. T. O. I. staff, Snubbed by Labor and Meretz, Shaffir announces she won’t run in March election, www.timesofisrael.com (בen-US)
 28. הסכם בין הליכוד לצומת - כאן
 29. ה"ש 23/4 שירן אסלן נגד היועץ המשפטי לממשלה באתר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23.
 30. אורן פרסיקו, עבודה פנטסטית, הצלחה ענקית, באתר העין השביעית, 25 בינואר 2020
 31. שוקי טאוסיג, בלי סודות בחברה, באתר העין השביעית, 28 בינואר 2020
 32. עקיבא נוביק, נתניהו מושך את בקשת החסינות: "לא אתן להפריע למהלך ההיסטורי", באתר החדשות 13, 28 בינואר 2020
 33. טל שלו‏, גנץ: מתכוון להקים ועדה ציבורית מקצועית שתדון בנושא החסינות, באתר וואלה! NEWS‏, 5 בפברואר 2020
 34. אריאל כהנא, ‏בארה"ב בוחנים: לא לחכות לממשלה עם "תוכנית המאה", באתר ישראל היום, 15 בדצמבר 2019
 35. טל שלו, שליחת וואלה! NEWS עם פמליית ראש הממשלה לוושינגטון‏, עקיצת המאה של נתניהו התהפכה, כרגע: גנץ עלה ליגה בבית הלבן, באתר וואלה! NEWS‏, 28 בינואר 2020
 36. ברק רביד, חן זנדר, עמרי מניב, פוטין נפגש עם נתניהו ואמה של נעמה יששכר: "הכול יהיה בסדר", באתר החדשות 13, 23 בינואר 2020
 37. ניר חסוןישראל לא נתנה לפוטין כנסייה תמורת נעמה יששכר. אז מה כן קרה בעיר העתיקה?, באתר הארץ, 24 בינואר 2020
 38. עומר כביר, לא תיקנו: ספר הבוחרים שוב דלף מאלקטור, באתר כלכליסט, 16 בפברואר 2020
 39. יעל מרום, מדד הסייבר, באתר העין השביעית, 20 בפברואר 2020
 40. עומר כביר, ספר הבוחרים שהועבר לליכוד דלף בפעם השלישית, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2020-02-22
 41. מערכת כאן חדשות, סקר כאן חדשות: כחול לבן עם 36 מנדטים, הליכוד עם 31, כאן, ‏16 בינואר 2020
 42. דפנה ליאל, סקר ראשון אחרי סגירת הרשימות: בן גביר לוקח יותר מ-2% מהקולות אל מתחת לאחוז החסימה, mako, ‏16/01/20
 43. עקיבא נוביק, סקר: יתרון לכחול לבן; עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה, החדשות 13, ‏16 בינואר 2020
 44. סקר כאן חדשות: כחול לבן עם 35 מנדטים, הליכוד עם 31, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 45. סקר וואלה! NEWS: רק כשליש מהציבור תומך בסיפוח חד-צדדי של בקעת הירדן - וואלה! בחירות 2020, ‏2020-01-24
 46. סקר וואלה! NEWS:גוש הימין מתחזק במנדט, רוב הציבור תומך בממשלת אחדות - וואלה! בחירות 2020, ‏2020-02-06
 47. פחות מחודש לבחירות: גוש המרכז-שמאל מתחזק ועומד על 59 מנדטים, www.maariv.co.il
 48. בחירות 2020: סקר חדשות 12: מה יעדיפו הישראלים במקרה שלא תושג הכרעה?, mako, ‏2020-02-13
 49. סקר ישראל היום ו־i24NEWS: הסטטוס קוו נשמר - הציבור חושש מבחירות נוספות, www.israelhayom.co.il
 50. סקר 103FM: רוב לתומכי החלת הריבונות עוד לפני הבחירות, www.maariv.co.il
 51. סקר וואלה! NEWS: הליכוד מצמצם פערים, האיחוד בשמאל לראשונה בדו-ספרתי, וואלה! בחירות 2020, ‏2020-02-18 (בhe-IL)
 52. ‫סקר חדשות 13: כחול לבן מתחזקת – הפער בין הגושים מצטמצם, חדשות 13 (בעברית)
 53. בחירות 2020: סקר חדשות 12: קיפאון בגושים, 60% מהציבור רוצים עימות, n12, ‏2020-02-19
 54. סקר "מעריב": כחול לבן 36, הליכוד 32, ליברמן 8, www.maariv.co.il
 55. הקיפאון בין הגושים נמשך: איזו מפלגה מובילה באחוז התומכים שמבטיחים להגיע לקלפיות?, www.israelhayom.co.il
 56. בחירות 2020: סקר דרמטי: לראשונה הליכוד עובר את כחול לבן, n12, ‏2020-02-23
 57. סקר כאן חדשות: הליכוד המפלגה הגדולה ביותר - 35 מנדטים, כחול לבן עם 34, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 58. עקיבא נוביק, סקר חדשות 13: לראשונה - הליכוד מובילה; שוויון בין הגושים, החדשות 13, ‏24.2.2020 (בעברית)
 59. עמית סגל, ‏בחירות 2020 - סקר ראשון: כחול לבן מגדילים את היתרון, הימין נחלש, באתר ‏mako‏‏, ‏12 בדצמבר 2019‏
 60. מתי טוכפלד, סקר "ישראל היום": כחול לבן פותחת פער מול הליכוד בראשות נתניהו, ישראל היום, ‏12 בדצמבר 2019
 61. אריק בנדר, סקר "מעריב": כחול לבן 35, הליכוד 33, ליברמן ממשיך להחזיק במפתח, מעריב, ‏13 בדצמבר 2019
 62. סקר כאן חדשות: אם נתניהו יעמוד בראשות הליכוד - גוש המרכז-שמאל מגיע ל-59 מנדטים, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 63. מורן אזולאי ויובל קרני, רפי פרץ ובן גביר מאחדים כוחות: "חיבור שיביא ל-61 מנדטים", ynet, ‏2019-12-20 (בעברית)
 64. דפנה ליאל, החדשות - 64 יום לבחירות 2020: תיקו בגושים. כל נתוני סדר המנדטים, mako, ‏2019-12-29
 65. סקר "ישראל היום" ו"מאגר מוחות": גם איחודים לא משנים את מפת הגושים, www.israelhayom.co.il
 66. איחוד בשמאל: העבודה-גשר ומרצ החליטו על ריצה משותפת לכנסת ה-23, www.maariv.co.il
 67. החדשות - סקר מנדטים מעודכן: איך משפיע האיחוד בשמאל ואיחוד..., mako, ‏2020-01-13


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0