יעקב ליצמן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יעקב ליצמן
IZMAN.JPG
סגן שר הבריאות
תאריך לידה 2 בספטמבר 1948
תאריך לידה עברי כ"ח באב ה'תש"ח
ממשלות 34
כנסות 1520
סיעה יהדות התורה, אגודת ישראל
תפקידים בולטים

יעקב (יענקל) ליצמן (נולד ב-2 בספטמבר 1948) הוא סגן שר הבריאות וחבר הכנסת מטעם מפלגת אגודת ישראל בסיעת יהדות התורה. כיהן כשר הבריאות מ-2 בספטמבר 2015 עד להתפטרותו ב-28 בנובמבר 2017, ובראשית 2018 חזר לתפקיד סגן שר הבריאות. ליצמן הוא חסיד גור ואחד האנשים הבולטים בחסידות זו.

ביוגרפיה

ליצמן נולד במחנה עקורים בגרמניה להורים ניצולי השואה מפולין שלא היו חסידים[1]. בגיל שנתיים, ב-1950, היגרה המשפחה לארצות הברית והשתקעה בשכונת איסט ניו יורק ואחרי זה בבורו פארק שברובע ברוקלין. בגיל 17, ב-1966, עלה לישראל להמשך לימודיו התורניים בישיבת כוכב מיעקב - טשיבין בירושלים.

כיהן כמנכ"ל בית הספר היסודי "בית יעקב - חסידי ירושלים". ויזם הקמת קריה חרדית בבית שמש, ושם הייתה עיקר פעילותו. בד בבד עסק בייעוץ לאדמו"ר בעל הלב שמחה ובראשית שנות ה-80 כבר נחשב מאוד ונשלח למסדרונות הכנסת ללוות את אברהם יוסף שפירא. בשנים 1990–1992 ליווה מקרוב את נציג גור בכנסת, משה זאב פלדמן, בעת שהלה כיהן כיו"ר ועדת הכספים. לאחר פטירת הפני מנחם ומינויו של האדמו"ר הנוכחי ויתר ליצמן על אזרחותו האמריקאית ונבחר כח"כ בשנת 1999 ובמערכות הבחירות שלאחריה. בין 20012003 ושוב החל מ-20052007 שימש כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת. במהלך כהונתו בכנסת יזם מספר חוקים, ובהם חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים וחוק המקנה פטור לבתי כנסת, ולהבדיל, מסגדים, כנסיות וחילוות מתשלום דמי חכירה למינהל מקרקעי ישראל.

השפעתו נובעת בעיקר מהיותו איש סודו של האדמו"ר מגור הרב יעקב אריה אלתר. ליצמן, לצד חנוך זייברט ויוסף קופרברג, חבר ב"ועדת השלושה", שהוסמכה על ידי האדמו"ר לנהל את כל ענייניה הפוליטיים והחינוכיים של החסידות[2].

בראשית שנת תשס"ט 2007 היה מראשי המאבק של חסידות גור נגד היבחרות מאיר פרוש לראשות עיריית ירושלים[3].

ליצמן שובץ במקום הראשון ברשימת יהדות התורה לכנסת ה-18, אולם הוא לא קיבל לידו את ראשות ועדת הכספים כבעבר, עקב התנגדות של חברי סיעתו[4]. במקום זאת הוא מונה לסגן שר הבריאות[5]. בד בבד חדל לשמש יו"ר סיעת יהדות התורה, ובמקומו התמנה לתפקיד חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס.

במהלך כהונתו, בשנת 2011, התקיימה שביתת הרופאים שנמשכה מספר חודשים. בתפקידו כסגן שר הבריאות דרש את מימושו של סעיף 8(ד) לחוק מוות מוחי-נשימתי, המאפשר למשפחתו של מי שנקבע כי מת מוות מוחי-נשימתי לדרוש המשך טיפול בו, עד להפסקת פעולת הלב, ביחס לתינוקת חרדית, שנקבע כי מתה מוות מוחי. בהתערבותו של ליצמן אכן נמשך הטיפול בתינוקת עוד כשבועיים, עד לרגע שבו נדם לבה[6]. ליצמן דורש להפריד בין נשים לגברים בבתי החולים הפסיכיאטריים[7]. יזם מימון טיפולי שיניים לילדים מתקציב סל התרופות[8]. ביחסו לטיפולי הפריה מלאכותית הביא בחשבון גם שיקולי הלכה. הוא ערך ביקורי פתע בבתי חולים ובתי חולים פסיכיאטרים ברחבי הארץ על מנת לבדוק תלונות שקיבל מאזרחים[9].

בממשלת ישראל ה-34 חזר לכהן כסגן שר הבריאות (השר בפועל). הוא ערך רפורמה, שהחל בה בכהונתו הראשונה, בנושא בריאות הנפש, והעביר את המרפאות לקופות החולים[10]. הוא המשיך גם בביקורי הפתע בבתי חולים[11]. הוא הודיע על כוונתו לאפשר לרופאי משפחה לתת מרשמים לקנאביס רפואי, שיימכר בבתי המרקחת.

באוגוסט 2015, בעקבות עתירה שהגישה סיעת יש עתיד, קבע בג"ץ כי ליצמן לא יוכל לכהן כסגן שר ועליו להתמנות לשר. בעקבות כך, מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל החליטה לשנות החלטה קודמת של המועצה לפיה חברי כנסת מטעם אגודת ישראל לא יישאו בתפקידי שרים והתירה לליצמן להתמנות לשר הבריאות. בעקבות כך, החליטה הממשלה למנותו לשר הבריאות, וב-2 בספטמבר 2015 נכנס לתפקידו. לאחר מכן, מועצת גדולי התרוה שינתה את הוראתה, וליצמן חזר להיות סגן שר במעמד שר.

בתחילת שנת 2016 הודיע ליצמן על רפורמת הקפטריות בבתי החולים בישראל ולפיה עד אמצע חודש מרץ יופעלו בבתי החולים חנויות אוכל מוזלות דוגמת רשת החנויות קופיקס. בינואר 2016 הופעלה לראשונה בבית החולים איכילוב מכונה אוטומטית לממכר מזון במחיר של עד חמישה שקלים. באפריל 2016 החלו ליצמן ומשרדו במאבק במאכלים מסוכנים ("ג'אנק פוד").

בינואר 2017 שודר תחקיר של ערוץ 2 שבו נטען כי פעל נגד האינטרס הציבורי בתחום מניעת נזקי העישון ובכך סייע לחברות הטבק. בתחקיר נטען כי עיתון "המודיע", המזוהה עם חסידות גור, פרסם פרסומות רבות מטעם חברות הטבק, בתקופה שבה היו זקוקות החברות לתמיכת ליצמן בהצבעות בכנסת. כן נטען כי כתב "המודיע" יעקב רייניץ גבה אלפי שקלים כדי לקבוע פגישות עם בכירי משרדו ואיתו בהתראה קצרה[12].

ליצמן נשוי לחוה, עובדת בעיתון המודיע[13], אב לחמישה ומתגורר בירושלים.

ב-14 לפברואר 2019 נחקר באזהרה ביחידת להב 433 בחשד לשימוש בסמכויותיו בניגוד לחוק[14]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. אבישי בן חיים, יחס החרדים למפעל הציוני באתר "אנשים ישראל"
 2. מוטי ארגמן, ביקורת על ליצמן? רק ב'וועדת השלושה', בחדרי חרדים, 20 בדצמבר 2008
 3. פנחס וולף‏, מחיר התמיכה בברקת: ח"כ ליצמן הותקף בי-ם, באתר וואלה! NEWS‏, 15 בנובמבר 2008
 4. פנחס וולף, הנקמה של פרוש: ליצמן לא יו"ר ועדת הכספים, וואלה! NEWS,‏ 1 באפריל 2009
 5. שמואל קופר, ליצמן לביבי: אהיה סגן שר הבריאות, צופר, 6 באפריל 2009
 6. דן אבןמתה הפעוטה מרחובות שלקחתה במוות מוחי וקיבלה טיפול תרופתי בהוראת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, באתר הארץ, 4 בדצמבר 2009
 7. דן אבןיעקב ליצמן: יזמתי הפרדה בין המינים בבתיה"ח הפסיכיאטריים בי-ם כדי להקל על החרדים, באתר הארץ, 22 בדצמבר 2009
 8. דן אבןשרי הממשלה אישרו רשמית את תוכניתו של יעקב ליצמן, לממן טיפולי שיניים על חשבון סל התרופות, באתר הארץ, 20 בדצמבר 2009
 9. יעקב ליצמן בביקור פתע בבית החולים כפר שאול: "לו יכולתי, הייתי מוציא צו סגירה למקום", הארץ, ליצמן ביקר בסורוקה ביקור פתע: התפוסה עדיין סבירה, INN.
 10. הרפורמה הראשונה של ליצמן: העברת בריאות הנפש לקופות החולים, וואלה.
 11. ליצמן נכנס למשרד הבריאות והודיע: נפעל לביצוע בדיקות MRI – תוך לא יותר מ-3 ימים.
 12. חיים ריבלין, ‏מעטפות הכסף, המאכער ושר הבריאות, באתר ‏mako‏‏, ‏9 בינואר 2017‏
  חיים ריבלין, ‏החברה הפיקטיבית והפגישה עם השר, באתר ‏mako‏‏, ‏10 בינואר 2017‏
  חיים ריבלין, ‏איך השר ליצמן מקל על חברות הטבק?, באתר ‏mako
  חיים ריבלין, ‏כך חברות הטבק סיכלו חוקים בכנסת, באתר ‏mako‏‏, ‏12 בינואר 2017‏
 13. מכתב מנשות הח"כים החרדים לשרה נתניהו, מכתב מחברת החדשות של ערוץ 2 להנהלת המודיע
 14. יעקב ליצמן נחקר במשטרה בחשד לעבירות בטוהר המידות, באתר כל רגע


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0