אורלי לוי-אבקסיס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אורלי לוי-אבקסיס
מדינה ישראלישראל  ישראל
לידה 11 בנובמבר 1973
ט"ז בחשוון ה'תשל"ד
מפלגה ישראל ביתנו, מפלגת גשר
סיעה ישראל ביתנו, הליכוד - ישראל ביתנו, סיעת יחיד
חברת הכנסת
תקופת כהונה 24 בפברואר 2009 - 30 באפריל 2019 (10 שנים)
כנסות ה־1820
תפקידים בולטים נוספים
פירוט

אורלי לוי-אבקסיס (נולדה ב-11 בנובמבר 1973) היא פוליטיקאית, חברת הכנסת לשעבר בתחילתה מטעם מפלגת ישראל ביתנו, לשעבר יו"ר הוועדה לזכויות הילד של הכנסת. במאי 2016 עזבה את מפלגת ישראל ביתנו, ועם זאת נותרה חברה בסיעה בכנסת. במרץ 2017 הוכרזה כפורשת מסיעתה אבל המשיכה לכהן בכנסת כחברת כנסת יחידה ללא זכויות של סיעה.[1][2] לאחר מכן הקימה את מפלגת גשר, והתמודדה עמה במהלך הבחירות לכנסת ה-21 אך לא עברה את אחוז החסימה. בבחירות לכנסת ה-22 מפלגתה רצה ברשימה משותפת עם מפלגת העבודה.

ביוגרפיה

נולדה בשם אורלי לוי בבית שאן שם גדלה והתחנכה. היא בתם התשיעית מתוך תריסר ילדים, של רחל (רשל) ושל חבר הכנסת והשר לשעבר דוד לוי שבנעוריו עלה ממרוקו. אחיה הוא ז'קי לוי, שכיהן כראש עיריית בית שאן וכחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד.

לוי-אבקסיס שירתה בצה"ל בחיל האוויר.

היא בעלת תואר ראשון במשפטים מהמרכז הבינתחומי הרצליה.

הנחיית טלוויזיה

בראשית המאה ה-21 החלה להנחות תוכניות טלוויזיה, ובהן "בלה בלה" בערוץ 33 ו"החיים בסטייל" בערוץ 1. בשנת 2008 הנחתה את תוכנית הבוקר של ערוץ 10 "על הבוקר", כחלק מפאנל הכולל גם את גד שמרון, אפרת רייטן ודן מנו.

חברת כנסת

בשנת 2009 נבחרה לוי-אבקסיס לראשונה לחברת הכנסת. היא ניהלה מגעים על אפשרות להצטרף לחיים הפוליטיים עם אישים מצדה השמאלי של המפה הפוליטית, כבנימין בן-אליעזר ממפלגת העבודה ויוסי שריד ממרצ[3] אך לימים הכחישה כי התכוונה להתמודד בבחירות במסגרת מרצ.[4] לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה הוצע לה להצטרף למפלגת "ישראל ביתנו". היא נענתה להצעה, הוצבה במקום השישי ברשימה לכנסת ה-18, ונכנסה לכנסת לאחר שמפלגתה זכתה ב-15 מנדטים.

הכנסת ה-18

עם היבחרה לכנסת החלה לשמש כחברה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ולעמוד בראש השדולה לטיפול בילדים ובבני נוער בסיכון. כמו כן שימשה כחברה בוועדה המשותפת לנושאי סביבה ובריאות וכסגנית יושב ראש הכנסת. מיוני 2012 לוי-אבקסיס כיהנה גם כיושבת ראש הוועדה לזכויות הילד של הכנסת. במסגרת תפקידים אלה יזמה בכנסת ה-18 הצעות חוק רבות שאושרו והפכו לחוקים. בהן תיקון בעניין הרחבת תחולת המוסדות לחוק למניעת העסקה של עבריינים בעניינים שבצניעות במוסדות מסוימים, תיקון לחוק בתי המשפט שאוסר פרסום שמות קטינים בהליכים אזרחיים, תיקון להצעת חוק עבודת נשים שעניינו הארכת חופשת הלידה בגין אשפוז ילדים וחוק שמבקש תיקון של פקודת הרופאים בסימון ייעוד תרופה על אריזה.

כמו כן יזמה בכנסת זו הצעת חוק להפיכת מוקד סיוע טלפוני לנפגעות תקיפה כמוקד חירום טלפוני חינמי בדומה לקווי חירום כמשטרה ומכבי אש, שעברה אף היא בקריאה שלישית. עיקרה של הצעת חוק זו הוא מתן אפשרות להתקשר למוקדים אלה כאשר מספרם יהיה חסוי ולא יופיע בדף פירוט השיחות של הלקוח, וכן שהמימון יוכר כתרומה לצורכי מס, עבור חברות הסלולר שקיבלו על עצמן את מימון השיחות. על פועלה בכנסת ה-18 זכתה לוי-אבקסיס באות הפרלמנטר המצטיין של הכנסת לשנת 2013 מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה, יחד עם חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממפלגת מרצ.

בשנת 2012 ספגה משפחתה ביקורת כשלוי זכתה, כמו גם ארבעה מאחיה ושניים מאחייניה, בהגרלת קרקעות זולות בבית שאן, שניהלה העירייה בראשות אחיה, עבור מינהל מקרקעי ישראל.[5]

הכנסת ה-19

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה, עם איחודן של מפלגות הליכוד וישראל ביתנו, שובצה לוי-אבקסיס במקום ה-16 ברשימה המשותפת הליכוד ישראל ביתנו ונכנסה לכנסת בשנית לאחר שהרשימה זכתה ב-31 מנדטים. בכנסת זו המשיכה לוי-אבקסיס לכהן כיושבת ראש הוועדה לזכויות הילד, וכן שימשה כחברה בוועדה לקידום מעמד האישה ובוועדת העבודה, הרווחה והבריאות.

במהלך תקופת כהונתה זו יזמה לוי-אבקסיס את הקמת השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת. היא משמשת יושבת ראש משותפת של שדולת השוכרים אותה הקימה יחד עם חברי הכנסת חיליק בר וסתיו שפיר מהעבודה. בנוסף, שימשה כחברה בשדולה למען קידום הנוער בפריפריה. בכנסת זו ניהלה גם מאבק מתוקשר לקידום הצעת חוק לשילוב דיור ציבורי במתחמי בנייה.[6]

הכנסת ה-20

לקראת הבחירות לכנסת העשרים שובצה לוי-אבקסיס במקום השני ברשימת ישראל ביתנו, כסגניתו של יושב ראש המפלגה אביגדור ליברמן ונבחרה לכנסת בשלישית, לאחר שהרשימה זכתה בבחירות ב-6 מנדטים. מפלגתה נותרה באופוזיציה. לוי-אבקסיס שימשה עד לפרישתה ממפלגתה בכנסת זו כחברה בוועדת הכספים ובוועדה לזכויות הילד. לאחר הודעתה על הפרישה הועברה לוועדת המדע והטכנולוגיה וועדת הרפורמות. המשיכה לעמוד בראש השדולה לקידום שכירות ההוגנת ועומדת בראש השדולה לדיור, השדולה לצדק חלוקתי ושדולת הגיל הרך.

היא קידמה במהלך הכנסת ה-20 מספר נושאים:

 • חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי (שקיפות של החברות המשכנות מול הדיירים) של ח"כ דב חנין ושלה אושר במושב הזה.[דרוש מקור]
 • במהלך הדיונים על תקציב המדינה חשפה את כוונת משרדי האוצר והבריאות לבטל את מתן המענקים לרופאים מתמחים שעוברים לגור בפריפריה, מענקים עליהם סוכם בתום שביתת המתמחים הגדולה לפני מספר שנים. בעקבות התנגדויות לכך משרדי האוצר והבריאות חזרו בהם מהחלטתם וימשיכו להעביר מענקים בגובה 75 מיליון שקל מדי שנה לרופאים מתמחים בפריפריה.[דרוש מקור] עוד חשיפה במהלך דיוני התקציב את כוונת משרד האוצר לבטל את התקצוב לפרויקט שיקום השכונות במסגרת תקציב המדינה 2015–2016. בעקבות התנגדויות לכך האוצר חזר בו מביטול התקציב ותקצב אותו בעשרות מיליוני שקלים.

בשנת 2015 זכתה בפרס אבירת איכות השלטון של התנועה למען איכות השלטון בקטגוריית הרשות המחוקקת.[7] הפרס ניתן לה על תפקודה כמחוקקת, ובין היתר גם על עמדתה הייחודית מול הסיעה ויו"ר המפלגה בנושא מתווה הגז.

התנגדה לחוק להסדרת ההתיישבות ביהודה והשומרון.[8]

התנגדה לביטול חזקת הגיל הרך ולהורות משותפת, ולאימוץ מסקנות ועדת שניט לשוויון מיגדרי בתשלום המזונות בין אבות לאמהות.[9][10][11][12]

ב-19 במאי 2016 הודיעה על פרישתה ממפלגת ישראל ביתנו, בעקבות הצטרפותה לקואליציה, ולאחר שאביגדור ליברמן העדיף להביא למינויה של סופה לנדבר כשרה בממשלה, במקום את לוי-אבקסיס, שהייתה לפניה ברשימה לכנסת. בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה, נימקה את פרישתה: "האמנתי שהימים האחרונים סיפקו לנו הזדמנות אמיתית לקידום משמעותי של התחומים האלו (החברתיים), אך לצערי ההזדמנות שנקרתה כעת בפנינו כמפלגה העומדת לכניסה לממשלה, לא נוצלה בתחום החברתי בשום דרך."[13] על אף הודעה על פרישתה מהמפלגה, נותרה לוי-אבקסיס באופן רשמי חלק מסיעת ישראל ביתנו בכנסת. במרץ 2017 אישרה ועדת הכנסת את בקשת סיעת ישראל ביתנו להכריז על לוי-אבקסיס כפורשת מהסיעה.[1] בעקבות ההחלטה הודיעה לוי-אבקסיס כי היא אינה פורשת מחברותה בכנסת וממשיכה לכהן כחברת כנסת יחידה ללא זכויות של סיעה, שעמה היא מתכוונת להתמודד בבחירות הבאות.[14]

מפלגת גשר

ב-6 במרץ 2018 הכריזה על הקמת מפלגה חדשה בראשותה.[15] ב-25 בדצמבר 2018 לאחר ההחלטה לפזר את הכנסת, הקימה אבקסיס את מפלגת גשר, ששמה לקוח משם המפלגה שהקים אביה בשנת 1992. המפלגה התמודדה בבחירות לכנסת העשרים ואחת, אולם לא עברה את אחוז החסימה.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, ב-18 ביולי 2019 הודיעה אורלי לוי-אבקסיס כי מפלגתה תרוץ ביחד עם מפלגת העבודה בבחירות.

חיים אישיים

לוי-אבקסיס נשואה לליאור אבקסיס ולהם ארבעה ילדים, שהצעיר בהם נולד בעת כהונתה כח"כית.[16] הם מתגוררים ביישוב הקהילתי שלפים, שבמועצה האזורית עמק המעיינות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 חדשות 2, ‏אורלי לוי הודחה מישראל ביתנו, באתר ‏mako‏‏, ‏15 במרץ 2017‏
 2. יקי אדמקר‏, ח"כ לוי-אבקסיס הודיעה רשמית שתקים מפלגה חדשה: "פועלת עבורכם", באתר וואלה! NEWS‏, 19 במרץ 2017
 3. אורלי לוי לפוליטיקה, באתר וואלה! NEWS‏, 18 בינואר 2005
 4. ניר גונטז'להוציא להורג זה קצת דאעש, לא? "בוא לא נהיה תמימים. מה זה 'סיכול ממוקד'?", באתר הארץ, 16 ביולי 2005
 5. יוסי מזרחי, ‏הזוכים בהגרלת הקרקעות בבית שאן: ראש העיר והח"כית, באתר ‏mako‏‏, ‏14 במאי 2012‏
  קובי דוד, ראש העיר ו-4 בני משפחתו זכו במכרז דיור בבית שאן, 14 במאי 2012
  אחיה ראב"ד וניר (שוקו) כהן, מזל בבית שאן: משפחת לוי עלתה על המגרשים, באתר ynet, 14 במאי 2012
 6. נמרוד בוסו, "באוצר הסבירו ההתנגדות לשילוב דיור ציבורי במתחמי בנייה בהורדת ערך הדירות", באתר TheMarker
 7. הפרסום בדף הפייסבוק של התנועה לאיכות השלטון, 30 באוקטובר 2015.
 8. עשינו היסטוריה": חוק ההסדרה עבר, "חדשות 2", 6 בפברואר 2017
 9. אורלי לוי אבקסיס, ועדה בנושא ביטול חזקת הגיל הרך, בעקבות ועדות שניט-שיפמן, שידורי וועדות הכנסת YOUTUBE
 10. אורלי לוי אבקסיס, ח"כ אורלי לוי אבקסיס על חזקת הגיל הרך, שידורי וועדות הכנסת YOUTUBE
 11. חזקי ברוך, "ביטול חזקת הגיל הרך יפגע בילדים", ערוץ 7
 12. אורלי לוי אבקסיס, פרוטוקול מס' 397 מישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת., Nevo.co.il, "היום כל הנושא של ביטול חזקת הגיל הרך הוא פועל יוצא של הניסיון להתחמק מתשלום המזונות.", ‏12 ביוני 2017
 13. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הודיעה על פרישה מישראל ביתנו
 14. יקי אדמקר‏, ח"כ לוי-אבקסיס הודיעה רשמית שתקים מפלגה חדשה: "פועלת עבורכם", באתר וואלה! NEWS‏, 19 במרץ 2017
 15. יניר יגנה‏, ח"כ לוי-אבקסיס הכריזה רשמית על הקמת מפלגה חדשה: "תתחילו לפחד", באתר וואלה! NEWS‏, 06 במרץ 2018
 16. מזל טוב לח"כ אורלי לוי-אבקסיס באתר בית חולים פוריה. 9.10.12


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0