יצחק פינדרוס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יצחק פינדרוס
Yitzhak Pindrus.jpg

יצחק פינדרוס
תאריך לידה 1971
ארצות הברית
מפלגה דגל התורה שבמפלגת יהדות התורה
ראש עיריית ביתר עילית
תקופת כהונה 2001 - 2007 (כ־6 שנים)
הקודם בתפקיד יהודה גרליץ
הבא בתפקיד מאיר רובינשטיין
מ״מ ראש עיריית ירושלים
תקופת כהונה 28 במאי 2016 - אוקטובר 2018 (כשנתיים ו-18 שבועות)

יצחק זאב פינדרוס (נולד ב-1971) הוא עסקן ציבור חרדי, לשעבר ראש עיריית ביתר עילית, ומשנת 2008 עד 2013 סגן ראש העיר ירושלים. משנת 2016 מ"מ ראש העיר עד 2018.

ביוגרפיה

פינדרוס הוא בנם הבכור של משה וזלדה (לבית הלר), שעלו מארצות הברית להתגורר בירושלים. הוא למד בתלמוד תורה אדרת אליהו של הרב יצחק שלמה זילברמן הפועל בשיטת זילברמן, ובישיבתו של הרב זילברמן ישיבת אדרת אליהו. בגיל 19 נישא לבתו של הרב מנחם רוטנברג משגיח בישיבת קול תורה וקבע את מושבו בביתר עילית שהחלה אז להיבנות. בביתר פעל פינדרוס במסגרת ארגוני חסד, הוא נמנה עם מקימי "קופת הצדקה הכללית" של העיר.

פעילות מוניציפלית

במהלך השנים 19911996 שימש כיועץ ראש המועצה המקומית ביתר משה ליבוביץ. ב-1996 נבחר כסגן ראש המועצה מטעם מפלגת דגל התורה.

בראשיתה של האינתיפאדה השנייה, כאשר הופגנה אלימות כלפי הנוסעים בדרכים, בזריקת אבנים ובקבוקי תבערה על ידי האוכלוסייה הערבית השכנה, הקים אוהל מחאה על אם הדרך, בקריאה לשיפור המצב הביטחוני. מהלך זה גרם לעימות בינו לבין ח"כ משה גפני ממפלגתו שסבר כי על נציגי המפלגה העירוניים להתרכז בנושאים מקומיים בלבד ולא לעסוק בבעיות פוליטיות ארציות.

בתשס"א - 2001 התמודד בבחירות לעיריית ביתר עילית מול ראש העיר המכהן יהודה גרליץ. בעקבות תמיכת רבני החוג הליטאי וחצרות חסידיות שונות, ניצח פינדרוס בבחירות.

פינדרוס חתם על הסכם רוטציה עם מאיר רובינשטיין, בו התחייב שלא להתמודד מולו בבחירות הבאות. בהגיע מועד הבחירות לראשות העיר בשנת 2007, הודיע לו בתחילה מאיר רובינשטיין כי הוא מוותר על הסכם הרוטציה שביניהם[1], ומאפשר לו לרוץ שוב לראשות העיר. לאחר מכן, בהוראת הרבנים חזר בו רובינשטיין מוויתורו ודרש לקבל לידיו את ראשות העיר בהסכמה לפי ההסכם. פינדרוס המשיך בהתמודדות בהוראתם של הרב אלישיב והאדמו"ר מבויאן, אך רובינשטיין זכה בראשות העיר, בין היתר הודות לתמיכת ש"ס בו[2].

יצחק פינדרוס חבר הנהלה במכון החרדי למחקרי מדיניות[3].

בשנת ה'תשס"ח (2008), לאחר פרישת אורי לופוליאנסקי מהפוליטיקה ומעברו של אורי מקלב לכהן בכנסת, הורה רבי יוסף שלום אלישיב, מנהיגה הרוחני של מפלגת דגל התורה, שפינדרוס ימונה ליו"ר הסיעה בירושלים[4], כיהן בתפקיד עד 2013. משנה זו ועד מאי 2016 היה חבר מועצה ומחזיק תיק התברואה ושיפור פני העיר בעיריית ירושלים. החל מ-2016 שימש כסגן ומ"מ ראש עיריית ירושלים.

בחודש תשרי ה'תשע"ט (סמפטמבר 2018), הציג פינדרוס את מועמדותו בבחירות המוניציפליות לראשות עיריית אלעד מטעם מפלגת דגל התורה. עקב מועמדותו לראשות עיריית אלעד, הגיש ב-כ"ו בתשרי ה'תשע"ט את התפטרותו ממועצת העיר ירושלים ומתפקידו כסגן ראש העיר.[5] ב-ח' בחשוון, כשבועיים לפני הבחירות, פסל בית המשפט את מועמדותו, בשל עתירה שהגיש עורך הדין יורם אברהמי, ובה נטען כי אלעד היא מקום מגוריו הארעי, ולא מקום מגוריו הקבוע[6]. פינדרוס הגיש עתירה לבג"ץ כנגד פסילת מועמדותו אך ב-י"ג בחשוון דחה בג"ץ את העתירה ופסל סופית את מועמדותו לראשות עיריית אלעד[7].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. בקהילה גיליון 526 כ"ט שבט תשס"ח עמ' 8 (טור ב' שורה 19)
  2. מהפך בעיר החרדית: מאיר רובינשטיין (שנתמך על ידי ש"ס וח"כ פרוש) גבר על ראש העיר יצחק פינדרוס, ynet
  3. צוות המכון |, machon.org.il (בhe-IL)
  4. ‫שי דורון, יהושע פולק, הגרסה הצעירה, באתר nrg‏, 31 בדצמבר 2008
  5. יצחק פינדרוס התפטר מתפקידו בירושלים אתר בחדרי חרדים
  6. אבי רבינא, ‏דרמה: נפסלה מועמדותו של פינדרוס לראשות עיריית אלעד, באתר כיכר השבת, 17 באוקטובר 2018
  7. ישי כהן ואבי רבינא, ‏סופית - פינדרוס נפסל, באתר כיכר השבת, 22 באוקטובר 2018
ראשי מועצת ועיריית ביתר עילית
משה ליבוביץ (מועצה) יהודה גרליץ (מועצה) יצחק פינדרוס (עירייה) מאיר רובינשטיין (עירייה)
מ־1990 מ־1996 מ־2001 מ־2007
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0