תהלה פרידמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תהלה פרידמן
לידה 1976 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 81: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).
קרית אונו
מקצוע פעילה חברתית

תהלה פרידמן (נולדה ב-1976) היא פמיניסטית דתית, אשת ציבור מראשי הזרם הדתי-הומניסטי. הקימה והובילה ארגונים ויוזמות לקידום לכידות חברתית בירושלים ובישראל[1]. הייתה יושבת ראש תנועת "נאמני תורה ועבודה" ממקימי וממובילי "התנועה הירושלמית" וקואליציית הארגונים ירו-שלם.

ביוגרפיה

נולדה וגדלה בקריית אונו. אחותו של אביעד פרידמן. בעלת תואר שני במשפטים בהצטיינות מהאוניברסיטה העברית. בוגרת בית הספר למנהיגות חינוכית של מכון מנדל. בנוסף רכשה השכלה תורנית במדרשת לינדבאום ובבית מורשה. נשואה לאלעזר, משפטן, ואם לחמישה ילדים.

פעילות ציבורית

פרידמן היא עמיתה בכירה ומנהלת תוכניות במכון שחרית, מכון חשיבה לקידום לכידות חברתית, וחוקרת במכון הרטמן[2]. בעבר כתבה טור משפטי בעיתון "נקודה" ובמקומון הירושלמי "כל העיר" טור שבועי.

בתחילת שנות האלפיים, בזמן האינתיפאדה השנייה, הייתה יועצת לשר נתן שרנסקי כאשר כיהן כשר לענייני תפוצות, והובילה את פעילויות הממשלה למאבק באנטישמיות.

פרידמן הקימה וניהלה את "קרן נס", קרן פילנתרופית מייסודה של הפדרציה היהודית של ניו ג׳רזי, שמה לה למטרה להביא ולהשאיר אוכלוסייה חזקה בנגב באמצעות פיתוח כלכלי וחברתי של האזור.  

בשנת 2015 נבחרה על ידי "מקור ראשון" לאחת ממאה הנשים הדתיות המשפיעות בישראל[דרוש מקור].

התנועה הירושלמית

בשנת 2008, לאחר מספר שנות מעורבות חברתית בירושלים שהתמקדו בניסיון להילחם בהגירה השלילית מהעיר ובהקצנה הדתית שחלה בה, הקימה עם רחל עזריה את "התנועה הירושלמית"[3]. תנועה המאגדת דתיים, חילונים וחרדים, ששמה לה למטרה להפוך את ירושלים ל"קהילה של קהילות" ולעיר משגשגת ומכילה את כל תושביה[4]. במסגרת זו יזמה והובילה: פעילות למען מימוש הסדרים חדשים בין דתיים לחילונים בירושלים, כגון קיום פעילויות למשפחות בשבת, פתיחת מנהלים קהילתיים ומוזיאונים; מרכז "שידוכים" בין משפחות משרתי מילואים למתנדבים בעת חירום; "שבעה ציבורית" לאחר רצח שירה בנקי; ומעגלי שיח שבועיים בכיכר ציון. בהמשך לפעילות זו ייסדה ב [5]2012 עם אחרים את קואליציית "ירו-שלם", קואליציית ארגונים אזרחיים לקידום פלורליזם יהודי בירושלים.

נאמני תורה ועבודה

בשנת 2010 נבחרה ליו"ר תנועת "נאמני תורה ועבודה", תנועה הפועלת לעיצוב חברה דתית המשלבת ערכים דמוקרטיים והומניסטיים, נאבקת בהקצנה הדתית ומחויבת לשלמות החברה בישראל.[6]

ב-2018, לרגל הצטרפותה למפלגת יש עתיד עזבה את התנועה.

הערות שוליים

  1. 2015 Israel in 3D Speakers, www.international.ucla.edu (בEnglish)
  2. ""במכינת עלי צועקים כי משהו מלחיץ אותם": הצד האחר של הציונות הדתית" (בעברית). בדיקה אחרונה ב-20 בנובמבר 2018. 
  3. "מי אנחנו | התנועה הירושלמית". התנועה הירושלמית (בעברית). בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2018. 
  4. Promoting coexistence in a tense Jerusalem, New Jersey Jewish News | NJJN
  5. Coalition Looks to Make Jerusalem a Home For All Jews, ejewishphilanthropy.com (בen-US)
  6. "יו"רים וחבר הנאמנים - נאמני תורה ועבודה". נאמני תורה ועבודה (בעברית). בדיקה אחרונה ב-26 ביוני 2018. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0