גלעד קריב

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלעד קריב
GiladKariv.jpg

גלעד קָרִיב (נולד ב-30 בנובמבר 1973) הוא ראביי רפורמי ועורך דין ישראלי, משמש מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל.

ביוגרפיה

גלעד קריב נולד והתחנך בתל אביב. עוד בשנות התיכון החל את פעילותו בתנועה הרפורמית, עם הצטרפותו לקהילת בית דניאל, מרכזה של היהדות המתקדמת בתל אביב. לאחר סיום לימודיו בתיכון "ליידי דייוויס", התנדב לשנת שירות בתנועת הצופים ועסק בגיבוש גרעיני נח"ל חינוכיים. את שירותו הצבאי עשה בחיל המודיעין במסגרת פרויקט "חמ"ן תלפיות". בתום חמש שנות שירות, במהלכן סיים בהצטיינות את קורס הקצינים, פנה ללימודים באוניברסיטה העברית וסיים ב-2001 לימודי תואר ראשון משותף במשפטים ובמחשבת ישראל. את התמחותו עשה בשנים 2001 - 2002 במחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. ב-2003 סיים תואר שני במדעי היהדות בהיברו יוניון קולג' בירושלים, מוסד ההכשרה האקדמי של היהדות הרפורמית בישראל. ב-2004 הוסמך כעורך דין מטעם לשכת עורכי הדין בישראל. ב-2008 קיבל קריב תואר שני במשפט חוקתי בינלאומי מאוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו, בתוכנית משולבת עם אוניברסיטת תל אביב.

בתקופת לימודיו האקדמיים הקים קריב את מסגרות הסטודנטים והצעירים של היהדות המתקדמת בקמפוסים ברחבי הארץ. בעקבות הגזירות הכלכליות של שנת 2002 נמנה קריב בין מקימי פורום הארגונים החברתיים והיה פעיל במאבקים חברתיים שונים, כדוגמת מחאת האמהות החד-הוריות. בשנת 2003 הוסמך קריב כרב בתום לימודי סמיכה לרבנות בהיברו יוניון קולג', ובין תפקידיו הרבניים שימש כרב בקהילת בית דניאל בתל אביב עד לשנת 2008. בין השנים 20032009 שימש מנהל המרכז לפלורליזם יהודי וכמרכז הפעילות הציבורית של היהדות הרפורמית בישראל. במסגרת תפקידו הוביל גלעד קריב את מאבקיה הציבוריים והמשפטיים של היהדות הרפורמית בנושאי חופש דת, יחסי דת ומדינה, גיור ועוד ובנושאים חברתיים רבים. קריב יזם את הקמתה של קרן "בכבוד" – קרן הסיוע ההומניטרי של היהדות הרפורמית, ואת "קהילת צדק" – מרכז הדרכה וייעוץ לקהילות מכל זרמי היהדות בתחום הפעילות החברתית.

בשנת 2009 מונה למנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל. מאז כניסתו לתפקיד פועל קריב להרחבת שורותיה של התנועה, למיצוב מעמדה בציבור הישראלי, להקמת קהילות רפורמיות חדשות ברחבי ישראל ולהשגת הכרה ממשלתית בפעילותה של התנועה. בתקשורת הישראלית מכונה קריב כרב בסתם, למרות שאת הסמכתו קיבל מבהיברו יוניון קולג'- מוסד רפורמי.

קריב מפרסם מאמרי דעה בעיתונים ובאתרי חדשות. הוא פרסם ניירות עמדה רבים בקשת רחבה של נושאים ציבוריים ובהם הצעה לארגונו המחודש של מערך שירותי הדת בישראל; הצעה להפרדת הממסד הדתי מרשויות השלטון; המרחב הציבורי הישראלי ביום השבת; דו"ח בנושא משבר הגיור ועוד. קריב מוזמן דרך קבע לייצג את התנועה הרפורמית בוועדות הכנסת ובמגוון רחב של מסגרות דיון ציבוריות. בשנים 20062009 נטל קריב חלק בדיוניה של ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת על כינון חוקה לישראל. בדיונים ייצג קריב את העמדה הציונית-ליברלית. יחד עם עמיתיו בתנועה הרפורמית, גיבש קריב הצעה לעקרונות חוקתיים למדינת ישראל.

כנציג התנועה הרפורמית משמש קריב חבר הוועד המנהל של עמותת פנים - עמותת הגג של ארגוני ההתחדשות היהודית בישראל, חבר בהנהלת המכון ללימודי יהדות מטעם הסוכנות היהודית וחבר הנהלה בעמותת "מנוחה נכונה" הפועלת לקידום הקבורה האזרחית בישראל. בשנים 20082011 שימש כחבר מליאת רשות השידור.

קריב התמודד בפריימריס של מפלגת העבודה, שנערכו לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה, ובסיומם הוצב במקום ה-27 ברשימת המפלגה לכנסת. קריב התמודד בפריימריס של מפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת העשרים, סיים במקום ה-14, אך בעקבות הבטחות הייצוג והשריונים הוצב רק במקום ה-32 ברשימת המחנה הציוני לכנסת.[1]

לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים שוריין ברשימת המחנה הדמוקרטי מטעם התנועה הירוקה במקום ה11.

קריב מתגורר ברמת גן, נשוי ואב לשלושה.

קישורים חיצוניים

מאמרים

הערות שוליים

  1. http://www.havoda.org.il/Web/News/Articles/7483.aspx(הקישור אינו פעיל, 14 בנובמבר 2016)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0