נעמי בלומנטל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נעמי בלומנטל
תאריך לידה 22 בנובמבר 1943
ממשלות ממשלת ישראל העשרים ותשע
כנסות 1316
סיעה הליכוד, ליכוד-גשר-צומת, ליכוד-צומת
תפקידים בולטים

נעמי בלומנטל (נולדה ב-22 בנובמבר 1943) הייתה חברת הכנסת מטעם הליכוד בכנסות ה-13 עד ה-16, בה גם שימשה כסגנית שר התשתיות.

ביוגרפיה

בלומנטל נולדה כנעמי גרינבאום בביצרון. עם סיום שירותה הצבאי בנח"ל למדה לימודי משחק בבית צבי, בית הספר לאמנויות ברמת גן, וסיימה את המחזור החמישי (1967). היא עבדה בתיאטראות "הבימה", "האהל", "החאן הירושלמי" ותיאטראות נוספים. בעקבות נישואיה עברה לבאר שבע, ונמנתה עם ראשוני התיאטרון העירוני. במקביל החלה בפעילות שטח פוליטית.

נבחרה לראשונה לכנסת ה-13 בשנת 1992, וכיהנה בכנסת ברציפות ב-4 כנסות עד שנת 2006. בין תפקידיה: יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, יו"ר ועדת העלייה והקליטה, וסגנית שר התשתיות.

ב-13 בפברואר 2006 הורשעה בבית משפט השלום בתל אביב בשוחד בחירות, הדחת עדים ושיבוש מהלכי משפט, על מימון לינתם של 12 חברי מרכז הליכוד במלון שרתון סיטי טאוור לפני ההצבעה בבחירות הפנימיות בליכוד לקראת הבחירות לכנסת השש עשרה. במהלך חקירתה בחרה בלומנטל לנצל את זכות השתיקה; עקב כך פיטר אותה ראש הממשלה, אריאל שרון, מתפקידה כסגנית שר. ב-14 במרץ 2006 ניתן גזר הדין, ובלומנטל נשלחה ל-8 חודשי מאסר בפועל ו-10 חודשים על תנאי, וחויבה בקנס של 75 אלף ש"ח. כמו כן נקבע כי יש קלון בעבירות.[1] לאחר שערערה על הרשעתה ועל העונש (אחר כך חזרה בה מהערעור על ההרשעה), דחה בית המשפט המחוזי בתל אביב את ערעורה והשאיר את עונש המאסר שלה על כנו.[2] השופטים הסכימו לדחות את תחילת ריצוי העונש לעוד חודשיים.

בעקבות הרשעתה, ולאחר פטירת בעלה, נפתח מסע ציבורי למתן חנינה לבלומנטל. נשיא המדינה לשעבר, יצחק נבון, חברי הכנסת בעבר ובהווה, ילדיה של בלומנטל ופרקליטה, פרופ' אריאל בנדור, פנו אל ממלאת מקום נשיא המדינה ויו"ר הכנסת, דליה איציק, בקריאה להמתיק את העונש, ולהמיר את המאסר בפועל בעבודות שירות. נשיא המדינה, שמעון פרס, נענה לבקשה בסמוך לבחירתו, והמתיק ב-17 ביולי 2007 את עונשה כך שתרצה עבודות שירות במקום מאסר בפועל.

על אף שהצליחה בבחירות המקדימות בליכוד להיבחר למקום 18 ברשימת המפלגה לבחירות לכנסת השבע עשרה, לא נבחרה בלומנטל לכנסת השבע עשרה עקב מספר המנדטים הנמוך בו זכתה המפלגה.

נעמי בלומנטל היא אלמנתו של פרופ' מיכאל בלומנטל, מנתח עיניים בכיר, אם לשלושה ילדים ולשתי בנות שהמשפחה אימצה באופן בלתי פורמלי. מתגוררת ברמת אפעל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים