ועדת החוץ והביטחון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ועדת החוץ והביטחון
Knesset Foreign Affairs & Security Comm1949.jpg
ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ב-1 בספטמבר 1949. משמאל, חברי הכנסת חיים בן-אשר ויחיאל דובדבני, מימין, חברי הכנסת חיים כהן-מגורי ויעקב מרידור.
גוף פרלמנטרי הכנסת
יו"ר גבי אשכנזי (כחול לבן)
תחומי שיפוט פיקוח ובקרה על מדיניות החוץ של המדינה, כוחותיה המזוינים וביטחונה
חברים
* כחול לבן: בני גנץ, משה יעלון, יאיר לפיד, אלעזר שטרן, אורנה ברביבאי
אתר הוועדה

ועדת החוץ והביטחון (ועדת החו"ב) או ועחו"ב של הכנסת היא אחת מוועדות הכנסת הקבועות ונחשבת לאחת משתי החשובות בהן (יחד עם ועדת הכספים). סעיף 13 (א) (4) לתקנון הכנסת קובע שתחומי עיסוקה הם מדיניות החוץ של מדינת ישראל, כוחותיה המזוינים וביטחונה. מתפקידה של הוועדה לבצע חקיקה בנושאי חוץ וביטחון, וכן לפקח ולבקר את משרדי הממשלה הנוגעים בדבר ולאשר את סעיפי תקציביהם.

פעילות הוועדה

מרבית פעילות הוועדה מתנהלת בוועדות המשנה שלה, כאשר מליאת הוועדה משמשת לרוב כבימה תקשורתית של ראשי מערכת הביטחון.

ועדת החוץ והביטחון מאשרת חקיקת משנה רחבה בתחומי הביטחון, גיוס חירום של כוח אדם, פעולות מיוחדות של שירות הביטחון הכללי, גיוס של ציוד לשעת חירום, היערכות העורף, ועוד.

בפני הוועדה ניתנות סקירות של בכירי הממשל הישראלי בתחומי הביטחון, החוץ והמודיעין, ובהם ראש הממשלה, שר החוץ, שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד, ראש אגף המודיעין וראש המטה לביטחון לאומי.

יו"ר הוועדה נחשב לאחד האישים הבכירים במערכת הביטחון הישראלית והוא מדווח על מרבית פעילות מערכת הביטחון, מצב שהפך את התפקיד לאחד הנחשבים ביותר בכנסת.

דיוני מליאת הוועדה סודיים. דיוני כמה מוועדות המשנה שלה סודיים ביותר, בדרגות סיווג שונות. מכאן שפרוטוקולים של הוועדה אינם מתפרסמים על פי רוב. לאחר מקרים חוזרים ונשנים של הדלפות מדיוני הוועדה, מחויבים כיום חבריה בחתימה על הצהרה לשמירת סודיות. כמו כן חל איסור מוחלט על אמצעי התקשורת להיכנס לדיונים בוועדות המשנה.

הממשלה מחויבת להביא לאישור הוועדה ביצוע פעולות שונות הקשורות למצב חירום כמו גיוס מילואים בצו 8, הכרזה של מצב מיוחד בעורף וכדומה. כמו כן על הממשלה לדווח לוועדה על פעולות אחרות שנעשו בעניינים אלו כמו פתיחת מלחמה או פעולות העלולות להביא לאחת כזאת (למשל בנימין בן אליעזר דיווח לוועדה על פתיחת מבצע חומת מגן), גיוס בצווים חורגים, התקנת תקנות לשעת חירום. כמו כן מחויבת הממשלה לדווח גם על ענייני מודיעין כמו פעולות מסוימות של השב"כ, האזנות סתר וכדומה.

בנוסף מבצעת הוועדה שימוע לאישי מפתח בצמרת הביטחונית והמדינית של ישראל (הוועדה איננה מוסמכת לדחות את המינוי). כמו כן הוועדה מבצעת שימוע לפרויקטים בסדר גודל כלכלי משמעותי במערכת הביטחון.

הגופים המפוקחים

בין הגופים שהוועדה מפקחת על פעולתם:

חברי הוועדה

חברי ועדת החוץ והביטחון, כמו שאר חברי הוועדות, נקבעים על פי מפתח סיעתי, אלא שבוועדה זו ישנם חברים נוספים ("אקס אופיסיו"), שלא על פי המפתח הסיעתי, ובהם כל ראשי הממשלה לשעבר המכהנים כחברי הכנסת (למשל: בכנסת ה-17 חבר הכנסת בנימין נתניהו היה חבר הוועדה לא מתוקף המפתח הסיעתי של הליכוד, אלא מתוקף היותו ראש הממשלה לשעבר, ועל כן לא היה רשום ברשימת חברי הוועדה).

יושבי ראש הוועדה לדורותיהם

יושב ראש הוועדה תמונה שנות כהונה מפלגה תפקיד בולט אחר
מאיר ארגוב Meir Argov.jpeg 1963-1949 מפא"י
דוד הכהן Hacohen david.jpeg 1969-1963 המערך שגריר ישראל בבורמה
חיים יוסף צדוק Haim Yosef Zadok.jpg 1975-1969 המערך שר המשפטים
יצחק נבון Yitzhak Navon 1.jpg 1977-1975 המערך נשיא המדינה
משה ארנס Moshe Arens.jpg 1982-1977 הליכוד שר הביטחון, שר החוץ
אליהו בן-אלישר Benelisar eli.jpg 1984-1982 הליכוד שגריר ישראל בארצות הברית
אבא אבן Abba Eban 1970.jpg 1988-1984 המערך שר החוץ
אליהו בן-אלישר Benelisar eli.jpg 1992-1988 הליכוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה
אורי אור Ori or.JPG 1995-1992 העבודה סגן שר הביטחון
חגי מירום Emblem of Israel.svg 1996-1995 העבודה יו"ר ועדת הכנסת
עוזי לנדאו Uzi Landau 001.jpg 1999-1996 הליכוד השר לביטחון פנים
דן מרידור Reuven Rivlin receives the report of the Public Committee to Examine the Elections Law, November 2017 (7373) (cropped).jpg 2001-1999 מפלגת המרכז השר לענייני מודיעין, שר האוצר, שר המשפטים
דוד מגן Emblem of Israel.svg 2002-2001 הליכוד שר הכלכלה והתכנון
חיים רמון Haim Ramon - Kadima 2.jpg 2003-2002 העבודה שר המשפטים, שר הבריאות, שר הפנים
יובל שטייניץ יובל שטייניץ.jpg 2006-2003 הליכוד השר לענייני מודיעין, שר האוצר, שר התשתיות
צחי הנגבי Tzachi Hanegbi - Kadima.jpg 2010-2006 קדימה השר לביטחון פנים, שר הבריאות
שאול מופז Secretary Clinton Meets With Israeli Deputy Prime Minister Mofaz (7414559360) (cropped).jpg 2012-2010 קדימה שר הביטחון, ראש המטה הכללי
רוני בר-און Zucky Crystal exhibition for the memory of Hanna Zemer רוני בר-און (8357798080).jpg 2013-2012 קדימה שר הפנים, שר האוצר, שר התשתיות
אביגדור ליברמן Avigdor Lieberman on September 15, 2010.jpg 2013 ישראל ביתנו שר הביטחון, שר החוץ, השר לנושאים אסטרטגיים
יולי אדלשטיין (מ"מ)[1] 2014-2013 הליכוד יושב ראש הכנסת, שר העלייה והקליטה, שר ההסברה והתפוצות
זאב אלקין זאב אלקין.png 2014 הליכוד השר לקליטת עלייה, שר ירושלים ומורשת
יריב לוין Yariv Levin.JPG 2015-2014 הליכוד שר התיירות
צחי הנגבי Tzachi Hanegbi - Kadima.jpg 2016-2015 הליכוד שר המשפטים, שר התחבורה
אבי דיכטר Avi dichter.jpg 2016-2019 הליכוד השר לביטחון פנים, השר להגנת העורף, ראש השב"כ
גבי אשכנזי (ועדה זמנית) Gabi Ashkenazi (Blue and White).jpg 2019 כחול לבן רמטכ"ל, מנכ"ל משרד הביטחון

ועדות משנה

  • ועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים - ועדה סטטוטורית ובעלת סמכויות לפי חוק השב"כ. הוועדה מפקחת על פעילות קהילת המודיעין הישראלית, החל מהתקציבים וכלה בציון הידיעות החשובות. בשל הסודיות, דיוניה אף אינם מופיעים בסדר היום של הכנסת.
  • ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ולבניין הכוח - מיועדת לפיקוח פרלמנטרי על עדכון תפיסת הביטחון של ישראל כנגד האיומים החיצוניים (במלחמה כוללת, עימות מוגבל ורגיעה) ועל חלוקת המשאבים המוקצים לביטחון והפיתוח שלהם (כולל תוכנית העבודה הרב שנתית של צה"ל).
  • ועדת המשנה ליחסי חוץ והסברה - אחראית על הפיקוח על מערך החוץ וההסברה של מדינת ישראל. הוועדה אחראית גם לפיקוח על התוכניות המדיניות של המדינה ועל שיתוף הפעולה שלה עם מדינות אחרות.
  • ועדת משנה לכוננות ולביטחון שוטף - אחראית על ענייני הביטחון השוטף, ביצוע תחקירים, בדיקת המוכנות לחירום, רמת הכוננות והאמצעים שננקטים לגביה והגנת העורף.
  • ועדת המשנה לכוח אדם ולמשאב האנושי בצה”ל - מפקחת על נושא כוח האדם בצה"ל (כולל זה המושאל לגופי ביטחון אחרים).
  • ועדת משנה ללוחמה משפטית - עוסקת במשפט בינלאומי בהקשרי לחימה והגנה על ישראל, לרבות בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) וכן סוגיית הסמכות האוניברסלית והשלכותיה על גורמי צבא ובכירים ישראליים.
  • ועדת משנה לתכנון לאומי - עוסקת בתכנון ארוך טווח בנושאים מדיניים וביטחוניים לצורך שיפור הביטחון והחוסן הלאומיים, ובדיקת הגופים העוסקים בתכנון בדגש על המועצה לביטחון לאומי.

כמו כן קיימת ועדת משנה משותפת עם ועדת הכספים לעניין תקציב הביטחון, וועדת השניים, לטיפול בנושאי ביקורת.

ועדות משנה שהתנהלו בעבר:

  • ועדת משנה לענייני חקיקה ביטחונית - אחראית על הכנת הצעות חוק לדיונים במליאת ועדת החוץ והביטחון ובמליאת הכנסת.

היסטוריה

במצבי חירום כמו במלחמת יום כיפור התכנסה הוועדה בתדירות גבוהה בהרבה מאשר התדירות הרגילה (במלחמת יום כיפור, הוועדה התכנסה כל יום).

עד לשנת 1977 נוהל חלק גדול מדיוני הוועדה הסודיים במליאתה, בשנה זו בשל ריבוי ההדלפות הוחלט על העברת הדיונים הסודיים לוועדת המשנה.

באפריל 2014 הוציא בית המשפט העליון צו על תנאי, המורה ליושב ראש הכנסת וראשי ועדות הכנסת לנמק את העיכוב במינוי יושב ראש לוועדה מאז פרישתו מהתפקיד של שר החוץ אביגדור ליברמן חצי שנה קודם לכן.[2]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. בין חודש נובמבר (סיום תפקידו של חה"כ ליברמן, זוכה במשפט) 2013 ועד חודש מאי 2014, כיהן כממלא מקום יו"ר ועדת החוץ והביטחון, יו"ר הכנסת באותו הזמן, חה"כ יולי אדלשטיין.
  2. יהונתן ליסבג"ץ לכנסת: הסבירו למה אין יו"ר לוועדת חוץ וביטחון, באתר הארץ, 10 באפריל 2014


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0