דוד רותם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דוד רותם
David rotem kneset.png
תאריך לידה 11 בינואר 1949
תאריך לידה עברי י' בטבת תש"ט
תאריך פטירה 8 ביוני 2015
תאריך פטירה עברי כ"א בסיוון תשע"ה
כנסות 17 - 19
סיעה ישראל ביתנו, הליכוד - ישראל ביתנו
תפקידים בולטים

דוד אייזיק רותם (11 בינואר 1949, י' בטבת תש"ט - 8 ביוני 2015, כ"א בסיוון תשע"ה) היה עורך דין ישראלי, חבר כנסת מטעם סיעת ישראל ביתנו ויו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט.

ביוגרפיה

רותם נולד בבני ברק וגדל בירושלים. אביו, שלום שכנא רותם-רוטנברג, נמנה עם מייסדי מפלגת פועלי אגודת ישראל והיה סמנכ"ל משרד הפנים ויושב-ראש חברה קדישא בירושלים. החזון איש היה הסנדק שלו.

הוא למד בבית הספר ובישיבה התיכונית חורב בירושלים. כיוון שחלה בשיתוק ילדים (פוליו) לא גויס לצה"ל, אבל בתום לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים התנדב למערך המילואים של הפרקליטות הצבאית, בו שירת כתובע צבאי. הוא הפסיק את התנדבותו זו בעקבות החתימה על הסכמי אוסלו, בשנת 1993.

היה בעל משרד עורכי דין בירושלים,[1] ושימש כיועץ המשפטי של מועצת יש"ע ושל מספר מועצות אזוריות. לימד משפט חוקתי באוניברסיטת בר-אילן[2] והיה המתרגל של יעקב נאמן. בעקבות זאת, נוצר ביניהם קשר קרוב שנשמר שנים ארוכות.

היה במשך שנים רבות חבר ועדת הבחירות המרכזית, כנציג המפד"ל. שימש חבר הנהלת מרכז רפואי שערי צדק, וחבר הנהלת בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים (מכון לב). היה חבר מועצת המנהלים של סאן דור, וחבר הוועד היהודי-אמריקני. כמו כן, היה חבר בעמותת מכון צומת באלון שבות, וחבר מועצת המנהלים של חממה טכנולוגית פתיר. היה חבר בוועדה לבחירת דיינים כנציג לשכת עורכי הדין.

רותם קבע את מגוריו באפרת, הותיר אחריו את רעייתו עדינה, חמישה ילדים ושבעה עשר נכדים. נפטר מדום לב ב-8 ביוני 2015.[3]

בכנסת

בקיץ 2005, לאחר ההתנתקות, הצטרף לישראל ביתנו.[4] בבחירות לכנסת השבע עשרה בתחילת 2006 הוצב במקום ה-12 ברשימת ישראל ביתנו. הוא נכנס לכנסת כחבר הכנסת השבע עשרה ב-16 בינואר 2007 עם פטירתו של יורי שטרן. זמן קצר אחר כך מונה לסגן יושב ראש הכנסת, במקום יצחק אהרונוביץ שמונה לשר. בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום השמיני ברשימת ישראל ביתנו לכנסת, ונבחר שוב, גם לכנסת ה-18. ב-6 בינואר 2015, בשלהי כהונת הכנסת התשע עשרה, הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים.[5]

כיהן במשך שתי כהונות רצופות בתפקיד יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, והוא חבר הכנסת היחיד שעשה זאת.

בסקר שנערך ביולי 2010 בין העוזרים הפרלמנטריים בכנסת, נבחר לאחד מבין הנואמים המצטיינים במשכן.[6]

בשנת 2011 היה חבר הכנסת שהוצאותיו מתקציב קשר עם הציבור היו הפחותות ביותר (ללא שרי הממשלה).[7]

ב-24 בינואר 2012 ננזף על ידי ועדת האתיקה של הכנסת, לאחר שבישיבה של ועדת חוקה, חוק ומשפט אמר לח"כ זהבה גלאון "את אפילו לא בהמה".[8]

חוקים שיזם

עד נובמבר 2011 התקבלו שישה מהחוקים שיזם.

ב-5 בנובמבר 2007 הגיש הצעת חוק לפיה התנאי לקבלת אזרחות ישראלית יהיה הצהרת אמונים למדינת ישראל וכן התחייבות לשרת שירות צבאי או לאומי. סעיף נוסף בהצעה: לאפשר לשר הפנים לבטל את אזרחותו של אדם שלא שירת בצה"ל.

במרץ 2014 אושר בכנסת תיקון (המכונה "חוק המשילות") לחוק יסוד: הממשלה שאותו יזם רותם.[9]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0