מיכאל נודלמן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיכאל נודלמן
Nudelman.JPG
תאריך לידה 30 ביוני 1938
כנסות 14 - 17
סיעה ישראל בעליה, עלי"ה, ישראל ביתנו, איחוד לאומי-ישראל ביתנו, האיחוד הלאומי, ח"כ יחיד, קדימה
תפקידים בולטים

מיכאל נודלמן (נולד ב-30 ביוני 1938), הוא חבר כנסת לשעבר, פרופסור לכלכלה ולמתמטיקה.

נודלמן נולד באוקראינה בשנת 1938 ועלה ארצה בשנת 1991. נולדמן כיהן מ-1993 כחבר מועצת העיר קריית שמונה ויו"ר ועדת הכספים במועצה.

נבחר ביוני 1996 לכנסת ה-14 מטעם ישראל בעלייה. הוא פרש, ביחד עם יורי שטרן, ושניהם הקימו את סיעת עלי"ה. מפלגה זו התמזגה לתוך ישראל ביתנו, והוא הוצב במקום השלישי ברשימתה ונבחר מטעמה לכנסת ה-15 שם שימש כיושב ראש הכנסת בפועל (מכיוון שהוא היה ותיק חברי הכנסת שלא היו בממשלה) . בבחירות לכנסת ה-16 הוצב במקום החמישי ברשימת האיחוד הלאומי, לה הייתה שותפה ישראל ביתנו, ונבחר מטעמה לכנסת. בכנסת ה-14 כיהן כיו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ובכנסת ה-16 כיהן כסגן יושב ראש הכנסת.

במהלך הכנסת ה-16, נודלמן תמך בתוכנית ההתנתקות, ובעקבות כך הוא הוכרז כמי שפרש מסיעתו שהתנגדה לתוכנית ושימש כח"כ יחיד. לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה הכריז נודלמן על הצטרפותו למפלגת קדימה ונאלץ להתפטר מהכנסת כדי שיוכל להתמודד בבחירות. הוא שובץ במקום ה-27 ברשימת קדימה, ונבחר מטעמה לכנסת ה-17.

בכנסת ה-17 כיהן כיושב ראש ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות. עם סיום כהונתה של הכנסת ה-17 החליט שלא לשוב ולהתמודד ברשימת קדימה בבחירות לכנסת השמונה עשרה, אלא להקים מחדש את מפלגת עלי"ה שבראשה עמד, תחת השם "ישראל המתחדשת"[1]. בבחירות לכנסת ה-18. המפלגה לא עברה את אחוז החסימה.

במהלך כהונתו בכנסת יזם נודלמן, בין היתר, את החוקים הבאים:

  • חוק לסילוק ולמיחזור צמיגים
  • תיקון לחוק הדגל והסמל, שבו עוגן "התקווה" כהמנון מדינת ישראל
  • חוק המגדיל את המענק הניתן לוותיקי מלחמת העולם השנייה שמוגדרים כנזקקים מ-15% מגובה השכר הממוצע במשק ל-25%.

נודלמן נשוי ולזוג שני ילדים. מתגורר בקריית שמונה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0