נשיא ארצות הברית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נשיאי ארצות הברית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל ארצות הברית
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של ארצות הברית
יחסי החוץ

נשיא ארצות הברית של אמריקהאנגלית: President of the United States, ובקיצור POTUS) הוא ראש המדינה וראש הרשות המבצעת הנבחר של ארצות הברית. הנשיא מנהיג את הרשות המבצעת ואת הממשל הפדרלי והוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים של ארצות הברית.

הנשיא נבחר באמצעות העם בדרך לא ישירה על ידי חבר האלקטורים לכהונה בת ארבע שנים, והוא אחד משני הנבחרים הפיקודיים הנבחרים ברמה הלאומית הפדרלית, לצד סגן נשיא ארצות הברית. התיקון ה-22 לחוקה, שאומת בשנת 1951, מגביל את הנשיא מבחירה לכהונה שלישית מלאה. הוא גם מגביל נשיא לשעבר מלהיבחר פעם נוספת לאחר סיום כהונתו.

44 בני אדם שירתו בתפקיד זה (בספירת שתי כהונותיו הלא רציפות של גרובר קליבלנד). הנשיא הנוכחי וה-45 במספר של ארצות הברית הוא דונלד טראמפ, המכהן מאז 20 בינואר 2017 ותקופת כהונתו צפוי להסתיים ב-20 בינואר 2021.

הדרישות לתפקיד

בחוקת ארצות הברית נקבעו הדרישות ההכרחיות למועמדים לתפקיד הנשיא: נולד כאזרח ארצות הברית או אזרח ארצות הברית בלידתו (במקור: natural born citizen), בן 35 לפחות, ותושב ארצות הברית במשך 14 שנים לפחות. הדרישה לאזרחות מלידה מונעת ממהגרים להתמודד על התפקיד. כך למשל היה במקרה של מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר, שהוא יליד אוסטריה, ויש שקראו לשינוי החוק, כך שיאפשר לו להתמודד על הנשיאות. הצעות לבטל את הדרישה עלו מספר פעמים, אולם לא הגיעו עד כדי תיקון החוקה.

הביטוי החוקתי "אזרח מלידה" מותיר מקום נרחב לפרשנות. לא ברור האם מי שנולד להורים אזרחי ארצות הברית מחוץ לגבולה, או מי שנולד בארצות הברית להורים שאינם אזרחים (וזכה לאזרחות מכוח התיקון ה-14 לחוקת ארצות הברית), נחשב לאזרח מלידה. התשובה לשאלה האם אזרחים כגון אלה יכולים לכהן כנשיאים, היא ככל הנראה חיובית, אך מעולם לא עמדה למבחן משפטי. יתרה מזאת, שני אנשים שהם אזרחי ארצות הברית מלידה, אך נולדו מחוצה לה, התמודדו במהלך ההיסטוריה על תפקיד הנשיא, ולא נפסלו. הראשון, ג'ורג' רומני, נולד במקסיקו להורים שהיגרו לשם מארצות הברית ושב אליה, ולימים התמודד על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות ב-1968; השני הוא הסנאטור ג'ון מק'קיין, יליד אזור תעלת פנמה, שאף הוא התמודד על המועמדות הרפובליקנית, בשנת 2000, וזכה במועמדות ב-2008, בלי שעלו ספקות לגבי כשירותו.

בעוד שרומני לא היה בפועל מועמד לנשיאות (אלא רק בבחירות מקדימות), הסנאטור בארי גולדווטר הלך צעד אחד רחוק ממנו, וזכה במועמדות מטעם הרפובליקנים, אף על פי שעמידתו בדרישה החוקתית לא הייתה ברורה מאליה. במקרה שלו, מקור הבעיה היה בלידתו באריזונה, בשעה שזו הייתה טריטוריה אמריקאית בלבד, ולא מדינה ממדינות האיחוד. גם במקרה שלו, לא הועמדה כשירותו החוקתית במבחן משפטי, אם משום שהפסיד, או מאחר שלא נמצא מי שיטען כנגדה.

סמכויות הנשיא

 • הנשיא הוא ראש הזרוע המבצעת של הממשל הפדרלי. מלבד מינוי חברי ממשלו, הוא ממנה שגרירים, צירים, קונסולים, שופטי בית המשפט העליון ושופטים פדרליים, ואת שאר פקידי הממשל הפדרלי (על כל המינויים דרוש אישור של הסנאט). בארגונים הממשלתיים עובדים כ-4 מיליון אנשים (כמיליון מהם משרתים בכוחות המזוינים).
 • הנשיא הוא המפקד העליון (Commander in Chief) של הצבא, הצי ושל המשמר הלאומי של כל מדינה בארצות הברית, כאשר זה מגויס לשירות הממשלה הפדרלית.
 • הנשיא רשאי לתבוע דיווח בכתב על פעילות משרדי הממשלה השונים.
 • הנשיא יכול להוציא צווים נשיאותיים.
 • הנשיא בעל זכות הענקת חנינה על עבירות של חוקים פדרלים.
 • הנשיא יכול לחתום על אמנות בינלאומיות (הן זקוקות גם לאישור הסנאט ברוב של שני-שליש).
 • הנשיא בעל האפשרות להמלצה על חוקים שידונו בקונגרס, ומחויב למסור בפניו דיווח על מצב האומה.
 • הנשיא חותם ומחיל את תוקף החוקים שנתקבלו בקונגרס. אם הוא מתנגד לחוק מסוים, יש לו זכות להטיל עליו וטו שימנע את כניסת החוק לתוקף.(הקונגרס יכול לעקוף זכות וטו זו אם יצליח להשיג רוב מיוחס של שני-שליש בשני בתיו).
 • על הנשיא לדאוג שכל חוקי הקונגרס יוצאו לפועל בנאמנות ולאכוף אותם.
 • הנשיא מקבל את כתבי ההאמנה של שגרירים ונציגים זרים אחרים.

תהליך הבחירה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הבחירות לנשיאות ארצות הברית

השלב הראשון בתהליך הבחירה המודרני לנשיאות הוא הבחירות המקדימות ("פריימריס") שעורכות שתי המפלגות הגדולות (הדמוקרטית והרפובליקנית), ובהן נבחרים המועמדים לנשיאות. המועמד המנצח בוחר את מועמדו לתפקיד סגן הנשיא, ובהמשך נערכות הבחירות הכלליות לנשיאות (הנשיא וסגנו הם בעלי התפקידים היחידים שנבחרים על ידי כלל הציבור האמריקני – חברי הקונגרס נבחרים כנציגי מדינות או מחוזות בחירה, ובעלי תפקידים אחרים ממונים על ידי הממשל).

שיטת הבחירות לנשיאות איננה ישירה (כזו שבה הזוכה הוא זה שזכה לרוב קולות הבוחרים) אלא באמצעות חבר האלקטורים. כל מדינה בוחרת נציגים לחבר האלקטורים והוא זה אשר בוחר את הנשיא. מספר האלקטורים בכל מדינה נקבע לפי מספר הנציגים בבית הנבחרים (שהוא יחסי לגודל האוכלוסייה ונקבע אחת לעשור) ועוד מספר הנציגים בסנאט (שהוא שניים בכל המדינות). מספר האלקטורים הקטן ביותר הוא שלושה ונכון ל-2016, קיימות שמונה מדינות עם מספר כזה של אלקטורים. לבירה וושינגטון די. סי. מוקצה מספר האלקטורים של המדינה הקטנה ביותר (שלושה). ארבע המדינות עם מספר האלקטורים הגדול ביותר בעשור השני של שנות האלפיים הן קליפורניה (55), טקסס (38), ניו יורק (29) ופלורידה (29). בכל המדינות למעט נברסקה ומיין (לשתיהן מספר אלקטורים מועט, יחסית), מועמד שזכה ברוב הקולות במדינה מסוימת, גורף את כל קולות האלקטורים של אותה מדינה. מסיבה זאת, מערכת הבחירות של שני המועמדים מתמקדת בעיקר במדינות ה"מתנדנדות", בהן אין יתרון ברור למפלגה מסוימת. ייתכן מצב שבו מועמד זוכה ליותר קולות כלליים (מה שמכונה "Popular Vote") אך פחות קולות של אלקטורלים, ולכן מפסיד בבחירות (כמו למשל במקרה אל גור, שהפסיד בבחירות 2000 לג'ורג' בוש, ובמקרה של הילרי קלינטון שהפסידה לדונלד טראמפ).

משך הכהונה

החוקה קבעה שמשך כהונת הנשיא (בין הבחירות) הוא ארבע שנים. בתחילה לא הגבילה החוקה את תקופת הכהונה המצטברת בתפקיד (אם ייבחר הנשיא מחדש), אך בעקבות הדוגמה של ג'ורג' וושינגטון שפרש אחרי שתי תקופות כהונה שום נשיא לא ניסה להיבחר ליותר משתיים. לאחר בחירתו של פרנקלין רוזוולט לארבע תקופות כהונה עבר התיקון ה-22 לחוקה, שהתקבל בשנת 1951 והגביל את תקופות הכהונה האפשריות לשתיים (בנסיבות רגילות – עד שמונה שנים, ובנסיבות מיוחדות – עד עשר שנים). משנת קבלת התיקון, חמישה נשיאים נבחרו לשתי תקופות כהונה רצופות: דווייט אייזנהאואר, רונלד רייגן, ביל קלינטון, ג'ורג' ווקר בוש וברק אובמה. הגבלת שתי תקופות הכהונה היא בתוקף גם אם אין תקופות הכהונה רצופות והיא בתוקף לכל חייו של הנשיא, וגם תקופת צינון לא תכשיר אותו לחזור למשרת הנשיא.

משכן הנשיא, שכרו ותנאים נלווים

מעונו הרשמי של הנשיא ושל משפחתו הוא הבית הלבן, הנמצא בשדרות פנסילבניה מספר 1600 בעיר הבירה וושינגטון. בית הנופש הרשמי שלו נמצא בקמפ דייוויד שבמדינת מרילנד (בסמוך לעיר וושינגטון), ובית הארחתו הרשמי הוא בלייר האוס.

הקונגרס הראשון קבע ששכרו של וושינגטון יהיה 25,000 דולרים לשנה, סכום השווה לכ-340,000 דולרים ב-2015. וושינגטון, על אף הקושי הפיננסי שהיה נתון בו, דחה את המשכורת בתחילה כדי לא להיתפס כתאב בצע. הקונגרס המשיך לשכנע אותו, ולבסוף הסכים וושינגטון, מחשש שיקבע תקדים לפיו משרת הנשיא תוגבל אך ורק לעשירים שיוכלו למלא את תפקידם גם ללא משכורת. משנת 2001, השכר השנתי של הנשיא הוא 400 אלף דולר. הנשיא זוכה לשכר הגבוה ביותר במגזר הציבורי, ולכן השכר שלו מתעדכן בהתאם לשינויים במשק. ציוני דרך בולטים בשכר הנשיא:

לרשות הנשיא עומד מטוס מיוחד מדגם בואינג 747, המכונה "אייר פורס 1". לטיסות לטווחים קצרים, משמש מסוק מיוחד מדגם סי-קינג, המכונה "מארין 1". המכוניות הנשיאותיות הן לימוזינות משוריינות מתוצרת קדילאק. לוחית הרישוי של הלימוזינה הנשיאותית נושאת את הכיתוב "USA 1".

הנשיא ובני משפחתו נשמרים בכל עת על ידי אנשי השירות החשאי.

הטבות הניתנות לנשיאים לאחר סיום כהונתם: תקציב עבור לשכה וצוות עובדים, פנסיה חודשית (משנת 1958) ומימון להקמת ספרייה נשיאותית.

שבועת התפקיד ויום ההשבעה

לפני כניסתו לתפקיד באופן רשמי, על הנשיא הנבחר לשאת שבועה מיוחדת. שבועה זו, הכתובה בחוקה, היא:

אני נשבע חגיגית כי אמלא בנאמנות את תפקיד נשיא ארצות הברית, וכי אעשה כמיטב יכולתי לשמור ולהגן על חוקת ארצות הברית.
I do solemnly swear that I will faithfully execute the Office of President of the United States, and will to the best of my ability, preserve, protect and defend the Constitution of the United States.

נשיא רשאי להצהיר אמונים, במקום לשאת שבועה, אך מעולם לא היה נשיא שעשה כן. כל הנשיאים מאז ג'ורג' וושינגטון בחרו גם להוסיף בסופה של השבועה את המילים "so help me god" (כה יעזרני אלוקים), אף על פי שמילים אלה אינן מופיעות באף טקסט רשמי. את ההשבעה עורך נשיא בית המשפט העליון, והיא נעשית כאשר יד אחת של הנשבע, הנשיא הנבחר, מונחת על ספר התנ"ך. בהשבעות הנשיאים האחרונים, הונחה ידם על אותו הספר עליו הניח ידו אברהם לינקולן בעת השבעתו.

מאז 1937 יום השבעתו לתפקיד של הנשיא הוא 20 בינואר, קודם לכן היה זה ב-4 במרץ. מאז 1985, נעשית ההשבעה בצהרי היום, לרגלי בית הנבחרים, אלא אם כן, מזג האוויר החורפי אינו מאפשר זאת (כפי שהיה בעת השבעתו של רונלד רייגן לתקופת הכהונה השנייה שלו).

לאחר ההשבעה, נערכת בחצר בית הנבחרים פרידה של הנשיא ורעייתו מהזוג הנשיאותי היוצא, ולאחריה עוזבים האחרונים באופן רשמי את עיר הבירה. בעשורים האחרונים, עזיבת גבעת הקפיטול נעשית במסוק הנשיאותי. זה, לוקח בפעם האחרונה את הנשיא היוצא אל מחוז חפצו. לאחר מכן, יוצאת מהמקום שיירה, שבמרכזה רכבו של הנשיא. השיירה נוסעת באיטיות במסלול ידוע מראש בעיר, אשר לאורכו מתקבצים המונים, המנופפים בידיהם לנשיאם החדש. לעיתים, על פי הנוהג, יוצאים הנשיא ורעייתו מהרכב הממוגן וצועדים כברת דרך מסוימת ברגל.

בשעות הערב של יום ההשבעה, נערך מצעד חגיגי בשדרות פנסילבניה של הבירה וושינגטון. במצעד משתתפות תזמורות צעידה, המהוות נציגות של כל מדינות ארצות הברית. אלו עוברות בסך לפני הבית הלבן, כאשר הנשיא הנכנס וסגנו, בני משפחתם ומכובדים נוספים, מביטים בצועדים ומנופפים להם לשלום מתוך ביתן ממוגן, הנבנה במיוחד לצורך האירוע. מלבד התזמורות, אשר נבחרות על ידי ועדה מיוחדת, מבין רבות המבקשות להשתתף באירוע, צועדות בו גם תזמורות צבאיות, ולכל אלו נוספים גם מיצגי ענק הנישאים על גבי משאיות. המצעד משודר בשידור חי ברשתות המסקרות את אירועי אותו יום.

לאחר המצעד החגיגי, נערכים בוושינגטון נשפים שונים לרגל היום המיוחד. מקובל כי הנשיא הנכנס ורעייתו יפקדו כעשרה מהם.

בעוד שטקס ההשבעה עצמו ממומן על ידי המדינה, נשפים רבים הנערכים ביום הזה ממומנים על ידי אנשים פרטיים או חברות.[1]

ממלאי מקום

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סדר הירושה של נשיא ארצות הברית

ממלא מקומו של הנשיא במקרה שנשיא לא מסיים את תקופת כהונתו (בעקבות מוות, התפטרות, הדחה, חוסר יכולת לתפקד או כל סיבה אחרת) הוא סגן הנשיא. החוק האמריקני הגדיר רשימה של בכירי ממשל, בסדר ההחלפה של תפקיד הנשיא בפועל:

# תפקיד נושא משרה נוכחי
1 סגן הנשיא מייק פנס
2 יושב ראש בית הנבחרים פול ראיין
3 הנשיא הזמני של הסנאט אורין האץ'
4 מזכיר המדינה ג'ון קרי
5 מזכיר האוצר ג'ק לו
6 מזכיר ההגנה אשטון קרטר
7 התובעת הכללית לורטה לינץ'
מזכירת הפנים סאלי ג'וול[2]
8 מזכיר החקלאות טום וילסאק
9 מזכירת המסחר פני פריצקר
10 מזכיר העבודה תומאס פרז
11 מזכירת הבריאות סילביה מתיוס ברוול
12 מזכיר השיכון והפיתוח העירוני חוליאן קסטרו
13 מזכיר התחבורה אנתוני פוקס
14 מזכיר האנרגיה ארנסט מוניז
15 מזכיר החינוך ג'ון קינג
16 המזכיר לענייני חיילים משוחררים רוברט מקדונלד
17 מזכיר ביטחון המולדת ג'יי ג'ונסון

רשימת הנשיאים

נכון ל-2016, כיהנו בארצות הברית 43 אנשים כנשיא (כולל הנשיא המכהן). עם זאת, על פי המניין המקובל בארצות הברית מונים 44 נשיאים, שכן גרובר קליבלנד כיהן שתי תקופות לא רצופות והוא מכונה הן הנשיא ה-22 והן הנשיא ה-24. סיכום השייכות המפלגתית של הנשיאים: 18 מהם השתייכו למפלגה הרפובליקנית, 16 לדמוקרטית, 9 למפלגות אחרות ואחד (ג'ורג' וושינגטון), היה מועמד חסר מפלגה.

מקרא

     המפלגה הרפובליקנית
     המפלגה הדמוקרטית
     המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית
     המפלגה הוויגית
     המפלגה הפדרליסטית

מס' דיוקן שם הנשיא התחלת כהונה סיום כהונה אירועים עיקריים מפלגה
1 Gilbert Stuart Williamstown Portrait of George Washington.jpg ג'ורג' וושינגטון 30 באפריל 1789 3 במרץ 1797 1790 הקונגרס עובר מניו יורק לפילדלפיה
ב-4 במרץ 1791 הצטרפה ורמונט כמדינה ה-14
ב־1 ביוני 1792 הצטרפה קנטקי כמדינה ה־15
ב-1793 הושבע לקדנציה שנייה
ב-1795 מאושר התיקון ה-11 לחוקת ארצות הברית
ב־1 ביוני 1796 הצטרפה טנסי כמדינה ה-16
ללא שיוך מפלגתי
2 Johnadams.jpg ג'ון אדמס 4 במרץ 1797 3 במרץ 1801 1798 - עברו בקונגרס חוקי הזרים וההסתה
1798 - מוקם חיל הנחתים האמריקני
1800 - נחנך הבית הלבן
פדרליסטי
3 Thomas Jefferson by Rembrandt Peale, 1800.jpg תומאס ג'פרסון 4 במרץ 1801 3 במרץ 1809 1803 - אוהיו מתקבלת כמדינה ה-17
1803 - רכישת לואיזיאנה
1808 - מוטל איסור על יבוא עבדים לארצות הברית
דמוקרטי רפובליקני
4 Jm4.gif ג'יימס מדיסון 4 במרץ 1809 3 במרץ 1817 1812 - לואיזיאנה מצטרפת כמדינה ה-18
1812 - פורצת מלחמה בין ארצות הברית לבריטניה
1814 - כוחות בריטיים מציתים את הבית הלבן
1815 - מסתיימת המלחמה נגד הבריטים
1816 - אינדיאנה מצטרפת כמדינה ה-19
1817 - מיסיסיפי הופכת למדינה ה-20
דמוקרטי רפובליקני
5 James Monroe 02.jpg ג'יימס מונרו 4 במרץ 1817 3 במרץ 1825 1818 - אילינוי היא המדינה ה-21
1818 - נקבע קו הגבול עם קנדה
1819 - פלורידה נרכשת מספרד
1819 - אלבמה היא המדינה ה-22
1820 - מיין הופכת למדינה ה-23
1820 - פשרת מיזורי, הפשרה אסרה עבדות בטריטוריות הלא מאורגנות והתירה עבדות במיזורי וארקנסו
1821 - מיזורי הופכת למדינה ה-24
1821 - מקסיקו מקבלת עצמאות מספרד
1823 - הכרזה על דוקטרינת מונרו
דמוקרטי רפובליקני
6 John Quincy Adams.jpg ג'ון קווינסי אדמס 4 במרץ 1825 3 במרץ 1829 הקים את המפלגה הלאומית הרפובליקנית דמוקרטי רפובליקני
7 Andrew Jackson.jpg אנדרו ג'קסון 4 במרץ 1829 3 במרץ 1837 1830 - עבר בקונגרס חוק העברת האינדיאנים
1831 - מרד העבדים של נט טרנר
1835 - ניסיון התנקשות בחייו
1835 - ארצות הברית מכירה בעצמאות הוואי
1835 - פורצת המהפכה הטקסנית
1836 - ארקנסו הופכת למדינה ה-25
דמוקרטי
8 Martin Van Buren by Mathew Brady c1855-58.jpg מרטין ואן ביורן 4 במרץ 1837 3 במרץ 1841 1837 - מישיגן מצטרפת לארצות הברית כמדינה ה-26 דמוקרטי
9 William Henry Harrison by James Reid Lambdin, 1835.jpg ויליאם הנרי הריסון 4 במרץ 1841 4 באפריל 1841 נפטר ממחלה במלאת חודש לכהונתו ויגי
10 Johntyler.jpg ג'ון טיילר 6 באפריל 1841 3 במרץ 1845 1843 - נפרץ נתיב אורגון הדרך שהובילה מטקסס לעבר אורגון וקליפורניה ואיפשרה את כיבוש המערב
1845 - פלורידה מצטרפת כמדינה ה-27
ויגי
11 Polkpolk.jpg ג'יימס פולק 4 במרץ 1845 3 במרץ 1849 1845 - טקסס מצטרפת כמדינה ה-28
1846 - פרצה מלחמת ארצות הברית-מקסיקו
1846 - ארצות הברית מספחת את ניו מקסיקו
1846 - איווה היא המדינה ה-29
1846 - פורץ רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד ואלפי מהגרים אירים מתחילים במסעם לארצות הברית
1847 - גירוש המורמונים מאילינוי ליוטה
1848 - מסתיימת המלחמה עם מקסיקו
1848 - ויסקונסין היא המדינה ה-30
דמוקרטי
12 Zachary Taylor restored and cropped.png זאכרי טיילור 5 במרץ 1849 9 ביולי 1850 1850 - נחקק חוק המחייב להחזיר עבדים בורחים לדרום ויגי
13 Millard Fillmore.jpg מילרד פילמור 10 ביולי 1850 3 במרץ 1853 1850 - קליפורניה מצטרפת כמדינה ה-31
1852 - אוהל הדוד תום יוצא לאור
ויגי
14 Franklin Pierce.jpg פרנקלין פירס 4 במרץ 1853 3 במרץ 1857 1853 - רכישת גדסדן
1854 - חוק קנזס נברסקה
1854 - נוסדת המפלגה הרפובליקנית של ארצות הברית
דמוקרטי
15 James Buchanan.jpg ג'יימס ביוקנן 4 במרץ 1857 3 במרץ 1861 1857 - פסק דין דרד סקוט נגד סנדפורד מקבע את העבדות
1858 - מינסוטה מצטרפת לארצות הברית כמדינה ה-32
1859 - אורגון מצטרפת לארצות הברית כמדינה ה-33
1859 - פורצת מלחמת החזיר
1859 - ג'ון בראון נמצא אשם בהסתה למרידת עבדים ומוצא להורג
1860 - דרום קרוליינה פורשת מארצות הברית ובכך מתחילה מלחמת האזרחים האמריקנית
1861 - קנזס מצטרפת לארצות הברית כמדינה ה-34
1861 - המדינות הפורשות מקימות את קונפדרציית המדינות של אמריקה וטקסס מצטרפת אליהן, ג'פרסון דייוויס נבחר כנשיא הקונפדרציה
דמוקרטי
16 Abrahamlincoln.jpg אברהם לינקולן 4 במרץ 1861 15 באפריל 1865 1861 - פורצת מלחמת האזרחים האמריקנית
1861- וירג'יניה המערבית מצטרפת לארצות הברית כמדינה ה-35
1862 - קרב המפטון רודס
1863 - קרב גטיסברג ונאום גטיסברג
1864 - נבדה מצורפת כמדינה ה-36 בארצות הברית
1864 - שרמן שורף את אטלנטה
1865 - סיום המלחמה
1865 - רצח לינקולן
רפובליקני
17 President Andrew Johnson.jpg אנדרו ג'ונסון 15 באפריל 1865 3 במרץ 1869 1865 - אושר התיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית, המבטל את העבדות
1865 - הוקם הקו קלוקס קלאן
1867 - נברסקה היא המדינה ה-37
1867 - רכישת אלסקה מרוסיה
1867 - השתלטות על אטול מידוויי
1868 - חנינה לחיילי צבא הקונפדרציה
דמוקרטי
18 Ulysses S. Grant 1870-1880.jpg יוליסס סימפסון גרנט 4 במרץ 1869 3 במרץ 1877 1869 - נשלמת הנחת מסילת הברזל הטרנסקונטיננטלית הראשונה
1870 - התיקון ה-15 לחוקת ארצות הברית האוסר על הגבלות גזעיות בבחירות
1870 - ג'ון ד. רוקפלר מייסד את חברת סטנדרד אויל
1876 - ארצות הברית מורה לאינדיאנים להתרכז בשמורות
1876 - קרב ליטל ביגהורן
1876 - קולורדו מקבלת מעמד של מדינה
רפובליקני
19 President Rutherford Hayes 1870 - 1880 Restored.jpg רתרפורד הייז 4 במרץ 1877 4 במרץ 1881 1877 - שבט הסו גורש לנברסקה אחרי רצח מנהיגיו
1881 - איסור מכירת אלכוהול בקנזס
רפובליקני
20 James Abram Garfield, photo portrait seated.jpg ג'יימס גרפילד 4 במרץ 1881 19 בספטמבר 1881 נורה בידי מתנקש כארבעה חודשים לאחר שהושבע לתפקיד (הנשיא האמריקאי השני שנרצח במהלך כהונה) רפובליקני
21 Chester Alan Arthur.jpg צ'סטר ארתור 20 בספטמבר 1881 3 במרץ 1885 1881 - שור יושב, מנהיג שבט הסו, נכנע בפורט בדפורד
1883 - בית המשפט העליון נותן לגיטימציה לאפליית שחורים
רפובליקני
22 StephenGroverCleveland.png גרובר קליבלנד 4 במרץ 1885 4 במרץ 1889 1885 - פסל החירות מגיע לנמל ניו יורק
1885 - טבח רוק ספרינגס
1886 - שביתת הפועלים שבזכותה מציינים את ה-1 במאי
1886 - ג'רונימו נכנע ובכך מסתיימת מלחמת האפאצ'ים
1887 - ארצות הברית מקבלת חזקה על פרל הארבור
דמוקרטי
23 Benjamin Harrison, head and shoulders bw photo, 1896.jpg בנג'מין הריסון 4 במרץ 1889 4 במרץ 1893 1889-1890 - צפון דקוטה, דרום דקוטה, וושינגטון מונטנה, ואיומינג ואיידהו מקבלות מעמד של מדינות בארצות הברית
1890 - טבח "הברך הפצועה" בדרום דקוטה, חיילי ארצות הברית טובחים בשבט הסו
1892 - אליס איילנד נפתח לשם קליטת מהגרים
רפובליקני
24 StephenGroverCleveland.png גרובר קליבלנד 4 במרץ 1893 4 במרץ 1897 1896 - יוטה מתקבלת לארצות הברית דמוקרטי ; כהונה שנייה לא-רצופה
25 William McKinley by Courtney Art Studio, 1896.jpg ויליאם מקינלי 4 במרץ 1897 14 בספטמבר 1901 1898 - ספינת המלחמה האמריקאית מיין (USS Maine) מתפוצצת במפרץ הוואנה, מה שמביא לפרוץ מלחמת ארצות הברית-ספרד. בסוף אותה שנה חוזה פריז שם קץ למלחמה
1898 - גואם הופכת לטריטוריה של ארצות הברית
1898 - פלישת ארצות הברית לפוארטו ריקו
1900 - ארצות הברית מספחת את הוואי
1901 - האנרכיסט ליאון צ'ולגוש יורה בנשיא, מקינלי מת מפצעיו כעבור 8 ימים
רפובליקני
26 T Roosevelt.jpg תאודור רוזוולט 14 בספטמבר 1901 3 במרץ 1909 1904 - ארצות הברית רוכשת את השליטה באזור תעלת פנמה
1907 - אוקלהומה היא המדינה ה-46
רפובליקני
27 William Howard Taft.jpg ויליאם האוורד טאפט 4 במרץ 1909 4 במרץ 1913 1909 - ארצות הברית פלשה לניקרגואה
1912 - ניו מקסיקו ואריזונה מצטרפות לארצות הברית
רפובליקני
28 Thomas Woodrow Wilson, Harris & Ewing bw photo portrait, 1919.jpg וודרו וילסון 4 במרץ 1913 4 במרץ 1921 1914 - כלי שיט ראשון עובר דרך תעלת פנמה
1915 - הצבא משתלט על האיטי
1916 - ארצות הברית רוכשת את איי הבתולה (Virgin Islands) מידי דנמרק
1917 - ארצות הברית מכריזה מלחמה על גרמניה ומצטרפת למלחמת העולם הראשונה
1919 - מתקבל התיקון ה-18 לחוקת ארצות הברית ("חוק היובש"), ונאסרת מכירת משקאות אלכוהוליים בארצות הברית
1920 - מוכנס התיקון ה-19 לחוקת ארצות הברית, המקנה זכות בחירה לנשים
דמוקרטי
29 Warren G Harding portrait as senator June 1920.jpg וורן הרדינג 4 במרץ 1921 2 באוגוסט 1923 1921 - קביעת מכסות הגירה (Emergency Quota Act)
מת במהלך כהונתו
רפובליקני
30 Calvin Coolidge.jpg קלווין קולידג' 3 באוגוסט 1923 3 במרץ 1929 הנשיא הראשון שעשה שימוש בשידורי הרדיו רפובליקני
31 Herberthoover.jpg הרברט הובר 4 במרץ 1929 3 במרץ 1933 1929 - פורץ השפל הכלכלי הגדול רפובליקני
32 FDR 1944 Color Portrait.tif פרנקלין דלאנו רוזוולט 4 במרץ 1933 12 באפריל 1945 1933 - יישום מדיניות הניו דיל
1933 - סיום תקופת היובש
1936 - פסק דין ארצות הברית נגד באטלר המבטל את חוק ההסתגלות החקלאית
1937 - רוזוולט מתחיל כהונה שנייה
1941 - חוק השאל-החכר המתיר אספקת ציוד לבריטניה ומאוחר יותר לברית המועצות
1941 - המתקפה על פרל הארבור, ארצות הברית מצטרפת למלחמת העולם השנייה
1942 - כליאת התושבים ממוצא יפני
דמוקרטי
33 Harry S. Truman - NARA - 530677.tif הארי טרומן 12 באפריל 1945 20 בינואר 1953 1945 - סיום מלחמת העולם השנייה, תחילת המלחמה הקרה
1947 - דוקטרינת טרומן מוצגת בסנאט של ארצות הברית, מאושרת תוכנית מרשל לשיקום מדינות אירופה
1947 - נוסד ה-CIA
1948 - ארצות הברית מכירה במדינת ישראל, 11 דקות לאחר הכרזת העצמאות
1949 - אמנת נאט"ו נחתמת בוושינגטון
1950 - מלחמת קוריאה
1952 - פוארטו ריקו הופכת לקהילה עם ממשל עצמי כחלק מארצות הברית
דמוקרטי
34 Dwight D. Eisenhower, official photo portrait, May 29, 1959.jpg דווייט אייזנהאואר 20 בינואר 1953 20 בינואר 1961 1953 - סיום מלחמת קוריאה
1954 - גיבוש תאוריית הדומינו
1954 - בפסק דין בראון נגד מועצת החינוך קובע בית המשפט העליון כי הפרדה על רקע גזעי בחינוך הציבורי בארצות הברית היא בלתי חוקתית
1954 - המפלגה הקומוניסטית האמריקאית מוצאת אל מחוץ לחוק
1955 - רוזה פארקס נעצרת במונטגומרי לאחר שהיא מסרבת לפנות את מקומה באוטובוס לאדם לבן
1957 - משבר ליטל רוק
1958 - אקספלורר 1 משוגר לחלל
1959 - אלסקה והוואי מצורפות כמדינות לארצות הברית
1961 - ניתוק היחסים עם קובה
רפובליקני
35 John F. Kennedy, White House color photo portrait.jpg ג'ון פיצג'רלד קנדי 20 בינואר 1961 22 בנובמבר 1963 1961 - הפלישה למפרץ החזירים
1962 - משבר הטילים בקובה
1963 - הנאום יש לי חלום של מרטין לותר קינג
1963 - רצח קנדי
דמוקרטי
36 Lyndon B. Johnson, photo portrait, leaning on chair, color cropped.jpg לינדון ג'ונסון 22 בנובמבר 1963 20 בינואר 1969 1964 - חקיקת חוק זכויות האזרח על מנת לאסור הפרדה גזעית
1965 - ארצות הברית שולחת כוחות לוחמים לדרום וייטנאם
1965 - רצח מלקולם אקס
1967 - מאושרר התיקון ה-25 לחוקת ארצות הברית, המסדיר את העברת סמכויות הנשיא לסגנו
1967 - בית המשפט העליון קובע כי חוקי המדינות שאוסרים על נישואים בין-גזעיים אינם חוקתיים
1968 - רצח מרטין לותר קינג, רצח רוברט קנדי
דמוקרטי
37 Richard M. Nixon, ca. 1935 - 1982 - NARA - 530679.tif ריצ'רד ניקסון 20 בינואר 1969 9 באוגוסט 1974 1969 - מהומות סטונוול
1969 - רשת ARPANET מתחילה לעבוד
1971 - ביטול ההצמדה לזהב
1972 - פרשת ווטרגייט
1974 - ההתפטרות הראשונה של נשיא אמריקני מכהן
רפובליקני
38 Gerald Ford.jpg ג'רלד פורד 9 באוגוסט 1974 20 בינואר 1977 1974 - מתן חנינה לריצ'רד ניקסון על כל העבירות שביצע בתקופת נשיאותו
1975 - חתימה על הסכמי הלסינקי כצעד לקראת סיום המלחמה הקרה
רפובליקני
39 JimmyCarterPortrait.jpg ג'ימי קרטר 20 בינואר 1977 20 בינואר 1981 1978 - שיחות קמפ דיוויד
1979 - כינון יחסים דיפלומטיים עם סין
1979 - המהפכה האיראנית, נפילת השאה
1979 - משבר בני הערובה באיראן
דמוקרטי
40 Official Portrait of President Reagan 1981.jpg רונלד רייגן 20 בינואר 1981 20 בינואר 1989 1986 - פרשת איראן-קונטראס
1983 - יוזמת ההגנה האסטרטגית
רפובליקני
41 George H. W. Bush, President of the United States, 1989 official portrait.jpg ג'ורג' הרברט ווקר בוש 20 בינואר 1989 20 בינואר 1993 1989 - נפילת חומת ברלין, ובעקבותיה איחוד גרמניה וסתיו העמים שבישרו את נפילת הגוש המזרחי ותחילת סיום המלחמה הקרה
1989 - פלישה לפנמה במטרה להדיח את מנואל נורייגה
1991 - התפרקות ברית המועצות, הסיום המוחלט של המלחמה הקרה
1991 - מלחמת המפרץ
רפובליקני
42 Bill Clinton.jpg ביל קלינטון 20 בינואר 1993 20 בינואר 2001 1993 - כוחות ה-FBI מנסים לפרוץ למתחם הכת של דייוויד כורש בטקסס
1995 - פיצוץ הבניין הפדרלי באוקלהומה סיטי
1996 - האולימפיאדה ה-26 באטלנטה
1999 - מבצע כוח מאוחד
דמוקרטי
43 George-W-Bush.jpeg ג'ורג' ווקר בוש 20 בינואר 2001 20 בינואר 2009 2001 - פיגועי 11 בספטמבר, הפלישה האמריקאית לאפגניסטן
2003 - מלחמת עיראק
2005 - הוריקן קטרינה
2008 - המשבר הכלכלי העולמי
רפובליקני
44 President Barack Obama.jpg ברק אובמה 20 בינואר 2009 20 בינואר 2017 2010 - הרפורמה בביטוח הבריאות הממלכתי
2010 - דליפת הנפט במפרץ מקסיקו
2011 - התקיפה הצבאית הבינלאומית בלוב
2011 - חיסול אוסאמה בן לאדן
2011 - סוף עידן מעבורות החלל המאוישות האמריקאיות
2012 - הוריקן סנדי
2013 - פירוק הנשק הכימי בסוריה
2014 - חידוש היחסים הדיפלומטיים של ארצות הברית עם קובה לאחר 54 שנים
2016 - שיפור קשרי ארצות הברית עם וייטנאם והסרת האמברגו עליה לרכישת נשק
דמוקרטי
45 Donald Trump August 19, 2015 (cropped).jpg דונלד טראמפ 20 בינואר 2017 מכהן עד 20 בינואר 2021 רפובליקני

ראו גם

Office-book.svg ספר: נשיאי ארצות הברית
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. Trump’s Team to Raise Millions for Jan. 20 Events, המודיע, 24 בנובמבר 2016
 2. ג'וול נולדה בממלכה המאוחדת ולא בארצות הברית, לכן אינה יכולה למלא את מקומו של הנשיא.