הגבעה הצרפתית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Click to Shrink Back
הר הצופיםהפקולטה למדעי החברההפקולטה למדעי החברה"הפורום" ובניין הסנאט"הפורום" ובניין הסנאטהספרייה המרכזית (רוח ומדעי החברה)הספרייה המרכזית (רוח ומדעי החברה)בית הכנסת ע"ש הכטבית הכנסת ע"ש הכטאולם העצמאותהפקולטה למדעי הרוחהפקולטה למדעי הרוחהפקולטה למשפטיםהפקולטה למשפטיםבית דוד וולפסון (ספריית משפטים)בית מאירסדורףבית הספר לעבודה סוציאליתבית הספר לעבודה סוציאליתבית הספר לחינוךבית הספר לחינוךהספרייה לחינוך ולעבודה סוציאליתמכון מגידמכון מגידהמכינה הקדם-אקדמית וחדרו של מרטין בוברהחוג לארכאולוגיההחוג לארכאולוגיהמכון טרומןמכון טרומןבית הללבית הללאגודת הסטודנטיםקפיטריית פרנק סינטרה ואנדרטה לזכר הפיגוע בהבית הספר לתלמידי חו"לבית הספר לתלמידי חו"לבצלאלמגדל המיםאולמות טבעאולמות טבעהאמפיתיאטרוןהמכון ליהדות זמננוהמכון ליהדות זמננומכון מנדל למדעי היהדותמכון מנדל למדעי היהדותמערת ניקנורהגן הבוטני הלאומיעיסאוויהביה"ח הדסהבית הקברות הצבאי הבריטימעונות רזניקמעונות רזניקמרכז הספורט לרנרמלון דן ירושליםמעונות אידלסוןכפר הסטודנטיםהגבעה הצרפתיתואדי אל-ג'וזהגן הלאומי והאוניברסיטאי ע"ש טבצ'ניקמנהרת הר הצופים ע"ש נעמי שמרעמק צוריםבית אורותאוניברסיטת בריגהם יאנגמתחם אוגוסטה ויקטוריההר הזיתיםMap scopus.png


הגבעה הצרפתית, בשמה הרשמי גבעת שפירא, היא שכונה יהודית בצפון מזרח ירושלים, שנוסדה בשנת 1971. יחד עם צמרת הבירה מתגוררים בגבעה הצרפתית כ-7,000 איש.[1]

מקור השם

השם העברי "הגבעה הצרפתית" מופיע לראשונה במפה משנת 1948 בהוצאת משרד המפות של חטיבת ירושלים. בערבית רווח שם דומה - "תל אל-פראנסייה". ישנן מספר גרסאות לגבי מקור שמה של הגבעה. על פי גרסה עממית, הגבעה שעליה נבנתה לימים השכונה כונתה בידי הבריטים באנגלית French Hill (גבעת פרנץ') על שמו של הקולונל ג'ון פרנץ', קצין בריטי במלחמת העולם הראשונה הקבור בבית הקברות של הצבא הבריטי בהר הצופים, ושמו של המקום תורגם מילולית בטעות ל'הגבעה הצרפתית'. גרסה דומה מייחסת את השם לקפטן דגלס פרנץ', מפקד פלוגה בריטית שחנתה בראש הגבעה בעת כיבוש ירושלים בידי הבריטים, ובגרסה נוספת מדובר בגנרל פרנץ', ראש המטה של הגנרל אדמונד אלנבי.

אלא שככל הנראה גרסאות אלה מוטעות, ושמה של השכונה נובע מכך שאדמותיה היו שייכות לכנסיית סנטה אנה הצרפתית[2]. ידוע שבראש הגבעה הפעילו נזירים צרפתים ממסדר האבות הלבנים משק חקלאי, ושבפי הערבים נקרא המקום "כרם אל-וז" ("כרם האווזים" - גידול כרמים ואווזים מרמז על פעילות חקלאית צרפתית). כן ידוע שבמקום חנתה יחידה בריטית בעת מלחמת העולם הראשונה ולאחריה, אך אין תיעוד כלשהו לקפטן, קולונל או גנרל בשם פרנץ' שחנה במקום או קבור בבית הקברות הבריטי הסמוך[3]. נראה שהבריטים כינו את הגבעה French Hill ("גבעת הצרפתים") משום הנוכחות הצרפתית במקום, ומכאן תורגם לעברית ולערבית.

רשמית, ניתן לשכונה עם הקמתה השם גבעת שפירא, על שמו של איש תנועת "המזרחי", השר לשעבר משה חיים שפירא. שם זה לא נקלט היטב בפי הציבור, הממשיך להשתמש בשם "הגבעה הצרפתית".

מיקום וטופוגרפיה

מראה הגבעה הצרפתית מטיילת ארמון הנציב, על קו האופק מעל הר הבית ומוזיאון רוקפלר

הגבעה הצרפתית שוכנת על גבעה ברום של 830 מטר, מה שהופך אותה לשכונה גבוהה יחסית לשכונות ירושלים. בצפון היא גובלת בכביש 1, במערב בכביש 60, בדרום בקריית הממשלה שבמזרח ירושלים ובאוניברסיטה העברית שבהר הצופים, ובמזרח בשכונת צמרת הבירה. יחד עם שכונה זו, משתרעת הגבעה הצרפתית על פני 970 דונם. במרכז השכונה מתנשאת גבעת תצפית המכוסה חורשת אורנים בגובה 835 מטר.

ארכאולוגיה

בעת חציבת היסודות לבנייני המגורים שנבנו עם הקמת השכונה נתגלו חומרים ליתיים שיוחסו לתרבות האשלו-יברודית, מה שמעיד כי ההתיישבות האנושית הקדומה ביותר במקום היא מתקופת האבן. בגבעה זו התגלו שרידי מצודה מתקופת בית ראשון ובמורדותיה, במקום בו הוקם הגשר בצומת המובילה לרמת אשכול, נתגלתה מערת קבורה עם 13 גלוסקמאות מתקופת בית שני, אחת מהן הכילה את השם: "יהוסף בן חגי". בשכונה גם שרידים מן התקופה הביזנטית.

הקמת השכונה

רחוב האצ"ל בשכונה

השכונה הוקמה בשנת 1971, לאחר ששטחה נכבש מירדן במלחמת ששת הימים. היא נבנתה, יחד עם השכונות גבעת המבתר, רמת אשכול ומעלות דפנה, במסגרת תוכנית שכונות הבריח ליצירת רצף התיישבות עברי בין ירושלים המערבית והר הצופים, שהיה עד מלחמת ששת הימים מובלעת ישראלית בתוך השטח הירדני.

בניגוד למקובל בשכונות ירושלים, רוב הבתים בשכונה נבנו כמגדלים בני 6–7 קומות. התר בניה זה היה תגובת ממשלת ישראל ל"תוכנית רוג'רס" - שיזם מזכיר המדינה האמריקני ויליאם רוג'רס, להחזיר נוכחות ירדנית סמלית לעיר.

השכונה כיום

עקב היותה שכונת קצה, הגבעה הצרפתית היא שכונה שלווה ושקטה. המצב הסוציו-אקונומי של דיירי השכונה הוא בינוני-גבוה, ויש בה דירות יוקרה רבות. בשל הקרבה לקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, מתגורר בשכונה חלק ניכר מהסטודנטים וסגל האוניברסיטה. בשנת 2006 הוקם כפר הסטודנטים בשכונה. בכפר מתגוררים כ-1,000 סטודנטים, המשפיעים על אופיה הצעיר של השכונה. קודם להקמת הכפר כבר היו קיימים בשיפוליים הדרומיים של הגבעה הצרפתית מעונות אידלסון-ברונפמן שהכילו 29 מבנים בגבהים שונים לצד בתים פרטיים, בבעלות ערבים שנשארו במקום ב-1967.

בגבעה הצרפתית ישנה אוכלוסייה מגוונת, ברובה יהודית חילונית, והיא בולטת בהשוואה לרוב השכונות הדתיות סביבה. בשכונה מתגוררות כמה עשרות משפחות ערביות. חלק מהמשפחות הערביות גרות ברחוב ג'ורג' אדם סמית - רחוב שלפני מלחמת ששת הימים היה רחוב קטן בסמוך לשכונת שייח ג'ראח הערבית ובמהלך בניית שכונת הגבעה הצרפתית הוכלל בשטחה. במהלך העשור הראשון של שנות האלפיים, הוכפל מספר הבניינים ברחוב זה בשל הגידול הטבעי באוכלוסייתו. חלק מהמשפחות הערביות עברו אל השכונה משכונות ערביות במזרח ירושלים וכן מהגליל.[4] מספר הערבים בגבעה הצרפתית, כולל סטודנטים הלומדים בקמפוס הר הצופים הסמוך ושוכרים בה חדר, הוא כשישית מתושבי השכונה.[דרוש מקור] בנוסף, בשכונה מבקרים בתדירות די גבוהה ערבים ישראלים משועפט ועיסאוויה הסמוכות בעיקר לסידורים יומיומים בשירותים הניתנים בשכונה.

לאורך השנים נרשמו מספר מקרים של אלימות כנגד יהודים, ובתוך כך הטרדות של סטודנטיות ותושבות השכונה. כמו כן התגלו כתובות נאצה כלפי יהודים בערבית.[דרוש מקור] בשל כך ישנה נוכחות ערה ופטרולים של משטרת ישראל ומשמר הגבול ברחבי השכונה.

מוסדות בשכונה

מלון דן ירושלים, המלון הגדול בעיר

חינוך

חלק מן התלמידים בשכונה לומד בבית הספר התיכון "רנה קסין" בשכונת מעלות דפנה הסמוכה יחסית.

קהילה

בקרבת השכונה שוכן בית החולים הדסה הר הצופים.

בתי עסק

בשכונה נבנה מתחם פרטי בשם ברוש הגבעה, הכולל שני מגדלי יוקרה בני 14 קומות כל אחד ומדורגים.

מחלף שער מזרח

הרכבת הקלה בצומת הגבעה הצרפתית, בין השכונה לשכונת גבעת המבתר

מחלף שער מזרח, הידוע בשם "צומת הגבעה הצרפתית", נמצא בגבול הצפון-מערבי של השכונה. צומת זה הוא צומת חשוב בירושלים, המקשר בין פסגת זאב והיישובים מצפון לירושלים, מרכז העיר וכביש 1. הצומת הומה אדם ופקוק במשך רבות משעות היום, ויש בו טרמפיאדה לחיילים ולתושבי חבל בנימין. בצומת התחוללו מספר פיגועים בזמן האינתיפאדה השנייה שהחלה בשנת 2000.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שכונת הגבעה הצרפתית, האתר הרשמי של עיריית ירושלים
  2. זאב וילנאי, ירושלים שכונות סביב לה
  3. לפי יהודה זיו ואמיר חשין
  4. "ירושלים של בורגנים, חרדים וערבים: כך שינתה בירת ישראל את פניה" מתוך וואלה!, 5 ביוני 2016


‪‬

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0