נוף ציון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שכונת נוף ציון
שכונת נוף ציון מוקפת בבתי ג'בל מוכבר

נוף ציון היא שכונה יהודית בדרום-מזרח ירושלים. השכונה בנויה על המורדות הצפון-מזרחיים של הר אצל, בסמוך לשכונת ג'בל מוכאבר ולטיילת ארמון הנציב.

נכון ל-2015, בשכונה שני רחובות שבהם מתגוררות כ-90 משפחות, רובן נמנות עם הציבור הדתי-לאומי. אושרו תוכניות בנייה עבור 255 יחידות דיור נוספות. השכונה כוללת שני גני ילדים, גן משחקים ושלושה בתי כנסת.

הקמת השכונה

בשנות ה-70 של המאה ה-20 נקנתה הקרקע על ידי הקבלן רחמים לוי. השכונה נבנתה על ידי חברת הבניה "דיגל" שבבעלות יהודה לוי ומאיר שמיר, בשנת 2005. השכונה יועדה תחילה לשיווק כדירות יוקרה לציבור יהדות התפוצות, במיוחד לאור העובדה שמהדירות נשקף הר הבית. מיקום הפרויקט בלב שכונה ערבית הקשה על מכירת דירות בשכונה לקהל מחו"ל, ובעקבות כך הוחלט לשווק את הדירות בשכונה לציבור דתי-לאומי, חברת דיגל לא הצליחה בפיתוח הפרויקט ובנתה רק כ-91 יחידות דיור מתוך 395 שתוכננו. החברה צברה הפסד של כ-15 מיליון שקל בעקבות הפרויקט ונאלצה למכור את זכויותיה בו במסגרת הסדר חוב עם נושי החברה. תחילה בחרו הנושים למכור את זכויותיהם בפרויקט לקבוצה בראשות איש העסקים הפלסטיני-אמריקאי בשאר אל-מסרי, שיוצג על ידי עורך הדין דב וייסגלס ופעל באמצעות החברה הקפריסאית Techsal Trading Limited שהציעה את ההצעה הגבוהה ביותר.

תושבי השכונה[1] ופעילי ימין[2] יצאו בהפגנה ובקמפיין מתוקשר בדרישה למכירת הפרויקט לידיים יהודיות. בינואר 2011 קיבלו נושי החברה הצעה נגדית של קבוצה מתחרה בראשות המשקיע היהודי-אוסטרלי קווין ברמייסטר, שכוללת גם את איש העסקים רמי לוי, אשר ביקשה לרכוש רק את שטח החברה שפנוי לבנייה בשכונה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שולייםסמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0