הר המנוחות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הר המנוחות
WikiAir IL-13-06 019 - Har HaMenuchot.JPG
הר המנוחות ממעוף הציפור
פרטי בית הקברות
סוג בית קברות
דת יהודים
הקמה 1951
אופן הקבורה קבר תת-קרקעי
מראה חלקי של הר המנוחות ובמרכזו קברו של יהודה לייב הלוי אשלג המכונה "בעל הסולם"

הר המנוחות הוא בית הקברות היהודי המרכזי בירושלים החל מאמצע המאה ה-20. בית הקברות נפתח בשנת 1951, והוא נמצא על גבעת הר המנוחות, שמתנשאת לגובה 750 מטר, בצדה המערבי של ירושלים, מצפון מערב לשכונת גבעת שאול ומעל לכביש 1.

מזרחית להר המנוחות ממוקם בית הקברות גבעת שאול, השני בגודלו מבין בתי הקברות בירושלים.

היסטורית בית הקברות

בית הקברות נפתח בשנת 1951, בעקבות הכיבוש הירדני של הר הזיתים, שם שכן בית הקברות היהודי לפני מלחמת העצמאות. פתיחתו הרחיבה מאד את יכולת הקבורה בירושלים.

מאחר שהוא בית העלמין העירוני הרשמי, הוא מספק קבורה בחינם לאזרחי ישראל (אם כי הבחירה של החלקה נותרת בידי חברת קדישא העירונית, ובמידה ובן זוג רוצה להיקבר בחלקה סמוכה, הוא או היא חייבים לשלם עבורה).

בית הקברות נמצא במגמת התרחבות עם חלקים חדשים הנפתחים ובשנים האחרונות הורחב שטחו על שטח יער ירושלים.

כמו בתי קברות יהודים אחרים בירושלים, החלקות בהר המנוחות מכילות קבר תת-קרקעי ומעליו אבן מלבנית גדולה שעליה חקוקים שם, תאריך ודברים בשבחו של הנפטר. במקרה של רבנים מפורסמים שקבורים בו, כל החלק העליון של מצבת האבן חקוק בפסוקים או ביטויים המשבחים את מעשיו של המנוח. שמותיהם של בני משפחתו של המנוח, שמתו בשואה, ולכן לא היה להם קבר לעיתים קרובות חרוטים בצד המצבה.

הקברים בהר המנוחות מחולקים לחלקות המופעלות על ידי חברה קדישא (הפרושים, החסידים, הספרדים, וההנהגה של קהילות ירושלים). בשנת 2014 נחנכה לראשונה בהר המנוחות חלקת קבורה פרטית של חברת "אוויסון ישראל" המכילה למעלה מ־400 חלקות לקבורת שדה. בסמוך לכניסה הראשית נמצאים חלקות הרבנים הכוללות את גדולי הדור של 60 השנים האחרונות מכל רחבי העולם. בעוד שמרבית הקברים בחלק זה ערוכים בשורות צפופות, קבר אחד עומד בנפרד בכניסה: קברו של האדמו"ר אהרן רוקח מחסידות בעלז שאת מצבתו נוהגים לפקוד אלפי מבקרים מדי שנה.

כהנים קבורים באזור נפרד מחוץ לכניסה הראשית, כדי שבני משפחותיהם שאינם מורשים להיכנס לבתי הקברות כדי למנוע טומאה יוכלו לעמוד על הכביש ולהתפלל בסמוך למקום קבורתם.

אישים נודעים הקבורים בהר המנוחות

הרב ניסים יגן

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים