יעקב צור (שטיינברג)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יעקב צור (שטיינברג)
תאריך לידה 4 באפריל 1937
ממשלות 21, 22, 23, 25, 26
כנסות 10 - 12
סיעה המערך, העבודה
תפקידים בולטים

ד"ר יעקב צוּר (שטיינברג) (נולד ב-4 באפריל 1937 בחיפה) חבר הכנסת ושר לשעבר בסיעות המערך והעבודה.

ביוגרפיה

צור נולד בחיפה בשכונת נווה שאנן ולמד בבית הספר הריאלי. צור היה חניך תנועת המחנות העולים ובמסגרתה התגייס לנח"ל ושרת בסיירת הנח"ל ביטבתה לאחר שרותו בנח"ל הוא הצטרף בשנת 1957 לקבוץ נתיב הל"ה. בקבוץ צור עבד בענפים החקלאיים ובהמשך למד באוניברסיטה העברית בירושלים לימודי מקרא והיסטוריה ולאחר מכן היה מורה בבית הספר היסודי בקיבוץ ובבתי הספר האזוריים בגבעת ברנר ובכפר מנחם. בשנים 1976-1981 כיהן יעקב צור כמזכיר הקיבוץ המאוחד ובתקופת כהונתו הוא פעל לקדם את ההחלטה על איחוד בין איחוד הקבוצות והקיבוצים לקיבוץ המאוחד והקמת התק"ם, התנועה הקיבוצית המאוחדת. יעקב צור היה חבר קבוץ נתיב הל"ה עד לשנת 1997.

בשנת 1981 נבחר יעקב צור לכנסת במסגרת מפלגת העבודה. בכנסת היה יעקב צור פעיל בוועדת החינוך וועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בשנת 1984 נבחר יעקב צור בפעם השנייה לכנסת ובממשלת האחדות שהוקמה בנת 1985 בראשותם של פרס ושמיר (ברוטציה) כיהן צור כשר לקליטת עלייה. בתקופת כהונתו החלה העלייה מאתיופיה במסגרת מבצע משה וכן החלה העלייה הגדולה מברית המועצות. יעקב צור תמך וסייע למאבקם של עולי אתיופיה כנגד תביעת הרבנות לתהליך גיור לחומרה לעולי אתיופיה. היה זה מאבק ממושך שלווה בשביתה של העולים במשך מספר חודשים שבסיומה הכירה הרבנות ביהדותם של העולים. יעקב צור שינה את הליכי קליטת העלייה ובמקום הקליטה דרך מרכזי הקליטה של הסוכנות הוחלט על הליכי קליטה עצמאיים של העולים באמצעות תקציבי סל הקליטה. שיטה זו החלה עם העלייה מברית המועצות הקיימת ופועלת עד היום. בשנת 1988 נבחר יעקב צור לכנסת פעם נוספת וכיהן בממשלה בראשות יצחק שמיר כשר הבריאות עד 1990 השנה בה פרשה מפלגת העבודה מהממשלה. בממשלה שהקים יצחק רבין בשנת 1992 הוא מינה את יעקב צור לשר החקלאות בממשלתו למרות שלא נבחר לכנסת. בכל שנות פעילותו הפוליטית היה יעקב צור מקורב ליצחק רבין והיה מהאנשים המרכזיים במחנה רבין במפלגת העבודה.

החל משנת 1996 כיהן יעקב צור כיו"ר חברת אגרקסקו עד לשנת 2010.

בשנים 2005-2007 למד יעקב צור במכון שכטר למדעי היהדות והשלים את לימודי התואר השני במחשבת ישראל ולימודי ארץ ישראל. . בשנים 2007-2011 המשיך יעקב צור את לימודיו לתואר שלישי בחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה. במסגרת זו כתב יעקב צור את חיבורו שלמות הארץ בדרכם של טבנקין והקיבוץ המאוחד בהדרכת פרופסור מוטי גולני. במאי 2012 קיבל צור תואר ד"ר על עבודתו זו. בשנים 2007-2011 כיהן יעקב צור כיו"ר הוועד המנהל של מכון שכטר. בשנת 2015 יצא לאור ספרו של יעקב צור - מן הים עד המדבר - טבנקין והקיבוץ המאוחד באמונה ובמאבק לשלמות הארץ. בספרו עומד צור על ההבדל העקרוני בין השקפת בן-גוריון לתפיסתו של טבנקין בשאלת המדינה וארץ ישראל. בן-גוריון חתר למדינה ודגל בחלוקה ואילו טבנקין ראה את הייעוד המרכזי של הציונות ביישובה של הארץ כולה בהעזה חלוצית. בספרו מדגיש יעקב צור כי דור תש"ח דגל בתפיסת ארץ ישראל השלמה. הספר יצא בהוצאת יד בן צבי ויד טבנקין.

לקריאה נוספת

  • יאיר קוטלר, הנבחרת הלאומית, כרך ב', פרק א' (8), ירדן הוצאה לאור, 1988, עמודים 199 - 217

קישורים חיצוניים


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

Knesset in Jerusalem Israel.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא חברי הכנסת. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0