מנחם אליעזר מוזס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מנחם אליעזר מוזס
Eliezer Moses.jpg
תאריך לידה 20 באוקטובר 1946
כנסות 1820
סיעה יהדות התורה
תפקידים בולטים

מנחם אליעזר (לייזר) מוזס (נולד ב-כ"ה בתשרי ה'תש"ז, 20 באוקטובר 1946) הוא חבר הכנסת מטעם יהדות התורה. שליחו של האדמו"ר מויז'ניץ הרב ישראל הגר ונציג "הסיעה המאוחדת" (סיעה שעיקרה הוא חסידות ויז'ניץ) של אגודת ישראל ברשימת יהדות התורה.

ביוגרפיה

מוזס נולד בירושלים, בן יחיד לשלמה זלמן מוזס, מזכיר אגודת ישראל העולמית ומועצת גדולי התורה. התגייס לצה"ל ושירת בחיל השלישות בתפקיד מאתר נפקדים[1]. למד בישיבת ויז'ניץ, ולאחר נישואיו היה הגבאי של רבי חיים מאיר הגר, האדמו"ר מויז'ניץ, בעל ה"אמרי חיים".

בשנות ה-80 התקרב לחסידות בעלז, ובין השאר שימש כמנהל בית האבות של החסידות "ויזרע יצחק". בשנת תשמ"ט (1989), בתקופת כהונתו של זבולון המר כשר החינוך, נבחר כנציג בעלז מטעם דגל התורה לשמש כמשנה למנכ"ל המשרד, האחראי על החינוך החרדי והתרבות התורנית.

בשנות ה-90, כאשר אריאל שרון כיהן כשר הבינוי, היה מעורב בהקמת דירות לחרדים בבית שמש ובאשדוד. כונה גם "שר האוצר של חסידות ויז'ניץ"[2] והיה מהעסקנים המרכזיים של החסידות.

בבחירות לכנסת השבע עשרה הוצב במקום ה-11 ברשימת יהדות התורה, ולא נבחר לכנסת.

ב־2007 הקים את חברת הבניין "נחלת אליעזר בית שמש"[3].

לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה נבחר על ידי רבי ישראל הגר, לימים האדמו"ר מויז'ניץ, למקום החמישי ברשימת יהדות התורה והשבת - אגודת ישראל-דגל התורה, כמועמדה של "הסיעה המאוחדת" במקום שמואל הלפרט, שכיהן עד אז כחבר כנסת. במאי 2009 נבחר מוזס ליו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת. בעקבות בחירתו העביר את בעלותו בחברת הבניין לנאמנות עיוורת[3].

ב-9 בפברואר 2011 בכנסת ה-18 מונה מוזס לסגן שר החינוך, במקומו של מאיר פרוש אשר התפטר מן הכנסת ב-6 בפברואר 2011 כחלק מהסכם הרוטציה הפנימי ביהדות התורה בין סיעת שלומי אמונים לבין חסידות בעלזא.

בעקבות עיכוב בתשלום חובות החברה שבבעלותו להם היה ערב אישית הוטל בשלהי 2012 עיקול על חשבונו של מוזס ומשכורותו מהכנסת, וכעבור זמן קצר הועברה החברה לפירוק באמצעות שלמה נס. ב־2017 חויב מוזס בתשלום של 2 מיליון ש"ח לנס במסגרת פירוק החברה ותשלום חובותיה[3].

מוזס מתגורר בירושלים, נשוי לחנה[4] ואב לעשרה. בתו, היידי, יצאה בשאלה, ומשמשת כלוביסטית בכנסת.[5]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מעריב, 24 בפברואר 2009, עמ' 11
  2. אמנון לוי, החרדים, 1988, עמ' 147
  3. 3.0 3.1 3.2 איתמר לוין, ח"כ מוזס חויב לשלם 2 מיליון ש"ח, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 12 במרץ 2017
  4. מסמך.

  5. שגיאות פרמטריות בתבנית:Nrg

    פרמטרים [ 7 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
    שלום ירושלמי, אף שעל: כך רוצח שר הביטחון את המו"מ המדיני, באתר nrg


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0