דוד לוי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוד לוי
דוד לוי
תאריך לידה 21 בדצמבר 1937
ממשלות 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 29
כנסות 7 - 16
סיעה גח"ל, הליכוד, הליכוד-גשר-צומת, גשר, ישראל אחת
תפקידים בולטים

דוד לוי (נולד ב-21 בדצמבר 1937) הוא פוליטיקאי ואיש ציבור ישראלי. כיהן במשך שנים כחבר הכנסת וכשר בממשלות ישראל.

פעילות פוליטית

הכניסה לפוליטיקה

לוי נולד, גדל והתחנך בעיר רבאט שבמרוקו. עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1957 והתיישב בבית שאן, שם עבד כפועל בניין, והגיע עד לתפקיד של סגן ראש המועצה המקומית. במישור הארצי התחיל את צעדיו כראש סיעת תכלת לבן בהסתדרות. הוריו ואחיו הצעירים, ביניהם מקסים לוי, התיישבו בלוד.

חברות בכנסת ובממשלה

בבחירות לכנסת ה-7 בשנת 1969 נבחר לוי לראשונה לכנסת, מטעם גח"ל - גוש חרות ליברלים, ואחרי המהפך בבחירות לכנסת התשיעית בשנת 1977 הפקיד בידיו מנחם בגין את תיק הקליטה, והחל מ-15 בינואר 1979 גם את תיק הבינוי והשיכון, נוסף על תיק הקליטה. כשר שיכון התנגד לשיתוף הסוכנות היהודית בפרויקט שיקום השכונות, ונלחם על הדומיננטיות בפרויקט עם יגאל ידין, השר הממונה על תיאום פעילות משרדי הממשלה בנושא[1].

אחרי הבחירות לכנסת העשירית בשנת 1981 סירב לקבל שוב את תיק השיכון, מאחר שקיווה לקידום למשרד יוקרתי יותר, והוא התרצה רק אחרי שבגין העניק לו את התואר סגן ראש הממשלה.

דוד לוי היה סמל למזרחים החפצים בשותפות מלאה בממסד, ומוחים כנגד נורמות של קיפוח שהשתרשו. הוא הצליח ללכד סביבו תמיכה גדולה במרוץ הפוליטי אך לא די כדי שיתמנה לראש ממשלה לאחר פרישת מנחם בגין ב-1983. יצחק שמיר ניצח בהתמודדות מולו במרכז הליכוד.

דוד לוי כיהן כסגן ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון בכל ממשלות ישראל בין השנים 1979-1990. בהצבעה בממשלת האחדות הלאומית ב-1985 על הנסיגה מלבנון היה השר היחיד מהליכוד שהצביע בעד הנסיגה, החלטה שעברה על חודו של קול בממשלה.

לאחר התרגיל המסריח בשנת 1990, מונה דוד לוי לשר החוץ בממשלת שמיר. במהלך כהונתו חודשו הקשרים עם רוב מדינות אפריקה ועם מדינות מזרח אירופה. הסיבה העיקרית לתהליך זה הייתה נפילת מסך הברזל.

על רקע החלטת שמיר לעמוד בראש משלחת ישראל לוועידת מדריד באוקטובר 1991 החליט דוד לוי שלא להשתתף בוועידה. באותן שנים נחשב לנץ פוליטי ונמנה, יחד עם אריאל שרון ויצחק מודעי, על החישוקאים בליכוד, שהתנגדו לוויתורים בשטחים.

את כעסו ותסכולו מיחסו של שמיר וצמרת הליכוד אליו הוא הביע לאחר מכן ב"נאום הקופים" המפורסם שלו בו הוא טען, כי הוא מקופח בגלל מוצאו. בין היתר ביטא לוי את הרגשתו במילים: "הייתי בפיהם של כמה אנשי ליכוד קוף שזה עתה ירד מהעצים, תוקפים אותי, טוענים שאני פומפוזי, דמגוג ושאיני דואג לבעיות האמיתיות".

אחרי שהליכוד נחל מפלה בבחירות לכנסת השלוש עשרה בשנת 1992 התמודד לוי בבחירות הפנימיות לראשות הליכוד, שלראשונה היו פתוחות לכל חברי הליכוד. בבחירות שנערכו ב-1993 התמודד מול בנימין נתניהו, בני בגין ומשה קצב. נתניהו ניצח ואחריו לוי, בגין וקצב. במהלך ההתמודדות התפרסם סיפור הקלטת הלוהטת בו טען נתניהו ש"אדם אחד בליכוד, מוקף בחבורה של פושעים" ניסה לסחוט אותו באמצעות קלטת וידאו. הרמיזה כלפי דוד לוי ואנשיו כאחראים לפרשה יצרה קרע עמוק בין שני האישים.

פעילות במסגרת גשר

דוד לוי פרש מהליכוד ביוני 1995 והקים את תנועת גשר. לקראת הבחירות לכנסת הארבע עשרה בשנת 1996 שב והתאחד עם הליכוד. בליל הבחירות נראה היה כי בנימין נתניהו נחל מפלה, ברגע קשה זה עלה לוי עם נתניהו לדוכן הנואמים, ואחז בידו במפגן של תמיכה. מאוחר יותר התברר כי נתניהו ניצח ודוד לוי התמנה לשר חוץ בממשלתו. דוד לוי אף פעל למען הכנסת אריאל שרון לממשלת נתניהו על ידי יצירת "תיק תשתיות מורחב". עם הזמן נוצרו בקיעים ביחסים בין לוי לנתניהו, שהסתיימו בקרע מוחלט. לוי פרש מהממשלה ב-6 בינואר 1998 ברעש גדול לאחר שטען שתקציב המדינה אינו דואג לשכבות החלשות[2] ושנתניהו לא משלב אותו מספיק במהלכים המדיניים[דרוש מקור].

גשר תרמה להפלת ממשלת נתניהו, אחרי שנתניהו סירב להפקיד בידי לוי את תיק האוצר, בהיותם בעלי תפיסה כלכלית שונה בתכלית[דרוש מקור].

לוי חבר למפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת החמש עשרה בשנת 1999, והאיחוד בין מפלגת מימד, מפלגת העבודה ותנועתו יצר את רשימת ישראל אחת שרצה בראשות אהוד ברק. לאחר ניצחונו של ברק בבחירות קיבל לוי את תפקיד שר החוץ בפעם השלישית בחייו. הוא תמך בנסיגה החד צדדית מרצועת הביטחון בדרום לבנון, אך הסתכסך עם ברק בשל הפשרות המדיניות מרחיקות הלכת שהציע לפלסטינים. הוא התפטר מהממשלה ב-4 באוגוסט 2000, ולקראת הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001 הביע תמיכה במועמדותו של אריאל שרון. שרון מצידו לא מינה את לוי לשר בממשלה אחרי זכייתו. בהמשך כהונתה של ממשלת שרון, כיהן דוד לוי כשר בלי תיק למשך כארבעה חודשים (8 באפריל-30 ביולי 2002).

החזרה לליכוד ומפלגת גשר

לקראת הבחירות לכנסת ה-16, פרש דוד לוי מראשות המפלגה ועבר לליכוד בצעד שגרם לחילוקי דעות בקרב חברי המפלגה. באסיפה שהתקיימה על ידי חברי המפלגה שנותרו בה, נבחרה אסתי שירז, שכיהנה אז כראש מטה ההסברה במפלגה, לעמוד בראש גשר במקום דוד לוי וגשר הגישה רשימה לוועדת הבחירות המרכזית, לצורך התמודדות לכנסת ה-16[3]. דוד לוי הגיב בעתירה לפסול את הרשימה ובקשתו נתקבלה על ידי בית המשפט[4]. דוד לוי נבחר לכהן בכנסת ה-16 ובתום מאבק משפטי שארך מספר שנים, החליט בית המשפט ב-2007 לפרק את גשר והמפלגה חדלה מלהתקיים.

לאחר שהכריז שרון על תוכנית ההתנתקות היה לוי חבר בקבוצת המורדים שניסתה להכשילה, צעד שמתנגדיו טענו קשור לכעסו על שרון בשל העובדה ששוב מידר אותו מלשמש בתפקיד בכיר מטעם הסיעה. עם זאת ההתנגדות לתוכנית תואמת את העמדות המדיניות בהן נקט משחר פעילותו הפוליטית. פעילותו בכנסת בקדנציה זו התאפיינה בפעילות פרלמנטרית מועטה. לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה כשל בהשגת מקום ריאלי ברשימת הליכוד בכנסת, ובכך בא הקץ על קרוב ל-37 שנים של חברות בכנסת.

עם ההכרזה על הבחירות לכנסת השמונה עשרה בחר לוי לא להתמודד על מקום ברשימת הליכוד, והוא הוצב במקום האחרון הסמלי ברשימתה לכנסת.

לאחר הפרישה מהכנסת

במערכת הבחירות לנשיאות ישראל ב-2014 הוזכר שמו של דוד לוי כמועמד אפשרי מטעם הליכוד לתפקיד הנשיא, לאור הדיווחים בתקשורת על חוסר תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במועמד ראובן ריבלין ממפלגתו.[5] לוי התייחס לאפשרות ב-22 במאי ואמר כי ירוץ לנשיאות "רק בהסכמה רחבה"[6], אך הודיע לבסוף חמישה ימים אחר כך כי לא יתמודד לתפקיד[7].

אופיו וחייו אישיים

לוי התמיד בקשריו לעיר בה התחיל את הקריירה - בית שאן. גם כשהיה שר עסוק חזר לעתים קרובות לביתו בעיר.

סגנון דיבורו האיטי והמוטעם, התפטרויותיו והיעלבויותיו התכופות, התחושה שרווחה שלמרות שלל תפקידיו, מעולם לא הייתה לו השפעה של ממש - כל אלו הפכו את לוי לדמות כמעט קומית בעיני חלק מהציבור, והוא אף צוין כז'אנר בדיחות שנקראו על שמו - "בדיחות דוד לוי". כאשר מונה לוי לשר החוץ "מלא מלא" (כבקשתו) של מדינת ישראל, התמקדו אותן בדיחות בביקורת שהופנתה כלפיו, בטענה שהאיש אינו דובר את השפה האנגלית, ולכן יתקשה לתפקד כשר חוץ. לוי אכן אינו דובר אנגלית רהוטה, אך הצרפתית שלו רהוטה ומלוטשת היטב. בנאומיו בעצרת הכללית של האו"ם הוא הפגין זאת והדבר אף צוין על ידי השבועון האקונומיסט (The Economist).

מנגד, אחרים רואים את דוד לוי כדמות שקולה ומתונה. הוא בלט בין המסתייגים ממלחמת לבנון הראשונה, תמך באהוד ברק אך התנגד לוויתוריו מרחיקי הלכת, וקרא להפסקת מדיניות ההבלגה בטרם מבצע חומת מגן. במישור החברתי הבליט עצמו לוי כנושא קולה של "ישראל השנייה", למודת הסבל והמצוקות הכלכליות, אך האשימו אותו שבדרך כלל נמנע מלחפש לעצמו תפקיד ביצועי כלכלי.

ב-2002 עבר טרגדיה אישית כאשר אחיו מקסים לוי, פוליטיקאי בזכות עצמו וראש עיריית לוד, שיחסיו עמו ידעו עליות ומורדות, נפטר בפתאומיות מדום לב. סמוך לאירוע זה נפגעו שלושה מבניו באירוע טרור בבית שאן בעת פעילות פוליטית בבחירות הפנימיות בליכוד.

דוד לוי נשוי לרשל (רחל) ולהם 12 ילדים. בנו, ז'קי לוי כיהן כראש עיריית בית שאן ונבחר לכהן כח"כ בכנסת העשרים מטעם מפלגת הליכוד. בתו, אורלי לוי-אבקסיס, הייתה חברת כנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו. ב-19 במאי 2016 הודיעה על פרישתה ממפלגת ישראל ביתנו, בעקבות הצטרפותה לקואליציה, ולאחר שאביגדור ליברמן העדיף להביא למינויה של סופה לנדבר כשרה בממשלה, במקומה, שהייתה לפניה ברשימה לכנסת. בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה, נימקה את פרישתה: "האמנתי שהימים האחרונים סיפקו לנו הזדמנות אמתית לקידום משמעותי של התחומים האלו (החברתיים), אך לצערי ההזדמנות שנקרתה כעת בפנינו כמפלגה העומדת לכניסה לממשלה, לא נוצלה בתחום החברתי בשום דרך."[8] על אף הודעה על פרישתה מהמפלגה, נותרה באופן רשמי חלק מסיעת ישראל ביתנו בכנסת. במרץ 2017 אישרה ועדת הכנסת את בקשת סיעת ישראל ביתנו להכריז עליה כפורשת מהסיעה.[9] בעקבות ההחלטה הודיעה כי היא אינה פורשת מחברותה בכנסת וממשיכה לכהן כחברת כנסת יחידה ללא זכויות של סיעה, שעימה היא מתכוונת להתמודד בבחירות הבאות.[10] ב-6 במרץ 2018 הכריזה על הקמת מפלגה חדשה בראשותה.[11] ב-25 בדצמבר לאחר ההחלטה ללכת לבחירות הקימה מפלגה חדשה בראשותה מפלגת גשר כשם המפלגה שהקים אביה, בתור אקט סימלי בתור ממשיכה של אביה בפוליטיקה.. אחיינו הוא ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס.

לקריאה נוספת

 • אריה אבנרי, דוד לוי, הוצאת ידיעות אחרונות, 1983.
 • יאיר קוטלר, הנבחרת הלאומית, כרך א', פרק ב' (7), ירדן הוצאה לאור, 1988, עמודים 319 - 343

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. Frederick A. Lazin, Politics and Policy Implementation , SUNY Press, 1994, page 25
 2. טל לוי, 04.01.1998/"נשבר לי", אמר שר החוץ דוד לוי והתפטר, באתר הארץ, 4 בינואר 2011
 3. בחירות לכנסת ה-16
 4. סמדר שילוני, ביהמ"ש ביטל השתתפות "גשר" בבחירות, באתר ynet, 1 בינואר 2003
  ע"ב 129/03, אתי שיראז עשור נגד קובי נבון, רו"ח
 5. המהדורה‏, פרסום ראשון: דוד לוי מגייס תמיכה למרוץ לנשיאות, באתר וואלה! NEWS‏, 26 בינואר 2014
 6. רעות מישור, דוד לוי: "ארוץ לנשיאות רק בהסכמה רחבה, לא אלך למאבק שיעכיר את האווירה", באתר של "רשת 13", 22 במאי 2014 (במקור, מאתר "nana10")
 7. מורן אזולאי ואביהו שפירא, דוד לוי הכריז: לא אתמודד לנשיאות, באתר ynet, 27 במאי 2014
 8. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הודיעה על פרישה מישראל ביתנו
 9. חדשות 2, ‏אורלי לוי הודחה מישראל ביתנו, באתר ‏mako‏‏, ‏15 במרץ 2017‏
 10. יקי אדמקר‏, ח"כ לוי-אבקסיס הודיעה רשמית שתקים מפלגה חדשה: "פועלת עבורכם", באתר וואלה! NEWS‏, 19 במרץ 2017
 11. יניר יגנה‏, ח"כ לוי-אבקסיס הכריזה רשמית על הקמת מפלגה חדשה: "תתחילו לפחד", באתר וואלה! NEWS‏, 06 במרץ 2018