יער ירושלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיקום היער
יער ירושלים ליד יד ושם
עין סוף

יער ירושלים הוא יער אורנים וברושים השוכן בהרי ירושלים בתחום העיר ירושלים, מקיפות אותו השכונות בית הכרם, יפה נוף, עין כרם, הר נוף, גבעת שאול ומושב בית זית. בשטח היער נמצא הגן הארכאולוגי מצפה כרם.

היער וסביבותיו

היער ניטע בשנות החמישים על ידי הקרן הקיימת לישראל במימון של תורמים פרטיים.

בשיאו השתרע היער על פני כארבעת אלפים דונמים, אך במהלך השנים הצטמצם בעקבות התרחבות השכונות סביבו וכיום שטחו כאלף ומאתיים דונמים. בשטח היער ובסמוך להר הרצל והר הזיכרון שוכן מוזיאון יד ושם. במרכז היער בין יד ושם לשכונת עין כרם נמצא מרכז נופש, "בית הארחה ע"ש חיים ציפורי" הכולל בית מלון ואכסנית נוער, המקום ידוע יותר בשם "מרכז ציפורי".

סמוך לירידה מעין כרם זורם מעיין קטן הנקרא "עין סוף". המעיין נמצא בתוך מערה בסלע. עומק המים הוא כ-2 מטרים ושטח המעיין כתשעה מטרים רבועים.

עיריית ירושלים ביצעה מספר פרויקטים שהעמידו בסיכון את המשך קיומו של היער, והובעה לכך התנגדות ניכרת מצד ארגוני סביבה ותושבי העיר. בסוף שנות התשעים התארגנו ארגונים של חובבי טבע, איכות הסביבה והתושבים למאבק על עתיד היער ושימורו. כיום היער מוגדר על ידי קק"ל כ"יער קהילתי".

הצמחייה ביער מורכבת בעיקר מעצי אורן למיניהם וכן מעצי ברוש, ארז, שיטה, חרוב, שקד, ועוד. בינות לעצים אפשר למצוא צמחים מטפסים כקיסוס. על הקרקע ובפינות הסלעים צומחים שרכים ופורחות כלניות ורקפות.

בין עצי היער שוכנים מיני עופות רבים וכן חסרי חוליות למיניהם ומגוון של זוחלים כנחשים, לטאות וצבי יבשה המהלכים לאיטם. עכבישי משפך הטווים בקוריהם את רשת הציד על שיחי הסירה הקוצנית וחלזונות מסוגים שונים המחפשים מסתור מפני החום, אף הם תושבים שכיחים ביער.

חורשת הנשיאים

חורשת הנשיאים (Grove of Nations) נמצאת בצדו המזרחי של יער ירושלים, בשיפולי הר הרצל, וניטעים בה עצים, בדרך כלל עצי זית, בידי נשיאים וראשי ממשלות של מדינות מרחבי העולם המבקרים בישראל. החורשה נחנכה ב-4 בפברואר 2005 בידי נשיא גרמניה הורסט קלר. נכון ליוני 2009 מצויים בחורשה 25 עצים שניטעו על ידי מנהיגי מדינות שונות.

יער החיים

יער החיים הוא חלק מיער ירושלים. הוא משתרע על המורדות הצפוניים של הר הרצל והר הזיכרון, מדרום לחלקת גדולי האומה, בית העלמין הצבאי ויד ושם, וממשיך עד למורדות הדרומיים של רחוב שמריהו לוין. ממזרח, במקומו הרם, נתחם היער על ידי רחבה ובה הוצב הפסל 'מחווה לירושלים', המהווה מיצב סביבתי גדול ממדים, אשר שש קשתותיו הן הד להרים הנשקפים דרכו. ממערב, במקומו הנמוך, נתחם הוא על ידי השכונה הציורית עין כרם, אליה מוביל שביל החוצה את היער במרכזו בין מורדותיו המיוערים.

שם היער, שניטע על ידי הקרן הקיימת לישראל בשנות ה-50 כחלק מיער ירושלים, מסמל את החיים ויש הרואים בכך ניגוד ליד ושם הסמוך לו, שהוקם לזכר קרבנות השואה והגבורה.

הטרסות הרבות על פני צלע ההר אינן פרי יצירתה של הקרן הקיימת לישראל והן מעידות כי בעבר שימש האזור כשטח חקלאי. כעת משמשות הטרסות יחד עם בריכות המים הזעירות, מעשה ידי אדם, כבית גידול טבעי חשוב ליונקים כמו תנים, קיפודים, דרבנים, ארנבים, צבאים ושועלים, ולמכרסמים קטנים יותר כקוצנים ויערונים.

יער האומות

הוקם בשנת 2003 בתור תחליף של גן האומות בהר הרצל שבו היו נוטעים ראשי מדינות ופמליות זרות.

שבילים ודרכים

שביל הארז

שביל הארז באורך כ-4 ק"מ הוא מסלול הליכה מעגלי. הטיול נמשך כשעתיים-שלוש, ודרגת הקושי שלו בינונית

דרך יוסף ויץ-אוטווה

ירידה בצד נחל רבידה וליד חוות סוסים שמגיעה לחניון שן הפיל

דרך יד ושם – יפה נוף

כביש חד-סיטרי מהר הרצל ויד ושם למרכז ציפורי ולשכונת יפה נוף.

דרך יד ושם – עין כרם

מסלול שמתחיל מול הכניסה ליד ושם מהחניון ע"ש חסיד אומות העולם ראול ולנברג. הירידה לשכונת עין כרם דרך נחל עין כרם.

לקריאה נוספת

  • משה קוסטה, אל המעיין - כל החלומות מתגשמים בספר אחד - מעינות ובורות מים בהרי ירושלים, ספריית בית-אל.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0