הבורסה לניירות ערך בתל אביב

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
Tel Aviv Stock Exchange Logo.svg
סימול TASE
שנת ייסוד 1953
עיר תל אביב
מדינה ישראל
בעלים בעלות משותפת של 15 בנקים ו-11 בתי השקעות
מטבע ₪ - שקל חדש (NIS או ILS)
מדדים תל אביב 25 (מכונה מדד המעו"ף)
תל אביב 75
תל אביב 100
מדד ת"א בלוטק 50
מדד ביומד
www.tase.co.il

הבורסה לני"ע
(למפת תל אביב רגילה)
Tel Aviv map-plain.png
 
הבורסה לני"ע
הבורסה לני"ע
רחבת הכניסה לבניין הבורסה ברחוב אחוזת בית בתל אביב
בניין הבורסה לניירות ערך החדש, החל מ-2014, ברחוב אחוזת בית בתל אביב

הבורסה לניירות ערך בתל אביבאנגלית: Tel Aviv Stock Exchange, ראשי תיבות: TASE) היא חברה פרטית המהווה את הבורסה לניירות ערך היחידה הפועלת בישראל. 26 בעלי הבורסה, המכונים חברי הבורסה, הם בנקים ובתי השקעות גדולים. המסחר בבורסה נעשה באמצעות חברי הבורסה בלבד, אשר גובים עמלה בעבור השירותים שהם מספקים.

המסחר בניירות ערך בארץ ישראל החל בשנות ה-30, בעקבות עלייתם לארץ של בנקאים יהודים שנמלטו מגרמניה הנאצית. הבורסה נוסדה בשנת 1953 כחברה שלא למטרות רווח, כלומר, כחברה שאינה רשאית לחלק רווחים לבעליה. בשנים באחרונות (נכון ל-2015), קימת מגמה בבורסה להפוך לחברה למטרות רווח. אחד הבלמים לעניין זה הוא הצורך באישור רגולטורי, אשר עשוי להיות כרוך גם בהחלשת הבורסה כמונופול דה פקטו במסחר בנירות ערך.

הבורסה משמשת למסחר בניירות ערך ולגיוס הון לחברות בשוק ההון הישראלי.

מאפייני הבורסה בישראל

בבורסה נסחר מגוון רחב של מוצרים פיננסיים, ומפעם לפעם משיקה הבורסה מוצרים פיננסיים חדשים, באישור רשות ניירות ערך. בעשור השני של המאה ה-21, המוצרים הנסחרים בבורסה הם מניות; אגרות חוב ממשלתיות וקונצרניות; ניירות ערך המירים, שכוללים אג"ח להמרה, כתבי אופציה ואופציות רכש למניות; מוצרי מדדים, הכוללים בעיקר תעודות סל; ונגזרים פיננסיים, שרובם המוחלט אופציות מכר או רכש על מדד ת"א-25 ושער שקל-דולר, ומיעוטם אופציות על נכסי בסיס אחרים וחוזים עתידיים. הבורסה גובה עמלות הן מחברי הבורסה, על הפעולות המבוצעות בה, והן מהחברות המונפקות בה.

תאגידים שניירות הערך שלהם נסחרים בבורסה קרויים חברות ציבוריות, או תאגידים מדווחים, והם כפופים לחובות גילוי מחמירות. הבורסה משמשת את הממשלה להפרטה של חברות ממשלתיות ולהנפקה ומסחר של אג"ח ממשלתי.

בשונה ממדינות אחרות, בישראל ניתן רישיון פעולה לבורסה אחת לניירות ערך. עם זאת, רשות ההגבלים העסקיים פרסמה החלטה בדבר אי הכרזה על הבורסה כעל מונופול[1].

שעות פעילות הבורסה

הבורסה פועלת בימי חול בלבד. בהיותו של יום שישי יום עסקים קצר, היא אינה פעילה בו. הבורסה אינה פעילה גם במועדי ישראל. מדי תקופה מסוימת, עולה הרעיון של שינוי מועדי המסחר, כך שהבורסה לא תהיה פעילה בימי ראשון ותפעל בימי שישי. זאת, גם לאור נפח המסחר הקטן יחסית בימי ראשון, ובעיקר מכיוון שהבורסות העקריות בעולם אינן פעילות בימי ראשון.

בימי הפעילות, מתבצע מרבית המסחר בין השעות 9:00 בבוקר ל-17:30 אחר הצהריים[2]. שעות פתיחת וסיום המסחר בכל יום נקבעות באופן אקראי בטווח של דקה.

הפעילות בבורסה בימי העבודה מתחלקת לחמישה שלבים: "טרום פתיחה", "פתיחה", "רצף", "טרום נעילה" ו"נעילה"[3].

חברי הבורסה

לבורסה הישראלית 26 חברי בורסה[4]:

מוצרים

בבורסה בת"א נסחרים מספר מוצרים פיננסיים:

 • מניות - נייר ערך המייצג חלק מבעלות על חברה.
 • איגרות חוב - נייר המייצג הלוואה הניתנת למנפיק הנייר, בתנאי החזר וריבית הקבועים מראש.
  • איגרות חוב קונצרניות - איגרות חוב המונפקות על ידי חברה.
  • איגרות חוב ממשלתיות - איגרות חוב המונפקות על ידי מדינת ישראל.
  • מלווה קצר מועד - איגרת חוב המונפקת על ידי בנק ישראל בריבית קבועה לא צמודה לטווח קצר של עד שנה.
 • כתבי אופציה - נייר אשר המחזיק בו יכול להמירו במניה תמורת תשלום קבוע מראש.
 • תעודות סל (ETN) - נייר הצמוד למוצר או למדד מחירים פיננסי כלשהו בארץ או בעולם. יש תעודות סל שמחושבות כנוסחה הקשורה למדד אחד או יותר. כך למשל, קיימות תעודות סל בחסר, אשר נותנות יחס הפוך למדד כלשהו. (ערך התעודה עולה, כאשר המדד יורד ולהפך)
 • קרנות נאמנות - קרן המנוהלת על ידי בית השקעות, ומשקיעה את הכספים על פי החלטת הנהלת הקרן, ועל פי תשקיף המפורסם מראש.
 • נגזרים - אופציות וחוזים עתידיים על מדד, ניירות ערך בודדים (אג"ח או מניה), או שערי מטבע. את ניירות אלו יכול לכתוב ולרכוש כל סוחר. אופציות על מדד ת"א25 הוא המוצר הסחיר ביותר בתל אביב, וישנה פעילות ערה גם באופציות שקל-דולר. נגזרים נסחרים בזירת המעו"ף, ולהם כללי מסחר אחרים מאלו שלנכסים אחרים הנסחרים בזירת הרצף (כך למשל במעו"ף מצטטים מחירים בשקלים, וברצף באגורות).
 • קרנות סל (ETF) - נקראת גם "קרן מחקה". קרן המשקיעה את הכספים על פי הצמדה למדד מחירים פיננסי קבוע מראש, בדומה לתעודת סל, ללא שיקול דעת של הנהלת הקרן. בשונה מתעודת הסל, קרן סל אינה מבטיחה תשואה הצמודה למדד, והתשואה למשקיע יכולה להיות גבוהה או נמוכה יותר מהמדד הנבחר. זאת בשל פעילות מסחר של הקרן וסטיות (קטנות לרוב) של הרכב נכסי הקרן.
 • איגרות חוב להמרה - איגרת חוב אשר ניתנת להמרה במניה תמורת תשלום קבוע מראש (בדומה לאופציה).

רגולציה

פעילותה של הבורסה מוסדרת בחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968[5], ורשות ניירות ערך מפקחת על פעילותה, כמו גם אוכפת את החוקים החלים על חברות ציבוריות. על מנת להיסחר בבורסה נדרשת חברה לעמוד בקריטריונים מסוימים הן בעת ההנפקה, והן בתקופת המסחר, קריטריונים אלה מעוגנים בתקנון[6] הבורסה ובהנחיות הזמניות. תקנון הבורסה נועד לקבוע כללים לניהול תקין והוגן של הבורסה והוא מסמך המתעדכן באופן תכוף ובהתאם לשינויים בשוק ההון הישראלי.

חברות הרשומות גם בבורסות בחו"ל

בשנת 2000 הוגדרו הקלות בחוק[7] המסירות חלק מהרגולציה המוטלת על ידי חוק ניירות ערך מחברות הרשומות גם בבורסות זרות.

עמלות

הבורסה גובה עמלות מחבריה על כל פעולה המתבצעת בה, בסך של כמה אלפיות אחוז[8].

אזרחים המעוניינים לסחור בבורסה, עושים זאת באמצעות חברי הבורסה (הבנקים ובתי ההשקעות שצוינו), אשר גובים לרוב עמלה גבוהה בהרבה על שירותיהם. הבנקים גובים עמלה הגבוהה פי 500 מעמלת הבורסה למשקיעים דרכם, בעוד שבתי ההשקעות האחרים גובים עמלה נמוכה יותר, של כפי 100 בלבד. נוסף על זאת, גובים חברי הבורסה מגוון עמלות שונות הקשורות לפעולות מול הבורסה, כמו המרות מטבע. בממוצע, העמלות שגובים חברי הבורסה שאינם בנקים, נמוכות יותר מאלו של חברי הבורסה שהם בנקים. ניכרת מגמה בציבור להסיט את פעילותו הבורסאית לבתי ההשקעות. אך נכון לכתיבת שורות אלו (2015), הבנקים עדין מהוים מתווך משמעותי בין הציבור הרחב לבורסה.

"דמי משמרת" היא עמלה ארכאית[9] אשר מעטים מבתי ההשקעות ממשיכים לגבות. היא עומדת על 0.1-0.2 אחוזים שנתיים ומקורה בימים עברו, בהם היו ניירות הערך ניירות ממש, ונשמרו בכספת עבור לקוחות הבנק. בעולם דיגיטלי, ההצדקה לעמלה זו ברורה פחות, מרבית חברי הבורסה שאינם בנקים אינם גובים אותה מלקוחותיהם ואף הבנקים נוטים לוותר עליה עבור חלק מלקוחותיהם[9].

היסטוריה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב נוסדה בשנת 1953. עוד קודם לכן, החל בשנת 1935, התקיים מסחר בניירות ערך בארץ ישראל ולאחר מכן, במדינת ישראל, בבנק אנגלו-פלשתינה (לימים, בנק לאומי) המנדטורי, במשרד ששימש כבורסה. המסחר היומי במסגרת "לשכת החליפין לניירות ערך" ארך שעה בלבד.

היקף פעילות

החברות הנסחרות בבורסה

בשנות ה-60 של המאה ה-20 היה היקף הפעילות של הבורסה מצומצם ונסחרו בו, בשנת 1965, 80 חברות בלבד[12]. נכון לסוף שנת 2014, נסחרות בבורסת תל אביב 473 חברות בשווי שוק כולל של 780 מיליארדי שקלים[13][14].

סוג חברה מספר חברות בבורסת תל אביב שווי שוק במיליארדי שקלים
בנקים 10 70
ביטוח 7 19
שירותים פיננסיים 11 3
ביומד 52 26
טכנולוגיה 74 54
מסחר ושירותים 68 52
נדל"ן ובינוי 96 80
תעשייה 73 388
השקעה ואחזקות 61 46
חיפושי נפט וגז 21 42
סה"כ 473 780

ירידת מחזורי המסחר (2007–2012)

קיימים מספר גורמים אשר הביאו לירידת מחזורי המסחר בבורסה בתל אביב ממחזור השיא בשנת 2007 ועד השפל הרב-שנתי בשנת 2012. הגופים המקצועיים (הבורסה עצמה, רשות ניירות ערך, משקיעים מוסדיים) חלוקים ביניהם באשר לסיבות המרכזיות לירידה זו ולדרכי הטיפול המועדפות בה[15]. מספר התפתחויות בשוקי ההון בישראל ומחוצה לה, תרמו להגעה למצב זה:

 • החל משנת 2007 הופעלו שורה ארוכה של רפורמות ותיקוני חקיקה, אשר הגבירו את הרגולציה על שוק ההון הישראלי ועל הבורסה בפרט. הרגולציה הגיעה מגורמי פיקוח רבים: מהבורסה עצמה בפיקוחה על חבריה, מהרשות לניירות ערך, מאגף שוק ההון במשרד האוצר ומצד המפקח על הבנקים. ההשפעה הייתה הן על הפעילים השונים בשוק ההון (מוסדיים ופרטיים) שסוחרים בבורסה, הן על חברי הבורסה שהפכו לפחות רווחיים (וחלקם נסגרו או נמכרו) והן על החברות הרשומות למסחר בבורסה, שנדרשו לעלויות רגולציה גבוהות יותר ולתהליך קבלת החלטות ארוך, יקר ומורכב יותר מבעבר[16].
 • במקביל, החל משנת 2008 על רקע המשבר הכלכלי העולמי, חלה ירידה במחזורי המסחר בבורסות מקומיות רבות ברחבי העולם[17], עם מעבר המשקיעים הבינלאומיים לשווקים בטוחים יותר. מגמה זו הואצה בשנת 2010 עם מעבר מדינת ישראל ממדד השווקים המתעוררים של חברת MSCI למדד השווקים המפותחים, מעבר שהוביל ליציאה של גופים בינלאומיים רבים מהבורסה בתל אביב. גופים אלו התמקדו בהשקעה בשווקים מתעוררים, אשר בתוכם ישראל נחשבה להשקעה בטוחה יחסית - ומאידך, עבור גופים המשקיעים בשווקים מפותחים, קיימות מדינות אחרות בעלות סיכון נמוך יותר להשקעה[18].
 • בתחילת שנת 2012 הועלה מס רווחי הון מ-20 אחוז ל-25 אחוז, דבר שהקטין עוד את האטרקטיביות של השקעה בבורסה הישראלית מול בורסות אחרות בעולם[19].

על רקע גורמים אלו, מחזורי המסחר קטנו משמעותית החל מסוף 2007. מחזור המסחר בניירות והמירים ירד משיא של 593.2 מילארד ש"ח ב-2007 ל-265.1 מיליארד ש"ח ב2012 ומחזור המסחר באופציות תל אביב 25 ירד מ-94,280 אלפי אופציות ב-2007 ל-57,397 אלפי אופציות ב-2012. מספר החברות הרשום למסחר גם הוא קטן משמעותית משיא של 657 חברות בשנת 2008 ל-533 חברות בינואר 2013. עם זאת, המסחר באגרות חוב ומק"מ עלה בתקופה זאת.

בחודש נובמבר 2014 פרסמה רשות ניירות ערך הצעה לשינוי מבנה הבורסה[20], לרבות הפיכתה לחברה למטרות רווח, מתוך מטרה לשפר את שקיפות פעולתה, את יעילותה, את הסחירות ואת שיתופי הפעולה עם בורסות אחרות בעולם.

מדדי הבורסה

מדדי מניות על פי שווי שוק:

 • מדד תל אביב 35 (המוכר גם כ"מדד המעו"ף") - מדד המייצג את מחירן של 25 מניות החברות הגדולות ביותר (מבחינת שווי השוק שלהן) בבורסה לניירות ערך בתל אביב. משקל כל מניה במדד נקבע לפי שווי החזקות הציבור בה. על מדד זה נסחרות אופציות "מעו"ף תא25" הסחירות.
 • מדד תל אביב 125 - מדד המייצג את מחיר המניות של 100 החברות הגדולות ביותר בבורסה. המדד מורכב ממדד תל אביב 25, בתוספת מדד תל אביב 75. (מפורסם משנת 1992). על מדד זה נסחרות אופציות בשוק הנגזרים בבורסה.
 • מדד תל אביב 75 - מדד המייצג את מחירן של 75 המניות של החברות הגדולות ביותר לאחר אלו שבמדד ת"א 25. (מפורסם משנת 1997)
 • מדד תל אביב יתר 50 - מדד המייצג את מחירן של 50 מניות החברות הגדולות ביותר לאחר אלו שבמדד תל אביב 100.
 • מדד ת"א-מאגר כולל את כל המניות הכלולות במאגר המניות. התפרסם לראשונה ביולי 2010[21]. רק מניות מן המאגר נכללות במדדי הבורסה המנייתיים הרציפים השונים. על-מנת להיכלל במאגר, צריכה מניה לעמוד בתנאי אחזקת ציבור, שווי, וסחירות.
 • מדד ת"א יתר-מאגר כולל את כל המניות הכלולות במאגר המניות, אשר אינן כלולות במדד תל אביב 100. (החליף את מדד יתר-120)

מדדי מניות ענפיים:

נוסף על אלה, קיימים מדדים נוספים לפי שווי שוק, מדדים ענפיים נוספים ומדדי אג"ח ממשלתי.

מדדי תל בונד:

 • מדד תל בונד-20 - מדד תל בונד-20 הוא מדד הדגל של מדדי התל בונד. המדד כולל 20 איגרות חוב קונצרניות הצמודות למדד בריבית קבועה, בדירוג A- ומעלה, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין כלל איגרות החוב הצמודות למדד, אשר נכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • מדד תל בונד-40 - מדד תל בונד-40 כולל את 40 איגרות החוב הקונצרניות צמודות המדד בריבית קבועה, בדירוג A- ומעלה, בעלות שווי השוק הגבוה ביותר מבין איגרות החוב מסוג זה שאינן נכללות במדד תל בונד-20 ואשר נכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • מדד תל בונד-60 - מדד תל בונד-60 הוא מדד הכולל את כל אגרות החוב הנכללות במדדים תל בונד-20 ותל בונד-40.
 • מדד תל בונד צמודות - מדד תל בונד-צמודות כולל את איגרות החוב הקונצרניות, שצמודות למדד בריבית קבועה, בדירוג A- ומעלה, אשר נכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • מדד תל בונד-לא צמודות – המדד מורכב מאג"ח קונצרניות הכלולות במדדי תל בונד-שיקלי ותל בונד- בריבית משתנה. במדד נכללות סדרות אג"ח שמשקל כל אחת מהן מוגבל ל-2%.
 • מדד תל בונד יתר-צמודות - מדד תל בונד-צמודות יתר כולל את איגרות החוב הקונצרניות שצמודות למדד בריבית קבועה, בדירוג A- ומעלה, אשר אינן נכללות במדד תל בונד-60 ונכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • מדד תל בונד תשואות - מדד תל בונד-תשואות כולל את איגרות החוב הקונצרניות, שצמודות למדד בריבית קבועה בטווח דירוג אשראי שבין (-BBB) לבין (A) בדירוג מעלות או בטווח דירוג שבין (Baa3) לבין (A2) בדירוג מידרוג ואשר נכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • מדד תל בונד צמודות-בנקים - מדד תל בונד-צמודות בנקים כולל את איגרות החוב הקונצרניות, שצמודות למדד בריבית קבועה, בדירוג A- ומעלה, אשר הנפיקו הבנקים ונכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • מדד תל בונד-שקלי - מדד תל בונד-שקלי כולל את איגרות החוב הקונצרניות, שאינן צמודות למדד בריבית קבועה, בדירוג A- ומעלה, אשר נכללות במאגר האג"ח, תוך סייגים על מספר סדרות פר מנפיק.
 • תל בונד ריבית משתנה - המדד מורכב מאג"ח קונצרניות בריבית משתנה הכלולות במאגר תל-בונד. במדד נכללות אג"ח קונצרניות שאינן צמודות ונושאות ריבית משתנה, הכלולות במאגר תל-בונד.

משכן הבורסה

בשנת 1960 עברה הבורסה למשכן עצמאי, ב"פסאז'" ברחוב אלנבי 113 בתל אביב. בפברואר 1983 עברה הבורסה למשכנה ברחוב אחד העם 54, תל אביב. בשנת 2001 נחנך בבניין הבורסה מרכז המבקרים הממוקם באולמות המסחר ההיסטוריים. במרכז מתקיימים ביקורים לימודיים, כנסים ואירועים בנושא שוק ההון.

ב-24 ביולי 2014 עברה הבורסה לניירות ערך למשכנה החדש בקרן הרחובות מונטיפיורי ואחוזת בית בתל אביב, בצמוד למגדל שלום מאיר. מתחם הבורסה מתפרש על פני מגרש בן דונם וחצי, שנרכש על ידה בשנת 2007 במחיר של 58 מיליון ש"ח. תהליך הבנייה ארך חמש שנים. הבניין משתרע על שטח של 22.6 אלף מטרים רבועים, מתנשא לגובה של 60 מטרים ומונה 14 קומות. היחס בין מספר הקומות לגובה אינו סטנדרטי, משום שהבניין כולל קומות בעלות תקרות גבוהות, כגון קומת הכניסה המתנשאת לגובה של 10 מטרים.

עלות הבניין חרגה מאד מהעלות הצפויה המקורית, ועלותו הכוללת הגיעה ל-350 מיליון ש"ח, במקום 160 מיליון ש"ח הצפויים. חריגה זו, בשילוב עם ירידת מחזורי המסחר בתקופת השלמת הבנייה, הביאו את חברת הבורסה לגירעונות עמוקים של עשרות מיליוני ש"ח[22]. עלות האחזקה השנתית גם היא גבוהה בהרבה מהצפוי, כ-28 מיליון ש"ח לשנה. מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט, אשר נכנס לתפקיד שבועות ספורים לפני המעבר לבניין החדש, הזמין שתי הערכות בלתי תלויות לכדאיות המעבר לבניין החדש. שתיהן הגיעו למסקנה שערכו הממשי גבוה בהרבה מערכו בספרים. עם זאת, מאחר שהבניין הקודם בו שכנה הבורסה, ברחוב אחד העם, נמכר לחברת הראל ביטוח[23], הוחלט לבצע את המעבר בכל זאת.

מיצבים

שור ועליו סמלי החברות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב

הבורסה ערכה שני מיצבים של פיסול שבלוני בשדרות רוטשילד בתל אביב, בסמוך לבניין הבורסה:

 • בינואר 2006 נערך מיצב "שוורים ושערים", לרגל 70 שנות פעילות של הבורסה, ובו פסלי פיברגלס של שוורים, סמל הצמיחה הבורסאית.
 • בספטמבר ואוקטובר 2007 נערך מיצב "שער לעולם", ובו הוצבו כ-100 גלובוסים מפיברגלאס, שכל אחד מהם עוצב על ידי אמן במימון של חברה בורסאית ישראלית.

קישורים חיצוניים

אקטואליה

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

פרמטרים [ טורים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

 1. רשות ההגבלים העסקיים, החלטה בדבר אי הכרזה על הבורסה לניירות ערך כמונופול, ‏13.11.1994
 2. מועדי המסחר בבורסה באתר הבורסה
 3. טלי ציפורי, ‏שפת השוק: כל מה שרציתם לדעת על שלבי המסחר בבורסה, באתר גלובס, 10 ביולי 2009
 4. חברי הבורסה באתר הבורסה לניירות ערך
 5. חוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968, באתר הרשות לניירות ערך
 6. תקנון הבורסה, באתר הבורסה לניירות ערך בת"א
 7. תקנות החברות (הקלות לחברות שניירות ערך שלהן רשומים למסחר בבורסה מחוץ לישראל), תש"ס-2000, אתר הכנסת
 8. הבורסה למתחילים, באתר הבורסה לניירות ערך בתל אביב
 9. 9.0 9.1
  שגיאות פרמטריות בתבנית:כלכליסט

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  שי אספריל, עמלה ולמה: כמה עולה להשקיע בניירות ערך, באתר כלכליסט, 6 באפריל 2009
 10. הודעה לעיתונות: שוק ההון מקבל את פני מנכ"ל הבורסה החדש ביינארט, באתר הבורסה לניירות ערך בתל אביב, 13 בינואר 2014
 11. ערן אזרן, הכירו את מנכ"ל הבורסה החדש: מומחה ב"אלגו-טרייד" ובן של חתן פרס ישראל, באתר TheMarker‏, 2 בנובמבר 2013
 12. מדוע דועך שוק המניות?, דבר, 1 בספטמבר 1965
 13. התפתחות מספר החברות הבורסאיות, באתר הבורסה לניירות ערך, 31 בינואר 2013
 14. ערך שוק של ניירות הערך הרשומים בבורסה, 1991 עד 2013, באתר הבורסה לניירות ערך, 31 בינואר 2013

 15. שגיאות פרמטריות בתבנית:כלכליסט

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  אורי טל טנא, בלי החוצפה הישראלית הבורסה בת"א תשאר יבשה, באתר כלכליסט, 31 ביולי 2013
 16. עירית אבישר, ‏כצמן: "עודף הרגולוציה זורע את המשבר הבא בבורסה", באתר גלובס, 1 במרץ 2012
 17. 2012 WFE Market Highlights, באתר ה-World Federation of Exchanges (באנגלית)
 18. חגי עמיתמחזורי המסחר בשפל, עשרות חברות נמחקות - אז למה לא נעשה דבר בעניין?, באתר TheMarker‏, 24 במאי 2013
 19. משה גולן, "הממשלה העלתה את מס הבורסה והפסידה מיליארדי שקלים", גלובס, 7 במאי 2012
 20. רשות ניירות ערך, הצעת חוק לשינוי מבנה הבורסה
 21. ת"א-מאגר באתר הבורסה לניירות ערך
 22. ליטל איסטמטי, ‏איך קרה שתקציב בניין הבורסה החדש התנפח ל-350 מ' ש', באתר גלובס, 27 ביוני 2014
 23. אורי חודי, ‏בניין הבורסה בת"א נמכר להראל ביטוח ב-58.3 מיליון שקל, באתר גלובס, 14 בנובמבר 2013


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0