סאן דור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סאן דור
Logo sun d'or.png
נתונים כלליים
סיסמה עפים על החופש
תאריך הקמה 1977
חברת אם אל על
מיקום המטה ישראלישראלנמל התעופה בן-גוריון
נתוני חברת תעופה
יאט"א
LY
ICAO
ELY
אות קריאה
El Al
בסיס פעולה מרכזי ישראלישראלנמל התעופה בן-גוריון
צי מטוסים 2 + מטוסי אל על בסופי השבוע
מספר יעדים 12
www.sundor.co.il

סאן דור הוא מותג התעופה של אל על עבור טיסות שכר וטיסות עונתיות. כנהוג לאל על, בסיס הטיסות הוא בנמל התעופה בן-גוריון. רוב טיסות המותג מופעלות על ידי אל על.

היסטוריה

החברה הוקמה ב-1 באוקטובר 1977 כחברת בת של אל על בשם "אל על שירותי שכר בע"מ". בשנת 1981 שונה שמה ל"סאן דור" ומאוחר יותר ל"סאן דור, נתיבי אוויר בינלאומיים". השם מורכב מהמילה האנגלית לשמש והמילה הצרפתית "d'or" שמשמעה "של זהב", ועל כן משמעותו "שמש זהב". תחזוקת מטוסי החברה והשירות על הקרקע ובאוויר נעשו על ידי עובדי אל על, ומועדון הנוסע המתמיד של חברת אל על היה משותף עם זה של חברת סאן דור. באפריל 2001 גדלה חברת סאן דור והפכה לחברה משמעותית בשוק טיסות השכר הישראלי כשהפעילה טיסות גם לתיירים הנכנסים לישראל. ביולי 2001 החלה סאן דור לפעול עם קוד עצמאי משלה.[1] בניגוד לאל על, חברת סאן דור הייתה פטורה מהאיסור לטוס בשבתות ובמועדי ישראל. עם זאת במהלך שעורר את זעמם של החרדים, שינתה חברת אל על ב-23 בפברואר 2007 את קוד הטיסה של מטוס אשר המריא מטורונטו ויעדו תל אביב אך נחת בלונדון בשל חשד לתקלה, ושונה לקוד סאן דור לאחר שנכנסה השבת כדי שיוכל להמשיך בדרכו לכיוון היעד[2].

ב-1 באפריל 2011 שללה רשות התעופה האזרחית מחברת סאן דור את רישיון ההפעלה המבצעי[3], בעקבות אי-עמידתה בתקנות הישראליות ובסטנדרטים בינלאומיים. בין השאר נאמר כי החברה פעלה ללא שלד ניהולי וביצועי מלא כנדרש מחברת תעופה וכי התבססה לחלוטין על התשתיות של חברת האם אל על. בעקבות שלילת רישיונה החלה החברה לפעול כמשווקת טיסות שכר עבור אל על[4].

החברה כיום

כיום המותג סאן דור משתמש עבור טיסות שכר וטיסות עונתיות באירופה, אגן הים התיכון ואפריקה. בסיס הפעולה המרכזי של סאן דור הוא בנמל התעופה בן-גוריון, ויעדיה בקיץ 2017 הם אמסטרדם, מלאגה, זאגרב, טביליסי, ברצלונה, נאפולי, ליסבון, נאפולי, ניס, פורטו, קרקוב,אודסה ובטומי.

מיתוג ושיווק

סמליל ישן
דמות המותג סאני

בשנת 2009 סאן דור עברה תהליך מיתוג, במהלכו הוחלט לחבר את סאן דור לקטגוריית החופשה, ותחת ההבטחה המותגית "לעולם בעקבות השמש" - למצב את החברה כמתמחה בנופש, שבה חווית החופשה מתחילה עם רגע העלייה למטוס. הקונספט הקריאייטיבי, התמקד בהפיכת הטיסה מחוויה פונקציונאלית לחוויה כיפית ותחתיו גובשה למותג שפה קלילה וידידותית. השמש העומדת בבסיס המותג, היוותה השראה ליצירת דמות מותג בשם סאני - אפרוח תזזיתי שנהנה במסעותיו בעולם. דמותו של סאני מופיעה באלמנטים השונים בשפת המותג, ומלווה בשפה איורית ומילולית הומוריסטית, המותאמת ליעדים השונים של החברה.

בשנת 2015, סאן דור מיתגה את מטוסה EKR במיתוג החדש הכולל את סאני.

צי המטוסים

החברה מפעילה באופן קבוע 2 מטוסים מדגם בואינג 737-800 (רישומים: 4X-EKR, 4X-EKI) בעלי 183 מושבי מחלקת תיירים ועוד 2 מושבי מחלקת עסקים שמשמשים את צוות הטיסה למנוחה. בפועל, כל מטוס בצי אל על יכול לבצע את טיסות המותג.

צי מטוסי סאן דור
מטוס בשירות בהזמנה נוסעים זיהוי כלי טיס ("זנב") הערות
F J Y
סה"כ
בואינג 737-800 2 2 183 185

המטוסים מבצעים מדי פעם טיסות גם עבור אל על

סה"כ 2

מנכ"לי סאן דור

שם תקופת כהונה
זאב לבנה
לאון חסדאי 1996-1997
יצחק מאירוביץ 1997-1998
אורי דנור 1999-2002
ארנון אשרוב 2003-2006
בצלאל קרבט 2006-2012
אורי דנור 2012-2014
מיקי שטרסבורגר 2014-מכהן

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים