שלומי אמוני ישראל

מתוך המכלול
(הופנה מהדף שלומי אמונים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שלומי אמוני ישראל או בשמה המוכר יותר שלומי אמונים היא סיעה פנים מפלגתית בתוך מפלגת אגודת ישראל. יו"ר הסיעה הוא סגן שר החינוך מאיר פרוש.

"שלומי אמונים"[1] הוקמה על ידי מנחם פרוש, לקראת הבחירות הפנימיות שנערכו באגודת ישראל בשנת תשל"ו - 1976. הסיעה נועדה לייצג את הפרושים הירושלמים בני היישוב הישן וחלקים נוספים מן הליטאים בתוך המסגרת המפלגתית של אגודת ישראל. שמה של הסיעה נגזר מן הפסוק בשמואל ב (כ יט).

באותן בחירות פנימיות זכתה הסיעה במקום השני במישור הארצי, עם כ-25% מקולות המצביעים. במישור המקומי זכתה הסיעה ברוב קולות הבוחרים במחוז ירושלים של התנועה, וקיבלה את השליטה בסניף זה.

במשך השנים שינתה "שלומי אמונים" את צביונה הירושלמי, היות שרוב ככל חבריה אשר השתייכו לקהילות הפרושים-הליטאים, עזבו את אגודת ישראל ב'קרע הגדול' של תשמ"ט - 1988, ועברו למפלגת דגל התורה. הסיעה החלה לייצג את הקהילות החסידיות הקטנות שלא היו מיוצגות על ידי הנציגים הפוליטיים של החסידויות הגדולות גור, ויז'ניץ ובלז. בין החסידויות הקשורות בסיעה, אם כי לא הצהירו על כך מעולם באופן רשמי: צאנז, קרלין-סטולין, ברסלב, חסידות ראחמיסטריווקא, חסידות ערלוי, סערט-ויז'ניץ, ביאלא ובוסטון. מלבד מנחם פרוש, כיהנו במהלך השנים כחברי כנסת מטעם הסיעה גם בנו מאיר פרוש ויהושע פולק.

העיתון היומי המבשר מזוהה עם סיעת שלומי אמונים, מנכ"ל העיתון הוא משה פרוש בנו של יו"ר שלומי אמונים, ו30 אחוזים מהעיתון הם בבעלות משפחת פרוש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. השם "שלומי אמוני ישראל" שימש קודם את סניף אגודת ישראל בפולין למן הקמתו בשנת 1918.