הרב ברוך מרדכי אזרחי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ברוך מרדכי אזרחי
ברוך מרדכי אזרחי.2.jpg
הרב ברוך מרדכי אזרחי
לידה תרפ"ט
פתח תקוה
מקום פעילות ישראל
השתייכות חרדים ליטאים
תפקידים ראש ישיבה
רבותיו הרב מאיר חדש
חיבוריו ברכת מרדכי על התלמוד, על התורה והמועדים
הרב ברוך מרדכי אזרחי תשע"ט 2018.jpg

הרב ברוך מרדכי אזרחי (נולד בשנת תרפ"ט, 1929) הוא ראש ישיבת עטרת ישראל במודיעין עילית, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה וחבר נשיאות ועד הישיבות ומפעל הש"ס.

ביוגרפיה

נולד בפתח תקווה לרב ישראל אזרחי ולהינדא בת הרב ברוך שלאם (קרי: שְלוֹם), בוגר ישיבת "כנסת ישראל" בחברון שכיהן כרב בדרום אפריקה והיה נכדו של הרב אורי דוד אפריון, רבה של זאגר ומחבר ספר "אפריון דוד". בצעירותו עברה משפחתו לגור בירושלים. למד בישיבת חברון. בגיל עשרים וארבע נישא לשולמית חדש, בתו של הרב מאיר חדש, משגיח הישיבה. הרב אזרחי החל למסור שיעורים בישיבת חברון, ובמקביל, במשך כשתים-עשרה שנה מסר שיעורים שבועיים לבני הקיבוץ (השכבה הבוגרת) בישיבת כנסת חזקיהו שבכפר חסידים.

בשנת 1964 ייסד את תנועת בני תורה, שמטרתה לחבר תלמידי ישיבות תיכוניות לעולם הישיבות הליטאיות. בעשרות שנות פעילותה סחפה התנועה תלמידים רבים שעברו ללמוד בישיבות ליטאיות. התנועה מקיימת מחנות קיץ משותפים לתלמידי ישיבות ליטאיות וישיבות תיכוניות, וכן פעילויות נוספות.

בשנת 1976 עזב את ישיבת חברון וייסד את ישיבת עטרת ישראל, הקרויה על שם אביו. חותנו שימש כמשגיח גם בישיבתו החדשה, ואחיו אורי דוד אזרחי היה בעבר מנהל הישיבה. כיום מנהל את הישיבה בנו של הרב, הרב בן ציון אזרחי.

בכ"ו באב תשע"ב צורף כחבר למועצת גדולי התורה של דגל התורה עם שמונה חברים נוספים.

גישתו החינוכית היא כשיטת גדלות האדם מבית מדרשו של הרב נתן צבי פינקל ("הסבא מסלבודקא"), המעמידה את האדם במרכז ורואה אותו כ"נזר הבריאה".

מתלמידיו

משפחתו

רעייתו, שולמית אזרחי, היא סופרת, ובין השאר כתבה את הספר המשגיח - הגביע שעלה על גדותיו על אודות אביה הרב מאיר חדש, ואת הספר מי האיש על החפץ חיים.

לבני הזוג בן וארבע בנות. הבן, הרב בן ציון, היה בעבר ר"מ בישיבת עטרת ישראל, וכיום הוא מנהל מוסדות הישיבה. שלוש מן הבנות נשואות לר"מים בישיבת עטרת ישראל: הרב יהושע קנל, הרב אהרן וינר והרב ישעיהו הדר גלזמן. חתנו הרב אריאל וילנסקי היה גם הוא ר"מ בישיבה, וכיום עומד בראשות ישיבת 'אש התלמוד' בהר נוף.

אחיו, הרב יצחק אזרחי, הוא מראשי ישיבת מיר. גיסו, בעל אחותו, היה הרב שמואל דיקמן, שהיה אב"ד בחיפה.

ספריו

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברכת מרדכי
  • ברכת מרדכי - עניינים על התלמוד
  • ברכת מרדכי - על התורה
  • ברכת מרדכי - על המועדים
  • ברכתמרדכי - על משמרת חיים.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0