המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרכז רפואי וולפסון
Wolfson Hospital Holon.jpg
מבט על מרכז רפואי וולפסון
גיאוגרפיה
כתובת רח' הלוחמים 62
מיקום חולון
מאפייני הארגון
סוג בית חולים כללי
אוניברסיטה אוניברסיטת תל אביב
בעלים מדינת ישראל
שם המנכ"ל יצחק ברלוביץ
היסטוריה
נוסד 1980
שירותים
מיטות 703
המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון

המרכז הרפואי על-שם אדית וולפסון הוא בית חולים ממשלתי הנמצא בשטחה של העיר חולון, סמוך למחלף וולפסון בנתיבי איילון.

היסטוריה

בית החולים נוסד בשנת 1980 הודות לתרומתה של משפחת וולפסון, ונקרא על שם רעייתו של סר יצחק וולפסון, אדית. הצורך בבית חולים גדול לשירות תושבי דרום גוש דן עלה כבר בשנות ה-60 של המאה ה-20 עקב גידול האוכלוסייה באזור והקושי של בית החולים הממשלתי ביפו לתת לו מענה מספיק. הפעילות להקמתו החלה כבר בראשית שנות השישים, ביוזמתו של יצחק רפאל שהיה סגן שר הבריאות מטעם המפד"ל. זמן קצר לאחר תחילת הפרויקט עלה חשד לפרשת שוחד מקבלנים, שזכתה לכינוי פרשת תל גיבורים, ואשר הובילה לסגן השר רפאל. בסופו של דבר, זוכה רפאל בשל סירובו של יהודה שפיגל להעיד, אולם המבנה עמד כפיל לבן מספר שנים, עד להשלמתו הודות לתרומתה של משפחת וולפסון.

בית חולים וולפסון נוצר על ידי העברת מחלקות בית החולים הממשלתי ביפו וכן חלק מהמחלקות הכלליות של בית החולים שמואל הרופא.[1][2]

בניין בית החולים תוכנן על ידי האדריכלים אריה שרון ובנו אלדר שרון שהתמחו בתכנון בתי חולים.

פעילות המרכז הרפואי

בית החולים משרת אוכלוסייה של כחצי מיליון איש מהיישובים חולון, בת ים, אזור ויפו. כמו כן, בית החולים משרת את תושבי השכונות קריית שלום ושכונת שפירא בתל אביב וכן את אזור מערב ראשון לציון. במרכז הרפואי פועלים כ-60 מחלקות, מכונים ויחידות בכל תחומי הרפואה המודרנית. כיום בבית החולים 673 מיטות אשפוז במחלקות השונות וכן 30 מיטות נוספות במחלקת אשפוז יום, כאשר בתחילת דרכו היו בו כ-340 מיטות בלבד. בבית החולים כ-2500 עובדים מתוכם כ-650 רופאים.

בבית החולים מספר מוקדי מצוינות רפואיים וביניהם יחידות ושירותים ייחודיים למיפוי מוח לאבחון מחלת פרקינסון ותסמונות פרקינסוניות, מיפוי מוח (ספקט פרפוזיה) לאבחון הפרעות בזרימת הדם המוחית, שירות למחלות עצב-שריר, שירות לטיפול בחוסר שגשוג (FTT), שירות לנוירולוגיה של העובר, מרפאה מטבולית – גנטית – נוירולגית, שירות לטיפול באף ובסינוסים, שירות לטיפול בטינטון, שירות לטיפול בהפרעות בליעה, שירות היפנוזה, המרכז לקול ולדיבור, שירותים ייחודיים של המעבדה לגנטיקה מולקולארית ומרפאה להפרעות תנועה בילדים. ביחידה אורתופדיה ארתרוסקופית ורפואת ספורט שיטה לביצוע אבחון או טיפול כירורגי במפרק תוך היעזרות בפתחי חדירה קטנים (פחות מ-1 ס"מ) ומכשור אופטי. הסיב האופטי המוחדר למפרק במהלך הפעולה מאפשר אבחון מדויק יותר מאשר בפתיחה רגילה של המפרק, והשימוש בחתכים קטנים מאפשר שיקום מהיר.

כמאה מרופאי המרכז הרפואי וולפסון מכהנים במינויים שונים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. רוב מחלקות בית החולים מסונפות לבית הספר לרפואה, ומדריכות סטודנטים הבאים להשתלמויות מהארץ ומחו"ל. במרכז הרפואי וולפסון משתלמים רופאים מארצות המתפתחות, ובשנים האחרונות הגיעו למקום רופאים מסין, אתיופיה, גאנה, אקוואדור, בולגריה, הונדורס, גאורגיה וקזחסטן.

פעילות בנושא מודעות לחיסונים

פרופ' אלי סומך, יושב ראש החוג הישראלי למחלות זיהומיות בילדים, יחד עם ד"ר מיכל שטיין וד"ר דיאנה טשר, מומחיות למחלות זיהומיות הקימו את אתר "חיסונים" למתן מענה נרחב אודות החיסונים הניתנים בישראל.

באתר נמצא מידע על כלל החיסונים הניתנים לילדים, לוח החיסונים, שאלות ותשובות, מידע לצוות הרפואי על מתן החיסונים, וגרפי נתונים על שיעור התחלואה בישראל במחלות נגדן קיים חיסון. בעתיד יתווסף לאתר מידע על חיסונים למטיילים למדינות הנגועות במחלות כמו טיפוס הבטן, קדחת צהובה, קדחת מוח יפנית, צהבת וטטנוס.

מנהלי בית החולים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0