בית החולים המשפחה ה"קדושה"

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית החולים המשפחה הקדושה
Sacra fam 0307.jpg
מראה בבית החולים
גיאוגרפיה
כתובת רח' הגליל
מיקום נצרת
מאפייני הארגון
סוג בית חולים כללי
אוניברסיטה הפקולטה לרפואה בצפת
היסטוריה
נוסד 1882
שמות קודמים בית החולים האיטלקי
שירותים
מיטות 120
בית החולים המשפחה הקדושה

בית החולים המשפחה הקדושהאיטלקית: Ospedale Sacra Famiglia, בערבית: مستشفى العائلة المقدسة) או בית החולים האיטלקי, הוא בית חולים השוכן בשכונת נמסאווי בצפון-מזרחה של נצרת.

היסטוריה

בית החולים נוסד ב-1882[1] על ידי הפלג האוסטרי של מסדר האחים ההוספיטלרים של יוחנן של האלקים, מסדר קתולי בינלאומי, המפעיל כיום כ-250 בתי חולים ב-52 מדינות. בשל כך זכתה שכונת נמסאווי שבה שוכן בית החולים בשמה ("נמסה" היא אוסטריה בערבית).

בתחילה פעלה במקום מרפאה, וב-1884 נחנכה מחלקת אשפוז שבה ארבע מיטות, והוקמו במקום מנזר וכנסייה. ב-1893 נסגר בית-החולים בשל מחסור במשאבים ועקב מחלת הנזירים, אך הוא שב ונפתח מחדש, וב-1899 כבר היו בו שלושים מיטות אשפוז. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה שימש המקום כבית חולים צבאי גרמני, וכחמישים חיילים גרמנים שנפטרו בו נקברו בקרבתו, דבר שהיווה את תחילתו של בית הקברות לחיילים הגרמנים בנצרת הנמצא בחצר בית החולים. המקום שב לתפקד כמוסד אזרחי ב-1918, אך ללא מחלקת אשפוז. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נעצרו הנזירים האוסטרים בידי שלטונות המנדט הבריטי, ובית החולים נתפס על ידי כוחות צבא.

הנזירים שבו אל בית החולים רק ב-1952 ושיקמו את המבנה, וב-1963 היו בו חמישים מיטות אשפוז. בשנות ה-70 של המאה ה-20 נבנו במקום מבנים חדשים ונחנך חדר מיון חדש, והמבנים הישנים נהרסו. בשנת 2000 הסתיים פרויקט הרחבה נוסף, ובבית החולים ישנן כיום 120 מיטות אשפוז[2]. המנזר נמצא כיום ברשות נזירות איטלקיות המשרתות בבית החולים, לצד הנזירים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. לפי מספר מקורות ב-1881.
  2. האתר הרשמי