הרלד צור האוזן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מדען

פרמטרים [ פרסים והנצחה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים ריקים [ ארצות מגורים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

הרלד צור האוזן
תרומות עיקריות
גילוי הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם

הרלד צור האוזןגרמנית: Harald zur Hausen; נולד ב-11 במרץ 1936 בגלזנקירכן, גרמניה) הוא מדען גרמני, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2008 על גילוי הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם[1].

ילדות ונעורים

כילד, גדל צור האוזן עם משפחתו בגלזנקירכן שבגרמניה, בתקופת מלחמת העולם השנייה. הוא התחיל את לימודיו בבית הספר בשנת 1942, אך בית הספר נסגר מיד לאחר מכן בגלל ההפצצות בעיר. צור האוזן לא הלך לבית ספר עד סוף המלחמה, בסוף שנת 1945[2]. כבר כילד התעניין בביולוגיה, ציפורים, בעלי חיים ופרחים. בנוסף, מגיל צעיר היה נחוש להפוך למדען. בגיל 10, התחיל ללמוד בגימנסיה, אך בגלל שלימודיו עד אז לא היו סדירים, היו לצור האוזן פערים בהכשרתו החינוכית והלימודים בגימנסיה היו קשים. אף על פי כן, לאחר השנה הראשונה, למרות שלא היה תלמיד מצטיין, המשיך בלימודיו. בשנת 1950 עבר עם הוריו לצפון גרמניה, שם למד בבית הספר התיכון "abitur" עד לסיום לימודיו בשנת 1955[3].

קריירה מחקרית

צור האוזן התלבט אם ללמוד באוניברסיטה ביולוגיה או רפואה, בחר רפואה והתחיל את לימודיו באוניברסיטת בון. השנתיים הראשונות היו קשות במיוחד, מפני שהוא החליט לשלב בלימודי הרפואה גם הרצאות וקורסים בביולוגיה. הוא המשיך את לימודיו שנה באוניברסיטת המבורג ובאוניברסיטת דיסלדורף, שם גם סיים את לימודיי הרפואה וקיבל תואר דוקטור לרפואה (MD).

בשנת 1964 התחתן עם אשתו הראשונה ולהם שלושה ילדים[3]. אחרי סיום הדוקטורט, עבד במשך 3.5 שנים במכון למיקרוביולוגיה רפואית של אוניברסיטת דיסלדורף[4], עד שקיבל הצעה מהזוג ורנר וגרטרוד הנלה (Werner and Gertrude Henle) לעבוד בבית החולים לילדים בפילדלפיה, שם התחיל לעבוד בתחילת 1966.

ב-1969 חזר לגרמניה, ועבד באוניברסיטת וירצבורג, בה קיבל הכרה במומחיותו. בשנת 1972 התמנה ליושב ראש מכון הוירולוגיה הקלינית שהוקם באוניברסיטת ארלנגן-נירנברג. יחד עם קבוצת חוקרים, ביניהם פרופ' לוץ גיסמן ואתל-מישל דה ויליארס (אשר גם נישאה לצור האוזן לאחר גירושיו), ביצעו מחקרים על וירוס הפפילומה האנושי. ב-1977 התמנה ליושב ראש המכון לווירולוגיה באוניברסיטת פרייבורג ורוב הקבוצה שהייתה אתו בארלנגן הצטרפה אליו בפרייבורג, בה המשיכו באינטנסיביות את מחקריהם בנושא וירוס הפפילומה[3]. משנת 1983 עד לשנת 2003 היה צור האוזן יו"ר וחבר במועצת המנהלים של המרכז לחקר הסרטן בהיידלברג שבגרמניה. הוא המשיך לעבוד במעבדה בתחום וירוסים במרכז לסרטן ומשנת 2000 היה לעורך הראשי של כתב העת " International Journal of Cancer". בשנת 2006 כתב את ספרו "Infections Causing Human Cancer" ומשנת 2010 הפך לנשיא ארגון סיוע הסרטן הגרמני[5].

גילוי הקשר בין וירוס הפפילומה לסרטן צוואר הרחם

בשנות השבעים, כשהחל לחקור בנושא, חוקרים לא האמינו שישנו קשר בין וירוסים לסרטן, אבל צור האוזן המשיך במחקרו. הוא הבין שה-DNA  של וירוס הפפילומה יכול להתקיים במצב לא פעיל בגידול סרטני וניתן למצוא אותו באמצעות חיפוש ספציפי אחר DNA ויראלי[2]. בנוסף, גילה כי וירוס הפפילומה מהווה משפחה הטרוגנית של וירוסים. באמצעות דגימות ביופסיה של חולות סרטן צוואר הרחם גילה שבעיקר זנים 16 ו-18 ממשפחת וירוס הפפילומה, הם הגורמים לסרטן צוואר הרחם[6]. בשנים 1983-1984 הוא שיבט את הווירוס מסוגים 16 ו-18 והסתבר ששני הזנים הללו נמצאו בכ-70% מהביופסיות של חולות סרטן צוואר הרחם מכל העולם[7]. ב-2008 זכה צור האוזן בפרס נובל על גיליו שווירוס הפפילומה גורם לסרטן צוואר הרחם.

פרסים ואותות כבוד

 • פרס רוברט קוך Robert Koch Prize))
 • פרס צ'ארלס מוט (Charles S. Mott Price)
 • פרס מחקר קליני של פדרציית אגודות הסרטן האירופיות (Federation of the European Cancer Societies Clinical Research Award)
 • פרס פאול ארליך ולודוויג דרמשטדטר (Paul Ehrlich and Ludwig Darmstaedter Prize(
 • פרס ארנסט ג'אנג' (Ernst Jung Prize)
 • פרס צ'ארלס רודולף ברופבכר Prize) Charles Rudolphe Brupbacher)
 • פרס הנסיך מהידול (Prince Mahidol Award)
 • פרס ריימונד בורגין (Raymond Bourgine Award)
 • פרס קוליי (Coley Award)
 • פרס הישג במדעי החיים של האגודה האמריקאית לחקר הסרטן (Life Science Achievement Award of the American Association for Cancer  Research)
 • German Special Order of Merit with Star
 • פרס נובל לפיזיולוגיה או רפואה
 • דוקטור לשם כבוד מ-30 אוניברסיטאות ברחבי העולם[5]

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0